Chat

Pěstounská péče

PhDr. Miloslav Macela

Záznam chatu ze středy 27. března 2013

Jana-71: „Dobry den. Jsem sama tezce nemocna,nemam moc casu prad sebou.Mam 5-ti lete dite.Muzu dat do zaveti navrh na konkretni pestouny,aby dite nemuselo prozivat krome traumatu z odchodu matky i trauma z ciziho prostredi a lidi? Jak postupovat:Dekuji za odpoved“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, situaci, kterou popisujete, je velmi závažná. Určit osoby, které budou pečovat o dítě formou závěti možné není. Doporučuji Vám obrátit se na sociální pracovníky na příslušném obecním úřadu, kteří Vám poskytnou pomoc a poradenství včetně možného plánování další péče o dítě. Zároveň Vám přeji mnoho zdraví a sil k překonání složité situace. Miloslav Macela“

AK: „Co české pěstounské péči chybí?“

PhDr. Miloslav Macela: „Pěstounské péči chybí síť kvalitních odborných a podpůrných služeb, které by náhradním rodičům pomáhali překonávat různé složité situace, které s sebou náhradní péče přináší. Chybí jim také v některých případech partnerský přístup sociálních pracovníků. A někdy také pochopení okolí. Ohledně náhradní rodinné péče panuje v naší společnosti řada předsudků a mylných představ. Projevuje se to například u lidí, kteří si vzali do péče romské děti nebo děti se zdravotním postižením. Miloslav Macela“

Daniela: „Dobrý den pane doktore, je těžké stát se pěstounem? Co musí takový jedinec-rodina splňovat? Často přemýšlím nad tím, komu dát všechnu tu lásku, kterou v sobě mám (vlastní děti nemám) a chtěla bych se stát pěstounkou. Děkuji za odpověď, příjemný den.“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý pěstoun musí mít řadu předpokladů - předevších osobnostních, který vytváří předpkoklady pro to, aby se stal dobrým (náhradním) rodičem. Pěstoun prochází odbornou přípravou a také se provádí různá šetření - psychologické, zdravotního stavu, sociálního zázemí... Pokud máte zájem o náhradní rodinnou péči obraťe se na obecní úřad v místě, kde bydlíte. Vybaví Vás informacemi o průběhu přípravy zájemců o náhradní rodinnou péči a příslušnými formuláři. Přeji Vám mmoho úspěchů, Miloslav Macela“

Anna: „Dobrý den,již dlouho uvažuji o pěstounské péči,nevím,jestli mohu požádat již teď-jsem na MD(končí mi v květnu) a navíc máme dům v rekonstrukci.Četla jsem,že musíme mít dobře zajištěné finance a vyřešeno zázemí. Děkuji posluchačka Anna“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, sociální zázemí se u zájemců o náhradní rodinnou péči zkoumá, nicméně není to zásadní kritérium. Nejdůležitejší jsou osobnostní předpoklady. Všechny věci materiální povahy se posuzují pouze z toho ohledu, zda umožnují péči o dělí dítě. To samé se týká finančního zajištění. Vzhledem k tomu, že pěstounská péče je podporována různými typy dávek a odměnou pěstouna, sleduje se pouze, zda zájemce o náhradní rodinnou péči není například ve vážné finanční krizi, která by mohla ohrozit úspěšnost péče. Požádat samozřejmě můžete i ve Vaší situaci. S pozdravem Miloslav Macela“

Grainsofs: „Nevýhody a výhody pěstounské péče?“

PhDr. Miloslav Macela: „Záleží, z jaké perspektivy se na tento typ náhradní rodinné péče díváme. Z pohledu dítěte představuje i pěstounská péče významný zásah do života, dítě je odděleno od rodičů či jiných blízkých osob, přechází do nového prostředí. Měla by být proto využívána v případech, kdy je v původní rodině ohrožen vývoj či zdraví dítěte. Je však (až na výjimky) mnohem vhodnější než umístění dítěte do ústavu. Dítě i nadále žije v rodinném prostředí. Získává přirozenou cestou dovednosti nezbytné pro jeho další samostatný život. Pěstouni jsou navíc povinni zajišťovat kontakt dítěte s jeho rodičem (pokud tento kontakt neomezí soud). Z pohledu náhradních rodičů jsou výhodou tohoto typu péče nároky, které pěstounům náleží (podpora ze strany různých typů služeb, dávky, odměna pěstouna). Určitým specifikem (nelze to úplně označit za nevýhodu) je skutečnost, že dítě si i nadále s sebou nese svojí identitu, stýká se s rodiči a v omamžiku, kdy se poměry v rodině upraví, vrací se zpět do svého původního rodinného prostředí. S pozdravem Miloslav Macela“

Petra: „Dobrý den pane doktore, mám příbuznou ve velmi těžké životní situaci. Tato příbuzná je matka samoživitelka. V nejbližší době pravděpodobně díky exekucím přijde o bydlení. Její dceři je 5 let. Příbuzná byla po ukončení rodičovské dovolené propuštěna ze zaměstnání. Od té doby nenašla novou práci (práce se naskytla pouze na 3 směnný provoz, kterou kvůli dítěti přijat nemohla). Odtud pramení její existenční problémy. Otec o dítě jeví zájem, ale výživné pravidelně neplatí. Sociální odbor se "tváří" skepticky. Pravděpodobně budou muset přistoupit k tomu, že příbuzné dceru odeberou. Avšak otec není schopný se o dítě postarat (i dle soc. odboru). Je možné zažádat o svěření dítěte do "dočasné pěstounské péče"? Jednalo by se o dobu, než by příbuzná našla práci a bydlení. Jak v takovém případě nejlépe postupovat? Děkuji za odpověď. S pozdravem Petra V.“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, v případě, že by sociální odbor uvažoval o "odebrání" dítěte je jeho povinností prověřit všechny možnosti zajištění péče v rodinném prostředí, především v širší rodině. Můžete požádat o svěření dítěte do pěstounské péče. Kromě pěstounské péče existují ještě další typy péče o dítě. Soud může svěřit dítě tzv. do "péče jiné fyzické osoby". Pokud jste se ptala na "dočasnou" pěstounskou péči, měla jste zřejmě na mysli pěstounskou péči na přechodnou dobu. V zásadě je každá pěstounská péče dočasná, protože soud svěřuje dítě do péče náhradních rodičů po dobu, kdy se jeho původní rodiče nemohou o dítě adekvátně starat. Pěstounská péče na přechodnou dobu je specifický institut "profesionálních" náhradních rodičů, kteří plní funkci určité krizové služby. Pro výkon totoho typu péče je nutné projít speciální přípravou a být krajským úřadem zařazen do evidence pěstounů na přechodnou dobu. Ve Vašem případě tedy doporučuji řešit situaci ve spolupráci s příslušným sociálním odborem formou "klasické"pěstounské péče nebo svěřením dítěte do péče jiné fyzické osoby. O tomto svěření samozřejmě rozhoduje soud. S pozdravem Miloslav Macela“

Danys: „Nemáte příbuzného Mudr. Macelu?“

PhDr. Miloslav Macela: „V České republice vím o několika "MUDr." s příjmením Macela. Mým vzdáleným příbuzným je MUDr. Ivo Macela. S pozdravem MM“

Aneta: „Dobrý den. Jaké lze očekávat kvalifikační požadavky na profesionálního pěstouna ?“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, u každého pěstouna se zkoumají především jeho osobnostní předpoklady, a také zda má pro výkon náhradní rodinné péče psychologické a zdravotní dispozice a samozřejmě, zda je schopen vytvořit pro dítě odpovídající zázemí. Pěstoun nemusí mít žádné speciální školské vzdělání - jeho základní kvalifikací je "být dobrým rodičem". Vaší otázkou na předpoklady "profesionální" pěstounské péče máte zřejmě na mysli pěstounskou péči na přechodnou dobu. Kromě výše uvedeného musí mít pěstoun na přechodnou dobu ještě dva další základní předpoklady. 1. Musí jít o velmi otevřenou osobnost bez zásadních předsudků k původu dítěte, věku, zdravotního stavu atd. Pěstounská péče na přechodnou dobu je institutem krizovým, dítě se v tomto typu péče ocitá ze dne na den a pěstoun si tedy "nevybírá", jaké dítě do jeho péče přijde (pokud by bez vážných důvodů odmítl dítě přijmout, je vyřazen z evidence pěstounů na přechodnou dobu, pozastavuje se mu odměna atd.). 2. Pěstoun na přechodnou dobu se musí dobře vyrovnávat s faktem, že svěřené dítě po poměrně krátké době z péče odchází (buď se vrací ke svým původním rodičům, nebo do jiného typu náhradní péče, zejména do osvojení). S pozdravem Miloslav Macela“

Iva: „Dobrý den pane doktore, jsem pěstounka od února 2010 jsem pobírala odměnu pěstouna ve zvláštních případech. Nyní od ledna již klasickou odměnu pěstouna na tři děti. Dne 11.3.2013 jsme do péče budoucích pěstounů přijali chlapce narozeného 30.5.2012. A nyní na kontaktním místě prozatím nikdo není schopen odpovědět na co mám nárok. Zda na PPvM, případně na RP. Dle sdělení OSSZ podmínky pro výplatu PPvM mám splněny, ale nikdo není schopen říct jak to bude v případě pokud mi OSSz začne vyplácet PPvM, jelikož je to dávka nemocenského pojištění a ta má před státní dávkou, tedy Rodičovským příspěvkem přednost. Zda mi nezanikne nárok na odměnu pěstouna. Prozatím prý pro takovouto situaci nemají metodické pokyny. Prosím o radu jak tuto siuaci řešit. Mnohokrát děkuji za Vaši radu“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, mohla byste mi prosím Váš dotaz přeposlat na e-mail miloslav.macela@mpsv.cz? Odpověď chci ještě konzultovat s příslušným odborem, který má na starosti nemocenské pojištění. Děkuji Miloslav Macela“

Lenka Kubičíková: „Dobrý den pane doktore, bohužel žádný dotaz týkající se pěstounské péče nemám, ale i tak Vás ráda vidím na obrazovce. Moc Vás pozdravujeme a samozřejmě i naše děti Kryštof a Violka“

PhDr. Miloslav Macela: „Ahoj, všechny pozdravuji a díky za dotaz:-) M.“

Jana Škrobová: „Dobrý den,můžete vysvětlit rozdíl mezi dlouhodobou pěst péčí a na přechodnou dobu? Méně se o té druhé možnosti mluvý-jaká jsou úskalí a finanč ohodnocení.Děkuji“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, pěstounská péče na přechodnou dobu je institutem krizovým. Dítě je do tohoto typu péče svěřováno tzv. "předběžným" opatřením, tzn. ze dne na den. Pěstoun si tedy "nevybírá" jaké dítě do jeho péče přijde a je povinen dítě přijmout (pokud by to bez vážného důvodu odmítl, je vyřazen z evidence pěstounů na přechodnou dobu). Do pěstounské péče na přechodnou dobu se dítě svěřuje na maximálně 1 rok. V praxi však tato péče trvá v řádech týdnů či měsíců. Je určena pro případy, kdy se rodina dostane do nepříznivé situace, ale je předpklad, že se situace v rodině brzy napraví a nebo pro dětí, kde je naopak zřejmé, že se do původní rodiny nevrátí a čekají na tzv. "právní volnost". Pěstoun je na tuto roli speciálně připravován (doba příprav těchto pěstounů je delší než u dlouhodobé pěstounské péče). V případě, že úspěšně projde přípravou a je krajským úřadem zařazen do pěstounské péče na přechodnou dobu, je mu vyplácena odměna 20 000 Kč hrubého měsíčně a to i v době, kdy je "v pohotovosti" a aktuálně nepečuje o žádné dítě. V případě, že je mu do péče svěřeno dítě se zdravotním postižením, zvyšuje se mu odměna na 24 000 Kč. Na dítě svěřené do péče dále pobírá příspěvek na úhradu potřeb dítěte (4 500 - 9 000 Kč měsíčně). Pokud máte zájem o bližší informace, jsou k dispozici na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí www.mpsv.cz v sekci rodina a ochrana práv dětí, případně se můžete obrátit na obecní nebo krajský úřad. S pozdravem Miloslav Macela“

Markéta: „Dobrý den, započítává se odměna pěstouna (odměna osoby v evidenci) do rozhodných příjmů při žádosti o dávky, konkrétně příspěvek na bydlení? děkuji“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, odměna pěstouna se do rozjodného příjmu u dávek státní sociální podpory (tedy i příspěvku na bydlení) nezapočítává. S pozdravem Miloslav Macela“

Ilona: „Dobrý den Pane Macela. chtěla bych se zeptat z úřadu mě poslali že je odměna 8000kč ale posílají mi 5500kč. jak je to možné?“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, odměna 8 000 Kč je "hrubou odměnou" Podléhá pojistnému a dani z příjmů. Nicméně částka 5 500 Kč mi i tak připadá nízká. Nemám tady bohužel "daňovou" kalkulačku, pokud mi pošlete kontakt na mail miloslav.macela@mpsv.cz, tak se Vám ozvu. S pozdravem Miloslav Macela“

Monika: „prosím Vás mám dotaz ohledně toh, že nám biologická matka přehlašuje pojištovnu....u naší dcery i přes to , že má neplatný rodný list na dceřino staré jméno a i špatné číslo...mysleli jsme si , že to přestane po soudě až bude mít dcera naše příjmení a své nové rodné číslo....i přes to ale nám opět volala dětská lékařka že to udělala znovu.....nevíme si rady ...včer ajsem byla na policii...volalla jsem i na zdr. pojištovnu....nikdo mi nepomohl....nikdo si neví rady....jak tomu předejít a zabránit, aby to její biologická matka již nedělala“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, mohla byste mi prosím přeposlat tento dotaz na mail miloslav.macela@mpsv.cz? Poradím se s našimi právníky, jak lze tuto situaci řešit. S pozdravem Miloslav Macela“

Lenka: „Dobrý dan od říjtrovníkyna jsme s manželem opatrovníky soudem určení tří leté vnučky matka selhala nemá záje neplatí výživné otec navštěvuje dítě jednou za 14 dní mužem požádat o pěstouny děkuji posluchačka Lenka“

PhDr. Miloslav Macela: „Dobrý den, ano, o svěření dítěte do pěstounské péče můžete požádat. Doporučuji řešit tento návrh ve spolupráci se sociálními pracovnicemi a pracovníky příslušného obecného či městského úřadu. S pozdravem Miloslav Macela“

Grainsofs: „Je pěstounská péče optimální věc?“

PhDr. Miloslav Macela: „Optimální je, aby dítě vyrůstalo u svých původních rodičů. Samozřejmě ne vždy jsou tito rodiče schopni poskytnou dítěti adekvátní péči a někdy ho dokonce ohrožují. V těchto případech je optimální, aby dítě i nadále mělo možnost vyrůstat v rodinném prostředí, byť náhradním. S pozdravem Miloslav Macela“