Chat

Domácí ekonomika - děti a finanční nástrahy

Lenka Vichnarová

Záznam chatu z úterý 21. ledna 2014

DAYD: „Děti často něco ztrácí - je to velká finanční nástraha?“

Lenka Vichnarová: „Je to normální zejména u malých chlapců, pokud to nepřeroste v situaci, že ztratí každý den něco a pokud jsou to jen "malé ztráty". V každém případě lze takové situace využít: pokud dítě opakovaně něco ztratí, není vhodné to znovu a znovu kupovat- výchovnější je, že si dítě danou věc koupí samo nebo na ni alespoň přispěje. Bude si alespoň pamatovat, že si má na věci dávat pozor.“

Šárka: „Dobrý den, mám skoro pětiletého syna a jeho otec (nežijeme spolu, ani se nevídají ) je neuveřitelně zadlužený, nikdy neuměl hospodařit s penězi. Je možné, aby syn byl také takový? S manželem se ho snažíme učit s pěnězi hospodařit, ale mám strach jestli to ,,nezdědí" po svém biologickém otcovi. Děkuji za odpověď“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, vy k problému přistupujete velmi zodpovědně, takže syn uvidí, jak se má dobře hospodařit a neměl by mít problém - myslím, že se marnotratnost nedědí, pokud by měl syn nějaké sklony rozhazovat, bude na vás ho usměrnit.“

DAYD: „Co vše může být finanční nástrahou v souvislosti s dětmi?“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, určitě příliš vysoké nebo naopak žádné kapesné, nesoulad v otázkách financí v rámci rodiny apodobně“

DAYD: „Je dobré dát se pojistit - aby děti něco nezapálili, nerozbili?“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, dá se uzavřít pojistka na škodu způsobenou třetí osobě- která by případně pokryla i patálie způsobené dětmi“

Anežka: „Dobrý den, zajímalo by mě, od kolika let je vhodné dávat dětem kapesné.“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, je vhodné začít s dáváním peněz už v první třídě -mělo by se dávat po týdnu, protože děti by nedokázaly s penězi vystačit tak dlouhou dobu jako je pro ně měsíc.“

Pavla: „Dobrý den, existují jako byly za nás spořící knížky? Tj. nějaký produkt, který by dětem peníze neubíral, ale nechal aspoň bezúročně ležet? Dotovat banky mě nebaví...“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, existují spořící účty, kde se dá získat od banky úrok třeba až 2,5 procent, je ale omezená částka na maximálně 25 000 korun. Jinak úroky nic moc, takže pokud nebudou potřeba peníze hned, doporučuji jako lepší produkt stavební spoření ( státní podpora + úroky 2 procenta)“

Iveta: „Dobrý den, moje dcera si stále půjčuje peníze od nás a nevrací je.Je jí 26.let a nemá zaměstnání.Jak se toho zbavit?Když jí nic nedám,tak krade.Nemá to z rodiny,my jsme ji to neučili a neděláme to sami.“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, to je těžká situace. Nevím, jestli by si dcera dala říct a třeba si něco přečetla o tom, jak hospodařit s penězi či se šla poradit do nějaké z "dluhových" poraden. Jinak snad drobná rada - dávejte dceři malé částky a raději častěji, motivujte jí k jejich získání tím, že vám pomůže, případně ji dávejte spíš naturalie než hotovost“

Milan: „Dobrý den, existuje nějaký účet /produkt s platební kartou pro děti ? /16 let/ prasátka se mně zdají v tomto věku trochu srandovní :)děkuji“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, chápu - prasátko v tomhle věku už moc nefrčí:-) účet bude lepší - existují u několika bank - v 16. letech je možné založit dítě vlastní účet s kartou, posílat mu na něj třeba kapesné nebo i peníze na jídlo ve škole.“

Jela Feketíková: „můj 12ti letý syn má rád penízky,,ale je jich málo..dávám mu denně na svačiny a na pití 30 kč,,ale už prý je to málo..tak nevím zda jsem tak zlá máma..??jsem nezaměstnaná a na týden nám zbývá jen asi 200 kč...Nedávám mu moc peněz??“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, já myslím, že mu nedáváte málo, naopak pokud máte jen 200 korun na týden, tak mu dáváte dost - syn by nesnesl svačiny od vás? myslím, že to by byla cesta, jak ušetříte a ještě budete mít pod kontrolou, co váš syn jí“

Alena: „Dobrý den, synovi je 18 let, skončilo mu pojištění, nechala jsme mu udělat nové se spořením, nyní si nejsem jistá jestli jsem udělala dobře, pokud ho chci zrušit, je nějaká lhůta?První splátka ještě není zaplacena.Děkuji ARimalova@seznam.cz“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, vy můžete bez ztráty zrušit spoření do cca 6 týdnů bez udání důvodů (podívejte se na konkrétní podmínky do smlouvy). Jaké spoření to je? Proč pochybujete?“

Jitka: „Dobrý den, lez nějak vychovávat k finanční gramotnosti již dítě předškolního věku?“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, určitě můžete dítě vést k tomu, aby pomalu poznávalo cenu peněz, dokázalo si našetřit peníze třeba na dárek pro kamaráda, vzít ho do obchodu....“

Lucie Matochova: „Dobry den,chci se zeptat,jestli delam dobře když diteti 9let nedavam kapesne,ale davam ji penize za znamky,vždy za jednu celou stranku.Hodnotu penez takovou,podle tooho jeke znamky tam ma.Dekuji“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, za známky bych peníze nedávala, spíš pravidelné kapesné, aby dítě vždy vědělo, že nějaké peníze dostane- známky bych hodnotila maximálně bonusem za vysvědčení - dítě by asi mělo vědět, že ty dobré známky jsou pro ně, ne pro vás“

Alena: „Je to životní pojištění,Diamant Zdravý život částka 685 měsíčně,denn plnění od 15. 250,- Pán mi řekl, že podle zákona od ledna 2014 se musí částka vyplácet už od 8. dne, ale ve smlouvě přišlo od 15.Děkuji“

Lenka Vichnarová: „Já bych životní pojištění dítěti rozhodně nedávala, myslím, že ho nepotřebuje, stačí mítjen úrazovou pojistku - spořila bych spíš na stavebním spoření“

Anna: „Slyšela jsem od jisté paní, že babička podrývá autoritu tím, že dává vnoučatům vysoké částky o kterých rodiče neví a tím se ničí myšlení těchto dětí. Mám také takový problém, s babičkou se nedomluvím, co dělat?“

Lenka Vichnarová: „Budete muset být rázná a babičce to vymluvit- a´t spoří dětem mimo a dá jim to třeba k maturitě, ale nepodrývá vaši výchovu“

Lenka V.: „Dobrý den, jak přimět 10-ti letého syna, aby se naučil hospodařit s penězi. Do loňského roku si drobné peníze střádal do kasičky a občas si koupil nějakou sladkost. Nástupem do 4-té třídy začal ale utrácet mnohem více a všechny nastřádané peníze utratil během jednoho měsíce cca 800 Kč. Kupoval drahé bomboniéry, čokolády a další sladkosti po více kusech, některé dokonce rozdal jen tak. Jak na něj, aby si dal říct a naučil se s penězi hospodařit.“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, nebyxlo by cestou dát dítěti peníze jen na týden- aby se naučilo utrácet přiměřeně, mluvte s ním o financích, o situaci v rodině o plánování výdajů apod. Snad to pomůže:-)“

Marcela: „Jak postupovat u 8-letého syna, který opakovaně zamlčuje a pak to zapírá, když si bere sice ze své pokladničky velké částky do školy i 200, 400 Kč. Utrácí pak v automatu v ZŠ, kde bohužel nejsou zdravé věci. Snažíme se mu domlouvat, svačiny dostává, doma jíme vcelku zdravě, jsme proti potravinám v automatu - přeslazené sušenky, nápoje. Domluva moc nepomáhá. Máme mu dávat 20h týdně už teď nebo až bude férový a nebude lhát ohledně peněz. Děkuji“

Lenka Vichnarová: „Vidím cestu jen ve vysvětlování, případně naučit ho dávat ušetřené peníze někam na účet (aby k nim nemohl, případně vyplácet týdně, když bude lhát snížit či přerušit vyplácení... je to těžké“

Eva: „Dobrý den. Přítel má 2děti, je rozvedený. Bývalá manželka kupuje klukům, co chtějí a pak kluci říkaljí, jak je mamka hodná, vše jim koupila a říkají i cenu. I když nemají pojem, co ta částka znamená. Přítel platí alimenty a snažíme se vysvětlit, že jsou to peníze i od taťky a ještě u nás jim něco koupíme. Peněz moc nemáme, výlet spojujeme třeba s narozeninami. Ale stejně si toho neváží a chválí stále mamku. Jak jim to máme stále vysvětlovat? Děkuji Vám“

Lenka Vichnarová: „to je velmi obtížná situace, myslím, že musíte vysvětlovat a věřit, že dítě pochopí že pohoda společné výlety apod. je víc než uplácení dětí penězi“

Olga: „Dobrý den, zajímalo by mě kolik kč je vhodné dávat dětem ve věku deseti let.“

Lenka Vichnarová: „myslím, že 200 až 300 korun měsíčně“

Jana: „Dobry den, syn 12 let ma možnost vybírat si mesicne 200 Kč ale vždy je do 2 dnu utrati a nechce rict za co, původně si z toho mel kupovat i veci do skoly ale na to mu nikdy nezbyde takze je kupují ja protože je musi mit do skoly. Je lepsi mu zamezit přístup k penezum nebo mu je nechat a doufat kdy to pochopí . Dekuji za odpověď“

Lenka Vichnarová: „asi bych ho v tom jednou nechala namočit a věc nekoupila s tím, že to musí vysvětlit ve škole, proč ji nemá, ale jinak asi bych zkusila kapesné neomezovat“

Jana: „A co mám dělat když nevím co s kapesným dělá syn? bojím se mu je dávat.“

Lenka Vichnarová: „pokud to není obava z drog či cigaret, pak bych kapesné dávala, ale snažila se s dítětem o věcech mluvit“

honza: „na své utraty jsem si musel vydělávat sám třeba sběrem surovin,bylin neboroznosem novin-to mně naučilo si uvědomit cenu peněz. na kapesné se děti neučí,ale často s něma neumí rozvážně hospodařit.“

Lenka Vichnarová: „máte pravdu“