Chat

Finance - investice do zlata

Mgr. Martin Tománek

Záznam chatu z úterý 22. dubna 2014

Dotaz: „CO investice do stříbra?“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, investici do stříbra příliš nedoporučuji. Stříbro je na rozdíl od zlata průmyslový kov, což znamená, že na cenu této komodity má velký vliv kondice globální ekonomiky. Učebnicovým příkladem byl krizový rok 2008, kdy cena stříbra zaznamenala velký pokles. Zatímco zlato je typická "krizová investice", tj. cena zlata má v období finanční krize silnou tendenci růst, se stříbrem je to přesně naopak. Jestliže se Vám ale líbí nějaká stříbrná mince s hezkým motivem, proč si ji nekoupit. Důležité tedy je, proč si stříbro chcete kupovat. Jestliže pro sběratelské účely, směle do toho. Pokud ale za účelem spekulace na růst ceny, nemohu doporučit.“

Lucie: „Dobrý den, máte zkušenost s investováním přes Golden Affilate? http://www.golden-affiliate.cz/“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, zkušenost nemám, nemohu Vám tedy bohužel napsat, jestli se jedná o seriózní firmu. Faktem je, že v posledních letech se objevila celá řada nových prodejců zlata a vůbec drahých kovů. Obecně lze doporučit zavedené prodejce, kteří už mají nějakou historii a kteří zároveň prodávají zlato renomovaných rafinérií (např. Argor Heraeus, Metalor, PAMP). Pozor také na vysoké náklady. Vždy je dobré se zeptat, jakou marži si obchodník účtuje.“

Radim Černota: „Dobrý den,chci se zeptat,zda-lisi myslite,ze cena zlata v horizontu 5 let pujde nahoru?Koupil jsem 100g v dobe,kdy bylo na historickem maximu a rad bych se ho zbavil...dekuji za odpoved!“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, bohužel nemám křišťálovou kouli. Přiznám se tedy, netuším, kde bude cena zlata ode dneška za rok a už vůbec ne za pět let. Do značné míry bude záležet na vývoji v globální ekonomice a politice. Zlato je klasická krizová investice, tj. v případě vážnější hospodářské (případně politické) nestability mají investoři tendenci utíkat ke zlatu, případně dalším aktivům, která v té chvíli považují za bezpečné (např. americké státní dluhopisy). Bohužel mnoho investorů se dopustí chyby, a totiž že kupují draze.“

Kamil V.: „Dobrý den, jak velké procento volných prostředků považujete za rozumné investovat do zlata, četl jsem že doporučených je cca 10-15%, ztotožňujete se tímto názorem? Doporučujete investici do fyzického zlata a ne do zlatých certifikátů? Děkuji“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, obecně by to měly být jednotky procent celkového finančního majetku. Zlato ale nemusí být vhodné pro každého. Pokud si spoříte na penzi a máte před sebou dlouhý investiční horizont, potom byste měl spíše uvažovat nad akciemi (např. akciovými fondy). Když se podíváte hodně do historie, tak cena zlata víceméně drží krok s inflací. Na dlouhém časovém horizontu je ale optimální dosáhnout nadinflačního výnosu, který historicky nabídly zejména akcie. Pokud už někdo chce investovat do zlata, potom by mohl zvážit burzovně obchodovaný fond, který drží fyzicky zlato (např. SPDR Gold Shares). Takový fond si účtuje velmi nízké nízké poplatky a investor nemusí řešit otázku uskladnění a případně pojištění.“

artin Látal: „Dobrý den. Proč neschvalujete investice do zlata, když se tvrdí , že by mel každý mít nějaké zlato jako do budoucna rezervu? Děkuji Martin“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, důležité je, kdo to tvrdí. Jestli je to nějaký chytrý ekonom či nezávislý investiční poradce, potom je samozřejmě dobré vzít tento názor v úvahu. Jestli to ale tvrdí člověk, který se živí prodejem zlata, potom to není úplně objektivní tvrzení. Přitom nelze obecně tvrdit, že by každý měl mít nějakou část majetku ve zlatě. Pokud máte velký majetek v akciích, potom můžete nad zlatem uvažovat jako nad formou zajištění (v případě vypuknutí vážné finanční krize máte solidní šanci, že cena zlata poroste). Pokud ale investor nedisponuje velkým finančním majetkem (a případná investice do zlata by tvořila příliš velkou část jeho majetku), měl by se držet základních investic (zejména akcie, dluhopisy).“

monika: „Dobrý den, jak se jmenuje Vaše kniha o které jste se zmínili v televizi?“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, název knihy je "Náhodná procházka po Wall Street". Nedávno byla přeložena do češtiny a autor (Burton Malkiel) o financích píše velice čtivě.“

Jantar2: „A co investice do platiny?“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrý den, bohužel Vám nepomohu, nejsem expert na platinu. Obecně řečeno ale nákup komodity není investice, ale spekulace. Komodity obecně Vám na rozdíl od akcií a dluhopisů nepřináší žádný pravidelný příjem (akcie-dividendy, dluhopisy-výplata kuponů) a navíc komodity jako celek nemají dlouhodobě rostoucí trend, pohybují se v určitých cyklech.“

Luca: „Dobrý den spořím do zlata přes firmu GoldenGate chtěla jsem se zeptat zda je to dobrá volba nebo zda existuje něco ještě lepšího? Děkuji“

Mgr. Martin Tománek: „To je bohužel příliš málo informací. Abych to mohl nějak zhodnotit, musel bych vědět, jak dlouhý máte investiční horizont, proč spoříte (jaký má investice cíl?), jak vypadá Vaše portfolio (tj. je Vaše "zlatá investice" Vaší jedinou investicí, nebo máte širší portfolio) a podobně. Osobně nejsem příznivcem spoření do zlata. Jednak cena zlata dlouhodobě "pouze" drží krok s inflací (pokud máte dlouhý investiční horizont, potom budou mnohem lepší volbou akcie, respektive akciové fondy) a navíc se spořením do zlata jsou spojeny poměrně vysoké náklady. Firma Golden Gate Vám prodá zlato s určitou marží a patrně jste také zaplatila vstupní poplatek, který snižuje atraktivitu spořicího programu.“

linda: „Jakou má hodnotu zlato?oproti penězům.:-)“

Mgr. Martin Tománek: „Dobrá otázka :-) Platí, že zlato má takovou hodnotu, jakou mu přisoudí investoři. Cena zlata je dána nabídkou a poptávkou a historicky dost kolísala. Například v roce 1980 dosáhla cena zlata svého historického maxima a poté dalších dvacet let klesala. Další cenový vrchol byl v roce 2011.“