Chat

Společenské chování

Eva Filipová

Záznam chatu ze středy 23. dubna 2014

Lenka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké je v současné době oblečení vhodné do divadla pro dámy? Jak je to s kostýmky do divadla? Děkuji. Lenka“

Eva Filipová: „dobrý den, dneska se do divadla chodí trošku méně formálně, ale záleží do jakého divadla půjdete. pokud to bude národní divadlo, tak je vhodné oblečení více slavnostní než do divadel malých forem. Nejvhodnější jsou krátké šaty, ale můžete volit i kalhotový kostým.“

Laura: „Dobrý den, mohu poprosit svého tatínka,aby mi ten můj den neorganizoval?Bojím se,abych ho neurazila, je velmi důležitý ale ne více než já, je to tak?Bojím se,že bude organizovat.“

Eva Filipová: „já myslím, že by tatínek měl respektovat Vaše přání a vaše názory, protože je to opravdu váš den a přání nevěsty je nade vše.Navíc je to den, kdy by všichni měli ukázat rodinnou jednotu“

Amálka: „Dobrý den, jak je to v dnešní době, dávají se dárky rodičům? A kdy je pro to nejvhodnější doba, moc děkuji a hezký den“

Eva Filipová: „myslíte, pokud se jeden z nich vdává nebo žení? ano, dávají, je to povinnost každého svatebního hosta koupit dárek“

Linda: „Dobrý den, když nežije maminka ženicha,kdo ho vede k oltáři?“

Eva Filipová: „Vždy vede nejbližší příbuzný, pokud nejsou vlastní rodiče. Ale musí to být starší a vdaný člověk“

Jana P.: „Dobrý den, pokud je mi 36 let a budu se poprvé vdávat, mám zapomenout na bílé šaty a dát raději přednost kostýmku v jiné /tmavší/ barvě + klobouk? A jakou kytici pak případně nakombinovat? Děkuji za odpověď.“

Eva Filipová: „pokud je to vaše první svatba, tak můžete mít klidně bílé nebo světlé šaty a záleží na vás, zda se rozhodnete pro závoj nebo klobouk. Závoj můžete mít i kratší. Kytici zvolte menší.“

Amálka: „Myslím dárek pro rodiče od snoubenců. Jako poděkování.“

Eva Filipová: „dárek nemusíte dávat, stačí poděkování.“

Jana: „Dobrý den. Jsme pozváni na svatbu mě sestry, v tě době uz budou na světě naše dvojcatka a budou jim cca 3 měsíce. Jak se vhodně zachovat v případě, že se budu muset během oběda zvednout od stolu a věnovat se dětem (např. kojení)? Abych někoho neurazila tím že odcházím od svatebniho stolu. Dále jak by měly být nastrojeny 3měsíční holčičky, pamatuje etiketa i na toto? Děkuji a přeji hezký den.“

Eva Filipová: „S malými dětmi je to trochu na svatbě potíž. Pokud dvojčátkům neseženete hlídání, tak je důležité dbát na to, aby například na obřadě nerušila a včas na chvíli s nimi odejít, pokud začnou plakat. Pozornost by měla být soustředěna na nevěstu a ženicha. Když budete odcházet od svatebního stolu, tak to každý pochopí. Kojit je nejvhodnější v jiné místnosti. Holčičky oblečte třeba do růžové barvy.“

Zuzana: „Dobrý den, kdo by měl mít na svatbě proslov? Je to nutnost?“

Eva Filipová: „Proslov by měl mít otec nevěsty, otec ženicha a jeden svědek. proslovy by měly být krátké“

Michaela: „Dobrý den, jak taktně oznámit nějakému hostovi, že není zvaný?? že ho na svatbě prostě nechceme? jedná se o přítelkyni svědka, a už jen při pomyšlení, že by tam byla mi vstávají chlupy hrůzou...“

Eva Filipová: „Pošlete svědkovi pozvánku a kartičku, že ho zvete ke stolu. Tím mu dáte najevo, že je pozvání jen pro něho. Jinak je slušnost pozvat i osobně a pak mu taktně naznačte , že zvete jen jeho. je to vaše rozhodnutí a to musí každý respektovat“

Barbara Kiszková: „Dobrý den, je mi 40 let, jsem rozvedená. V případě, že bych se chtěla podruhé vdát, co je vhodného si obléct? Určitě ne bílé šaty.“

Eva Filipová: „Na druhou svatbu volte nějaký kostýmek nebo krátké šaty. Bílé dlouhé už raději ne. Jinak vše ostatní dělejte jako byste se vdávala poprvé.“

Karin: „Dobrý den, při svatebním obědě sedí rodiče vedle snoubenců a když má ženich jen tatínka? tak to místo bude prázdné?Děkuji“

Eva Filipová: „rodiče sedí tak, že vedle nevěsty sedí rodiče ženicha a opačně. Místo nemusíte nechávat volné, klidně pokračujte svědky nebo můžete posadit tatínkovu přítelkyni“

Jana: „Dobrý den, je nějaké pravidlo, koho pozvat a nepozvat na svatbu? Děkuji“

Eva Filipová: „Nad všemi pravidly je přání nevěsty a ženicha koho pozvou.“

Hana Kučerová: „Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně umístění hostů na svatbě - stoly budou rozděleny jednotlivě cca 8 stolů pro hosty po 6 lidech (jak postupovat dle důležitosti). Stůl pro novomanželé cca 8 osob. Rodiče ženicha již nežijí, maminku zastupuje teta, svědkem ženicha je bratr - jak umístit tyto osoby? A také k oblečení ženicha - nevěsta má smetanovou barvu šatů, kytice a výzdoba bude kombinace smetanová-bordo barva. Jak obléci ženicha? Světlý či tmavý oblek? Bordo či smetanová kravata a vesta? Děkuji.“

Eva Filipová: „Nejlepší je, když se ženich přizpůsobí barevně nevěstě. lepší bude tmavý oblek a jako doplněk určitě v barvě bordó doladit například kravatu nebo kapesníček. Vesty se dnes již moc nenosí místo rodičů ženicha posaďte nejbližší příbuzní - tetu a strýce a pak svědky.“

Kateřina: „Dobrý den, pokud je na svatební hostinu pozván oddávající kněz, kde u stolu by měl sedět? Děkuji za odpověď“

Eva Filipová: „posaďte ho na čestné místo, blíže k nevěstě a ženichovi. Nejlépe vedle svědka“

Monika: „Dobrý den, následuje tanec s tatínkem nevěsty hned po tanci s novomanželem, nebo si mezi tím ještě musím zatančit s tatínkem ženicha? A když jsou všichni z ženichové strany zvyklí tančit valčík a polku a já ani ženich to neumíme, jak se vyhnout trapasu při tančení s hosty :) ? Děkuji a pěkný den přeji.“

Eva Filipová: „je dobré alespoň trochu dopředu zvládnou kroky, ale lepší bude se domluvit s hudbou, aby zahráli něco jiného. Polka to být jako první tanec opravdu nemusí. Nejdříve tancují novomanželé, pak každý z nich z jejich rodičem a pak s vlastním tatínkem. Ale tanci se nevyhnete.“

Alžběta: „Dobrý den, chtěli bychom s přítelem svatbu pouze ve čtyřech. Není to brané jako neúcta k rodičům, když chceme svatbu oznámit ex post?“

Eva Filipová: „Je to vaše volba. Není to neobvyklé. Myslím, že je ale dobré rodičům, pokud máte dobré vztahy , to sdělit, aby jim to nebylo líto.“

Jana: „Dobrý den, rodiče jsou rozvedeni, každý z nich má nového partnera. Jak by mělo vypadat ideální umístění na hostinu? Dále je možné aby mě k oltáři vedl někdo jiný než otec (nemáme spolu dobrý vztah), může to být např. bratr (což je zároveň i svědek) nebo to považujete za nevhodné a měl by to být vždy otec? Děkuji a přeji krásný den.“

Eva Filipová: „K oltáři vás nemusí vést otec, když s ním nevycházíte. Ale nejvhodnější je někdo, kdo je především ženatý a je starší. Bratr by měl být raději v roli svědka. Může vás vést i nevlastní otec, pokud vás vychovával a pokud s ním máte dobré vztahy.“

Martina: „Dobrý den, letos v lednu mi zemřel tatínek. Je vhodné uspořádat svatbu ještě letos nebo bych měla počkat až na příští rok? A koho bych měla požádat, jako nevěsta, aby ho na svatbě zastoupil? Děkuji za odpověď.“

Eva Filipová: „Tatínka by měl zastoupit nejlépe někdo z příbuzenstva nebo někdo, kdo je ženatý a máte k němu blízký vztah. Doba smutku záleží na Vás. Dříve se dodržoval rok, ale není to dnes již podmínkou“

Alice: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vyřešit usazení rodičů ke svatebnímu stolu, když jsou rozvedení a jen jeden z nich má nového partnera, který bude pozván také.Jejich vztahy nejsou bohužel úplně vřelé.Děkuji za odpověd´.“

Eva Filipová: „Záleží jen na Vás jak je posadíte. Ale mohou sedět tak, že posadíte maminku s manželem nebo přítelem, pak svědky a pak další rodiče. na svatbě by se měli všichni snažit, aby nevěsta byla v pohodě a nic ji nestresovalo“

Jana: „Dobrý den, kdo by měl říct slavnostní proslov?“

Eva Filipová: „otec nevěsty, otec ženicha a alespoň jeden svědek“

Petra Borovcová: „Dobrý den, v pozvánce na svatbu jsme obrželi o prosbu o finanční svatební dar. Chápu, že je lepší, když si novomanželé pořídí za obnos to, co potřebují, ale jaká částka by byla přijatelná? Nerada bych se s přítelem dostala do trapné situace, na druhou stranu jsem studentka, pracující je pouze můj přítel. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.“

Eva Filipová: „částku vám nikdo nemůže nařídit. Určitě se nemusíte obávat, když dáte menší obnos, protože od studentky nikdo velké částky nečeká. odvoďte to od částky, kterou byste dali za nějaký dárek.“

Pavla K.: „Dobrý den, s přítelem uvažujeme nad seznamem hostů na svatbu a já jsem proti zvát jeho rozvětvené příbuzenstvo, když některé jsem nikdy neviděla (matka i otec ženicha jsou ze 4 dětí). Myslíte si, že je to čistě naše věc koho pozveme?Děkuji za odpověď“

Eva Filipová: „Ano, je to jen vaše věc. citlivě to zvažte. nemusíte zvát celé rodiny, můžete udělat kompromis a pozvat například jen jednoho člena. Například syna, dospělou dceru apod.“

Hana: „Dobrý den, musí mít ženich vestu a košili s dlouhý rukávem + knoflíčky? Jsou drahé.:-(“

Eva Filipová: „Košili s dlouhým rukávem musí mít vždy. Knoflíčky také.Vesta není dnes důležitá, už se příliš nenosí.“

Laura: „Jak máme dát hostům najevo,že si žádáme finanční dary.Moc díky“

Eva Filipová: „Řešte to nejlépe přes maminku nevěsty, ta může říkat vaše přání. A když se vás zeptají, tak svoje přání řekněte“

Katřina Žváčková: „Dobrý den, může jít nevěsta k oltáři sama? Děkuji Katka“

Eva Filipová: „Ne, požádejte někoho, at vás vede. pokud je to vaše první svatba.“

Jana: „Jak má být oblečený ženich?“

Eva Filipová: „Ženich by měl mít nejlépe tmavé šaty nebo žaket. V létě může mít ženich i světlé šaty. I ženich by si měl dát práci s tím, aby sladil oblečení s nevěstou“

Simona Krausová: „Dobrý den, je třeba posadit směrem od nevěsty a ženicha nejdříve rodinu a teprve potom přátele? Moje kamarádka je pro mě například důležitější než 6. tetička :-) děkuji“

Eva Filipová: „pokud je pro vás kamarádka důležitá, tak ji posaďte blíže k sobě. Čím blíže jsou hosté k nevěstě, tím jim ukazujete jejich větší důležitost.“

Miluška: „Dobrý den, bylo nám určeno jít na svatbu v šatech stejné barvy co když přijdu v jiné?“

Eva Filipová: „přání nevěsty a ženicha se má respektovat. bylo by dobré v určené barvě přijít. Jinak se budete cítit i vy sama špatně.“

Sylva H.: „Dcera žije s přítele a chtějí se vzít, rodiče známe, ale měli bychom se sejít, kdo koho zve? Je nějaké pravidlo?“

Eva Filipová: „Záleží na ženichovi a nevěstě koho budou chtít pozvat. Ale nejlepší je, pokud se i o celé svatbě rodiny domluví a podílí se na přípravách. Určitě se sejít s rodiči a seznámit se je zdvořilé a vhodné.“