Chat

Projekt 9 darů

Ivana Málková

Záznam chatu z úterý 13. května 2014

Simona Tejnská: „Které polit. strany Vám pomáhají na darech a koho vy osobně zvolíte v květnu do EP?“

Ivana Málková: „Žádnou polit. stranu jsem dosud o dar nežádala. K volbám nepůjdu. Rozhodlas jsem se nevěnovat pozornost tomu, s čím nesouzním. V roce 1991 jsem přestala ve škole známkovat a ustála jsem si to dvacet let:)“

DAYD: „Povězte nám to nejzajímavějšího o projektu, díky!“

Ivana Málková: „Pokusím se v tom krátkém čase to nějak srozumitelně uchopit“

Sonax: „Nezní 9 darů pohádkově, tajemně?“

Ivana Málková: „Ano, zní. Mám ráda tajemno i pohádky. A nejraději mám pohádkové příběhy, které se dají žít v našem opravdovém životě“

DAYD: „Kdo jej financuje Váš projekt 9 darů?“

Ivana Málková: „Nerozumím obsahu otázky. Můj projekt zatím žádného sponzora nemá.“

DAYD: „Kdo vymyslel 9 darů?“

Ivana Málková: „Devět darů je název, který jsem projektu dala já. Je to vlastně rozšíření toltéckých Čtyř dohod na devět "upravených" na soužití s dětmi“

Lucie: „Jak se stát dobrým pedagogem? To se bohužel na školách neučí.“

Ivana Málková: „zatím se to neučí. Můj recept je "být sám sebou" ve své přirozenosti a s odvahou následovat impulsy, se kterými žáci přicházejí.“

Jarek.: „Hezký den...K tomu O. - jako Ohleduplnost...Krásný den,nádherný v pohodě týden,hodně nádherných dní,Vám všem...Sama doma,suprový poořad...OK...“

Ivana Málková: „jj, ohleduplnost to je samostatné téma - kde je hranice mezi ohleduplností a zastání sebe sama:)“

Iva: „Dobrý den mohla by jste mi poradit nějaký dobrý seminář nebo kurz o životě s pomocí universa? Děkuji“

Ivana Málková: „přijďte ke mně na kurz, nějaké kroky můžeme udělat společně, inspirovat se můžete na www.maitrea.cz tam se objevují zajímaví lektoři.“

Majka: „Paní Ivano já chci jenom popřát hodně úspěchů ve vaši práci a je mi líto, že je tady málo dotazů, že se lidé o toto téma nezajímají. Prostřednictvím chatu je možné se dozvědět další informace když už jsou rozhovory s Vámi tak krátké. Škoda, že čas nemůžete plně využít. Ale už jsem si najela na Vaše stránky a tam se určitě dozvím další zajímavosti. Mějte pěkný den. Majka“

Ivana Málková: „Říkám si, že čas poskytnutý hygieně rukou v nemocnici se mi zdá dlouhý a můj čas krátký. Jsem za příležitost mluvit na tato témata v televizi velice vděčná. Každá vteřina má smysl.“

Poláková: „Paní Málková,jakmile promluvíte, začne z Vás vyzařovat něco úžasného.Být znovu dítětem,chtěla bych být Vaší žačkou.Máte nějaké web.stránky?“

Ivana Málková: „dobrý den www.ivanamalkova.cz Jsem si toho vědoma, že zářím, když mluvím, je to moje vášeň. Láskyplné vzpomínky na každého žáka, kterého jsem měla svěřeného. Jsem ráda, že jsem došla na své osobní cestě do fáze, kdy se cítím skvěle.“

Zuzana Simandlová -Krausová: „Dobrý den,moje teta je Veronika Neoralová:) Jak mám správně vychovávat 3 letého Kubíka?Díky,Zuza P.S.: Škola hrou,co?“

Ivana Málková: „Jéé, to je synchronicita. Ano, Škola Hrou. Velký dar do života pro každého z nás. Že Verču zdravím. Patří k lidem, se kterými jsem se rozešla způsobem, který mne dodnes mrzí. To, jak syna dosud vychováváte, je správné. Můžete se inspirovat různými možnostmi. V současné době se objevuje zkušenost Naomi Aldort - která děti nevychovává a sdílí své zkušenosti. Jsme zase zpátky u té Odvahy - jsme v zajetí strachů a zkušeností, které si neseme s sebou a které nám často blokují nové možnosti.“

jana: „Dobrý den, jakým způsobem je třeba myslet co se týče ovlivnování chování dítětě/dospívajícího a ovlivnování jeho směřování .Mám nya mysli pro nás nežádoucí chování,, směřování k nepopulárnímu rozvoji povahových rysů ktré považujeme za důležité? Volná výchova západních zemí kontra autoritativní -tradiční zdejší výchova.. zlatá střední cesta se hledá nejhůře“

Ivana Málková: „Úskalí vidím v tom, že jsme zvyklí rozdělovat na "žádoucí a nežádoucí" a v tom je zakopaný pes. Je to podobně marné úsilí, jako si přít jen krásné počasí.“

Pavlína: „Dobrý den,pořádáte vaše kurzy i mimo Prahu? a neuvažujete o tom? děkuji :)“

Ivana Málková: „Ano, jezdím po celé republice, pracuji ve školách, centrech - tam, kam mne pozvou.“

OLČA: „Dobrý den, mít můj syn takovou paní učitelku tak jásá a já s ním. Máme dysfázii a docházíme soukromě k jedné úžasné spec. ped., je nadšenec stejně jako vy. Proč takový lidé neučí naše děti?? Myslím, že většina škol o takové nadšence ani nestojí a vyhovují jim zaběhnuté koleje.“

Ivana Málková: „Učila jsem 31 let. A mám mnoho kolegů, kteří učí podobně lidsky. Učitelé jen nejsou vidět. Máte pravdu v tom, že mnoho lidí nestojí o změnu a upřednostňují zvyk a to, co znají. Zkoušet nové věci chce odvahu a člověk neví, jak to dopadne“

jana: „není potřeb změnit celý systém než snaha jednotlivce?“

Ivana Málková: „já nemám snahu změnit systém, měním jen situace, kde jsem jejich součástí, a to má na systém vliv. Příklad z mé praxe. V roce 1991 jsem, založila Školu Hrou, kde jsme přestali děti známkovat. Ustáli jsme si to dvacet let. Nejstarším dětem je 32 let a známky jim nechyběly. Dnes mají tuto možnost neznámkovat, všechny školy. A já si troufám říct a tínto jsem ke změnám v systému přispěla“

Tamara bertokova: „Dobry den. Rada bych se zeptala jak se mam naučit ovládat vztek. Kdyz me neposlechnou na potřetí. Vzdycky výbuchnu a pak me to moc mrzi. Dekuji“

Ivana Málková: „Měla jsem pro vás napsanou odpověď a počítač to smazal. Tak zkusím znovu. . podívala bych se na zdroj vašeho vzteku - děti neudělají, co chcete - dokážu si představit, že cítíte bezmoc, protože jejich poslušnost pro něco dalšího potřebujete. - zkuste si Vztek představit jako člověka, vezměte ho za levou ruku, a představte ho dětem. Řekněte: "Ted se stalo něco, co mne navztekalo, tohle je můj Vztek, požádám ho ted na chvíli, aby si sedl tady do rohu místnosti, abych s vámi mohla jednat sama za sebe." Můžete místo vteku dát na židli například polštářek, aby to pro děti bylo srozumitelné. Vztek je pocit, který nelze potlačit, lze se s ním naučit zacházet.“

Majka Bartosova: „Dobrý den paní Málková, celý projekt vyžadoval zcela určitě hodně času. Určitě nejste žena, která mi teď odpoví, že když chci tak si čas najdu. Můžete mi říct jestli jste pragmatik - nebo "lítáte s větrem ve vlasech"? A ještě prosím, kde bych se mohla s Vašimi názory seznámit? Děkuji a přeji pěkný den. M.B.“

Ivana Málková: „Dobrý den, pokud vás moje zkušenosti zajímají, zvu vás na některý z mých kurzů, podrobnosti najdete na www.ivanamalkova.cz Pořádám i přednášky a kurzy přímo ve školách, centrech pro rodiče, dokonce i doma u zájemců.“

Jarka: „Ahoj Ivo, zdravím Tě opět ze svého počítače. Moc Ti to sluší, ostatně jako vždy. Měj se krásně. Zdraví Jarka“

Ivana Málková: „děkuju, zdravím i tebe.“

Zuzana Simandlová -Krausová: „Dobrý den,moje teta je Veronika Neoralová:) Jak mám správně vychovávat 3 letého Kubíka?Díky,Zuza P.S.: Škola hrou,co?“

Ivana Málková: „odpovídala jsem, a ted se otázka óbjevila znovu, tak nevím, zda k vám odpověd dorazila. Kubíka vychováváte správně. Chcete-li se inspirovat, jak to může být jinak, najdetě si nějaké info Naomi Aldrot (nevím, jak se to správně píše) Ano, Ano, Škola Hrou, Veroniku pozdravuji, patří k lidem, se kterými jsem se rozešla způsobem, který mne dodnes mrzí.“

Ann: „Co Vás přivedlo k založení tohoto projektu?“

Ivana Málková: „zkušenosti a touha podělit se o to, co jsem se naučila a co mi dává smysl, s ostatními“

Jitka umlaufová: „Prosím o odkaz na webové stránky?? Chci více info velmi zajímavý projekt“

Ivana Málková: „www.ivanamalkova.cz je tam pozvánka na termín setkání přímo na toto téma "9 darů dětem"“

Adriana: „Dobrý den, velice mě zajímá cokoliv co se týká výchovy dětí. Chtěla jsem se Vás zeptat jestli je lepší dát dítě do školky (3 léte) nebo s nim ještě zůstat doma? Co pro něj bude vhodnější v tomhle věku?“

Ivana Málková: „můj názor je ten, že každá minuta, kterou stráví rodiče se svými dětmi je nejcennějsí poklad. Na druhou stranu, najdete-li pro vaše dítko školku, kde jsou laskavé učitelky, určite ho to velice obohatí,“

Jana: „Dobrý den,je dobrý dítě trestat tělesně?,když zlobí,nebo jenom zakazovat?“

Ivana Málková: „Ani trestat ani zakazovat. Zkuste se zajímat o příběh, který předcházel situaci, ve které jste. Děti nám zlobením a neposloucháním zrcadlí, že něco potřebují jinak“

jana: „Dobrý den, jakým způsobem je třeba myslet co se týče ovlivnování chování dítětě/dospívajícího a ovlivnování jeho směřování .Mám nya mysli pro nás nežádoucí chování,, směřování k nepopulárnímu rozvoji povahových rysů ktré považujeme za důležité? Volná výchova západních zemí kontra autoritativní -tradiční zdejší výchova.. zlatá střední cesta se hledá nejhůře“

Ivana Málková: „připadá mi i zajímavé inspirovat se "výchovou" přírodních národů, kde děti nevychovává nikdo, ony se vyskytují v různých situacích s různě starými dětmi, učí se napodobováním, jako mláďata zvířat. Oni sami si pak vybírají, co z toho vnesou do svého života. Myslím, že inspirace touto pestrostí výchovných modelů nám chybí.“

Martina Míčková: „Dobrý den, mám dceru 4 roky a je to pěkný "vztekloun". Snažím se vše s ní řešit v klidu a hned. Když se začne vztekat, je lepší ji nechat vyvztekat? Je dobré pak třeba s odstupem času např. večer celou situaci znovu projít a vysvětlit si, proč k tomu došlo a jaký byl trest? A nebo je lepší se k tomu, co bylo již nevracet?“

Ivana Málková: „vaše dcera má velké štěstí, že se umí vztekat. Dovolte jí to. Můžete například říct: "Vidím, že se vztekáš, máš chut mi říct, co tě nazlobilo? Děti, které v jejich vzteku zastavíme, se postupem času uzavřou a mohou vztek obrátit proti sobě. Jsem odpůrce trestů - jakýchkoliv. Máte-li potřebu se k situaci vrátit, určitě to udělejte, respektujte vaše potřeby, ale dejte si na reakci čas. Slova a činy, které se stanou se nedají vrátit.“

JT: „Jak navnadit tridni ucitelku syna v 1 tride na zmenu, kdyz ji starsi pedagogove tlaci do socialistickych metod? ZS Lesna, okres Vsetin“

Ivana Málková: „můžete jí říct o tomto pořadu, mé webové stránce. Mnoho lidí o změny nestojí, to je třeba respektovat, nevyžádáné informace a pomoc budí odpor“