Chat

Společné jmění manželů a investování

Vít Mikolášek

Záznam chatu z úterý 2. dubna 2013

SMH: „Jak nejlépe dnes v ČR investovat společné jmění manželů?“

Vít Mikolášek: „Jak nejlépe investovat do investičních nástrojů záleží na Vašem investičním profilu a finančním zázemí a samozřejmě také na Vašich potřebách. Každý správný investiční poradce by Vám měl poskytnout službu investičního poradenství tedy doporučit Vám vhodný investiční nástroj s ohledem na Vaše individuální požadavky nejen vám prodat jakoukoliv investici, kterou zrovna nabízí. Pokud Vám někdo doporučuje investiční nástroj, aniž by Vás znal a znal Vaše individuální potřeby, tak bych rozhodně zpozorněl. V dnešní době praxe doporučuje investovat pravidelně menší částky a samozřejmě správně zvolit dobu, na kterou investici nastavit, tzv. investiční horizont, prostě kdy budete v budoucnu investované prostředky potřebovat. Druh investičního nástroje se liší podle toho jestli prostředky budete potřebovat za rok či dva nebo za dvacet let. Obecně také platí, že čím vyšší výnos je u investičního nástroje nabízen, tím vyšší je riziko a tím by také měl být delší investiční horizont. Investuice by také měla být rozdělena neboli diverzifikována do více nástrojů. Vsadit vše na jednu kartu tedy na jeden investiční nástroj se prostě nevyplácí. Běžný investor by tedy měl investovat podle těchto pravidel a nespekulovat. Vít Mikolášek“

SMH: „Co takhle investice do platiny?“

Vít Mikolášek: „Investici do platiny bych běžnému investorovi rozhodně nedoporučil, protože jde v zásadě o spekulaci na to, že cena platiny v budoucnu poroste, což nedokáže s určitostí nikdo předpovědět. Investici do platiny bych doporučil např. prostřednictvím podílových fondů, které investuji do komodit a jejich majetek je diverzifikován do více druhů nástrojů a více komodit. Vít Mikolášek“

Gina: „Jaké jsou všechny způsoby jak investovat společ. jmění manželů?“

Vít Mikolášek: „Společné jmění manželů je možné investovat jakkoliv. Vždy takový majetek bude investovat jeden z manželů či oba, každý na své smlouvě. Vždy záleží na konkrétním investičním profilu konkrétního klienta tedy jednotlivce. Každý z manželů může mít svůj investiční profil, který se může od druhého z manželů dost výrazně lišit. Vít Mikolášek“

Gina: „Literatura na toto téma, webovky?“

Vít Mikolášek: „Určitě doporučuji konkrétní téma, konkrétní dotaz vygooglovat, informací na internetu je k tomuto tématu spousta, není potřeba kupovat speciální literaturu nebo komentáře k zákonům. Vít Mikolášek“

Gina: „Jak dobře je toto upraveno v právo, dnešní téma chatu?“

Vít Mikolášek: „Toto téma je upraveno v Občanském zákoníku v § 143 a následující v celku dobře a výklad je dán rozsáhlou judikaturou českých soudů. Vít Mikolášek“

Alec: „před uzavřením manželství jsem zdědila družstevní byt. Spadá do společného jmění? manželé jsme 22 let. Jak by to bylo po rozvodu?“

Vít Mikolášek: „Pokud jste zdědila družstevní byt, tedy členství v bytovém družstvu před vznikem manželství, jste členem bytového družstva sama. Pokud není manžel zapsán ani v nájemní smlouvě na byt, který v družstvu užíváte, pak k němu nemá žádná práva. V případě rozvodu by pak neměl k bytu užívací právo. Vít Mikolášek“

Katka rydlová: „Dobrý den, když jsem od babičky dostala darem byt před uzavřením manželství a po svatbě jsme byt prodali a za tyto peníze pořídili jiné bydlení, spadá tatzo nemovitost do společného jmění nebo ne? Mám veškeré doklady o pochodu peněz od daru prodej až koupi nového bytu“

Vít Mikolášek: „U nemovitostí je rozhodující zápis v Katastru nemovitostí, který určuje vlastnické právo. Pokud jste jako vlastníci nového bytu resp. jiné nemovitosti s manželem společně, pak byste v případě rozvodu měla nárok na náhradu od manžela ve výši prostředků, které jste obdržela za prodej původního bytu. V tomto směru je rozhodně důlažité mít k tomu všechny doklady pro případy dokazování. Vít Mikolášek“

Teichmannová: „Dobrý den uzavřeli jsme smlouvu o osobní půjčce u společnosti Cetelem.Smlouva je napsaná na mne ale manžel tam figuruje jako druhý.Manžel měl pracovní úraz s následkem smrti zaujímalo by mne zda toto mohu přhlásit do dědického řízení .Děkuji za odpověď“

Vít Mikolášek: „Ano, určitě. Tento závazek bude spadat do Společného jmění manželů (SJM) a měl by být vypořádán. Vít Mikolášek“

Irena: „Dobrý den, uvažujeme s manželem o koupi bytu za hotovost (žádná hypotéka). Pokud bude byt napsán v katastru pouze na manžela, spadá také do SJM nebo to musí být v katastru vyloženě uvedeno, že to je v našem SJM? A ještě jedna otázka, prosím, není lepší podílové spoluvlastnictví s ohledem na možný budoucí prodej či darování tak, že by se prodávala (darovala) pouze polovina majetku?“

Vít Mikolášek: „Pokud budete nabývat byt s manželem, rozhodně byste měli být s manželem zapsáni v katastru nemovitostí oba, tedz jednoynačně uvést, že majeetek je ve Vašem SJM. Podílové spoluvlastnictví je také varianta, avšak v případě rozvodu by nedocházelo k vypořádání tohoto majetku, který je ve spoluvlastnictví. Protože v případě rozvodu se vypořádává pouze SJM. Pokud by se v budoucnu nemovitost prodával či darovala pouze jako část tedz spoluvlastnický podíl, není v zásadě rozdíl mezi SJM a podílovým spoluvlastnictví, protože i spoluvlastnictví se jedná o idelání povolovinu, která se prodává hůře. Vít Mikolášek“

Miriam: „Jak je to prosím se stavebním spořením,když je založeno na tchýni,spadá do společného jmění, při rozvodu manželství díky“

Vít Mikolášek: „Pokud je ve smlouvě o stavebním spoření napsaná tchýně jako klientka (smluvní strana), tak jde o její výlučný majetek, který do SJM nespadá. Při rozvodu manželství by se s ním neuvažovalo. Vít Mikolášek“

Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chceme se s přítelem brát, ale bohužel mám dluhy,moje otázka je pokud se vezmeme mohou exekutoři i na mého tedy už manžela ? Na jeho majetek, peníze atd.. Nebo je to nabité před manželsvím a tim pádem na něj nemůžou ? Děkuji za odpoveď Petra M.“

Vít Mikolášek: „Závazky, které jste převzala před vznikem manželství do SJM nespadají, nicméně, pokud byste například dluhy refinancovala prostřednictvím jiného úvěru v budoucnu, pak by již takový závazek do SJM spadal. V tomto směru tedy manželství uzavírat nedoporučuji, nebo zúžit SJM tak, aby tyto závazky nemohly zatížit ani v budoucnu majetek v SJM, nebo aby i za trvání manželství se SJM netvořilo. Vít Mikolášek“

Lenka R.: „Dobrý den, chtěla jsem se zaptat, zda existuje nějaká vyjímka, kdy žijeme více než 10let ve společné domácnosti, máme společné děti, ale nejsme manželé. Nebo opravdu o společném jmění manželů můžeme mluvit pouze v právoplatném manželství. Děkuji za odpověď.“

Vít Mikolášek: „Společné jmění manželů vzniká pouze uzavřením manželství, jinak vzniknout nemůže. Váš majetek je tak ve spoluvlastnictví. Vít Mikolášek“

Jana: „Dobrý den, mám dotaz, syn žije s přítelkyní v rodinném domku, který zdědila přítelkyně, syn bárák opravil, investoval peníze,má úvěr, který splácí, bohužel mají problémy ve vztahu vypadá to, že půjdou od sebe. Dotaz zní, má syn naději na alespoň částečné finanční vyrovnání? Děkuji přeji krásný den J.Papcunová“

Vít Mikolášek: „Pokud nejsou manželé, pak se SJM nevytvořilo. Dům je pouze ve vlastnictví přítelkyně. Zhodnocení domu opravami je možné chtít po jeho vlastníku, pokud je Váš syn schopen zhodnocení prokázat. Pokud jde o úvěr, tam je to složitější, je otázkou, zda je úvěr zajištěn zástavou tohoto domu, zda prostředky z úvěru byly účelově vázány na rekonstrukci konkrétního domu či to byl neúčelový úvěr. Vít Mikolášek“

Lenka Svobodová: „Dobrý den. Manžel si pořídil byt na hypotéku než jsme se poznali. Běžela asi půl roku. Hypotéka je nyní i na moje jméno, jednorázově jsem také vložila nějakou částku. On je však jediným majitelem bytu zapsaným v katastru nemovitostí. Jedná se o SJM či ne? Děkuji“

Vít Mikolášek: „Byt jako takový do SJM spadat nebude, ale můžete žádat po manželovi náhradu za to, co jste vložila ze SJM nebo z výlučného majetku do majetku manžela. Otázkou samozřejmě je, zda se dá vždy prokázat, že jste tyto prostředky vynaložila. U té hypotéky se to prokázat dát bude. To jsou převody z účtu. Vít Mikolášek“

Katka: „Dobrý den, rodiče mi chtějí darovat chalupu i s pozemkem. Nechtějí ale, aby při rozvodu měl manžel jakýkoliv nárok. Lze to? A jakým způsobem to ošetřit? Existují nějaké mustry na netu, kde bych mohla čerpat inspiraci pro sepsání takovéto darovací smlouvy? Mnohokrát děkuji za odpověď a Váš čas. Kateřina Figiel 773 603 993“

Vít Mikolášek: „Dary jsou ze SJM vyloučeny, nespadají tedy do něj přímo ze zákona. Takže tam není třeba dělat žádné další kroky. Darovací smlouvu na nemovitost určitě najdete nějakou na internetu, ale raději v tomto doporučuji obrátit se na právníka. Vít Mikolášek“

Jolana: „Dobrý den, jsem vdaná, zdědila jsem dům. Pokud tento dům prodám a za peníze z něj koupíme jiný domek, stává se tento domek společným jměním manželů, nebo ne? Děkuji Jolana“

Vít Mikolášek: „Ano, pokud budete na kupní smlouvě k novému domku zapsáni jako kupující s manželem oba, pak půjde o SJM. Pokud budete na smlouvě pouze vy a budete tak zapsaná jako jediný vlastník, pak půjde o Váš výlučný majetek. V případě rozvodu bude nutné umět prokázat, že prostředky ke koupi nové nemovitosti pocházely z prodeje původního majetku a že šlo tedy o prostředky ve Vašem výlučném majetku a není nic potřeba manželovi nahrazovat. Vít Mikolášek“

Eva D.: „Dobrý den, chtěla bych vás požádat o rady. 1/ ohledně SJM a družstevního bytu. Moji rodiče na mne chtějí přepsat družstevní byt (podíl v družstvu), ale chtějí, aby to bylo pouze na mne, ne i na manžela (kvůli případnému rozvodu, aby byt zůstal mne a dětem). Chtějí také byt koupit do osobního vlastnictví. Co je lepší? Nejdřív byt koupit do OV a potom darovat dceři a nebo převést podíly na mne a já si potom byt odkoupit? Nevím, jak to je s SJM a podíly v družstvu, zda mohou přejít pouze na mne a nebo i na manžela? 2/ Také ohledně investování: Jak je to s prostředky ze stavebního spoření, které jsem převážně uspořila před svatbou a nyní vypovím a vložím třeba na termínovaný vklad nebo do fondu, jsou peníze v SJM nebo by byly pouze mé v případě rozvodu? Moc díky za odpověď.“

Vít Mikolášek: „Ad 1) V tomto je lepší vyčkat na převod bytu do "osobního" vlastnictví a pak ho darovat buď přímo Vám nebo rovnou dětem, nebo společně. Dary do SJM nespadají, ale manžel by po Vás takový majetek mohl zdědit v případě Vašeho úmrtí. Pak by bylo lepší ho darovat rovnou dětem, ale je potřeba si uvědomit, že pak k němu ani Vy ani Váš manžel nebude mít žádné užívací právo. Je tedy potřeba mít důvěru v děti. Ad 2) Pokud jde o prostředky naspořené před vznikem manželství, ty do SJM nespadají, pokud je vložíte na nový produkt, je opět potřeba mít prokázáno, že tyto prostředky pocházejí z výlučného majetku a nikoliv ze SJM. Vít Mikolášek“