Chat

První dětské oční centrum

MUDr. Gabriela Pilková

Záznam chatu z pondělí 4. listopadu 2013

Winner: „V čem spočívá význam - největší význam - Prvního děts. očního centra?“

MUDr. Gabriela Pilková: „V našem očním centru se snažíme o trochu jiný přístup, chceme aby čas který stráví dítě u nás byl po něho zároveň i hrou, aby se k nám dítě rado vracelo. Zaměřené je však hlavně ne léčbu šilhání, tupozrakosti.“

KRONSTAR1: „Vaše centrum je vlastně zaměstnanecky čistě dámská záležitost, že?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano, naše centrum je čisto dámsky kolektiv. :)“

Šárka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně oční vady mé neteře, bylo jí zjištěno na jedno očíčko 4 dioptrie, na druhé asi 2, šilhala původně na obě očíčka, dnes pouze na jedno - to horší, rodiče jí mají to zdravější očíčko obden rozkapávat, aby na něj neviděla a trénovala to špatné, je tento postup v pořádku? Nebo se mají nasadit dětské brýle s okluzorem či jiný postup? Je narozená o měsíc dříve, nevím, zda to může souviset s vadou, a má silný kořen nosu. Jejich očařka to řešit moc nechce, netěři je necelý rok a půl. Děkuji.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dobrý den, vyšetřit dioptrie u malého dítěte není jednoduché, ale pokud se potvrdí rozdílná dioptrie na obou očí a oko s vyšší dioptrickou vadou šilhá je nutná i korekce dioptrické vady brýlemi. Pokud v léčbě dítě neznese okluzi- zalepení zdravšího oka, v léčbě je možné použít i kapečky. U dítěte jsou ale důležitý pravidelní kontroly a sledování vývoje funkcí očí a ostrosti vidění.“

KRONSTAR1: „Je Vaše centrum cenově drahé, střední?“

MUDr. Gabriela Pilková: „V našem centru se snažíme o cenovú přístupnost pro vše pacienti.“

Michal: „Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)? Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)? Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)? Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ? Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ? Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ? Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano umím plavat... :)“

Veronika: „Dobrý den, paní doktorko, provádíte i obecné vyšetření dětí, ikdyž nemají indikaci tupozrakosti??“

MUDr. Gabriela Pilková: „V našem očním centru vyšetřujeme děti i preventivně, pokud rodiče chtějí vědet a mít jistotu že u jejího dítěte je vše vpořádku.“

Petra Vonzová: „Dobrý den, mám 3 letou dceru s tupozrakostí, jsme z Plzně, jak často je nutné k Vám dojíždět?? jak moc časově je léčba náročná?? děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „U nás jsou děti s tupozrakostí sledovány každé 3 měsíce. Tahle častost je pro nás i dítě důležitá, protože tupozrakost se dá léčit jenom do určitého věku kolem 7-8 let, pak se už tupozrakost nedá léčit a nedá se s ním už nic dělat.“

Adéla Pokorná: „Dobrý den, paní doktorko, kdy jít s dítětem na první preventivní prohlídku a kam? Funguje dětský oční lékař a kde? Díky moc za zprávu AP“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dítě by mnělo chodit na pravidelní preventivní prohlídky k pediatrovi každý rok, pokud se lékaři něco nezdá je dítě odesláno na specializované oční vyšetření. Pokud rodiče mají oční vadu nebo se rodičům doma něco nezdá v pořádku např. občasné pošilhavaní, přikládání věcí blíž, bolest hlavy je nutné vyšetření co nejdříve.“

Jana Nová: „Pěkný den, paní doktorko, jak poznám u dítěte tupozrakost? Existují nějaké signály? děkuji, Nová“

MUDr. Gabriela Pilková: „Pokud dítě nešilhá tak na tupozrakost doma vůbec nemusíte přijet. Proto pokud má rodič nějaké podezření je nutné jít na vyšetření k očnímu lékaři.“

Lucie Konečná: „Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat, kdy řešit šilhavé oko u 6. měsíčního dítěte? Měla bych jít s dcerou k lékaři, nebo se šilhání spraví samo? Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dítě do 7-8 měsíců může zašilhat protože kouká vždy jenom jedním okem. Pak se u dítěte vyvíjí spolupráce očí a dítě by už nemnělo šilhat. V každém případe by bylo dobrý podstoupit vyšetření aby byla vyloučená jiná příčina šilhání.“

Tereza: „Dobrý den, jak poznám,že má dítě mladší 3 let horší zrak? První kontrola očí je až ve 3 letech je to tak? Děkuji“

MUDr. Gabriela Pilková: „Dítě nemusí mít žádné potíže proto je nutný preventivní vyšetření kdy se vyzkouší vidění každého oka zvlášť. Pokud je dítě vyšetřováno u očního lékaře je nutné vyšetření s kapečkami- cycloplegii“

Lucie: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: mám měsíc a půl starého syna a velmi často se stává, že šilhá. Můj manžel jako dítě také šilhal a nosil okluzor - může to být dědičné? Děkuji Lucie“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano šilhání může být dedičné, u takhle malinkého miminka je důležitý ze začátku vyšetření na vyloučení jiných onemocnění které spůsobují šilhání a pak je nutné sledování u očního lékaře, který pak začne léčbu šilhání.“

Pavla: „Dobrý den, syn 14 měsíců trpí častou tvorbu ječného zrna. Mažeme Ophthalmo-Framykoinem, do dvou dnů ječné zrno zmizí. Je třeba nechat dítě vyšetřit očním lékařem? Jaká je příčina vzniku ječných zrn? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Některé děti trpí tvorbou ječný zrn, příčiny můžou být různě nejenom celkové onemocnění ale i oční, proto je dobrý podstoupit celkové oční vyšetření.“

Jarka: „Dobrý den, můj 18ti měsíční syn dostal brýle kvůli astigmatismu (kolem 2,5 dioprii) zároveň je lehce krátkozraký. Bohužel je tvrdohlavý a vše je u něj problem. Čistění zubů je problém, oblíkaní je problém atd. Nošení brýlí je u něj tedy taky problem. Hned si je sundává. Máte nějaký tip, jak ho motivovat? Bude mít v budoucnu problem, že nyní nenosí brýle.“

MUDr. Gabriela Pilková: „U takového dítěte je nutný nosit dioptrie protože se mu může vyvinout tupozrakost. Co se týče motivace skuste nosit všichni doma brýle, skuste pohádky kde postavičky mají brýle nebo knižky.“

Blanka: „Dobrý den, mám 3 měsíční holčičku, u které jsem vypozorovala nesouměrné rozpínání zornice (zaostřování). Jedna zornice je občas větší než druhá. Není to stále, pouze občas. Může se jednat o bejakou oční vadu, nebo problém? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Gabriela Pilková: „U takhle malého dítěte se vidění ještě len vyvíjí ale i tak je dobrá preventivní prohlídka, při které se vyloučí i jiné příčiny.“

Pasti: „Přeji krásný den. Máte ve Vašem centru nějaké speciální postupy na obtížně spolupracující malé děti (2 a čtvrt roku, u lékaře vždy pláče), aby bylo možno správně určit počet dioptrií a oční vadu? Může Vaše centrum navštívit kdokoliv? Velice děkuji.“

MUDr. Gabriela Pilková: „Jako jsem už zmínila v našem centru se snažíme aby se dítě cítilo dobře a aby vyšetření probíhalo pokud třeba i formou hry. Je ale nutné aby rodič dítě před vyšetřením připravil aby se nebálo když mu rodič zakryje oko- formou hrát se na piráty, naučit ho obrázky, pak se dá vyšetření hezky zvládnout. Do našeho centra Kukátko se objednáva na čas.“

Dagmar Langová: „Dobrý den, paní doktorko, naše 2 a 3/4 letá holčička někdy zašilhá, když si dá nějaký předmět blíže k očím, někdy (asi z legrace..?) rychle zamrká. Otec má odoperované silné dioptrie. Mám vyhledat oční vyšetření? děkuji Hezký den“

MUDr. Gabriela Pilková: „Určitě je nutné při takových potížích vyhledat očního lékaře.“

Petra: „Dobrý den, mám dceru 5 let. Na oční kontroly chodíme od 1 roka věku, protože manžel má tupozrakost.Od miminka dceři ujíždělo drobet očičko a bylo to jen občas. Paní doktorka žádnou vadu nikdy neshledala. Ve školce probíhalo screeningové vyšetření očí a ani tam se vada žádná neprojevila, přesto nám přijde, že ji občas oko ujíždí. Je to vidět převážně na fotografiích a všimla si toho i pediatrička. Nevím co si o tom mám tedy myslet a zda to řešit nebo to nemusí souviset s oční vadou. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Gabriela Pilková: „V takovém případe bych doporučila podstoupit komplexné vyšetření i s vyšetřením s cycloplegii.“

Jana Škarková: „Dobrý den, u naší dcery (5let) se zjistila dalekozrakost, to znamená, že by měla špatně vidět na blízko. Ona ale špatně vidí na dálku. Jak je to možné? Dostala brýle s dioptriemi +1,5. Děkuji za odpověď“

MUDr. Gabriela Pilková: „Každé dítě se rodí s malou plusovou dioptrii. Pokud se narodí s vyššími dioptriemi je nutný předpis korekce v brýlích, tyhle plusový dioptrie jsou do dálky a pomáhají ji i do blízka.“

Radka: „Dobrý den, pokud otec dítěte a babička dítěte ze strany matky mají tupozrakost, jak je velká pravděpodonost, že bude mít dítě tuto vadu? Dceři je 13 měsíců, kdy s ní jít preventivně na prohlídku očí, aby se tupozrakost podchytila co nejdříve? Předem děkuji za odpověď. Radka“

MUDr. Gabriela Pilková: „Pokud je oční vada v rodině je dobrý chodit pravidelně na oční vyšetření aby se podchytila co nejdříve, aby se začala léčit a předišlo k tupozrakosti.“

mirka: „Dobrý den, u dcery 4 měsíce se opakuje hnisání očiček. vždy je jen na jednom ale střídá se to. masírujeme, kapeme, ustane to, ale do týdne se většinou objeví znovu. máme navštívit očního lékaře?“

MUDr. Gabriela Pilková: „Ano určitě navštivte očního lékaře pravdepodobne půjde o neprůchodnost slzních cest kterou bude třeba řešit.“