Chat

certifikace neziskovek

Ing. Marek Šedivý

Záznam chatu z úterý 1. prosince 2015

GF: „Jak je to s certifikací neziskovek v EU ve srovnání s ČR? A ve světě ve srovnání s ČR?“

Ing. Marek Šedivý: „Dobrý den, naše české hodnocení spolehlivosti je součástí mezinárodní organizace (ICFO), která sdružuje monitorující subjekty v jednotlivých zemích. Dohromady je jich v této chvíli 15, Česká republika je jednou z nich. V Evropě mají dlouhou tradici v Německu a Švýcarsku, ale svůj systém hodnocení mají i v Rakousku, ve Španělsku nebo Itálii. Z ostatního světa se potkáváme s kolegy z USA, Kanady, Japonska, Číny nebo Taiwanu.“

ANTIMONY: „Co je podle Vás největší problém při certifikaci neziskovek v ČR?“

Ing. Marek Šedivý: „To je těžká otázka, u každé jednotlivé organizace to může být jinak. Obecně se dá říci, že problém dělá mnoha organizacím splnění vstupních kritérií, nejčastěji podmínka dosažení alespoň 10% z celkové ho rozpočtu os soukromých dárců a povinnost auditu alespoň v posledním roce. Ukazuje se, že mnoho neziskových organizací je závislé na pomoci státu, Krajů nebo obcí.“

SK: „Je dobře zakotvena v českém právním řádu certifikace neziskovek?“

Ing. Marek Šedivý: „Certifikace neziskových organizací není v legislativě zakotvena vůbec. Svoji roli hraje od roku 2014 veřejný rejstřík (www.justice.cz), kde je registrována většina neziskových organizací - spolků, obecně prospěšných organizací, ústavů, nadací, nadačních fondů. Hodnocení spolehlivosti lze považovat za určitý způsob certifikace, kterou si vyvinul neziskový sektor sám. V České republice je správcem hodnocení Asociace veřejně prospěšných organizací. Financován je z darů a v této chvíli především z poplatků, které si hradí samy neziskové organizace, které hodnocením projdou. Značka spolehlivosti v ČR sama prošla hodnocením a je součástí státního programu Česká kvalita.“

Tereza Vaňková: „Dobrý de, pane prezidente. Zdravím Vás z Vily Čerych z České Skalice - tedy toho času na mateřské dovolené a sleduji po očku Sama doma... A koho že to nevidím. chci Vás pozdravit (dotazy nemám, naše neziskovka, Centrum rozvoje Č. Skalice, certifikát má). Přeji Vám krásný advent. Tereza V. P.S.: Nikdy nezapomenu na Váš poutavý seminář v rámci Manažerů NNO pořádaný NROSkou, kterého jsem se ve Vile Čerych zúčastnila. Tedy - všechno dobré.“

Ing. Marek Šedivý: „Zdravím Vás Terezo a děkuji za milý pozdrav a pochvalu. Moc si ji vážím. Ať se Vám daří, přeji příjemný advent a Vánoce!“

Milan medek: „Dobry den, Chtel bych se zeptat, jak je to s velkymi organizacemi typu Clovek v tisni, Adra apod. Je jasne, ze pomahaji, ale kolika procenty, kdyz musi platit najmy, propagaci, zamestnance atd. Je to tedy duveryhodne, ze by me penize pomohli? Dekuji“

Ing. Marek Šedivý: „Dobrý den, to je otázka, kterou je třeba položit zmíněným organizacím. Ty které jste zmínil jsou natolik transparentní, že se dá předpokládat, že tyto údaje zveřejňují ve své výroční zprávě. Co se týká držitelů značky spolehlivosti, průměrně na svoji správu a režii vynakládají mezi 20-25%, což je i v zahraničí běžná částka.“

Monika: „Dobrý den, divala jsem se na váš web a je škoda, že tam jsou jako spolehlivé hodnoceny nejprve neziskovky z Prahy. Je tam pár i jiných, ale jsou v naši zemi místa, kde jsou neziskovky opravdu potřebné, pracijí výborně. Vyjeďte aspoň 300km za Prahu prosím.“

Ing. Marek Šedivý: „Dobrý den Moniko, pokud se nám neziskovky ozvou a budou mít zájem o značku spolehlivosti, rozhodně přijedeme. Možná jde o organizace, které ani značku nepotřebují, protože je lidé v místě jejich působení znají a ví, že spolehlivé jsou.“

SK: „Je dobře zakotvena v českém právním řádu certifikace neziskovek?“

Ing. Marek Šedivý: „Dobrý den, zakotvena v české legislativě není vůbec. Hodnocení spolehlivosti veřejně prospěšných organizací v ČR spravuje Asociace veřejně prospěšných organizací ČR a jde o naši vlastní aktivitu a zájem. Značka spolehlivosti prošla sama hodnocením a stala se značkou patřící do programu Česká kvalita.“