Chat

nemoci domácích zvířat

MVDr. Václav Bartoš

Záznam chatu ze čtvrtka 17. září 2015

ISELF: „Lze se v pojišťovnách pojistit kvůli nemocem domácích zvířat?“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den,domácí zvíře si můžete zdravotně pojistit. Funguje to podobně jako zdravotní pojištění člověka. Platíte měsíčně pojistné dle výše krytí (řádově okolo 300,-kč) a pojišťovna Vám kryje v případě onemocnění výlohy spojené s léčbou zvířete. Do krytí nejsou zahrnuty vrozené onemocnění a vady a chronická onemocnění.“

SK: „Jaké nemoci může mýt zakrslý králík?“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, s králíčkem si z původního chovu můžete domů přinést některé parazitózy. Mezi nejčastější patří kokcidie, které způsobují zažívací obtíže typu průjmů. Doporučuji nechávat pravidelně (alespoň 2x ročně) vyšetřovat stolici. Dalším parazitem může být zákožka , která je příčinou ušního svrabu. Poměrně častým zdravotním problémem králíčků jsou potíže s přerůstáním zubů, což se projevuje zhoršeným příjmem krmiva a ztrátou hmotnosti.“

Pavla: „Rybička dětí - beta bojovnice - sameček - má obě oči vypouklé. Nejdříve bylo jedno pak následovalo druhé. Samičky v akvárku jsou v pořádku. Je možno tento stav nějak zachránit? Nebo rychle shánět stejný odstín :(“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, léčení ryb je oproti suchozemským zvířatům poměrně dost limitované. Bohužel budete asi muset shánět nového samečka.“

Věra Beránková: „Dobrý den, máme doma fenku, je to oříšek kříženec jezevčíka s kokrem, je venku na zahradě, už bude mít co nevidět zase štěnata ( počtvrté), nějak to nemůžeme uhlídat. pořád jí teče z očí, nevím, jestli je to nějaký zánět, vytírám je borovou vodou a na čas jí to pomůže. Pak se to zase vrátí.“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, nejlepším způsobem prevence zabřeznutí bude ve Vašem případě asi sterilizace/kastrace fenky. Co se týče očí, tak se asi jedná o zánět spojivek. Pokud nestačí opakované vykapávání borovou vodou, tak doporučím navštívit veterinárního lékaře, který Vaší fence po vyšetření předepíše pravděpodobně antibiotika v kapkách.“

zuzana: „Dobry den, mam doma psa a 4 deti, ktere pravidelne odcervuji :) muze to mit souvislost s chovem psa? Psa samozrejme pravidelne odcervujeme 2x do roka...ale detem se z casu na cas objevi roup lidsky...je mozne, ze to muzou chytit od psa ( i kdyz je to lidsky parazit?) dekuju“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, roup dětský není přenosný na psa ani naopak. Je to druhově specifický parazit, který je nepřenosný na jiný živočišný druh.“

Kamila: „Dobrý den pane doktore, mám fenku německého ovčáka a tak před 14 dny se ji objevily na konečcích uší mouchy, které se jí tam tak přisají, že nejdou ani odehnat, po bližším ohledání jsem zjistila, že tam má takové jakoby strupy. Můžete mi prosím poradit, jak ji to mám ošetřit, nebo zda je nutné ihned navštívit veterináře? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký zbytek dne Kamila“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, doporučuji ošetřit štípance desinfekcí a jako prevenci použít repelentní přípravek, kterým uši potřete. Pozor ne do ran.“

Ludmila Našincová: „Dobry den pane doktore. Nevlastním pejska ale králíčka 8měsíců který se spíš jako pejsek chová. Když je příjemné počasí chodíme spolu ven na vodítku chci se zeptat jaké nástrahy kraličkovi hrozí a na co bych měla dat největší pozor? Také se chci zeptat zda je možné že mi během života chytne kokcidozu a z čeho se nejčastěji nakazí dekuji moc za odpověď“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, na procházky s králíčkem klidně choďte. V zásadě mu mnoho chorob, které by mohl na procházce chytit nehrozí. Doporučuji ho nechat očkovat proti moru a myxomatóze a pravidelně (alespoň 2x do roka) nechat vyšetřit/kontrolovat stolici na Vámi zmiňovanou kokcidiózu. Ta se nejčastěji přenáší bobky nakažených králíků.“

Drahomira Špačková: „Dobrý den,mám dceru,která se vdala a manžel si přinesl do domácnosti kocoura,který je doma,ven nechodí,dcera od té doby neustále pokašlává a muže to mít vliv i na otěhotnění?kočku jsme měli vždy venku ne doma,mám dojem,že dcera je alergická na chlupy kočky,ale nikde u lékaře nebyla.Děkuji nechci být jmenována děkuji Špačková“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, alergie na kočičí epitelie existuje. Je možné, že by mohla být alergická, ale to se dá zjistit pouze alergologickým vyšetřením. I když alergie se u člověka projevuje většinou jinak než kašlem. Pokud je kocour chován jen doma, pravděpodobně Vaší dcewři nic nehrozí. Existuje onemocnění zvané toxoplazmóza, které může v prvním trimestru těhotenství způsobovat potraty. Jedná se o střevní infekci koček. Nejlépe nechat kocoura před plánovaným těhotenstvím vyšetřit.“

Zuzana Peschíková: „Vážený pane doktore, mám problém s kocourkem. Je mu 13 let. Asi čtrnáct dní vždycky přes noc vyzvracel trochu šťáv(pěny). Moc nejedl. Nechali jsme mu vzít krev a ta byla v pořádku. Dostal antibiotika, zvracet přestal, ale nejí stále. Jen občas něco olízne. Nabídli jsme mu už snad všechno. Pan doktor mu včera vzal znovu krev, jestli není problém se štítnou žlázou a zjistil u něho hyperfunkci. Říkal, že se to dá řešit asi jen operací, že se ještě bude informovat, jestli se to dá řešit i léky. Ještě mu včera zjistil, že má špatné zuby, tak ty mu také v anestezii vyčistil. Myslíte, že to nechutenství způsobuje ta štítná žláza nebo to mohlo být i těmi zuby? Děkuji za Váš názor. S pozdravem Zuzana Peschíková“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, hyperfunkce štítné žlázy vede většinou naopak ke žravosti. I přes velký příjem krmiva hubnou. Onemocnění se dá řešit chirurgicky i konzervativně. Existuje i dieta pro pacienty s touto chorobou. Nechutenství spíše bude pramenit z postižení dutiny ústní a zánětu dásní.“

Pavel: „Dobrý den pane doktore,chtěl bych se zeptat jetli je špatné,když pejsek,(lab.retrívr),který je během dne na zahradě kde jsou ovocné stromy,pojídá spadlé sezoní ovoce a na jeho stolici je to hodně patrné?Děkuji Poulíček.“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, zvýšené pojídání ovoce bude asi vést k průjmům. Může vést i ke zvýšení hmotnosti. Ale pravděpodobně nebude mít jiné nežádoucí následky.“

Petra: „Dobry den, Mam pejska Jacka Russela Teriera (3roky). Je to zive plemeno,hodne aktovni,objevila se mu mezi nozickama (u briska) vyrazka,cervene tecky. Je mozne,aby to mel z vysoke travy? Aby byl "porezany" nebo muze byt pricinou neco jineho? Dekuji za odpoved.“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, pokud je průvodním příznakem výraznější svědivost (drbání, lízání), tak by se mohlo jednat o první projevy alergie. JRT je plemeno predisponované k alergiím.“

Iva: „Dobrý den, pane doktore, máme čtyřletou fenku trpasl. jezevčíka, kterou nemám na chov, takže štěňata mít nebude. Po každém hárání, tak za dva až tři měsíce, se objeví falešná březost. Doporučil byste kastraci? Co je z hlediska jejího zdraví lepší? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, kastraci mohu doporučit. Její výhody převažují nad nevýhodami. Kromě falešné březosti eleiminuje obtíže typu zánětu dělohy, tvorbě cyst na vaječnících a děloze, snižuje vznik nádorů mléčné žlázy,....Takže určitě ano.“

Martina: „Dobrý den, může každodenní kontakt pětileté dívky s kočkou (venkovní) zapřičinit pozdější potíže související s těhotenstvím a porodem?“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, existuje chronická forma nakažení toxoplazmózou, která by teoreticky mohla způsobit Vámi zmiňované potíže v budoucnosti, ale je to velmi nepravděpodobné. Myslím, že se toho nemusíte obávat.“

Helena: „Dobrý den, co mi prosím doporučíte proti blechám. Máme venku 2 velké psy a doma 2 malé, občas na některém psu najdu 1-2 blechy (trvá to asi měsíc). Všichni mají antiparazitické obojky a malé psy pravidelně koupu v odblešovacím šamponu, ale velké vykoupat moc nedokážu. Děkuji za odpověď“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, určitě je nutné aplikovat protibleší preparáty minimálně 3 měsíce. Z vlastní zkušenosti doporučím spot on preparáty (např Vectra) nebo tablety (Comfortis, Bravecto).“

Andrea: „Vážený pane doktore, malý dotaz. Máme psa, který tedy žije venku, Labrador. Dcerka 2,5 let má nyní opakovaně po druhé afty v pusince. Můj dotaz je prosím, zda-li toto onemocnění může být i způsobeno dotykem s našim psem, tedy přenos rukou. Mluvil jste právě o imunitě dětí. děkuji za váš čas.“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, pokud Váš pejsek nemá sám obtíže se záněty v dutině ústní, tak pravděpodobně afty Vaší dcerky s ním nijak nesouvisí..“

Jana: „Dobrý den, náš pejsek má opakovaně svrab. Chováme ho v bytě, v kontaktu s jinými psi není, na čistotu dbáme. Léčba - pipeta Stronghold, pelíšky a deky vyprat a vymrznout, co nejde vyprat (gauč atd.) aplikace Bio kill přípravku. Máme 2-leté dítě - je možný přenos? Nevíme si už rady, kde je opakovaně zdroj nákazy:(“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, důležitou otázkou je, zda má svrab kožní nebo ušní. Ušní svrab není přenosný na člověka, kožní ano. Stronghold doporučuji opakovaně. Minimálně 3x po sobě. Biokill na prostředí je také v pořádku, opět opakovaně. Vývojová stadia parazita mohou být v prostředí a tak může docházet k opakované infekci, nebo není onemocnění zcela doléčeno a po určité době se opět projeví.“

Lenka Adoltová: „Dobrý den, je toxoplazmóza nebezpečná i pro malé děti? Do jakého věku je případné riziko největší? Děkuji“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, nedokáži přesně definovat rizikový věk. Obecně platí, že čím mladší, tím citlivější, vnímavější. Je důležité dbát na hygienu a pokud doma kočky máte, můžete si je nechat na toxoplazmózu vyšetřit.“

SK: „Existují speciální publikace o nemocech domácích zvířat, weby?“

MVDr. Václav Bartoš: „Dobrý den, existuje celá řada publikací. Od amatérských hobby až po odborné publikace, časopisy, webové portály. Doporučím asi vybírat dle druhu zvířete a požadované odbornosti.“