Chat

Test - mletá masa

Lenka Krbcová

Záznam chatu ze čtvrtka 9. května 2013

sk: „Jak obecně dopadla mletá masa při testu?“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, obecně se dají těžko dělat závěry, právě proto, že mezi jednotlivými výrobky je často ohromný rozdíl. My jsme prošly složení u 14 kg mletého, z toho bylo 13 kg masa. Zbytek představovala voda a přídatné látky. Podrobné výsledky najdete zde: http://www.vitalia.cz/clanky/10-mleteho-neni-maso/ Dá se říci, že většina výrobků byla ve velmi dobré kvalitě, část slabší a několik produktů bylo velmi špatných, alespoň pokud jde o složení.“

Anna: „Co všechno špatné bylo zjištěno na mletých masech?“

Lenka Krbcová: „My jsme sledovali složení, tady je jistě špatně, pokud velké množství vody nebo přídatných látek ve výrobku maskuje nedostatky v kvalitě a šidí zíkazníka. Podle odborníků má voda ve směsi technologické opodstatnění max. do 10 %. Pokud jí je víc, je to jen kvůli zlevnění výrobku.“

Anna: „Jak dopadla zahraniční mletá masa v testu?“

Lenka Krbcová: „V testu byly zastoupeny produkty řetězců z ČR. Bylo mezi nimi pár výrobků původem z Polska, dopadly dobře.“

Anna: „V čem jsou ještě rezervy Vašeho testu?“

Lenka Krbcová: „Pro zákazníka jistě důležité porovnání kvality a ceny, podrobnosti najdete zde: http://www.vitalia.cz/clanky/10-mleteho-neni-maso/, lze říci, že ve zdánlivě levném produktu ve skutečnosti zaplatíte za maso víc než v kvalitním, protože platíte za vodu.“

Alena: „Dobrý den, jaké mleté maso je nej? Děkuji a přeji pěkný den.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, stoprocentní jistotu máte, pokud si maso koupíte a umelete doma. U řezníka musí mleté maso umlít přímo před Vámi, důležité je také, aby byl čistý mlýnek. Připravené "mleté" u řezníka je vetšinou již polotovar s přídatkem soli nebo jiných látek. V obchodě doporučuji sledovat podíl masa na etiketě, na trhu jich je řada s 98-99 %.“

Iveta: „Který výrobek dopadl nejlépe (z mletých směsí z obchodních řetězců) a který nejhůře?“

Lenka Krbcová: „Pokud jde o složení, nejméně masa bylo ve výrobku MIX, který prodává Albert. Pouze 53 %. Ale výrobky ze stejného řetězce byly i na druhé straně žebříčku, mezi velmi kvalitními. Právě proto je třeba dávat v regálu pozor, co si člověk bere. Podrobněji: http://www.vitalia.cz/clanky/10-mleteho-neni-maso/“

Ivana Praha10: „Proč se do mletého masa dává tolik soli?Málo solím a vadí mi to.Jaký rozdíl je mezi mělněným a mletým?“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, sůl je přidávána jednak z technoloigických důvodů, působí částečně jako konzervant, dále se přidává kvůli chuti. V mletém mase by mělo být pouze 1 procento soli, v polotovarech je obyvkle kolem 2 % soli. Pokud je jí moc, negativně se to projeví na chuti výrobku, zkuste možná jinou značku, určitě volte směs bez koření. Mělněné maso je pouze obchodní název, každé mleté je vpodstatě mělněné, rozmělněno. Výrobce ho může použít pro označení výrobku v případě polotovaru, protože název mleté maso nesmí použít.“

Ivana Králová: „Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, jaké maso bych si měla nechat u řezníka pomlet, kdybych chtěla hovězí a vepřové maso. Moc děkuji za odpověď.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, také na to jsem se ptala odborníků, pro průmyslové zpracování se používá např. plec nebo krkovice, ale u řezníka doporučují spíše probrat přímo na místě s řezníkem, záleží na tom, jaké má právě maso, k čemu ho chcete konkrétně použít ap. Ovšem chce to dobrého řezníka:-)“

Pavlína: „dobrý den, koupila byste si sama některé z testovaných mletých mas? Třeba ten z Alberta, který obsahuje 99,8 % masa? Nechápu proč mají vše z Polska.“

Lenka Krbcová: „Dobrý den, ano, koupila. Kromě čerstvého mletého někdy kupuji i masné polotovary, z časových důvodů, asi jako každý. Sleduji ovšem podíl masa a další informace o složení. Některé z testovaných mas jsem i ochutnala, roli hraje také obsah tuku. Z Polska byly tuším pouze dva výrobky a nedopadly špatně.“