Chat

Stop palmovému oleji

Mgr. Kateřina Holubová

Záznam chatu ze středy 20. ledna 2016

Tereza: „Dobrý den,jak je možné,že je palmový olej pridáván i do kojenecké výživy?! Já to naštěstí neřeším,protože kojím. Ale přijde mi to jako skandál.díky“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Terezo, složení umělé kojenecké výživy by mělo co nejvíce odpovídat složení mateřského mléka. Proto jsou v kojenecké výživě používány směsi různých olejů, včetně oleje palmového. Ten je pro tyto účely využíván například kvůli obsahu vitamínu E či karotenu. Ty však samozřejmě lze získat i z jiných zdrojů. Přeji Vám hezký den, Kateřina“

Dana: „davá se PO i do pečiva?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Dano, ano, palmový olej se bohužel přidává i do některého běžného pečiva, např. do bílých tukových rohlíků, croissantů, sladkého pečiva s náplní či polevou atd., nebo do pečiva baleného. V mnoha celozrnných výrobcích jej však nenajdete. Máte právo vyžadovat informaci o složení pečiva v každém obchodě. Hezký den, Kateřina“

Petr: „Dobrý den slečno Holubová, chtěl bych se zeptat, co to vlastně palmový olej je?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Petře, palmový olej je olej lisovaný z plodů tropické palmy olejné, která pochází ze západní Afriky, ale je dnes pěstována po celém tropickém vlhkém pásmu, nejvíce v Indonésii a Malajsii. Tyto palmy se pěstují na rozsáhlých plantážích a ve většině případů mají velmi negativní dopady na životní prostředí. Jedná se o nejrozšířenější a nejpoužívanější olej na světě. Přeji hezký den, Katka“

Klara: „Dobry den,jako darek jsem dostala svicky z palmoveho vosku.Ma to prosim neco spolecneho s palmovym olejem a pokud ano,jsou nejak zdravotne zavadne?Moc Vam dekuji za odpoved.“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Kláro, palmový vosk je vyráběn z palmového oleje. Nejsem si vědoma žádných zdravotních rizik, ale samozřejmě i palmový vosk souvisí s ničením životního prostředí, které má na svědomí intenzivní produkce palmového oleje. Hezký den, Katka“

Radka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi kokosovým olejem a palmovým olejem? Je kokosový olej zdravý? Děkuji.“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, kokosový olej má podobné složení jako olej palmový, proto jeho nadměrná spotřeba může mít podobná zdravotní rizika jako nadměrná spotřeba palmového oleje. Co se týče dopadů na životní prostředí, je kokosový olej lepší - je to v JV Asii původní komodita, není potřeba tolik hnojiv a chemikálií, kokosová palma má vyšší požadavky pro růst, tudíž ji lze pěstovat jen na specifických místech (na pobřeží, podél řek atd.), takže není pravděpodobné, že by vznikly tak rozsáhlé plantáže jako v případě palmového oleje. Navíc jej lze využít pro výrobu spousty dalších komodit (palmový cukr, pálenka, kopra, lana a provazy, pytle, výrobky z kokosových skořápek atd.). Stále se ale jedná o olej exotický, který za námi musí cestovat přes půl světa, proto je lepší upřednostňovat oleje lokální. Hezký den, Katka“

Tereza: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou alternativní názvy palmového oleje, ať už v kosmetice nebo v potravinách? Kde všude se s ním můžeme setkat, aniž bychom znali složení? (Myslím tím např. nebalené pečivo apod.) Je někde i skrytý? Děkuji pěkně.“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, od začátku roku 2015 je povinné značit na balených potravinách konkrétní typ použitého oleje, tedy i olej palmový. V potravinách by tedy měl být označen jako palmový olej nebo tuk. Stejně tak byste se měla informaci dozvědět i v knihách složení pekárenských výrobků v obchodech, výrobci jsou povinni dát tyto informace k dispozici. Jinak palmový olej bývá obsažen v běžném pečivu typu bílý tukový rohlík,ve sladkém pečivu s polevami nebo náplněmi, smaží se na něm ve fast-foodech a stále více i v běžných restauracích. V kosmetice a drogerii jsou palmový olej a jeho deriváty skryty pod několika desítkami chemických názvů. Doufejme, že časem vznikne povinnost palmový olej značit i zde, jako je tomu u potravin. Hezký den, Katka“

Ivana: „Přeji vám pěkný den a chci se zeptat,zda palmový vosk na svíčky je také vyráběn z palmového oleje (samozřejmě název naznačuje...) děkuji“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, ano, palmový vosk využívaný pro výrobu svíček se vyrábí z palmového oleje. Hezký den, Katka“

Libuše Návorková: „Dobrý den, prosím o vysvětlení, jak palmový olej škodí lidskému organismu-a jestli působí hůř ve sladkostech, než v ostatních pokrmech. Děkuji“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, palmový olej má velmi vysoký obsah nasycených ("špatných") mastných kyselin a nevhodný poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Při nadměrné spotřebě může vést k imunitním problémům, ucpávání cév, srdečním onemocněním. Ve sladkostech a podobných výrobcích může škodit další upravování palmového oleje a různá aditiva. Hezký den,Katka“

Adéla Vyoralová: „Dobrý den , asi se budou ptát všichni, ale jak já můžu bojovat, snažím se číst etikety, ale on je snad všude. Je vůbec možné ,aby s tím lidé něco udělali? Děkuji Adéla“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, určitě můžete číst etikety, výrobkům s palmovým olejem se vyhýbat, a také je velmi důležité oslovovat výrobce a žádat je, aby palmový olej nahradili vhodnějšími alternativami. Zároveň můžete šířit povědomí o této problematice dál. Nebo se můžete zapojit jako dobrovolnice do celonárodní kampaně v rámci Koalice proti palmovému oleji (www.stoppalmovemuoleji.cz). Hezký den, Katka“

Jana: „dobrý den, chtěla jsem se zeptat, je nějaký seznam kde se nevyskytuje palmový olej a je ten seznam dostupný, protože mám ten dojem že je opravdu všude. děkuji“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, podívejte se např. na fotogalerii výrobků s a bez palmového oleje na http://stoppalmovemuoleji.cz/prehled_vyrobku.php. Jinak v balených potravinách je již rok povinné značit konkrétní typ použitého oleje, u kosmetiky a drogerie je však palmový olej bohužel stále uveden v několika desítkách chemických názvů. Hezký den, Katka“

Marcela Poláková: „Dobrý den, už dlouhou dobu sleduji problematiku palmového oleje a je mi z toho smutno, výrobky nekupuji i píšu výrobcům proč ho používají, myslíte, že je nějaká naděje na to, aby firmy přestali ničit pralesy?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, děkuji za Váš zájem a Vaši iniciativu. Právě v tom, jak se lidé začínají o tuto problematiku stále více zajímat, vidím velkou naději. Ve světě navíc vznikají iniciativy a důležité kroky, které, pokud budou dodržovány, mohou něco změnit. Klíčový je tlak spotřebitelů, a ten je stále silnější. Hezký den, Katka“

Pavlína P.: „Dobrý den, máte zpětnou vazbu od některých výrobců potravin? Rozhodl se někdo změnit olej ve svých produktech?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, ano, objevuje se stále více výrobců, kteří palmový olej nepoužívají, nebo to v blízké době plánují. Některé z nich najdete např. zde: http://stoppalmovemuoleji.cz/firmy_bez_po.php. Hezký den, Katka“

Soňa: „Dobrý den, co kokosový tuk. Ten je taky špatně výživově? I z pohledu vybíjení zvířat a pěstování.“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, z výživového hlediska je na tom podobně, ale jeho produkce má mnohem menší dopady na životní prostředí než palmový olej. Je to proto, že je v JV původní, nepotřebuje tolik chemikálií, může růst jen na specifických místech (pobřeží, řeky), tudíž pravděpodobně nehrozí velké plantáže, z kokosové palmy vzniká spousta dalších komodit (palm. cukr, kopra, lana a provazy, pytle, výrobky ze skořápek, a v rámci plantáží může žít i více dalších druhů rostlin i živočichů. Palmové plantáže jsou naproti tomu monokultury bez života. Pořád však je kokosový olej olej exotický, který k nám cestuje přes půlku světa. Vhodnější jsou lokální oleje. Hezký den, Katka“

Janina: „Dobrý den,může se palmový olej vyskytovat ve výrobcích i pod jiným názvem a příp. pod jakým? Obsahují jej i kosmetické prostředky - pod čím ho tam najít? A čím je škodlivý pro lidský organismus a čím jej lze nahradit, máte tip na konkrétní produkty, které jej neobsahují?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, ještě ho můžete najít pod názvem palmový tuk, na starých obalech stále ještě rostlinný olej/tuk. Jinak v kosmetice a drogerii se bohužel palmový olej a jeho deriváty skrývají pod několika desítkami chemických názvů. Hezký den, Katka“

Simona Novotná: „Dobrý den, když je palmový olej tak špatný, proč ho výrobci zcela běžně dávají do dětské výživy - umělého mléka? Je skoro ve všech mlécích v největším zastoupení, protože je uváděn jako první ze všech olejů. Není to zločin na dětech, krmit je v podstatě od narození palmovým olejem? Co všechno jim to v budoucnu může "přinést" v rámci zdravotního stavu?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, umělá kojenecká výživa by měla nahrazovat složení mateřského mléka, proto obsahuje směsi různých olejů, vč. palmového. V této souvislosti se mluví o vitamínu E a karotenu, ale tyto látky lze samozřejmě získat i jinak. Problém je ve výrobcích, kde je obsah palmového oleje vysoký, ale osobně souhlasím, že jeho přítomnost v dětských výživách není vhodná. Hezký dne, Katka“

Zuzana: „Vážená paní magistro, jak je možné, že palmový olej je v každém kojeneckém či batolecím mléku v prášku (snad až na jediný produkt - Nutrilon Profutura), dá se říci, že množství, v kterém se palmový olej vyskytuje v těchto výrobcích, není pro děti nepříznivý? Byť ho tedy konzumují někdy děti již od narození? Velmi děkuji za odpověď, Zuzana“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, umělá kojenecká výživa by měla nahrazovat složení mateřského mléka, proto obsahuje směsi různých olejů, vč. palmového. V této souvislosti se mluví o vitamínu E a karotenu, ale tyto látky lze samozřejmě získat i jinak. Problém je ve výrobcích, kde je obsah palmového oleje vysoký, nevím bohužel, kolik je ho v kojenecké výživě, ale osobně souhlasím, že jeho přítomnost v dětských výživách není vhodná. Hezký dne, Katka“

Kateřina: „Dobrý den, jak je možné, že tak nezdravý palmový olej, je obsažen ve většině umělých kojeneckých mlék??? Děkuji za odpověď Kateřina“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Kateřino, umělá kojenecká výživa by měla napodobovat složení mateřského mléka, proto obsahuje směsi různých olejů, vč. palmového. V této souvislosti se mluví o vitamínu E a karotenu, ale tyto látky lze samozřejmě získat i jinak. Problém je ve výrobcích, kde je obsah palmového oleje vysoký, nevím bohužel, kolik je ho v kojenecké výživě, ale osobně souhlasím, že jeho přítomnost v dětských výživách není vhodná. Hezký den, Kateřina“

Petra: „Pod jakým názvem jej najdeme v dětské výživě a v dětských výrobcích obecně - v kaších příkrmových atp.?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Petro, na dětskou výživu se vztahuje evropská vyhláška o povinném značení konkrétního typu použitého oleje v potravinách. Tudíž by na těchto výrobcích mělo být uvedeno palmový olej nebo palmový tuk, pokud ho tyto výrobky obsahují. Přeji hezký den, Kateřina“

lai: „ahoj proč prosím je PO v kojeneckém mléce?? To snad matky probere a budou kojit.d“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, umělá kojenecká výživa by měla nahrazovat složení mateřského mléka, proto obsahuje směsi různých olejů, vč. palmového. V této souvislosti se mluví o vitamínu E a karotenu, ale tyto látky lze samozřejmě získat i jinak. Problém je ve výrobcích, kde je obsah palmového oleje vysoký, nevím bohužel, kolik je ho v kojenecké výživě, ale osobně souhlasím, že jeho přítomnost v dětských výživách není vhodná a pokud je to možné, kojení je bezesporu zcela nejlepší volba. Hezký den, Katka“

jana: „mohu se zeptat za jakými všemi možnými výrazy se palmový olej mute skrývat!? Myslím na zboží?“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, v potravinách by měl být značen jako palmový olej nebo palmový tuk, v kosmetice a drogerii se bohužel stále palmový olej a deriváty z něho objevují pod desítkami chemických názvů. V krmivech pro zvířata jej stále můžete najít pod neurčitým označením rostlinný olej. Pěkný den, Kateřina“

Hana Kubíčková: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak je možné,že se tento olej přidává i do kojeneckých mlék a to i do těch dražších.Malé miminko nemá jinou možnost stravování.Děkuji“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, umělá kojenecká výživa by měla nahrazovat složení mateřského mléka, proto obsahuje směsi různých olejů, vč. palmového. V této souvislosti se mluví o vitamínu E a karotenu, ale tyto látky lze samozřejmě získat i jinak. Problém je ve výrobcích, kde je obsah palmového oleje vysoký, nevím bohužel, kolik je ho v kojenecké výživě, ale osobně souhlasím, že jeho přítomnost v dětských výživách není vhodná. Existuje ale pár značek, které palmový olej neobsahují. Hezký den, Kateřina“

Květa: „Slečno, je dobré, že jste v ČT,alespoň budou mít znalosti lidé.Domnívám se však, že tento problém by se měl řešit na vládní úrovní,v EU a při setkání hlavních představitelů států.Ti by potom měli tento byznys zastavit.A jsme u toho byznys je těžko zastavitelný zrovna tak i ve farm.průmyslu.A přitom to je tak jednoduché přestat ničit přírodu a lidi.Přeji Vám hodně síly.“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, děkuji Vám. Diskuze a vyjednávání by určitě měly probíhat i na vládní/mezinárodní úrovni, ale jelikož je současný problém ničení životního prostředí vyvoláván a poháněn především poptávkou po výrobcích s palmovým olejem, jednotlivci jakožto spotřebitelé mají v tomto případě obrovskou moc. Už nyní vidíme, že tlak spotřebitelů může dokázat velké věci, i na poli velkého průmyslu. Hezký den, Katka“

Roman: „Dobrý den, Kateřino, děkuji moc za vaši inicitivu v televizi, konečně se o tom začíná trochu mluvit, bohužel mám pocit, že opět většina českých hospodyněk to bude brát z jejich konzumního pohledu a jejich zdraví a ne budoucnosti planety, kterou tímto způsobem postupně zničíme, vaše prezentace je skvělá, všichni rozumní to určitě pochopí, ale bude to boj s větrnými mlýny, jako ve všem. Já osobně se připojuji a držím nám všem palce. Mějte se hezky a ještě jednou děkuji i za Planetu!“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den Romane, velice Vám děkuji za podporu. Současnou situaci budeme moci ovlivnit tím snadněji, čím více bude lidí s podobným přístupem a iniciativou, jako máte Vy! I jedinci jakožto zodpovědní spotřebitelé mohou mnohé změnit, když jich bude hodně. A to platí dvojnásobně v problematice palmového oleje. Přeji hezký den, Katka“

Hana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co si myslíte o certifikovaném palmovém oleji? Je opravdu méně škodlivý vůči ŽP, nebo je z hlediska ŽP lepší se mu určitě vyhnout i v této podobě. Děkuji za odpověď“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, certifikovaný palmový olej v současné podobě není zárukou toho, že byl vyroben v souladu s ochranou přírody. Pravidla sice existují, nicméně velmi často nejsou dodržována a ti, co kácejí pralesy, nejsou potrestáni. Než bude vytvořen zcela spolehlivý způsob certifikace udržitelného palmového oleje, je tedy jedinou zárukou se pokud možno palmovému oleji vyhýbat a nahradit ho vhodnějšími alternativami. Hezký den, Katka“

Zuzana Kaplanová: „Dobrý den, je zákonné a smí se na obaly výrobku a do složení psát ROSTLINNÝ OLEJ ? Vetšinou se v tomto názvu skrývá právě palmový tuk a já nevím jestli tyto výrobky kupovat či nekupovat. Děkuji Kaplanová“

Mgr. Kateřina Holubová : „Dobrý den, od 13.12.2014 platí evropská vyhláška, podle níž by měly být všechny oleje, a tudíž i palmový olej, v potravinách uvedeny. S pozdravem, Kateřina“