Chat

jak vidím na tabuli - barvoslepost

MUDr. Gabriela Pilková

Záznam chatu ze středy 30. září 2015

ANTIMONY: „Jan nejlépe léčit barvoslepost a jsou barvoslepí terčem vtipů nejapných a diskriminace?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Farboslepota sa liečiť nedá.“

ANTI: „Je barvoslepost dědičná?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano je dědičná, častejšie postihuje chlapcov.“

SK: „Kolik procent dětí v ČR je v současnosti barvoslepých?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Asi 8% populácie má poruchu farbocitu, ztoho 6% chlapcov.“

Jana: „Dobrý den,synovi je 8 let ,základní barvy od mala rozeznal i když se občas pletl,v poslední době mi příjde že se plete častěji je schopen zaměnit šedou za zelenou,fialovou za modrou.Testy barev u dětské doktorky při preventivní prohlídce zvládl udělat správně.Čím to může být a co s tím dále? Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dobrý deň. Při poruche farbocitu veľakrát ide len o poruchu odlíšiť jednotlivé odtiene farby, pričom dieťa základné farby /červená zelená, modrá, žltá/ rozoznáva. U detí sa vyšetrenie častokrát musí opakovať aby bola diagnóza poruchy farbocitu potvrdená a správna. Liečiť ju ale nejde ani nijak predchádzať.“

Hanka M.: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká je pravděpodobnost dědičnosti částečné barvosleposti - manžel má porušený barvocit - tzn.na obrázcích u lékaře měl vždy problém s rozlišením červené a zelené ("puntíková čísla"), stejný problém má i jeho bratr a maminka. Z naší strany nikdo takový problém nemá. Doufám, že naše dcerka (dnes téměř 3měsíční) bude mít oči po mě :-) Děkuji za váš názor případně radu jak tomuto předcházet? HM“

MUDr. Gabriela Pilková: „Vaše dieťatko je ešte malé, ale je dobré že o danej poruche v rodine viete. S dieťatkom je dobré pravidelne od roku chodiť na vyšetrenie k očnému lekárovi ktorý po vstupnom vyšetrení vylúči iné očné ochorenia. Vašou úlohou je dieta doma sledovať a hrať sa s ním priradzovaním vecí rovnakej farby k sebe. Postupne pokiaľ bude šikovné a pochopí princíp budete vedieť či u neho bude alebo nie podozrenie na poruchu farbocitu.“

Markéta: „Dobrý den, manžel má poruchu barvocitu, máme dva syny, jaká je pravděpodobnost, že poruchu zdědili? Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „U vás by som doporučila určite navštíviť oftalmológa kde po podrobnom vyšetrení sa presne určí či deti majú alebo nie poruchu farbocitu.“

VildaH: „Ve vysílání jste řekla, že barvoslepost se dědí po otci. Měla byste opravit toto sdělení. Internet je plný této informace: Dědičnost barvosleposti je vázaná na pohlaví. Pokud má člověk gen pro barvoslepost, u muže se porucha vždy projeví, ale žena je pouze přenašečka. Ženy-přenašečky mají padesátiprocentní riziko, že jejich synové budou barvoslepí, a padesátiprocentní riziko, že dcery budou také přenašečky. Barvoslepý muž bude mít všechny syny zdravé, nemoc už se po synech dál přenášet nebude, ale všechny jeho dcery budou bohužel přenašečky. “

MUDr. Gabriela Pilková: „Dovody prečo je dieťa farboslepé je viac.... nie len jediný dedičný typ farbosleposti a rozoberať dedičnosť u jednotlivých typov ochorení ktoré sposobujú farboslepotu neni na vysvetlenie v 3 min úvode v TV.“

Podešvová J.: „Dobrý den.Syn má 5 let a plete si modrou a zelenou.Někdy to pozna spravně,ale mam pocit,že hádá.Ostatní barvy pozná bez problémů. Jde o bar oslepost nebo mu to ještě "naskočí "?Děkuji.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dobrý deň. Pokiaľ si nie ste istý u syna či je všetko vporiadku navštívte oftalmologa kde při vyšetrení so špeciálnymi tabulkami sa bude vedieť určiť či má alebo nie poruchu farbocitu.“

Eva: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám syna 2 roky 9 měsíců.Jak poznám zda je barvoslepý, nebo se mu jen nechce poznávat barvy. Někdy řekne barvu dobře a někdy ne, hádá.Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „Skúste sa s ním hrať s kockami lega, lentilkami event. gumoví medvedíci kde bude priraďovať rovnaké farby k sebe, alebo ho občas poproste aby vám doniesol to zelené tričko... a budete postupne vedieť či u neho je nutné podrobné vyšetrenie a podozrenie na poruchu farbocitu.“

Elena: „Může být barvoslepá i holka?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano može, častejšie su to ale chlapci.“

Markéta: „Dobrý den, mám občas problém s rozlišením modré a zelené barvy na větší vzdálenost (např. turistické značky na stromech), z blízka barvy rozliším bez problémů. Jde již o barvoslepost? A může mít tedy nějakou poruchu i moje dcera? Jsou jí 3 roky a barvy zatím spíše hádá, ale přijde mi, že problém je spíše v pojmenování než v rozpoznání... Děkuji.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Vaša dcerka je ešte malá vtomto veku častokrát dieta farby hádá. U vás može íst o poruchu vnímania jemnocitu farieb na vačšiu vzdialenosť tým že vám farby splývajú ale o klasickú farboslepotu nejde.“

Elena: „Může být barvoslepá i holka?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano može.“

Elena: „Jsem bývalá učitelka. Jak je možné, že až v šesté třídě jsem si všimla, že kluk maluje oblohu fialovou a tvrdil, že je to modrá. Jinak dotaz ohledně dívek byl k mé kolegyni.“

MUDr. Gabriela Pilková: „No je to divné že dovtedy si to nik nevšimol.“

Zdeňka P.: „Dobrý den, moje čtyřletá dcera má problém rozeznat zelenou a žlutou barvu. Může jít o barvoslepost? Nebo v tomto veku se to jeste muze plest? Ostatni barvy poznává, ani nikdo v rodině barvoslepostí netrpí. Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „Farby si v tomto veku može pliecť ale nemusí, preto je vhodné komplexné vyšetrenie kde sa vyšetría aj farby.“

Andrea Kürtenová: „Dobrý den, synovi, kterému je nyní 14 let již v dětství na preventivní prohlídce diagnostikovali částečnou barvoslepost. Bohužel nyní nevím, kterou kombinaci barev nevidí. O nikom v naší rodině, který by také trpěl touto poruchou nevíme (mám informaci, že je porucha dědičná). Zatím jsem nepozorovala, že by měl ve škole ve spojení s barvoslepostí problém, ale mám obavu, že např. v geometrii, až budou probírat řez tělesy, kde se přímky značí barevně, by problém mohl nastat. Bohužel jsem nesledovala Vaše dnešní vysílání, na které mě upozornila telefonicky moje matka. Chtěla bych Vás požádat o informaci, jakým způsobem by synova barvoslepost mohla ovlivnit jeho výsledky ve škole, tj. co by mu mohlo dělat problém a také by mě zajímalo, v jakých studijních oborech by se mohl setkat s tím, že mu barvoslepost neumožní se jim věnovat (např. projektování, kde se také barevně oddělují jednotlivé části porojektovaného zařízení atd.)? Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dobrý deň pokiaľ neviete presne o akú poruchu farbocitu ide, doporučujem navštíviť oftalmológa kde po opetovnom vyšetrení sa zistí o akú poruchu ide. Čo sa týka budúcna sú povolania kterým sa nebude mocť venovať napr. pilot, vodič z povolania, maliarstvo, práca s fotografiami, ppovolania ktoré si vyžadujú dobrú kvalitu vnímania farieb.“