Chat

Nutriční doporučení pro školní jídelny – jak jim rozumět

Mgr. Miroslava Slavíková

Záznam chatu ze středy 4. listopadu 2015

HMu: „Který zákon, vyhláška, prostě právo upravuje nutriční doporučení pro české školní jídelny?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, v České republice je legislativně závazný tzv. spotřební koš, který je součástí vyhlášky MŠMT. Nutriční doporučení, které vydal v září tohoto roku hlavní hygienik ČR není legislativně zakotveno, jedná se o metodický materiál - tedy doporučení. Zakládá se však na faktech získaných v rozsáhlém monitoringu na 500 školách a to opakovaně - v roce 2011 a 2014.Jedná se o doporučení.“

Eva: „Dobrý den, právě jsem si poslechla Vaší úvodní řeč. Situace ve školních jídelnách je v současné době lepší než ve většině domácností? Takže je běžné, že doma se pijí slazené čaje, kakaa, ovocné šťávy, jedí se párky smažené ryby, , párky, sladká jídla (toto je v některých školách zcela běžná skladba jídelníčku)? Já nevím, ale já toto svým dětem nedávám. Samozřejmě nejedí pořád podle zásad zdravé výživy, to asi nikdo. Nicméně současná skladba jídelníčku v mnohých školních jídelnách mi přijde opravdu zoufalá.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, bohužel to je pravda. Ve většině domácností se večer již nevaří, velká část starších žáků , ale často i těch nejmenších, chodí do školy bez snídaní i bez svačin. preference či výhradnost sladkých nápojů je rovněž realitou. ALE naštěstí přibývá rodičů uvědomělých jako Vy, a to je skvělé. Situace se postupně mění doma i ve školách. Cílem intervencí hygienické služby v této oblasti, je aby školní jídelny "nevracely" děti, které jí zdravěji opět na uzeniny či sladké nápoje. My doporučuje ozdravění, ale vedoucí školní jídelny musí reflektovat výživové zvyklosti žáků a dělat změny postupně. Někde to také ve školních jídelnách umí lépe, někde hůře. Je to vždy o lidech. Dávejte jídelně zpětnou vazbu, pomáhá to:)“

Adéla Vaňková: „Dobrý den, paní Slavíková, existuje nějaký centrální seznam receptů v souladu s novým nutričním doporučením, ze kterého by mohly jídelny čerpat při sestavování týdenního jídelníčku? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, existuje krásný nový projekt Státního zdravotního ústavu Zdravá školní jídelna a na jeho webových stránkách je uvedeno noho receptů a stále přibývají další. Paní vedoucí školní jídelny může také přepočítat na recepturu jakýkoli recept, který se jí zdá výživově vhodný a také atraktivní. V tomto mají jídelny volnou ruku a mohou se nechat inspirovat.“

Prokop: „Dobrý den, ve školních jídelnách jsem se často setkával s "kaší z pytlíku". Jako strávník jsem to tedy moc nemusel. Ale chci se zeptat jak Vy se na toto díváte a nejsou přeci jen pravé, bramborové kaše nutričně lepší? Myslím, že je důležité mít kvalitní přílohu. Polotovary jsou přeci jenom soubor "éček".“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Jistě, naprosto souhlasím. Na tomto se shodují i odborníci a v tomto duchu je sestaveno také Nutriční doporučení.“

Lenka Vlčková: „Dobrý den, paní magistro. V letošním roce vyhrál v soutěži školních jídelen "O nejlepší školní oběd" pokrm králičí burger - jaký máte na to názor - nezačíná se školní stravování ubírat "fastfoodovým" směrem. Děkuji za odpověď. Bc. Lenka Vlčková“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, ne, nemyslím, že se jedná o posun směrem k fastfoodu, spíše ukázka toho, že i burger může být fajn, výživný a zajímavý. Může být však rizikem, že si děti neuvědomí rozdíl v burgeru a bude to pro ně "jen" fasfood - ale ve školní jídelně. Naštěstí jsou i jiné úpravy králičího masa.“

Kateřina Smrčinová: „Dobrý den, doufám, že mi dokážete poradit. Neteř chodí do malé vesnické školy a tamní jídelna vaří výhradně z prášku. Polévky z pytlíku, polotovary plné nezdravých věcí, nejčastějším jídlem tam jsou špagety s kečupem. Je nějaká možnost proti tomu bojovat? Na někoho se obrátit, aby se tato situace změnila? Přece není možné, aby děti jedli takovéto věci. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, šokujete mě, to se snad nemůže stát. Prosím kontaktujte místně příslušnou hygienickou stanici, oddělení hygieny dětí a mladistvých popř. mě na hygienické stanici v Teplicích, pomůžeme jídelně i Vám:)“

pavla: „dobrý den, moje děti chodí do školy v Ostrově (kraj Karlovarský) a tam pro všechny školy vaří firma Eurest. vše se v jedné vývařovně uvaří a pak se rozveze do jednotlivých škol, kdy si děti vyberou ze tří jídel. dnes třeba 1. vrabec, knedlík, zelí 2. smažené karbanátky, brambor 3. nudle s tvarohem. jaký na to máte názor? dětem moc nechutná, ale jinou možnost stravování nemám...“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Přiznávám, že toto je velmi složité. Musela bych znát jídelníček v delším časovém úseku, nicméně víme, že pokud se pokrmy rozváží, nemohou se připravovat např. některé druhy zeleniny apod. Bylo by vhodné, abyste jako rodiče jednali se školou, potažmo se zřizovatelem a i s poskytovatelem stravování.“

Tereza: „Dobrý den, já jsem se ptala v jídelně a paní hospodářka mě odsekla,že se musí řídit nutricnimi hodnotami,normami,které udává ministerstvo. Tak proč si stezujeme na školy a ne na ministerstvo??? Děkuji“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, ano s tím se setkáváme. Pravda je, že se musí řídit, záleží, jak si s doporučeními potažmo se spotřebním košem umí poradit. Jsou školy, které se řídí doporučeními a strávníci jsou naprosto spokojení, jde to a není problém a mohlo by to tak jít všude. Např. minulý týden jsem byla na kontrole školní jídelny a ten den paní kuchařky vařily dýňovou polévku, steak z tuňáka a šťouchané brambory - krása. Budete-li chtít, napište mi na HS do Teplic. Můžeme to podrobněji probrat.“

Jana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na vás názor, ohledně vaření bramborové kaše z pytlíku. A proč se nevari v jídelně z brambor? Děkuji.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, může se vařit z brambor, záleží na rozhodnutí vedoucí školní jídelny. Zdaleka ne všude se vaří z instantní směsi. Na druhou stranu, instantní výrobky jsou tzv. bezpečné, tedy zdravotně nezávadné a vedoucí ŠJ se pro ně může rozhodnout. Protože, ale rodiče platí za suroviny, mělo by se vařit ze surovin, ne z polotovarů. Instantní směsi jsou ve ŠJ určeny pro nouzové případy.“

Zdeňka H.V.: „Dobrý den paní Magistro. Moje dcera ve 3 letech začne chodit do školky a na jídelníčku jsem objevila jídla jako fazolový guláš s chlebem, rybičková pomazánka, rohlík a rama, rybí file, celozrnné pečivo. Rama nebo margarín se vyskytuje celkem často, klasické máslo vůbec. Co se týče ryb, pak mořské ryby jsou fajn, jenže v dnešní době je spousta dětí "atopiků", kterým tyto strava startuje vyrážky. Celozrnné pečivo se doporučuje až pro větší děti. Máte zkušenosti, jak ovlivnit jídelníček ve školce? Měla bych zájem na tom, aby ryby byly sladkovodní, rama se nevyskytovala v jídelníčku pro malé děti a jídlo bylo zajímavější než aby se tam ob týden vyskytoval fazolový guláš, který má školka i jako ukázkové jídlo vyfocen na svých stránkách. Zatím mi nezbyde nic jiného, než dítěti chystat extra porce. To ale zase může z pohledu ostatních dětí být vyřazením z kolektivu, když vidí, že dítě má něco jiného než ostatní. Děkuji. Zdeňka“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, protože je školní stravování kolektivní je obtížné vyhovět všem. Fazolový guláš např. se zeleninou je doporučován, luštěnin tam nemusí být moc ani koření - jde spíše o formu. A to proto, že dnes převažují v ČR živočišné bílkoviny a je jich moc, tímto se do jídelníčku dostávají i rostlinné bílkoviny. Pokud ale bude u většiny dětí neoblíbený, ať paní vedoucí zařadí jiný pokrm. Rama i máslo se mohou střídat, jsou to potraviny bezpečné a nelze některé zakázat....Celozrnné pečivo je doporučeno několikrát do měsíce i pro menší děti, jejich trávení to nezatěžuje atd. Prostě nelze bohužel vyjít vstříct všem. Pokud ale se u dítěte vyskytuje alergie, pak je alergizující potravina z jídelníčku vyřazena.“

Petra: „Co zmuzu jsem jenom rodič...“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Právě - ten nejdůležitější:) Také jídelníček doma je vhodné doladit dle jídelny, doplnit apod.“

Petra Nováková: „Dobrý den, může legislativně mít školka výběr ze dvou menu (masové a bezmasé)? O kolika případech školek, které to v praxi realizují, víte?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Ano může, ale upřímně spotřební koš vegetariánský, který je pak závazný není úplně vhodně sestaven - je tam hodně vajec, naopak zelenina a luštěniny jsou navýšeny minimálně. A z praxe Ústeckého kraje neznám ani jednu. Spíše se postupně začínají zařazovat bezmasé pokrmy jako součást celého jídelníčku.“

Zdeněk: „Dobrý den, paní magistro. Jaký je Váš názor na testy potravin ve kterém se preferuje především chuť, tvar a cena (například piškoty). Není v dnešní průmyslové době lepší dbát na výživové hodnoty a způsob zpracování? Není test kvality piškotů, slepá cesta pro lidi kteří chtějí jíst zdravě? Děkuji Z.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, z hlediska zdraví jsou nejdůležitější suroviny a technologie. Testy jsou zaměřeny různě, např. i na soulad obsahu s etiketou, je třeba vybírat i z testů.“

Hana: „Dobrý den, omlouvám se, můj dotaz nesouvisí s kvalitou jídla ve školní jídelně. Přesto má velký vliv na psychiku dětí. Můj vnuk se nebojí školy, ale trauma prožívá ve školní jídelně (a není jediný!). Dítě si dnes již samo dokáže říci kolik a co bude jíst. Nebo si někdo z Vás myslí, že je správné, když dozorující učitelé nutí děti, aby snědly všechno, co jim kuchařky naloží? Byla jsem svědkem, kdy tento postup vedl k tomu, že se dítě pozvracelo! Jedná se o školu na Bruntálsku a týká se nejen o školní jídelnu, ale i o jídelnu ve školce. Rodiče upozorňovali, že si nepřejí, aby jejich děti do jídla někdo nutil, přesto to vedení školy a někteří učitelé nerespektují. Co byste nám poradili? Jak poradit dítěti, aby se zachovalo, když nad ním někdo v jídelně stojí a chová se jako dráb? Děkuji za odpověď Hana“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, to je špatně!!!!! Pomůže Vám Česká školní inspekce. Držím palce.“

Anna: „Dobrý den, mám sice teprve školkové dítě, ale předpokládám, že doporučení jsou podobná. Myslím, si, že kontkrétně naše školka se snaží o pestrou stravu, ale dlouhodobě mě znepokojuje kolik masa děti jedí. Jsem přesvědčena, že téměř kazdodenní konzumace masa zatěžuje dětský organismus a obvzlášť střeva kde pak inunita nefunguje jak by měla...možná se pletu. Kždopádně 4x týdně maso z toho 3x červené je v pořádku??? Už nevím jaká bezmasá jídla bych na víkendy vymýšlela, abych dětem alespoň trošku odlehčila. Existují jen doporučení nebo i vyhlášky normy kterýma se jídelny mají řídít???Děkuji“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, ano české normy jsou nastaveny na téměř každodenní zařazení masa do jídelníčku. Každopádně by každý týden měl být zařazen bezmasý nesladký pokrm. Tedy v jednom týdnu je 4x maso, včetně ryby a v druhém týdnu je 3x maso a jedno bezmasé nesladké a jedno sladké jídlo.“

Kostková: „Dobrý den, mám dotaz, zda je možné dávat pětiletému dítěti v MŠ jako odpolední svačinu suchý rohlík. Personál MŠ to vysvětluje tím, že děti svačinu stejně nesní, děkuji.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Ne není to možné.“

Kamil: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký význam má to, že ta jídla jsou dnes všechna strašně zdravá, když stejně skončí v koši?? Učím v MŠ a dětem se nedivím, že některá jídla ani neochutnají. Např. pomazánky z luštěnin. Nebylo by lepší kolečko šunky na chlebu s máslem, ale děti by to jedly?? Děkuji“

Mgr. Miroslava Slavíková: „V žádném případě nejde o nějaké drsné prosazování zdravosti na úkor jedlosti či poživatelnosti. Ve školní jídelně jsou odborníci a jejich úkolem je uvařit podle doporučení a tak aby to děti jedli - od toho tam jsou a za to jsou placení.“

Miloslav Čech: „Dobrý den, můžete mi říci, co je na klobáse ( s čočkou ), která neobsahuje lepek, ani chemii, kromě soli, koření, a je použito 136g masa na 100g klobásy nezdravého? ( Nemyslím Babišovy párky s nákupní cenou 12 Kč/kg a prodejní cenou 130 Kč/kg ) Proč se nepoužívají vařená vajíčka k čočce?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, uzeniny nejsou pro školní jídelny doporučeny - nyní např. byla i takováto klobása označena WHO za karcinogen, to neznamená, že nesmějí být zařazeny, prostě je orgány ochrany veřejného zdraví nedoporučují. Děti kvalitu nerozlišují v tom smyslu jako dospělí - prostě si zvyknou na uzeniny k čočce a už to jí celý život. Vajíčka se používají, stejně jako jiné kombinace např. se zeleninou, s obilovinami.“

Barbora Tesařová: „Dobrý den. Toto téma mě velmi zajímá, protože mám v okolí spoustu dětí a šokuje mě, když slyším, co v jídelnách v mateřských školkách děti dostávají. Já má dvouletou dceru, vařím jí a všechna jídla chystám sama doma dle odborných knih a doporučení a popravdě váhám, jestli ji vůbec dám do školky a to právě kvůli jídlům. Je zvylká pít vodu, alespoň ochutnat různé druhy zeleniny a ovoce, koření užívám minimálně. Co tedy můžu dělat proti tomu, aby ve školce dostávala pravý opak toho, na co je zvylká a hlavně toho, co ji učím jako zdravé jídlo?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Řada školek vaří opravdu pěkně, podívejte se ve svém okolí. Je nutné, aby rodiče říkaly, že si nepřejí převahu sladkých nápojů pro děti, že si nepřejí uzeniny apod. Ale také by jim to sami neměli dávat. Řada dětí prostě nic jiného než sladké nepije.... jsou na to zvyklí z domova. Nejlepší je spolupráce školy a rodiny, není to jednoduché ani na jedné straně.“

Petra Nováková: „Proč nejsou ryby uznávané jako maso?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Je to dané nastavením a terminologií spotřebního koše z roku 1991. Jsou to dvě různé skupiny, bylo tak rozhodnuto.“

Petra Nováková: „Proč není rostlinné maso alespoň částečně nahraditelné za maso (myšleno ve spotřebním koši)?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Původně to tak bylo, což mi říkali tvůrci spotřebního koše. Současné chápání takové není - dříve se tolik nekategorizovalo a šlo to. neumím odpovědět. Ve světě se již nerozlišuje rostlinná a živočišná bílkovina, i rostlinná ve správné kombinaci je plnohodnotná - např. obiloviny s luštěninami.“

Sobotková: „Dobrý den, mrzí mě, že od letošního roku došlo ve škole mé vnučky k ukončení vaření bezlepkového oběda (nová vyhláška). Vnučka, která má celiakii musí mít ohřívaný den starý oběd, což asi jejímu zdraví neprospívá. Proč mají školy dotace na osobní asistenty pro děti, které nezvládají učivo, ale dotace na to, aby chytré dítě s celiakií muselo být zdravotně vědomě poškozováno a také hendikepováno oproti zdravým dětem. Přimluvte se, prosím za všechny tyto děti, ať se pro ně dál vaří bezlepkové obědy, tak jak tomu bylo do letošního roku. Děkuji. Babička“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, rozumím, je to mrzuté. Možná by si škola troufla na nový systém dietního stsravování a vaření s omezením lepku obnoví. Mrzí mě to - je to situace v řadě MŠ i ZŠ.“

Dita Bartůšková: „Paní Slavíková, ještě se dívám do doporučení a čtu: "Zařazení vnitřností je doporučeno max. 1x za 3 měsíce." Je možné vypustit vnitřnosti zcela? Podle celoškolního průzkumu u rodičů víme, že si je nikdo do jídelníčku zařazovat nepřeje (podobně jako uzeniny snad s výjimkou libové šunky).“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Jistě, lze vypustit, nemusí být zařazovány.“

Petra Nováková: „Ptala jsem se: Dobrý den, může legislativně mít školka výběr ze dvou menu (masové a bezmasé)? Vaše odpověď: ano může. Můj doplněk: znamená to, že pak musí sledovat dva koše (masový a bezmasový)? Nebo to lze realizovat v rámci jednoho koše? A pokud v rámci jednoho koše za jakých podmínek? Děkuji velice“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, za současného nastavení by měla mít dva spotřební koše. Nebo mít jen jeden a na menu 1 a menu 2 dodržovat tzv. doporučenou pestrost, neboli Nutriční doporučení.“

Tereza: „Mohu někde najít zda daná škola např v Písku vaří zdravě? Budeme to řešit ..a vybírat. Abych nemusela obcházet každou školu zvlášť. Děkuji“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Podívejte se na www.zdravaskolnijidelna.cz, to je první krok - jestli je škola zařazena v projektu. Najdete tam i Nutriční doporučení a podle něj se pak můžete podívat do příslušného jídelníčku, jestli odpovídá. Nebo se zeptejte na hygienické stanici v Táboře, budou to vědět:)“

Klára: „Dorý den, pracuji ve škole a obědy skladbou ani porcí zdaleka nenaplňují nabídutá doporučení. Mám srovnání s obědy svých dětí v Mš a to je opravdu dobré,kvalitní,vyvážené a pestré jídlo. Kdežto u nás v ZŠ často nepoživatelné a nevzhledné něco o porcích nemluvě. Lze to nějak změnit? děkuji moc za odpověď Klára“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Jistě, promluvte s paní vedoucí ZŠ a zařiďte, aby se nechala inspirovat paní vedoucí z MŠ:)“

Pavlina: „Dobrý den, je nějaký rozdíl v množství příjmu bílkovin v ČR a v jiných zemích? Není ve školách bílkovin nedostatek?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Dobrý den, většina zemí nemá konkrétně stanovené odporučení pro školní jídelny, v tomto jsme velmi napřed. Např. na jednání národních expertů v oblasti výživové politiky ve školách nás ostatní státy velmi chválili, za školní stravování. Co už ale chváleno není je, že naše závazná doporučení nebyla od roku 1993 aktualizována a vychází stále z výživových dávek z roku 1989. A v nich je právě doporučeno vyšší množství bílkovin zatímco dávky EU doporučují 1g na kg tělesné váhy, naše školní stravování je nastaveno až na 3,5g. Problémem je, že pro řadu dětí je strava ve škole to jediné co dostanou a potom je i snaha odborníků doporučení naddimenzovávat. Tedy shrnuto - bílkovin, zejména živočišných je ve školním stravování u nás hodně, stejně tak jako v celé ČR, školní stravování vlastně kopíruje výživové zvyky populace - i proto jsme na špici ve výskytu kolorektálního karcinomu a WHO nyní i červené maso zařadila mezi potenciální karcinogeny. WHO neříká nejezte maso vůbec, ale říká pozor.“

Petra Nováková: „Když čtu receptury pro vaření ve školách, vydané Společností pro výživu, ve většině polévek se používá jíška, ve většině salátů ocet. Jak se na to díváte vy? Není to už překonaná praxe? Polévky lze zahušťovat rozvářkou obilovin, luštěnin, zeleniny. Kvasný lihový ocet mi pro děti nepřijde vhodný - lze užít ocet jablečný nebo citrónovou šťávu. Jaké máte zkušenosti s tímto vy? Děkuji za vaše hodnotné odpovědi.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Přesně tak, je třeba aktualizovat:)“

Alena: „Dobrý den, včera jsem v dokumentu na Dvojce slyšela, jak jsou obědy ve školních jídelnách nutričně chudé. Co já vím, školní jídelny mají dané nějaké parametry jídel, myslím tím, že nemohou vařit pořád jen omáčky, jen sladká jídla, ale musí zařazovat i luštěniny apod. Jakýsi spotřební koš. Do jaké míry souhlasíte s tvrzením z dokumentu? Děkuji za názor.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Neviděla jsem ho, podívám se. Ale procházím jich ročně stovky a neřekla bych to, nevím však jaký aspekt byl hodnocen ani jakou metodou a na jakém vzorku, zda-li jsou výsledky validní a reprezentativní a zda-li byly správně reprodukované.“

Petra Nováková: „Máte přehled o tom, jestli někdo s ústředních orgánů státní správy skutečně pracuje na změně spotřebního koše, aby se "nesmysly" z roku 1961 srovnaly (viz můj dotaz níže ohledně nezařazování ryb mezi maso a další)?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Zatím ne, pokud já vím, nepracuje se na tom.“

Jana: „Píši podruhé...obědy pro celiaky a vážení jídla pro diabetiky - velký problém! Jak jste řekla, pokud škola bude chtít vařit bezlepkově. Je to o lidech a bohužel málokde vyjdou vstříc.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Ano.“

Anna: „Dobrý den. Není lepší neřešit kvalitu jídla a raději dopřát dětem to co jim chutná doplněné o vitaminy? Děkuji.“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Ne, je dávno prokázané, že význam mají pouze vitaminy a minerální látky z přirozených zdrojů. Význam má uvařit dětem to co jim prospívá, tak aby jim to chutnalo.“

Renata Pešková: „Krásný den Mirko, (tykám paní magistře,protože se osobně známe) zamrzel mne článek,který vyšel tento týden v Lidových novinách o školním stravování. Myslím,že autor článku nebyl zcela seznámen s vařením (vstupní suroviny) v tomto uzavřeném typu stravování. Nevím, zda by nutriční doporučení splnili "kuchaři-firmy-ponikatelé",kteří by se stali provozovateli těchto zařízení. Zdravím z Teplic :-)“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Ano, souhlasím:)“

Dita Bartůšková: „Otázek mám spoustu, tak ještě jednu týkající se nápojů. V naší kuchyni objevili dodavatele, který se tváří, že nabízí "zdravé" pití, ale to obsahuje ne moc známé umělé sladidlo. Podle mne nejsou umělá sladidla vůbec vhodná pro dětskou výživu, navíc když jsem hledala informace o tomto konkrétním (sukralóza), zjistila jsem, že je dost problematické. Čím argumentovat kuchařkám, ale i metodikům výživy, že toto opravdu pro děti nechceme?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „V Nutričním doporučení jsou doporučeny nápoje s cukrem před umělými sladidly.“

Monika: „Dobry den, sice je fajn, ze se ve skolni jidelne snazi o zdravou stravu, ale vetsina deti to neji a obed vrati zpet, tudiz se nenaji vubec, pak je odpoledni vyucovani a deti jsou o hladu, pripadne si koupi susenku. Nebylo by lepsi jim uvarit klasicke jidlo gulas, rizek, kure...atd nez nejakou cocku, kuskus...atd!!?“

Mgr. Miroslava Slavíková: „Musí to být chutné - od toho jsou v ŠJ profíci!!!!“