Chat

pozitivní psychologie

Jarka Švarcbachová

Záznam chatu z úterý 26. listopadu 2013

Dana Kosařová: „Vy jste psycholožka či psychoterapeutka?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, mám vystudovanou původně Matematicko fyzikální fakultu UK, a později výcvik systemického koučování individuálního a další výcvik skupinového koučování. Pozitivní psychologie je obor, kterému se věnuji asi dva roky, zúčastnila jsem se velmi inspirativní mezinárodní konference, kterou pořádala Dr. Alena Slezáčková, průkopnice pozitivní psychologie v ČR. Znám se s ní osobně a čerpám i z její knihy Průvodce pozitivní psychologii, kterou doporučuji i laikům.“

Lucie: „dobrý den chtěla bych se zeptat zda se dá pozitivně motivovat 8mi mesicni dite je velice zive a kdyz si neco umane je velice tezke ho presmerovat na neco jiného. dekuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, otázka je, k čemu ho chcete motivovat. Co je vaším cílem? Má stejný cíl i to malé dítě?“

Klára Novákova: „Dobry den, jak mohu bojovat s panickou atakou??Vím,že spouštěčem je mozek,ale presto mivám zachvaty a neobejdu se bez neurolu.Mela bych navstevovat psychologa,nebo je mozne se stím nejak vypořádat sama?Bojuji s tím už rok a velmy me to ovlivnuje.Dekuji za Vasi odpoved a preji hezky den Klára“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, pozitivní psychologie je směr, který se snaží pracovat s tématy jako radost, štěstí, láska, atd. a pozitivními vlastnostmi jako zvídavost, nezdolnost, optimismus... Existuje i dotazník pro ohodnocení naší úrovně pozitivity. Pokud je dlouhodobě nízká, doporučila vyhledat odborníka, například psychoterapeuta, který se zabývá pozitivní psychologií Jarka“

lucka: „Dobrý den, nevim už co mam dělat dál mám po škole a podruhé jsem neudělala maturitu. Připadám si neschopná a hloupá. A tez mě trapí to že nemám žádné kamarády a přítele a bojím se lidi a nedůvěřuji jim. A žiju u rodičů a stále sedím celý den doma, takhle nechci aby to skončilo. Předem děkuji za odpověd. :) budu ráda“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, už jste vyhledala odborníka? Psychoterapeuta? Pokud nám něco dlouhodobě nefunguje, a sama si neumíte poradit, dokonce nevycházíte, doporučuji navštívit terapeuta. Pokud budete potřebovat doporučit, napište mi na jarka@downtherabbithole.cz. Jarka“

Gabka: „Dobrý den, mohla byste mi prosím napsat názvy těch knížek? Ráda bych si je přečetla. Lze se zapojit do některých těchto projektů? Ráda bych vyzkoušela i něco jiného. Pracuji jako personalista a občas toho mám plnou hlavu. Moc děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, zmínila jsem Úvod do neštěstí, autor Paul Watzlawik, a Průvodce pozitivní psychologie, Dr. Alena Slezáčková Jarka“

Zina: „Dobrý den, pořádáte nějaké kurzy pro veřejnost? Můžete mi prosím napsat kontakt kde se event. přihlásit. děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, pořádám například skupinový koučink, kde uplatňuji pozitivní psychologii, například spolupracuji s projektem www.babyoffice.cz, kde bude 18.12. dopoledne a dokonce s nabídkou hlídání dětí v miniškolce. Jarka“

Marie: „paní musím Vám napsat že pozitivní psychologie je stejná jako negativní psychologie. v životě se střídá den i noc a je nesmysl chtít jen den...přečtěte si nějaké knížky od autora jménem OSHO.“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, asi jste se přeslechla, pozitivní psychologie je nový směr klasické psychologie z přelomu století. O tom, že pozitivní psychologie je stejná jako negativní psychologie jsem nic neřekla, už proto, že si to nemyslím. Autora OSHO dobře znám, přečetla jsme několik jeho knih.¨ Jarka“

Jitka: „Dobrý den, mohu poprosit o radu jak mám pozityvmě myslet ,když jsem 3 měsíce nezaměstnáná odepisujii na inzeráty a většinou mě napíšou ,že jsem děsně dobrá v uvozovkách,ale ,že dali přednost jinému uchazeči už si připadám jako Mooja ze ZOO myšlení a inteligencí a to opravdu nechci schazovat opice,které jsou uřčitě chytré a učenlivé. děkuji za odpověď Jitka prosím nečíst nahlas pouze odpovědět písemně. děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, tady na chatu není tolik prostoru, mám jedno konkrétní doporučení: www.pracezeny.cz a případně se můžeme domluvit na zapojení do některého projektu. Záleží také na věku, například vedu projekt www.potencial50plus.cz nebo spolupracuji s www.inicio50.cz. O RESTARTu v Baby office jsem psala v předchozí odpovědi. Držím vám palce, Jarka“

Anička: „Dobrý den, Máte nějaký tip, jak začít den, aby byl vydařenější?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, co třeba si uvědomit jednu radostnou věc, i kdyby maličkost, která vás čeká? A pokud o žádné nevíte, naplánujte si ji! Jarka“

míša: „Dobrý den, jsem na mateřské dovolené a před nějakým časem jsem se rozhodla, že začnu podnikat ve službách. Najednou na mě, ale dopadl strach pořád couvám. Mám strach, že o služby nebude nikdo stát, že se neužívím atd... Nevěřím si, jsem rak a pořád couvám. Prosím poraďte co dělat při takové nerozhodnosti. Děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, neohraničené nekonkrétní emoce na nás působí děsivěji. To platí o strachu a nedůvěře v sebe sama taky. Udělala jste si podrobnou analýzu vašeho podnikání, něco, čemu se říká business plán? Kdo jsou vaši klienti? Jakým kanálem je budete získávat, Těch otázek je mnoho...co chci ale podtrhnout, že je třeba se věnovat těm konkrétním, které vedou k cíli (i kdyby to mělo být rozhodnutí nepodnikat) a vytěsnit tak z hlavy obavy. Je řada podnikatelů a investorů, kteří podporují v různých projektech nebo i sami odvážné začínající podnikatele, například Margareta Křížová, která se zaměřuje na ženy, má dnes takový večer v Černé labuti v Praze. Jarka“

Iva: „Dobrý den, nedávno mi byla doporučena kniha od Seligmana - Naučený optimismus. Ráda bych pod stromeček takovou knihu koupila naší rodině.Teď nevím, která by byla lepší, jestli od paní dr. Slezáčkové nebo jiná.Jsme čtyřčlenná rodina s dvěmi dcerami - 16 a 19. Děkuji za doporučení“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, Martin Seligman, je otcem pozitivní psychologie a Dr. Slezáčková z něj vychází, myslím, že nic nezkazíte, když si budete přát obě. :-) Jarka“

prosím nejmenovat: „Dobrý den, nevím, zda můj dotaz směřuji správně, ale zajímalo by mne, jestli můžu jako lajk alespoň trochu pomoci své matce. Před rokem ji lékaři diagnostikovali tzv. maniodepresivní psychózu. Ačkoli je pod dohledem odborníků, ráda bych ji pomohla i já. Děkuji za odpověď.“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, určitě doporučuji tuto otázku položit odborníkům, kteří o vaši maminku pečují. Abyste pomohla v jejím konkrétním případě. Oceňuji vaši snahu! Jarka“

Pavča: „dobrý den, nevím co mám dělat, když nemám kamarády a sama se mi nechce chodit do společnosti. Je mi 21.“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, otázka je, proč se tím zabýváte. Potřebujete to řešit? Kvůli sobě nebo kvůli někomu jinému? A pokud ano, tak co vlastně chcete změnit. Nepíšete, zda toužíte chodit do společnosti. Nebo je to, co chcete řešit spíš to, že nemáte kamarády. Zkuste se hlouběji ponořit do toho, co vám vadí, a co byste chtěla mít jinak. A od čeho začít. Například jaká nejmenší změna by vám přinesla pocit, že se to hýbe k lepšímu? Jarka“

pavlína: „dobry den co když mám pocit že nevinikám vničem?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, na základě jaké analýzy jste k tomuto pocitu dospěla? Už vás někdy někdo za něco pochválil? už jste někdy dělala činnost, u které jste zapomněla na čas, protože jste se do ní ponořila, šlo vám to a bavilo vás to? Co to bylo? Jarka“

Jitka: „Dobrý den. Jsem vznětlivá, upřímná, temperativní, společenská a přesto jsem často negativní. Snažím se být pozitivní, ale to horší mě vždy viditelně převálcuje.. Jsem poměrně labilní a připouštím si starosti dětí, vnoučat i svoje. Ty svoje se snažím řešit pokud možno co nejdřív, ale dětí se řeší špatně. Hlavně, když jim poradíte (z vlastních zkušeností) a oni si to řeší (špatně) samy. Děti mám dospělé (43,37). Nejvíc mě trápí soužití s manželem( oba jsme v důchodu-doma), který je opak mě. Nechce o ničem komunikovat, ani se účastnit aktivit. Já jsem byla celý život hodně aktivní, sport a jiné. Jsem ve znamení Lva a mohu říct, že 90%ní. Ale to patří do jiného námětu. Jenom chci podtrhnou důvod mého negativního chování. Snažím se na sobě pracovat, ale asi to dělám špatně. Je mi 62 a manželovi 65.Děkuji Jitka“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, vypsala jste celou škálu vaší charakteristiky osobnosti i situace, a pak jednu obecnou vnitřní nespokojenost. Kdybyste si měla seřadit, co vás nejvíc trápí, jak by ten seznam vypadal? A můžete si vyrobit i seznam radostí a uspokojení, které prožíváte? Co byste z prvního seznamu ubrala, a věříte, že by to mohlo jít? A co byste z druhého seznamu posílila? Berte to jako podněty k přemýšlení a soustředění se na první KONKRÉTNÍ krůčky ke zlepšení. Je dobré vědět, že změna k lepšímu, i kdyby malá, je vždycky možná. Jarka“

Renata Trávníčková: „Lze pomocí pozitivní psychologie zvládat náročné a psychicky vyčerpávající zaměstnání (špatný kolektiv, nedůvěra, mobing, bossing...)“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, náš život a prožívání situací doma i v práci je hodně závislé na způsobu našeho přemýšlení. Tak by bylo dobré rozklíčovat, v čem vy osobně vidíte tu náročnost a vyčerpání - jaké podněty a jak na ně reagujete v myšlenkách. Kolik jim věnujete času? Kolik času věnujete přemýšlení o radostných okamžicích vašeho života. Rozšiřujete si tuto oblast přemýšlení? A jaké jsou vaše hranice, za které jste ochotna v životě jít, abyste setrvala v takové práci? Jarka“

Zdeňka: „Dobrý den paní Jarko, můžete mi prosím napsat název knihy o které jste před chvílí hovořila? Děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, paní Zdeňko, mluvila jsem o knize Průvodce pozitivní psychologie, Dr. Alena Slezáčková, nakl. Grada. Jarka“

prosím nejmenovat: „Dobrý den, prosím Vás, ráda bych se profesně vydala touto cestou, nemám ale psychologické ani manažerské vzdělání, myslíte, že to může být překážkou? Jaký výcvik byste doporučila a jaká bývá cena takového výcviku v koučování?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, určitě se informujte na některých ověřených stránkách a institucích, např. u České asociace koučů, www.cako.cz. Je dobré aby výcvik nebo kouč, který ho vede, měli akreditaci, což je záruka kvality. Já sama realizuji individuální sebezkušenostní výcvik, především pro manažery nebo pracovníky, kteří vedou jiné lidi, tj. jde o koučovací přístup při vedení lidí. Výcvik na jehož základě se stanete profesionálním koučem, je časově i finančně poměrně náročný. Tuto investici doporučuji, pokud byste se koučováním chtěla zabývat na profesionální úrovni. Jarka“

Kamík: „Dobrý den je mi 19. Chtěla bych se zeptat jak můžu získat nějaké přátelé. Mám za sebou šikanu od základky hodně ošklivou a nevěřím tolik lidem s okolí.“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, doporučuji vyhledat terapeuta k osobnímu rozhovoru. Mimo to je dobré směrovat myšlenky pozitivním směrem: kdo vám v minulosti udělal radost, pomohl vám, komu jste věřili a důvěra nebyla narušena? Jak vytěžit z těchto pozitivních příkladů minulosti? Jarka“

IS: „Proč název pozitivní psychologie?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, pozitivní proto, že se zaměřuje na pozitivní témata a oblasti našeho života, jeho prožívání a myšlení, a také na pozitivní lidské vlastnosti. Jarka“

IS: „Co je vlastně přesně pozitivní psychologie a kdo ji vymyslel a kolik lidí se jí věnuje v ČR a k čemu má pomoci?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, doporučuji prozkoumat stránky české průkopnice Dr. Aleny Slezáčkové www.pozitivni-psychologie.cz, a pokud jste vážní zájemci o tuto vědu, můžete navštívit některý z workshopů, seminářů nebo přednášek v Brně. Jarka“

Dana Kosařová: „O čem je pozitivní psychologie a kdo jí vymyslel a čemu může pomoci?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, na část vaší otázky už jsem reagovala v minulých odpovědích, možná bych jen doplnila, čemu může pomoci, když vypíšu pár tipů. V době před vánoci se můžou hodit, a poslední vstup ve studiu nestíháme :-) JAK ZMÍRNIT NEGATIVITU: 1. zastavit nekonečné omílání negativních zážitků 2. zkusit vypátrat kořeny mého negativního chování (kde se mi to bere, co mě štve, je mi líto, apod.?) 3. nenechat se zatáhnout do sociálního srovnávání 4. naordinovat si mediální dietu - proč se drásat ještě skrz obrazovku 5. omezit pomluvy a ironii 6. odklonit pozornost od negativního myšlení nějakou aktivitou, nebo pozitivním přemýšlení PŘEJU VÁM I OSTATNÍM DIVÁKŮM, AŤ SE VÁM DAŘÍ BÝT VÍC POZITIVNÍ! Jarka Švarcbachová JAK ZVÝŠIT POZITIVITU: 1. všímat si, co se kolem nás hezkého děje, co nás obklopuje a přináší nám radost, koho potkáváme, s kým nám je dobře 2. vychutnávat si naplno okamžiky radosti nebo pohody -nebýt současně myšlenkami jinde 3. nechat se unést, smát se i hloupostem 4. dopřát si snění 5. a ve vztahu k ostatním: odpouštět 6. a vyjadřovat vděčnost a chválit, má to zpětnou vazbu“