Chat

host

Mgr. Pavla Vopeláková

Záznam chatu z pondělí 11. května 2015

SK: „Znáte tv film, kde s bezdomovci pracuje B. Hrzánová?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Dobrý den, předpokládám, že máte na mysli epizodu Azyl, kde B. Hrzánová hrála pracovnici azylového domu. Byla jsem u natáčení a musím říci, že některé scénáře jsou vzdálené každodenní realitě. Nicméně, herecké výkony byly skvělé!“

SK: „Jaká je vlastně definice bezdomovectví?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „dobrý den, definic bezdomovectví je několik. V ČR dlouhodobě definice chyběla, ale v tuto chvíli se nejvíce používá definice přijatá FEANTSou (evropská federace střešních organizací pracujících s lidmi bez domova). Bezdomovectví je chybějící bydlení, ale i přebývání v nevyhovujících podmínkách. Samozřejmě dále můžeme dělit na bezdomovectví zjevné a skryté apod. Přesnou definici najdete i na stránkách www.azylovedomy.cz“

SK: „Co si myslíte o FNB kteří vaří jídlo a potom ho bezplatně rozdává lidem bez domova?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Moc se omlouvám, ale v tuto chvíli mi nenaskakuje zkratka (FNB - může to být stresem televizního prostředí).....Armáda spásy spolupracuje s několika organizacemi (stravovací zařízení, jídelny), které nám jídlo dodávají a které můžeme poté využít v našich denních centrech nebo noclehárnách.“

SK: „Dá se říct kolik je bezdomovců v ČR a jak jsou průměrně staří a kolik procent bezdomovců je žen? A kolik bezdomovců je zároveň kriminálníků?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Dle posledního sčítání osob, kdy poprvé došlo ke sčítání rovněž i osob bez domova (těch, co byli v azylových domech a podobných zařízeních), se spočítalo cca 11 000 osob bez domova. Dle propočtů se jedná o cca 30% reálného počtu, tedy lidí bez domova je na území cca 30 - 35 000. Poměr zastoupení muži a ženy je cca 80% muži a 20% ženy. Každým pátým bezdomovcem je žena. Průměrný věk okolo 45 let. Více informací, přesné statistiky a prezentaci, je možné dohledat na stránkách Českého statistického úřadu.“

Kateřina: „Dobrý den,pokud jsem dobře pochopila,AS je církevní organizace a pracovníci dobrovolníci.Může pro AS pracovat ateista a v jakých pozicích?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Armáda spásy v ČR má dvě právní identity. Jednou je "Armáda spásy v České republice, z.s. (spolek), který poskytuje veškeré sociální zákonem registrované služby. Další je Armáda spásy (církev). Spolek zaměstnává téměř 600 pracovníků na běžné pracovní smlouvy a samozřejmě také dobrovolníky. Církevní příslušnost, nebo víra, není podmínkou zaměstnání v Armádě spásy. Jsme velmi ekumenické prostředí a jistá míra tolerance je potřeba mezi všemi zaměstnanci. Pracovní nabídky můžete sledovat na webu Armády spásy www.armadaspasy.cz“

SK: „Víte že se mezi bezdomovci najdou i příznivci extrémní pravice?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Omlouvám se, ale s tímto jsem se opravdu nesetkala, proto nemohu komentovat. Netvrdím ale, že to tak nemůže být.“

SK: „JŠ do kdy potrvá výstava Domov /bez/domova?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Vernisáž bude dnes od 17h na Piazzetě Národního divadla. Výstava potrvá do 29. 5. 2015. Těší nás váš zájem! PV a JŠ“

SK: „PV Znáte web bezdomovci.estranky.cz a bezdomovci.wz.cz?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Neznám, ale podívám se! Děkuji. PV“

SK: „PV Váš názor na časopis Nový prostor?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Znám osobně několik prodejců, kterým tato forma opravdu pomohla. Takže rádi spolupracujeme, když máme příležitost.“

SK: „PV - Kolik procent bezdomvců je narkomanů a kolik procent bezdomovců alkoholiků?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Není mnoho "bezdomovců" narkomany (ti většinou pomoc azylových domů apod. nevyhledávají). Mnozí uživatelé ale mají problém s alkoholem, % to vyjádřit neumím. Často vnímáme "alkohol" jako anestetikum na celkově náročnou životní situaci, spolupracujeme s AA a přímo Armáda spásy má speciální projekt následné péče, který je určený lidem bez domova, kteří již prošli ústavní léčbou závislosti, ale stále ještě potřebují "doléčit" v menší komunitě a v bezpečí před většinovou společností, kde by je problémy mohly znovu pohltit. Tento projekt je úspěšný z 95%! Lidé si naleznou a udrží zaměstnání a zároveň abstinují déle než 1 rok. Více informací na www.armadaspasy.cz , Havířov, Dům pod svahem.“

Jana: „Dobrý den, myslela jsem,že se Armáda spásy věnuje pouze bezdomovcům. Jak pomáhá té matkám s dětmi? Děkuji“

Mgr. Pavla Vopeláková: „I mnohé maminky s dětmi se ocitnou v tísni a bez domova. Máme více než 250 lůžek pro maminky s dětmi právě v našich azylových domech. V některých městech máme rovněž služby zaměřené na rodiny s dětmi, kdy spolupracujeme se sociálními odbory jednotlivých měst a obcí. Je to služba, která se snaží maximálně udržet rodinu pospolu. V rámci komunitních center máme také hodně volnočasových aktivit pro maminky s dětmi - kluby, herny apod.“

vera: „Dobrý den,darovala bych do AS nábytek jak to mohu udělat? Nemám odvoz. Praha“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Prosím, pošlete email na ustredi(zavinac)armadaspasy.cz Ideálně popis nábytku a hned předám kompetentní osobě. Děkujeme za nabídku. PV“

SK: „JŠ - Kupujete si Nový prostor?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „JŠ není u chatu a neměla jsem možnost se ho zeptat.“

Marcelka: „Dobrý den, chci se zeptat, co byste poradila ženě,jež je ve věku +30 let,. má sice VŠ vzdělání,ale vlivem zdrav. obtíží a tím, že se za prací musela stěhovat, má obtíže si najít kvalitní vztah. Mám zkušenost, že dnes společnost a i muži hodnotí ženu, dívku dle toho, z jaké je rodiny a zejména, jakou má práci, a také kolik vydělává, setkávám se s tím, že když musíte bydlet v podnájmu, bohužel např. s někým, nechce vám sociálka vůbec pomoci, řeknou rovnou, aby vás ta druhá osoba živila, ať už bydlíte s rodiči nebo s cizým člověkem a máte např. i na místnost nájemní smlouvu. Člověk může žít zdravě, cvičit a dřít na sobě, vzdělávat se,ale naše společnost neustále hodnotí dle toho, co máte a co jste dokázala, Co může ješě udělt žena, kt. platí drahé léky, nemá ani na lázně, brýle, musí držet bezlepkovou dietu,ač ji nedají dávky na celiaky, jež není přímo prokázána,ale je to doporučeno k ekzému, astmatu ap. Jak lze sehnat samostatné bydlení, když žijete z minimálního invalidního důchodu a ač máte vzdělání, inteligenci a nejste žádná špindíra, nemůžete sehnat práci?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Mohu reagovat pouze na tu druhou část vašeho dotazu - již jsem zmínila, že téměř 60% žen, které k nám přichází /do azylového domu/ uvádí jako hlavní problém nedostatek financí na pořízení, ale i udržení běžného bydlení. Je to veliký problém. Naše organizace se snaží spolupracovat na přípravě legislativy o sociálním bydlení, což by bylo velikým posunem v této oblasti. vím, že je to veliký problém a bohužel nemohu dát lepší odpověď. Zdali má paní nárok na nějaké příplatky (na bezlepkovou dietu, což věřím že ano) atd., zjistí nejlépe na sociálním odboru. Děkuji za pochopení.“

bara: „dobrý den“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Taky přeji pěkný den!“

Linda: „Mohu se pouze ze zvědavosti zeptat,kdo vaší činnost platí???? Děkuji“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Armáda spásy poskytuje více než 60 registrovaných sociálních služeb, tzn. že naše aktivity jsou financované z veřejných rozpočtů (stát, kraj, obce), dále se jedná o příspěvky klientů využívajících naše služby. Armáda spásy samozřejmě je také žadatelem u různých nadací, dárců - firemních, individuálních, využíváme různé fundraisingové aktivity, ale hlavními finančními příjmy jsou dotace na poskytování sociálních služeb. Podrobnější informace na webu Armáda spásy (např. výroční zpráva)“

SK: „PV Nevím to určitě, ale v jednom díle The Simpsons je o Armádě spásy... - je to myslím díl Bart generálem aneb kdopak by se Nelsona bál...“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Armáda spásy je nejoblíbenější "charitou" v USA. Není se tedy čemu divit, že "Armáda spásy" zaznívá v mnohých seriálech, filmem. Dotváří to "atmosféru" daného děje. Podívejte se na jakýkoliv vánoční film z USA a vždy tam někde najdete kapelu Armády spásy, která u kotlíku v uniformách hraje vánoční koledy.“

SK: „PV - Víte, že o Armádě spásy se mluví ve filmu Fešák Hubert?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Ano, slyšela jsem. Ale neviděla....asi bych si ho měla vyhledat :-) Díky za tip!“

SK: „JŠ - Jak se těšíte na vernisáž výstavy 11.5.?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „S JŠ jsem výstavu dlouho připravovali a samozřejmě dnes už to bude jen ta "třešinka" na dortu. Vše je na místě, tak teď se už budeme těšit na vás, kteří se přijdou podívat! Nejnáročnější bylo vybrat 20 fotografií, z celkového počtu více jak 3000 fotografií.“

SK: „Dá se říct, který bezdomovec - když se dostal ze stavu bezdomovectví - to pak dotáhl nejdál? Dotaz pro JŠ“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Dobrý den, děkuji za dotaz, ale tuto informaci nesledujeme a nemáme. Mnozí lidé, kteří se dostanou v životě dále a zapojí se do běžného života už často nevyhledávají zpětně naši pomoc. Ale zkusíme sledovat...“

SK: „Proč pracujete v Armádě spásy?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Pracuji v Armádě spásy již od roku 1992 a zřejmě stále proto, že to nevnímám jako svou práci, ale poslání. Jsem věřící, věřím, že tohle je místo, kde já osobně mohu nejvíce pomoci. Do AS jsem přišla za svou maminkou, která tam začala pracovat, byla jsem ještě studentem.....práce mě natolik zaujala, že jsem tam další dva roky působila jako dobrovolník a teprve později získala první pracovní smlouvu. Je to neskutečně rozmanitá práce, která má obrovský smysl!“

Berta: „Čím vším mohu pomocí?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Pomoc je možná několika různými způsoby: - dobrovolná činnost v zařízeních sociálních služeb, v komunitních centrech apod. Záleží na vašem bydlišti, vašich možnostech a poptávce daného zařízení. - finanční pomoc/materiální pomoc - více informací na webu www.armadaspasy.cz Například v minulém měsíci jsme našli dobrovolníka, který dělat jazykové korektury našich textů apod. Je ale možnost pomoc v kuchyni, stříhat lidi bez domova apod.“

SK: „J. Štreit - co si myslíte o časopisu Nový prostor?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Pan JŠ není u chatu, ale tak jak ho znám, tak věřím, že i tento časopis podporuje.“

Jiří Schnabl: „Dobrý den! Nebylo by lepší dát lidem práci, než pracovat v Armádě spásy?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Samozřejmě zaměstnání je zcela klíčové pro každého člověka. Armáda spásy zaměstnává téměř 160 lidí bez domova v rámci veřejně prospěšných prací. Jsme vděční za všechny firmy, které jsou připravené lidi bez domova zaměstnat. V posledním měsíci jsme rozjeli projekt se společností Siemens Česká republika "Restart@Siemens", který nabízí zaměstnání lidem bez domova. Nicméně, stále žijeme v reálném světě a je hodně lidí, kteří z důvodu věku nebo zdravotního handicapu jsou již téměř nezaměstnatelní a potom na běžném trhu práce je silná konkurence....s chybějícím bydlením je rovněž těžké si práci udržet.“

Jiří Schnabl: „Dobrý den! Nebylo by lepší dát lidem práci, než pracovat v Armádě spásy?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „dobrý den, na tento dotaz jsem již odpověděla více. Děkuji.“

A. S.: „Dobrý den. Jak jsou terénní pracovníci chráněni před riziky, se kterými se mohou setkat? Stačí nějaká školení či něco jiného? A jak se postupuje, stane-li se něco neočekávatelného? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Je to velmi náročná práce - pracovníci jsou chráněni po zdravotní stránce (očkování apod.) a dále je to týmová práce, většinou vychází do terénu po dvou. Pokud tomu tak není, tak vychází pracovník po předem známé trase a je nastavený systém kontroly (buď volá on nebo zařízení na jeho mobil). Každý terénní pracovník má vybavenou tašku nejpotřebnějších věcí. Doposud jsme se nesetkali s agresí vůči našim terénním pracovníkům. Pokud ano, tak jsou vypracované pracovní postupy. Pracovníci mají většinou sociální vzdělání a průběžně prochází dalším vzděláváním a každoměsíční supervizí.“

A.S.: „Kolik je mezi bezdomovci katolíků? Setkávala jsem se v kostele s lidmy bez domova, kteří žebrali i před oltářem a za darované peníze si kupovali cigarety. Moje zkušenost mohla být samozřejmě ojedinělá, ale, abychřekla pravdu, mě odradila od jakékoli jiné pomoci. Děkuji za váš názor.“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Dobrý den, děkuji za váš dotaz, na který bohužel neumím odpovědět, protože církevní příslušnost uživatelů našich služeb nezjišťujeme. Nicméně, mluvíte o poměrně běžné zkušenosti mnoha lidí, kdy žebrající "bezdomovec" je na veřejných prostranstvích (i třeba v kostele), kde žebrá a poté si za finance koupí cigarety, alkohol apod. Musím říci, že se většinou jedná o lidi, kteří se tímto způsobem života "živí", někdy jde až o organizovaný zločin, party. Bohužel tito "bezdomovci - žebráci" nedělají dobrou "reklamu" těm, kteří skutečnými lidmi bez domova jsou a o kterých by to málokdo řekl. Doporučuji - nikdy nedávat finance. Když už pomoci přímo na ulici - tak s adresou sociálního zařízení (azylového domu), kde mu mohou opravdu pomoci nebo drobným potravinovým balíčkem. Není potřeba, aby lidí na ulici nebo kdekoliv jinde žebrali.“

Jiří Schnabl: „Paní magistro, nahrála jste mi na smeč!!! Pamatuji dobu, kdy jsme se obešli bez AS a dalších! Není čas na novou revoluci.Očividně plyšák s následnou restaurací kapitalismu se nepovedl! Nebo snad máte jiný názor?“

Mgr. Pavla Vopeláková: „Armáda spásy tady byla i během první republiky. Bezdomovci byli i za uplynulého režimu....jen za příživnictví byli většinou ve výkonu trestu či jinak "uklizeni". Je mi necelých 40 let, tzn. že nemohu moc srovnávat dříve a nyní, ale doba je opravdu jiná, nároky na jedince jsou daleko větší, práce není samozřejmostí a lidská solidarita je velmi nízká.“