Chat

pitný režim ve školním stravování

Mgr. M. Slavíková

Záznam chatu ze středy 7. října 2015

SK: „Pro pitný režim ve škole je vhodný cola bez kofeinu, káva bez kofeinu a čaj bez teinu, co vy na to?“

Mgr. M. Slavíková: „Z hlediska prospěšnosti zdraví jsou vhodnější nápoje neslazené, co možná nejpřirozenější, ne výrazně barvené ani aromatizované, bez stimulujících látek. V mateřské škole je zajištěn pitný režim po celý den, měla by být vždy nabídnuta i nesladká varianta a např. černý čaj, který obsahuje thein by neměl být zařazován příliš často. Je však velmi důležité, na co je dítě zvyklé. Děti, které jsou zvyklé na nesladké nápoje by rozhodně neměly být ponoukány do pití nápojů sladkých.“

Veronika: „Dobrý den, dávám dceři (6let) do školy vodou ředěný přírodní mošt v poměru asi 1:1. Je i to považováno za sladké pití?“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, je dobře že pití dceři do školy dáváte, je dobře, že mošt ředíte. I tak je to sladký nápoj, který samozřejmě má své místo v jídelníčku dětí, ale ne každý den. Zkusila bych nabízet i vodu nebo čaj.“

AK: „Co bylinkové čaje ve školním stravování?“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, je doporučeno, a od září je to stanoveno také v Nutričním doporučení pro školní stravování, které vydal hlavní hygienik ČR, aby ve školní jídelně byla vždy možnost výběru nesladké varianty nápoje. Tedy pokud je nabídnut nápoj sladký, měl by být nabídnut i nápoj nesladký. To je v současné době hlavní požadavek. Bylinné čaje mohou být zařazeny a je doporučeno, aby zpestřovaly nabídku nápojů ve školních jídelnách.“

Matoušek: „Dobrý den.Dnes je všude doporučováno vypít denně kolem dvou litrů vody.Po ulicích chodí spoustu dětí a v ruce či v ruksaku tahají vodu.Prý to pití tolika vody je zdravé.Jak je možné,že když jsme byli mladí(jsem už v důchodu),tak jsme se prostě napili když jsme měli žízeň,žádné Pet flašky jsme netahali a nějakou újmu jsme neutrpěli“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den. Lidský organismus potřebuje denně cca 2 až 2,5 litru tekutin, je to včetně tekutin ze stravy - to se často opomíjí. Samozřejmě, pokud někdo jí např. hlavně chléb (což se suchá a často i slaná potravina) a k tomu např. uzeniny nebo tvrdé sýry (což jsou slané potraviny), pak takový člověk musí pít více, aby měl dostatek tekutin. Když někdo jí polévku-nepřesolenou, zeleninu, ovoce, pak nemusí pít tolik a stačí i litr nebo litr a půl. Takže zpátky k vašemu dotazu, měli jste pravděpodobně přirozenější stravu, nejedli jste tolik slaného, sladkého ani živočišného, a tak jste nemuseli tolik pít. Také jste byli více doma, nebo na zahradě - tedy v domácím prostředí, kde jste se mohli kdykoli napít.“

Romy Kolarova: „Dobrý den, dcerka, čerstvý prvňáček má problém ve školní družině, když tam zůstane 2x týdně odpoledne. Při žízni si musí říct o pití a dostane pouze vodu (bohužel pije čaje či šťávy). Pitný režim se prý v družině neposkytuje. Jak by to mělo být? Však za družinu se platí a pití je pro děti esenciální. Děkuji za odpověď a za radu, Kolářová. (Pardubice)“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, škola, tedy i školní družina by musí zajistit pitný režim. Zajištění pitného režimu je však i vodou z vodovodu. Doporučuji dávat dceři nápoj i na odpoledne popř. se na nejlepší variantě domluvit s paní družinářkou.“

Soňa: „Dobrý den, zrovna včera jsem se dočetla, že není dobré pít jen čistou vodu, ve které nejsou obsaženy žádné minerální látky, ale pro organismus jsou tyto látky důležité. My sami v rodině pitnou vodu preferujeme. Jak to tedy je? Děkuji za odpověď.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, voda se doporučuje pro "pročištění" organismu, což je vhodné, protože dnes jíme hodně živočišných potravin a jejich metabolity musí být vyloučeny, proto potřebujeme pít. Zkuste lehce mineralizovaný čaj bancha, který je bez theinových i kofeinových látek a zároveň je lehce mineralizovaný. Můžete to střídat.“

Lada: „Dobrý den, naše dcera si velice ráda kupuje ve školním automatu vodu v plastu 2dcl, která tam stojí 11.- kč. Když jsem jí řekla, že je to docela drahé, tak její odpověď byla, že tak dobrou vodu ještě nepila. Jinak je docela těžké přimět dítě, aby si ve škole hlídalo jestli pije dostatečně. Všechny srdečně zdravím Lada“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, je to pro dítě velmi zajímavé koupit si něco z automatu a pak to asi i lépe chutná. Pokud je zrovna v tomto období, pak bych to viděla jako dobrou variantu, že si vybírá vodu.“

Martina M.: „Dobrý den, má dcera (8 let) trpí podváhou (léčí se s ní) - má otázka zní: měla by právě častěji pít a jíst tyto ''nezdravé'' sladké nápoje či sladkosti? Pomohlo by jí to dostat se na normální váhu rychleji? Děkuji.“

Mgr. M. Slavíková: „Ne, nemyslím si to. Sladké nápoje mohou podporovat např. růst plísní ve střevě, a tím se pak zhoršuje vstřebatelnost živin. Spíše potřebuje zeleninové krémové polévky, vývary, zeleninové omáčky. Sladké nápoje pokud ano, pak např. ředěný džus, nebo džus jako na oslavu.“

Dana: „Dobrý den, má dcera (3r) pije nejraději vodu se štávou. Snažím se jí dávat té štávy opravdu málo a občas jí nabídnu i čistou vodu, ale to si jen tak srkne. Když byla menší, byla zvyklá na čistou vodu a neměla s tím problém. Bohužel si postupem času odvykla a chce tam i tu štávu. Limonády a ty přeslazené pitíčka u nás nevedeme, tak aspon to, ale celkově bych potřebovala aby pila víc, někdy jde čůrat třeba jenom 3x za den, což si myslím, že je málo. Nevím jak pije když je ve školce ale doma se jí moc nechce. Jak motivovat? Děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Zkuste např. místo šťávy ovocný koncentrát, tam není přidaný cukr a efekt na organismus je lepší. A zkoušejte dále, časem se to posune. Pokud sladíte málo, a dcera má pohyb, nemusí to být problém. U frekvence čůrání je důležitá také barva moče, měla by být světlá, je-li tmavší, pak je třeba pít více a také zařadit více zeleniny.“

Milena Zaoralová: „Spíše připomínka Dcera žije v Belgii,vnučka od jesliček pije spíše vodu,jelikož ji dětem podávali již od ranného věku a nyní když je jí již sedum let sáhne spíše po čisté vodě,než po sladké limonádě.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, ano. V zahraničních a mezinárodních školách je běžné, že se podává pouze voda - máme zkušenosti z evropských i asijských zemí.“

Dana: „Dobrý den prosím o radu,když je špatné prokrvování a vůbec nechce ani nutěním pít co dělat.Prý nemá žízeň.děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Zkuste pro začátek polévky a zeleninové omáčky, a celkově více zeleniny.“

Jarka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli už je ve školách /základních i středních/ běžné, že se žák může napít kdykoliv, tedy i o hodině. Nemluvím o jídle, to samozřejmě patří na přestávku. Ale pití by podle mne mělo být umožněno kdykoliv. A jaký je příp. váš názor? Děkuji za odpověď.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, je to individuální, pravidla si školy určují sami. Pití v průběhu hodiny, může být využito pro "zlobení", ale také nemusí.... Neměl by být pro dítě problém napít se během přestávky a 45 minut pak vydržet.“

Bára M.: „Dobrý den, chci se zeptat, zda je dětem do školy lepší dávat balenou vodu řekněme v jednorázovém balení, či opakovaně používaných nádobách, například ve "zdravé lahvi", či termosce(třeba na zimu čaj). Zažila jsem i, že děti měly na chodbě soudek a točily si vodu do hrníčků, které ve škole stabilně měly. Podle mého zde může být problém hygieny jak hrnků, tak nádrže s vodou, co si o tom myslíte vy? Děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, v uplynulých letech jsme dělali rozbory vody a nápojů z "barelů", pokud je nádoba denně umyta a doplněna a péče o ní je řádná, pak je vše v pořádku, ale pokud není věnována dostatečná pozornost hygieně, může to být problém. Je fajn, dávat dětem nápoje připravené a v chladném období je důležité pít nápoje teplé. Studené nápoje nemají krom opravdu horkých dnů, nebo horkých provozů opodstatnění. Např. v Jižnmí Korei, mají i v obchodech jakési tepličky - opak chladniček na nápoje, a v zimě si lidé kupují v lahvích nápoje teplé, a tím organismus posilují.“

Petra: „V naší školce mají děti sladký čaj. Ke svačině a na oběd. Pitko mají v koupelně ale stisk dělá problém i mě. Vím,že z toho moje dcera nepije,nezvládne to. Jsou ji 3 roky. Podle mě to mají jen na oko. Je povinnost připomínat dětem aby pily? A proč nejsou ve školce barely s vodou a možnosti sám si natočit jako to bylo za mě,když jsem chodila do školky? Děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, v MŠ není pítko vhodné, jak říkáte, dítě to nezvládne. Ano pedagogové by měli pomáhat dětem i s denním režimem, a tam patří i pitný režim. V řadě mateřských škol si dítě může natočit i vodu, nebo jsou připraveny džbány s vodou s citronem, meduňkou, ovocným neslazeným čajem apod. Takže jde to:)“

Helena: „Dobrý den chtěl by jsem se zeptat jestli je zdravé pít domácí bylinkové čaje.Děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, může to být zdraví přínosné v určitém období, také nemusí. Vhodné je zkonzultovat s bylinkářem a Vaším lékařem.“

WAR: „pitný režim ve školním stravování - je vhodnější pité ze skla, plastu, plechu, tetrapaku?“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, z hlediska dobrého návyku je sklo nejhodnější. Někdy je nejpraktičtější plast - ve škole. Ve školním stravování by to mělo být sklo, porcelán, popř. v MŠ plastové hrníčky.“

Míla: „Dobrý den! Mám 8 letou dceru ve třetí třídě. Ráno u snídaně popije obvykle 1/3 hrnečku bylinkového čaje, do školy dostává 1/4l vody nebo ovocno-bylinkového čaje, výjimečně džus, často však domů přichází s nevypitým přídělem. Ve školní jídelně se napije, ale bohužel dostávají sladký čaj či šťávu. Největší žízeň má až večer okolo sedmé, když má jít spát a já už bych ráda v tuto dobu pití spíše omezila. Jak nastavit správný pitný režim,aby ho dítě akceptovalo. Těžko např.dohlédnu aby za dopoledne ve škole vypilo přidělené pitíčko. Děkuji!“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, zkuste ráno něco jiného, třeba je pro ní bylinný čaj příliš moc - aromatický... apod. I pro děti je vhodný pražený čaj bancha bez theinu, můžete zkusit ten, můžete do něj přidat trochu ovocného koncentrátu, kvalitní šťávy. Teď je asi nejdůležitější najít způsob, jak pít přes den. Večerní pití může opravdu zatížit ledviny a také rušit při spánku. Co by si ona sama vybrala? Začněte tím a postupně to vždy o jeden stupínek ozdravte:)Třeba potřebuje nápoje teplé.“

Daniela: „Dobrý den, jaké pití je pro školáky nejvhodnější a kolik tekutin by zhruba mělo vypít 7leté dítě? Děkuji za odpověď.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, vhodnost nápojů jsem popsala v předchozích dotazech. Důležité je začít se posouvat k vhodnější variantě, někdy to není hned od začátku, ale postupně by mělo být cílem pít většinou nápoje nesladké. A neměli by být ani přechlazené. Každý by měl pít v závislosti na denních aktivitách a složení stravy. Tedy nejdůležitější je mít ve stravě tepelně upravenou zeleninu každý den, zeleninové polévky, nepřesolovat, nepřejídat se živočišnými potravinami, suchými ani slanými ani sladkými potravinami a pak je optimální množství cca 1-1,5 l. Často problém s pitným režimem ukazuje na problém s celkovým složením stravy, a tam je třeba začít.“

Danuše Dreiseitlová: „Dcera dává vnoučatům(6 a 9let) do školy na pití vodu s citronem-je to správné?Kluci jsou hubení-sportovci.Příjdou k nám (babičce)a jí kotkový cukr!Co Vy na to?Děkuji za odpověď.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, pití je v pořádku, ale pravděpodobně mají nedostatečný jídelníček. Potřebují pravděpodobně více polysacharidů - kvalitní svačiny, ráno možná obilné kaše, řádný oběd, zařadila bych také zeleninu připravenou na oleji, nebo smaženou v těstíčku. Bylo by třeba podívat se na jídelníček chlapců. Rozhodně je však dobře, jak se Vaše dcera snaží.“

martinazl: „dobrý den, jaké množství zeleného čaje je vhodné pro dospělé a pro děti pro jeden den. Synovi je 12 a mám ho rád. Dále jsem slyšela, že zelený čaj by se neměl pít studený, je to pravda? Děkuji za odpověď.“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, nelze zevšeobecňovat. Pro někoho není vůbec vhodný zelený čaj - protože uvolňuje a ochlazuje, někomu zase dělá dobře, protože uvolňuje a ochlazuje. Každopádně zelený čaj obsahuje povzbuzující theinové látky, a to není vhodné pro děti. Šálek jednou za čas však dítěti neuškodí. Zelený čaj ochlazuje a studený ochlazuje ještě více, pokud je však čerství, neměla by jeho teplota být problém, naopak v létě může velmi osvěžit. U dospělého je množství také individuální, pracovala jsem při studiích v čajovně, pila jsem hodně zeleného čaje každý den, v domnění, že je to zdravé, ale pak jsem byla tak trochu jako ovíněná, bylo to na mě moc. Naopak při napětí, může zelený čaj příjemně uvolnit.“

Ludmila: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat. Má 3 letá dcerka vypije behem dne některé méně tekutin a pak to dohání večer. Nebo naopak nepije skoro vůbec a jí jen ovoce či zeleninu. Je zvyklá pít bylinkové čaje, vodu a 100% doma vyráběné mošty. Jak ji ale přimět,aby pila během dne více než večer,nebo aby se vůbec napila...“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, konzumaci bylinných čajů zkonzultujete s pediatrem a bylinkářem. Možná má pro ní nudný jídelníček, méně soli, než kolik potřebuje. Zkuste jí večer nedat napít tolik - zní to nedobře, ale ráno pak jistě bude mít potřebu se napít.“

Veronika: „Krásné poledne, kolik tekutin by prosím vás mělo vypít roční miminko? Dcerka neni již kojená a umele mlíčko pije vyjímečně večer v postýlce. děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, potřebuje polévky, i kašovitou stravu a také čaj. Vypít by měla cca 0,5 l až 0,75 l.“

LHP: „Co osolené mléko - prodávají ho Arabové v ČR - je dobré pro pitný režim škol.strav.?“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, sůl může vyrovnávat vlastnosti mléka a je zvykem přidávat ji do mléka ve velmi teplých zemích, pak to spíše jako pokrm než nápoj. Populace na to u nás není zvyklá a v našich podmínkách by to pravděpodobně strávníkům nechutnalo. Nevidím důvod k zařazení tohoto nápoje, ale možná by to bylo někdy vhodnější než přeslazené mléčné nápoje.“

Martina Juchelková: „Dobrý den, mám dotaz na pitný režim ale menších dětí-batolat. Dcera 1,5 roku nechce moc pít. Dohromady vypije tak 100, max 150 ml neslazeneho čaje nebo vody(dohromady).stačí to?nebo mám podávat slazené šťávy, džusy? Nechci ji naučit na slazené pití... Děkuji“

Mgr. M. Slavíková: „Dobrý den, je to málo, důležité je jak vypadá moč, jestli není příliš koncentrovaná, což asi bude. Zkusila bych občas použít ovocný koncentrát do čaje bancha-koupíte ve specializovaných prodejnách.“