Chat

Jak se motivovat v době změn ročních období

Jarka Švarcbachová

Záznam chatu ze středy 13. listopadu 2013

Věra: „Chtěla bych poradit, jak zlepšit náladu s podzimem a nastávající zimou, vždy v tomto období si říkám, jak já jen toto obbobí přežiji. Sychravé počasí, většinou oblačné počasí se zachmuřenou oblohou, zima...snažím se upínat na Vánoce a posléze na to, že po svátcích už se začne blížit jaro, ale né vždy to pomáhá, zkrátka jak je zachmuřené počasí, i já se cítím špatně. Děkuji a přeji hezký den!“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, možná už ten váš první krok v přípravě na zimu byste mohla zkusit změnit...že přijde kratší den, větší zima, sníh a podobně, je fakt, který je spjatý s přírodním cyklem a už vaše prvotní strachy a obavy vám tu horší náladu přinášejí. Zkuste se podívat zpátky na minulou zimu, co vám udělalo radost, co vás potěšilo, nebo co se vám povedlo. Začít prostě z druhé strany... Jarka“

M: „Je větší tlak na fyzičku nebo psychiku v době změn roč. období?“

Jarka Švarcbachová: „To je hodně individuální, stejně jako všechny naše potřeby a to, co nás v životě uspokojuje nebo naopak trápí. Jak to máte vy? Udělejte si inventuru, přehrajte si v duchu loňskou zimu a zkuste vyzkoumat, na co se potřebujete u sebe zaměřit, aby zima proběhla u vás uspokojivě. Jarka“

M: „Co je nejtěžší pro psychiku při změnách ročních období?“

Jarka Švarcbachová: „Nejtěžší je pro každého udržet pozornost ve svém životě na sebe sama, tj uvědomit si, co já osobně potřebuju, co mi přináší uspokojení, a co potřebuju překonat. My se často necháváme vláčet vlivy ostatních lidí, médii, apod. a málo kdy ty rady konfrontujeme s našimi potřebami. Jarka“

Lucie Uvizlova: „Co mam dělat,když mě doma přestalo cokoliv bavit.Syna mam ve školce a čekam další dítě,manžel v práci.Nic mě nebavi a nevim jak na to.děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Zkuste si namalovat obrázek vašeho spokojeného života, popusťte fantazii, a už v průběhu malování budete o své budoucnosti přemýšlet konkrétněji. Když nevíme kudykam, a nic nás nebaví, je dobré si to představit nějakým kreativním způsobem. Jarka“

Markéta Přikrylová: „Dobrý den , paní Jarko, Vaše povídání se mi moc líbí. Jak se mám namotivovat, po rodičovské dovolené abych šla do práce. Mám s tím velký problém. Chci jít do práce... mám svuj obor ráda, ale já nechci dát své dítě do školky. Způsobuje mi to muka, jen si představit, že moje zlatíčko bude samo ve školce. chci být jeho zachránce a chci být s ním doma! J e to pro mně těžké, svoje situace si v ždy rozebírám a pídím se potom co to znamená, co v sobě potlačuji a tak. Peníze jsou potřeba, prostě do práce se musí. Dítě patří k mamince. Já nesouhlasím s tím, že až ho něco málo naučím tak ho odevzdám státu a do 18 let ho neuvidím. S tím se nesrovnám. Možná to nechápete a možná ani nesouhlasíte s mým názorem. Přesto děkuji předem za odpověď.“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, Markéto, děkuji za váš dotaz, setkávám se s řadou maminek v podpbném, ale jiném rozpoložení, s dilematy, obavami a přitom potřebou nějak uspokojivě řešit svou budoucnost. V dnešní době je naštěstí docela dost projektů, které návrat maminek i tatínků po rodičovské řeší a podporují. Já spolupracuju například s www.babyoffice.cz nebo s www.pracezeny.cz To podstatné opakuju každému - váš potenciál je ve vaší hlavě, nenechte se svázat stereotypy a "dobrými" radami, které vám osobně nesedí. Jarka“

M: „Který přechod z roč. období na jiné roční období je nejtěžší pro člověka - zima-jaro, jaro-léto, léto-podzim, podzim-zima?“

Jarka Švarcbachová: „Pro každého jinak. Jak to máte vy? Jarka“

Pavča: „Musím říct, že každoročně se děsím podzimu a on je pak krásný, rychle mi uteče a už abych myslela na vánoce. S dětmi to jde opravdu rychle, ale mám dotaz. Jak tu náladu zlepšit dětem? Nemůžou moc na zahradu a když jdou, tak jim je zima- byť jsou navlečeni jak za polární kruh. I těch her si moc nevymyslí. Snažím se s úsměvem je vždycky do něčeho "natlačit"... kdyby aspoň zalezli, ale oni začnou zlobit se navzájem a pak je kousek k bitkám.“

Jarka Švarcbachová: „Ne až v dospělém věku, ale od narození jsme individuality, takže universální recept na zabavení dětí neexistuje. Zkuste se jich zeptat, zapojit je do rozhodování, co se bude dělat, aby je to bavilo a "nezlobily". Není to zlobení jen forma hry, kdy potřebujou ventilovat energii? Samozřejmě záleží na věku, ale snaha o zapojení dětí a povídání si o tom, co chtějí, je může namotivovat. Jarka“

Grainsofs: „Pokud se týká mne, tak mi bývá špatně i v teplém i studeném počasí... Změna roč. období na to nemá vliv...“

Jarka Švarcbachová: „Pokud nám do změn ročního období vstupují i jiné faktory, které ovlivňují naši pohodu, což tak většinou je, tak je dobré pátrat po tom, co to je, a zda se s tím dá pracovat - omezit, odstranit... a pokud to nejde, zabývat se tím, jak s tím uspokojivě žít. Jak s tou fyzickou nepohodou v horku i zimě pracujete vy? Jarka“

Tereza: „Dobrý den, máte nějaké tipy, jak se motivovat v případě nezaměstnanosti? Dá se změnit nějak nastavení člověka, když stále přemýšlím, jak začít, jak na mne druzí nahlížejí a pocit, že zklamu? Hlavně ta otázka jak, je dost omezující. Hezký den, děkuji!“

Jarka Švarcbachová: „Milá Terezo, děkuji za dotaz. Dokumentuje, že přechod na nové roční období je provázen dalšími našimi osobními událostmi, stavy, situacemi, které musíme řešit. A je dobré si rozklíčovat, z čeho plyne ta největší nepohoda- naprosto konkrétně. Vy jste ji tady pojmenovala: obava, že zklamete, a jak se motivovat v případě nezaměstnanosti. To je jedna velká životní kapitola. Doporučuju zase začít u sebe: zkoumala jste, jaké jsou vaše silné stránky a jak by se daly uplatnit v práci? Zkuste to. Existuje i řada podpůrných programů a projektů. Nevím, kolik je vám let, ale pracuji například na projektu www.potencial50plus.cz, ale i na jiných, které podporují lidi v uplatnění na trhu práce. A začínám u lidí samých - podporou a zvýšením motivace a sebevědomí. Především u žen je to častá překážka pro nalezení uplatnění. Jarka“

Uvízlová Lucie: „Manžel si mi stěžuje ,že mu nedávám dostatek lásky,milujeme se obden,ale asi mu schází nějaká moje aktivita,poraďte.“

Jarka Švarcbachová: „Lucie, nenapadá mě souvislost se změnou ročního období, ale odpovím vám otázkou: zeptala jste se nejdřív jeho? Zeptejte se. Jarka“

Eva: „Jak se nastartovat ? K psychickým problémů se přidaly dlouhodobě vážné zdravotní problémy Gyn. Ortoped. Neurologické, kdy se nemůžu odreagovat sportem, cvičením téměř ani procházkami. Všem pomáhám, sama sobě neumím. Rodina nepomůže, finanční a jiné problémy. Jsem v péči specialistů a přesto skulinka z kruhu nikde v dohledu. Vánoce a narozeniny už ani neprožívám. Mám si to rovnou hodit nebo kde v sobě začít?“

Jarka Švarcbachová: „Milá Evo, vaše otázka je velmi silná. Nevím, v péči jakých specialistů jste. Psychika je velmi propojena s fyzickým stavem, a tak bych doporučila i odborníka na psychiku - psychoterapeuta. I ve finanční tísni se dá najít terapeut, který pracuje v rámci nějakého projektu zdarma nebo za velmi nízkou sazbu. Pokud byste potřebovala, napište mi na jarka@downtherabbithole.cz, zkusím vám někoho doporučit, kdo vám pomůže se nastartovat. Za mě doporučení: i v té těžké situaci sledovat a pozorovat i drobnosti, které vám přinášejí radost. Jarka“

Tereza: „Dobrý den, s přicházejícím podzimem a zimou na mě pravidelně přichází chmury. Nejsem někdy schopná vstát vůbec z postele, nesoustředím se na práci, respektive ji oddaluji, co to jde, ale pak se o to víc stresuji. Jak se donutit k práci a mít ze dne radost? Děkuji“

Jarka Švarcbachová: „Milá Terezo, samozřejmě, že v životě některé věci dělat musíme, to jsou ty vnější faktory motivace (někdy i negativní motivace), ale některé potřeba nejsou. Jen je potřeba si říct, že nemusí všichni dřít. To není standard. a zimní období je v přírodě obdobím odpočinku a nabíráním energie na jaro. Když si to uvědomíme, můžeme vědomě odpočívat bez výčitek. Každý potřebuje odpočívat jinak a jinak dlouho. Udělejte si svůj plán odpočinku. A se splněním plánu přijde uspokojení. :-) Zkuste si i přes vaše chmury udělat dotazník www.nadeje2014.com, dostanete graficky znázorněný váš osobní profil naděje. Třeba budete mile překvapená. Někdy se totiž bez konkrétních důvodů utápíme v tom našem starém známém chmurném rozpoložení. A když se začneme zabývat tím, čeho se obáváme, konkrétně, tak se některé chmury rozpustí. Jarka“

Lenka: „Dobrý den, mám dvouletého syna a nyní jsem začala chodit na částečný úvazek do práce. Mám z toho smíšené pocity, návrat do práce je celkem těžký, na jiné místo a a spoustu jsem toho zapoměla...jsem nejistá a dělám chyby. Na druhou stranu mám výčitky když dávám syna na hlídání k babičce, nebo do školky kde brečí. Přitom vím že manžel by rád druhé dítě. jak se s tím poprat?“

Jarka Švarcbachová: „Lenko, znám toto dilema od řady klientek, s kterými pracuji. Velmi pomáhá skupinová práce s nimi, tzv. skupinový koučink, většinou na téma RESTART po rodičovské. Je totiž velmi inspirující slyšet, jak podobně, nebo naopak úplně odlišně vnímají vaše problémy ostatní účastníci. My totiž často řešíme svoje problémy osamoceně, a nejsme schopni si nastavit "zrcadlo". Často je pro ně překvapivé, že to, co zvládají snadno a nemají s tím problém, někdo jiný vidí jako velkou překážku, a obráceně, slepá ulička, z které se vám nedaří vycouvat, pro někoho vůbec neexistuje. Zkuste se sama sebe postupně ptát, co tedy je vlastně ten hlavní problém, který řešíte, a od kterého by bylo dobré začít: Je to vaše uplatnění v práci, nebo to, že nechcete "odložit" syna na hlídání, nebo rozhodování o dalším mateřství? Nebo je to ještě něco jiného? I když jsou všechny tyto problémy propojené, co vás nejvíc trápí? Jarka“

Tereza: „Dobrý den ještě jednou, děkuji Vám za odpověď. Je mi 30let, přesně ten věk, kdy řada zaměstnavatelů předpokládá mateřskou, ovšem to nepřipadá v úvahu, biologicky ani finančně. Ale to nikoho nezajímá a ačkoliv mám nějakou praxi jako státní zaměstnanec, tak bohužel, nedaří se již rok. Ráda bych zkusila podnikat, např. v kulinářství, byť na to nemám školy, ale je to mým koníčkem, je možné nějakých tipů pro rozjezdy v podnikání? Děkuji a ještě jednou krásný den!“

Jarka Švarcbachová: „Terezo, jeden z programů, s kterým také spolupracuji je např. Život nápadům, který pořádá GE Money bank. Podporuje ženy v rozjezdu podnikání, mají pro ně semináře, podnikatelskou akademii apod. Jarka“

Andrea J.: „Dobrý den. Před rokem jsem přišla o práci a od té doby jsem absolvovala jednu práci kam jsem daleko dojížděla a nadřízený byl nepříjemný, pak několik neúspěšných pohovorů a pak to vypadalona obrat k lepšímu, byla jsem přijata do ideálně vypadající práce, ale měla jsem nezaviněnou autonehodu a po dvouměsíčním marození mi bylo řečeno že pro mě práce už není. Chybělo mi 7 dní do konce zkušební doby :-( Jsem teď v psychickém stavu, kdy se mi další práce shánět nechce (pohovory jsou mi nepříjemné) a nejraději bych byla doma, ideálně na mateřské, ale... Jak se motivovat v hledání další práce a jak se vyrovnávat s neúspěchem?“

Jarka Švarcbachová: „Milá Andreo, sbírat síly po neúspěchu je vždycky těžké. Každý příklad má své individuální důvody neuspění a leckdy jdou i mimo naše možnosti to ovlivnit. Přesto ale stojí za to si rozebrat sama sebe. A začít s budoucím obrázkem: co chci dělat, k čemu mám předpoklady, v jakém oboru a na jaké pozici bych je mohla uplatnit, a to dokonce i na hony vzdáleně od vzdělání nebo předchozí praxe. Možná vás ten obrázek budoucí práce, která by vám přinesla uspokojení, a ne jen výplatu, namotivuje si ji začít hledat. Je jasné, že práce se hledá hůř či líp i s ohledem na lokalitu. V pátek budu v Sedlčanech téma RESTART rozebírat s maminkami v obč sdružení PETRKLÍČ, a vím, že lokalita a nutnost dojíždění bude hrát velkou roli. Abych vás povzbudila: věřím, že naděje na zlepšení je vždycky. Jaké by pro vás bylo to úplně nejmenší zlepšení situace, které by vás ubezpečilo, že se to nakonec podaří? Jarka“

Lenka: „Děkuji za odpověď:-) myslím že nejvíc mě trápí to že selžu v zaměstnání. Dříve jsem pracovala na jiném místě kde jsem si příiš nesedla s majitelem, odchod na mateřskou byl pro mě vysvobozením. řekla jsem si že to zkusím jinde a když to nepůjde, této práce se vzdám, ikdyž jsem ji obětovala hodně. Nyní mám strach že se to třeba nepovede...je tu ženský kolektiv-něco úplně jiného. Další mateřství by možná bylo vysvobozením- nebo útěkem?“

Jarka Švarcbachová: „Pokud se vysvobodíte nebo utečete, komu to bude vadit? Vám? Pokud Vám ne, tak to udělejte, a připravte se na druhý návrat po práce předem. Jarka“

Jana: „Dobry den, slyšela jsem, ze cloveku je dobře každý rok ve stejnem mesici jako se narodil. Ja sama jsem narozena v rijnu a podzim mi vůbec nevadi. Myslite, ze to plati?“

Jarka Švarcbachová: „Dobrý den, Jano Nejsem astrolog, takže tohle nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Já jsem narozena v únoru a v mládí jsem zimu milovala, ale asi s věkem u mě v oblibě stoupá jaro a podzim. :-) Tak si ten podzim užijte! Jarka“

M: „Jak se tedy obecně motivovat v době změn ročních období?“

Jarka Švarcbachová: „K čemu se chcete motivovat? To je dobré si ujasnit. Pak můžete začít s motivací. Jarka“