Chat

Finanční gramotnost pro děti

Aleš Tůma

Záznam chatu z úterý 19. února 2013

DAYD: „Existuje na téma finanční gramotnost pro děti nějaká počítačová hra?“

Aleš Tůma: „Dobrý den všem divačkám i divákům. Na interenetu lze určitě najít řadu kvízů, ale jelikož jsou u nás pořád hodně populární i deskové hry, využiji příležitosti a zmíním deskovou hru "Finance v kapse", kterou jsme ve společnosti Partners vyvinuli pro Den finanční gramotnosti - viz www.denfinancnigramotnosti.cz. Náročností otázek je vhodná řekněmě pro středoškoláky a pro dospělé.“

DAYD: „Jak přesně definovat finanční gramotnost pro děti?“

Aleš Tůma: „Už jsme to nakousli v živém vstupu - děti by měly znát základní pravidla: umět použít peníze, neutrácet více než jaké mám příjmy, nezadlužovat se apod. Úplně malé dítě by mělo vědět, že když rozbije hračku, nedostane automaticky novou, protože hračka stojí penízky a penízky nerostou na stromě, ale vydělává je tatínek nebo maminka... v 15 či 18 letech by už samozřejmě mělo vědět více:o) V různých manuálech a osonovách pro ZŠ a SŠ je poměrně podrobně rozepsané, kdy by si jednotlivé dovednosti měli děti osvojit.“

DAYD: „Jaká je finanční gramotnost pro děti v ČR?“

Aleš Tůma: „Zlepšuje se, ale pořád není ideální, ostatně stejně jako u dospělých. Z průzkumu, který byl proveden právě pro zmiňovaný Den finanční gramotnosti vyplynulo, že zhruba třetině dětí pravidelně nestačí kapesné od rodičů. Zároveň poměrně velká část rodičů dává dětem peníze, kdykoli si řeknou. Tím je ale nenaučí hospodařit...“

Markéta: „Dobrý den,mám syna v první třídě.Kdy začít s kapesným.Až bude umět počítat?A dávat je za odměnu,nebo pravidelně malé částky častěji např.20kč na týden?Stačí to?Ve škole má na kartu mléčný automat,už začíná hospodařit s kartou,má na ni limit 1 nákup na 1 den.Po té co utratil všechen limit za týden.Je to dobře?Nebo ho nechat hospodařit samotného?“

Aleš Tůma: „Dobrý den, myslím, že umět počítat je celkem důležitý předpoklad:) Dávat část kapesného za odměnu je určitě dobrý nápad. Prvňák už určitě ví, k čemu je utěrka, tak vám může třeba pomoci s nádobím... Limit útraty ho zase naučí, že až bude jednou pracovat, nemá utratit většinu výplaty hned.“

Lecnika Katka: „Dobrý den, existuje nějaká společenská hra na správný rozvoj finanční gramotnosti?“

Aleš Tůma: „Ano, viz odpověď níže, hra se jmenuje Finance v kapse a co nevidět by měla být k dispozici na www.denfinancnigramotnosti.cz. Podotýkám, že je vhodná spíš pro pokročilejší, řekněme středoškoláky. Pro menší děti existují i jiné hry a hříčky, kvízy a pracovní sešit dělaný hravou formou jsem našel např. na webu Skautů - www.rozumimefinancim.cz.“

Vlaďka: „Sny má 18 let a chce zvýšit kapesné. Do práce nechodí, brigádu nemá. Jak mu vysvětlit,že si už musí vydělat sám?“

Aleš Tůma: „V 18 už má opravdu na čase. Mimochodem, momentálně 3. nejbohatší člověk světa Warrenn Buffett od mala prodával noviny a v 11 letech už pár vydělaných dolarů investoval do prvních akcií. Já jsem podstatě chudší než Buffett, ale ty noviny jsem na střední škole roznášel také:) Jestli má syn dvě nohy a dvě ruce, pracovat by určitě měl. V tomhle věku je asi velký rebel a nevím jestli pomůže mu dávat odstrašující příklady. Nebo mu to kapesné zvyšte, ale jen když si vypere, vyžehlí, uklidí...“

karin: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, čím si vysvětlujete, že stále více lidí si půjčuje peníze, aniž by "přemýšleli" o tom, jak veliké úroky zaplatí či jakou částku přeplatí atd. A proč lidé neumí hospodařit s penězi a nepřemýšlí o tom, že např. hypotéka je na 30 let tj. že se ani nemusí splacení dožít? jak hospodaří rodiče, budou hospodařit stejně i děti.Děkuji“

Aleš Tůma: „To je otázka doslova za milion. Je to asi jednoduše tím, že finanční gramotnost byla dlouho zanedbávána. Za vlády rudého teroru jsme znali leda tak novomanželské půjčky a lidíé jednoduše nebyli připravení na úvěrový boom. Ale jsem optimista, různé programy na školách nebo třeba takovéto TV pořady to časem někam pohnou. O vhodném nastavení hypotéky je určitě dobré poradit se s kvalifikovaným finančním poradcem.“

Tomáš: „Dobrý den, říkal jste ve vysílání, že to bude jako předmět na ZŠ. Od kdy to tak bude nebo za jak dlouho a od kolikáté třídy?“

Aleš Tůma: „Řada škol už nějakým způsobem finanční gramotnost zařadila, přinejmenším v rámco nějaké občanské nauky. MŠMT se vy médiích vyjadřovalo v tom smyslu, že od roku 2014 by to mělo bý v osnovách povinně, přinám se že detaily neznám. Pak je samozřejmě otázka, jak je který učitel sám ve finanční problematice silný v kramflecích, takže na školu bych nespoléhal 100 %, takže i rodiče by se měli snažit.“

PAVLA: „Dobrý den, musím pochválit školu ED.BENEŠE v Opavě kam chodí můj syn do 8 třídy,mají finanční gramotnost už druhý rok,mají i přednášky.Jen nevím jestli je dobře v případě jedné přednášky co měli na podzim o obchodování na burze..Pán jim tam líčíl obchodování tak přesvědčivě,že syn to pochopil asi tak nějak...budu investovat v komoditách a posypou se peníze sami,na co se učit na nějaké škole.Což jsem mu řekla,že bez pořádného vzdělání to nepůjde a musela jsem to uvést na pravou míru.“

Aleš Tůma: „To je dobrá zpráva. Ne tak o tom obchodování, to jste hezky popsala mojí největší obavu - špatná rada může někdy být horší, než vůbec žádná. Že nějakou spekulací lze snadno vydělat peníze je sice rozšířená představa, ale mylná. Správně jste naznačila, že to je záležitost pro vyškolené profesionály, ne drobné investory. Vtip je, že i většina těch profesionálů v tom selhává. Pokud by škola měla zájem o trochu lepší přednášku o investování, můžete se obrátit na kontakty na www.denfinancnigramotnosti.cz ... možná bych mohl přijet i já osobně:)“

Jirka: „Dobrý den, mám dotaz je mi 14 a chodím do jedné školy na Vsetíně. Dřív jsem chodil do školy v jedné vesnici a tam jsme někde mezi 1-3 třídou nám ukazály na fotce zvětšené mince, bankovky čas dohromady 90 minut. potom na nové škole každou matiku jsme sestavovali rozpočet pro domácnost a finanční rezervu.Není to málo. a když jsem ve 13 zkoušel investovat do dolaru tak ve škole jsem uspěl z odpovědí ty debi** nedělej hovadi**. Ve škole je spousta těch co jim rodiče koupí co potřebují a jeden umislně si zničí mobil a dostane noví.“

Aleš Tůma: „Dobrý den, zvětšené peníze, to je trochu málo. Rozpočet pro domácnost, to už je lepší, v podstatě je to jedno z nejdůležitějšíh témat. Pokud tím ale výuka skončila, podívejte se na www.denfinancnigramotnosti.cz, můžete učitelům navrhnout, aby pozvali na přednášku finančního poradce. Je to zdarma a 100% vzdělávací, žádný prodej. Mimochodem spekulace na měnovém trhu nedoporučuji, to bývá většinou dost trvdá škola jak prodělat. Ale kdo ví, možná jste nový George Soros:) Nový mobil ... hmm, možná to jsou děti nějakých světových bankéřů. Ti taky když zkrachují, někdy natáhnou ruku po státu, aby je zachránil.“

Iveta: „Dobrý den, jak inspirovat 9 leté dítě, aby si celé kapesné neutratilo hned po tom, co konečně našetří potřebnou částku (většinou na bonbony nebo malé hračky,kartičky apod.,podle mě na zbytečnosti) jak ho motivovat k tomu, aby si něco spořil pro něco, co může potřebovat v budoucnu a bude na to potřebovat větší částku? Děkuji“

Aleš Tůma: „Co třeba mu navrhnout, aby si dával peníze stranou na dárek k narozeninám pro brášku/sestřičku/tátu? Časem bude chtít mobil, jesli ho ještě nemá - pro dítě bohatě stačí něco, co umí telefonovat a posílat zprávy. Jestli chce být ve třídě "cool" s lepším přístrojem, ať si spoří...“

Simonka: „Dobrý den, odkdy je vhodné dávat dětem kapesné?“

Aleš Tůma: „To je individuální, ale nějaké poměrně symbolické kapesné můžou dostávat klidně od první třídy. Ale jen tolik aby si za to sladkostmi nezkazily zbuy...“

Hana: „Dobrý den, chci se zeptat máme 12letého syna a dostává peníze za známky(dobré) za špatné vrací koruny spět.Co na to říkáte je to možná lepší jak kapesné,protože s kapesným počíta že je dostane a tady si je musí zasloužit.“

Aleš Tůma: „To je docela inspirativní nápad. Až budu mít vlastní potomky, vyzkouším:) Ale hlavní motivace by měla být, že když se bude dobře učit, něco z něj bude, třeba inženýr, co vymýšlí iPhony nebo pilot. Hlavně ne ekonom, nás už skoro moc :)“

Jana: „nesouhlasím s tím, že by děti měly dostávat peníze za pomáhání v domácnosti...to je samozřejmostí jak pro dospělé, tak pro děti..motivovat by se mělo jinak, s touto radou nesouhlasím, ale jsem každopádně pro, aby si děti hodnotu peněz uvědomovaly už odmala.“

Aleš Tůma: „Máte pravdu, samozřejmě by to nemělo být tak, že nehnou prstem, když to nebude za peníze. Ale dodatečná odměna za nějakou snahu navíc myslím neuškodí.“

Iveta: „Prosím,je nějaký limit,příklad,odhad - jak zhruba zvyšovat kapesné? Kolik dát týdně na začátku, za jak dlouho to zvýšit a zhruba o kolik a kdy začít kapesné dávat až měsíčně? Děkuji.“

Aleš Tůma: „Tady si musím trošku vypomoci naším průzkumem v rámci DFG, z něj vyplynulo, že nejčastějši je kapesné mezi 100 a 500 korunami měsíčně. Druhá nejčastější hodnota byla do 100 korun. Samozřejmě je to potřeba přizpůsobit věku, prvňákovi by mělo stačit skutečně jen pár korun týdně na nějakou tu sladkost a pod. Na přelomu prvního a druhého stupně ZŠ už by děti měly umět uvažovat v měsíčním horizontu, ostatně sestavení měsíčního rozpočtu rodiny je zhruba v té době i v osnovách.“

PAVLA: „chtěla bych reagovat na pisatele Jirku,má zkušenosti s dětma ,tak jak to slýchávám od syna já.Mezi dětmi jsou snad větší rozdíly než byly za mě ve škole(mám 35 let).Někteří spolužáci mají kapesné od rodičů o pár tisíc měsíčně,drahé mobily 3x do roka,lítají s rodiči na dovolené v lednu i v červnu i do Spojených arabs.emir. a od rodičů slyší učit se musíš,ale stejnak tě zaopatříme.Pak mě mrzí,když syn přijde do školy a má nové džíny...spolužák oněch rodičů je má druhý den taky ,aby nááhodou nebyl někdo lepší než on.Rodiče dělají mezi děmi rozdíly sami.“

Aleš Tůma: „Dobrá připomínka. Za mých mladých let:) naštěstí ještě mobily tak rozšířené nebyly a rodiče mě vedly k tomu, že záleží na tom, co mám v hlavě, a ne v kapse. Myslím, že když takto uvažujete, váš potomek bude mít správné vychování i bez nejnovějších technologických hraček.“

Lidka: „Moje dcera když po ní chci aby něco udělala tak mi řekne že má moc úkolů a učení do školy ma necelých 18.Nevím jestli dělám dobře že ji posílám kapesné pravidelně 500kč na účet měsíčně ale když potřebuje tak pokaždé ji dáme i něco navíc“

Aleš Tůma: „Myslím že byste měla zavést nějakou motivační složku kapesného, možná není špatný nápad jedné předchozí pisatelky s odměnami za známky. Že má moc učení je výmluva, co bude říkat na vysoké, tam bude mít za měsíc tolik, co na střední za rok:)“

Lucka: „Dobrý den, kolik by v dnešní domě měla dostávat dítě 9let kapesné na měsíc?“

Aleš Tůma: „Viz jedna z předchozích odpovědí, netroufám si říct úplně konkrétní částku, ale myslím že kolem 100 korun by mělo pro začátek bohatě stačit.“