Chat

benefity školky - daňové úlevy pro zaměstnavatele

Petr Frisch

Záznam chatu ze čtvrtka 16. října 2014

DAYD: „Jaký je zájem o benefity školky u nás?“

Petr Frisch: „Dobrý den, zájem o benefit ve formě možnosti získat od zaměstnavatele příspěvek na předškolní zařízení v posledních letech roste. Souvisí to s tím, že je čím dál tím složitější umístit dítě do mateřské školky a školkovné do školky soukromé se pohybuje v řádu několika tisíc korun měsíčně. Zároveň roste počet rodičů, kteří by se rádi vrátili dříve ke svému zaměstnavateli, ale nemohou si sami dovolit hradit školku pro dítě.“

DAYD: „Je benefit školky podle Vás důležitý benefit?“

Petr Frisch: „Určitě jde o velmi důležitý benefit. V České republice máme stále jednu z nejnižších zaměstnaností rodičů s malými dětmi v rámci Evropy a tento benefit pomáhá sladit zájmy rodičů pokračovat v pracovní kariéře s péčí o děti.“

DAYD: „Jsou podle Vás benefity školky dobře právnicky upraveny u nás?“

Petr Frisch: „Zatím nikoli zcela, ale nová zákonná úprava (tzv. zákon o dětské skupině) již byla schválena Parlamentem. Tento zákon byl sice vetován prezidentem, ale 21. října o něm bude Poslanecká sněmovna hlasovat opět. Podle mého názoru by bylo velmi dobré, kdyby byl nový zákon schválen a od ledna vešel v účinnost. Rodičům by rozšířil nabídku předškolních zařízení, zaměstnavatelům umožnil z nákladů zřizovat zaměstnanecké školky a rodičům by přinesl i nové daňové úlevy.“

Monika T.: „Dobrý den, je příspěvek na školku pro zaměstnavatele výhodný? Jak si mám o tento příspěvek požádat, když vím,že nerad vychází zaměstnancům - maminkám vracející se po mateřské vstříc. Například návrh na čerpání neplaceného volna na dobu 4 měsíců ( doba,za kterou může dítě nastoupit již do státní školky ) zamítl jen protože není vůle... Děkuji za odpověď. Monika“

Petr Frisch: „ano, příspěvek je pro zaměstnavatele výhodný. Zaměstnavatel ušetří na odvodech pojistného za zaměstnance (zpravidla 34%). A i když musí školkovné hradit ze zisku po zdanění (a "tratí" 19% na dani z příjmů), je to pro něj stále výhodnější. Jak požádat zaměstnavatele? Zaměstnavatel obvykle sleduje celkovou výši osobních nákladů a proto je dobré ukázat mu na příkladu, že tento benefit je pro něj výhodnější než odměna, variabilní složka mzdy nebo i mzda samotná.“

marta bulantova: „Dobry den, jak oslovit zamestnavate o prispevek na benefit skolkovneho? Muzete prosim jeste jednou vysvetlit v cem jsou vyhody pro me, jako zamestnance, dekuji m. Bulantova“

Petr Frisch: „Výhoda pro zaměstnance spočívá v tom, že oproti mzdě nepodléhá školkovné ani odvodu daní ani odvodu pojistného. Zaměstnanec tak ušetří zhruba 31%.“

Michaela: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od jakého roku se uvažuje, ze se bude moci odečíst skolkovne jako sleva na dani. Už za rok 2014? Děkuji“

Petr Frisch: „Dobrý den, bohužel až od roku 2015.“

Hana I.: „Dobrý den, co přesně znamená benefity školky? Slyším to poprvé. Děkuji za vysvětlení.“

Petr Frisch: „Benefit školky (školkovné) je situace, kdy zaměstnavatel za zaměstnance zaplatí příspěvek na školku (dětskou skupinu) ze svých prostředků na účet školky. Jde o platbu mimo mzdy.“

Klepisova: „Dobrý den,poskytuje benefit školky zaměstnancum i Česká televize?Děkuji za info“

Petr Frisch: „Dobrý den, odpověď neznám. Jde spíše o otázku na personální útvar ČT.“

Andrea: „Dobrý den, nedávno jsem četla na internetu, že bude možné si odečíst z daní náklady na školku do výše max. 8500,- Nevíte, od kdy toto platí? A pokud mám dvě děti, které navštěvují školku, je možné toto uplatnit na obě děti či jen jedno? Děkuji za odpověď. Juhaňáková“

Petr Frisch: „Dobrý den, ano, to je pravda. Bude to možné od roku 2015 a za každé vyživované dítě žijící s Vámi v domácnosti si můžete Vy nebo manžel uplatnit nejvíce 8500 Kč (lze tedy za obě děti). Sleva nemá charakter daňového bonusu, tj. pokud Vaše daňová povinnost přesahuje výši slevy, finanční úřad Vám nevyčerpanou část slevy nevyplatí zpět. Částka 8500 Kč se bude v budoucnosti měnit s tím, jak poroste minimální mzda.“

J.K.: „Dobrý den, zajímalo by mě, zdali je lepši vyuzit benefit skolkovne ci uplatnit danovou slevu za skolku. Za odpoved predem dekuji.“

Petr Frisch: „Dobrý den, můžete obojí. Benefit školkovného se týká pouze příspěvku zaměstnavatele, zatímco sleva na dani pouze Vašeho vlastního příspěvku. Zaměstnavatel často neposkytne školkovné v plné výši, část si zaměstnanec musí doplácet sám - a právě na tuto vlastní část může uplatnit slevu na dani.“

Lenka: „Dobrý den, myslíte si, že nový zákon podpoří resp. zvýší iniciativu zaměstnavatelů zřizovat firemní školky. Budou mít zaměstnavatelé nejen daňové úlevy, když část platu převedou na příspěvek zaměstnanci na školkovné, ale můžou třeba od státu získat nějakou dotaci?“

Petr Frisch: „Dobrý den, domnívám se, že ano. Pokud zaměstnavatel nebude poskytovat školkovné, může i zřídit vlastní školku pro děti svých zaměstnanců a náklady na její provoz si odečíst od základu daně. Dotace bohužel nejsou můj obor, na koncovou otázku Vám nedokáži odpovědět.“

Zdenka: „Může firma, která má pobočky na více místech ČR zřídit firemní školku jen v jedné ze svých poboček? Zaměstnanci jiných poboček ji tudíž nemohou využívat.“

Petr Frisch: „Dobrý den, ano, je to možné, ale z důvodu nediskriminace zaměstnanců bych doporučoval, aby zaměstnanci ostatních poboček dostávali například poukázky, kterými mohou uhradit školku v místě jejich pracoviště nebo i jinde.“

lenka: „Dobrý den pane Frisch, jak může odečíst benefit zaměstnavatel od hrubé mzdy, jako ostatní položky?Může to udělat každý zaměstnavatel? A ta druhá možnost, že mohu využít benefit a vybrat si přísp.na školku, to funguje přesně jak? děkujeme“

Petr Frisch: „Dobrý den, děkuji za velmi dobrou otázku. Každý zaměstnavatel má možnost tento benefit poskytnout. V první řadě se musí zaměstnavatel rozhodnout, že vůbec bude tento benefit poskytovat a následně jak ho zakomponuje do celkového systému odměňování. Školkovné může být poskytnuto nad rámec mzdy (třeba jako odměna nebo jako součást programu zapojování rodičů po mateřské / rodičovské dovolené do pracovního procesu). Zaměstnavatel se může dohodnout se zaměstnanci, že školkovné bude poskytnuto místo ročního (peněžního) bonusu anebo místo zvýšení mzdy. Je možné se se zaměstnancem dohodnout i tak, že se jeho hrubá mzda sníží a naopak školkovné zvýší. V některých případech to lze i bez dohody se zaměstnancem formou mzdového výměru. U větších zaměstnavatelů je ale vždy potřeba tento benefit promítnout do pracovních smluv, vnitřních předpisů a případně kolektivních smluv.“

Eva: „Pokud nový zákon bude schválen, budu moci odečíst z daní tu částku 8 500,- za školkovné, které platím letos, prosím? Děkuji.“

Petr Frisch: „Dobrý den, bude to možné pokud nový zákon nabude účinnosti nejpozději 31.12.2014. Původně bylo zamýšleno, že zákon nabude účinnosti již v září 2014, ale to se nepodařilo. Přiznám se, že nyní nevím, zda se účinnost v zákoně změnila na 1.1.2015 nebo na datum vyhlášení. V prvním případě by odpověď na Vaši otázku byla "Ne", ve druhém záleží na datu vyhlášení.“