Chat

Peníze a děti

Dagmar Prajlzlerová

Záznam chatu z úterý 6. listopadu 2012

Petra Chalupová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, od kolika let je dobré dávat dítěti kapesné a je nějaké pravidlo na výši kapesného? Děkuji“

Dagmar Prajlzlerová: „záleží na rodičích a jejich možnostech. Důležité je aby děti mohly počítat s tím, že nějaképeníze dostanou a mohly uvažovat o tom, jak s nimi naloží. začít se učit dělatsi vlastní rozpočet. doporučení je kapesné ve výši nákladů pro dítě + 200 Kč navíc na útratu.“

zuzka: „dcera dostala od prarodičů větší částku peněz, jaké je dle Vás nejlepší uložení?“

Dagmar Prajlzlerová: „Dobrý den, záleží na tom, jak dlouho nedbudete peníze potřebova. Pokud budete peníze potřebovat až za delší dobu, doporučuji investiční nástroj jako je třeba strukturovaný fond. Jinak v dnešní době spořicí účet AXA spořicí účet JINAK. Dnes sazba 2,9% p.a.“

Ivona Bojdová: „Dobrý den, prosím Vás o radu, kolem kterého věku by děti měli dostat kapesné nebo raději platební kartu k dětskému kontu? Děkuji a hezký den“

Dagmar Prajlzlerová: „Platební karty dnes banky nabízí od 8 let věku. Kapesné doporučuji dávat dětem od 6 let věku, se začátkem školní docházky. zkuste se podívat na stránky www.partnersbs.cz kde lze získat dětské konto i s přístupem k inernet bankingu přes počítač anebo telefon, avšak pasivní náhled. je tam konotrola rodičů a možnost získat ISIC kartu zadarmu již od 6 let.“

KamilaG.: „Ráda bych se zeptala, máme půlročního syna a nevíme, zda mu vyřídit nějaké spořící konto. jak se díváte na tuto obdobu spoření pro dítě již nyní? co doporučujete?“

Dagmar Prajlzlerová: „zkuste se podívat na Konto pro mladé nabízené Komerční bankou případně nabízené společností Partners. je zdarma a část peněz se výhodně úročí.“

Ilona: „Dobrý den, chtěla bych informaci o nejvhodnějším účtu pro 17-letého syna. Zjistila jsem, že kouří, přestala jsem mu dávat kapesný, které dostával pravidelně každý týden. Vím, že to není řešení, chtěla bych mu z mého účtu posílat na obědy a na měsíčenku na dopravu, aby si finance řešil sám, ale problém je, že když mu tam pošlu rezervu, utratí to za cigarety. Je to takový začarovaný kruh. Děkuji za radu, Ilona Jablonec nad Nisou“

Dagmar Prajlzlerová: „doporučuji FIO banku, tam je účet se základními operacemi zdarma, případně Cool konto pro mladé nabízené společností Partners ve spolupráci s bankou Unicredit bank. Zkuste stránky www.partnersbs.cz.“

sonax: „Co platba za to, jak děti doma pomáhají při domácích pracech?“

Dagmar Prajlzlerová: „to je podle mne naprosto v pořádku. Učí děti, že za práci dostanou odměnu a motivuje je to k opakované pomoci.“

SB: „V jedné knize pro děti - E. Bernardinová - Kluci, holky a stodůlky - jsem se dočetl takový případ chlapce, který dostával za jedničky peníze a za špatné známky to musel vracet - ty peníze, co vy na to?“

Dagmar Prajlzlerová: „Také způsob jak motivovat k učení.“

Eva Klacáková: „Od kolika let si dítě může zřídit konto samo?“

Dagmar Prajlzlerová: „Od 15 let - Konto pro mladé banka Unicredtibank anebo Cool konto prostřednictvím společnosti Partners kde dostanete i zdarma ISIC kartu.“

Vladimír Malý: „Nezmiňujete nikde investici di kampeliček, kde je vše pojištěno a úroky jsou jedinné nad inflací“

Dagmar Prajlzlerová: „osobně dávám přednost bankám“

sonax: „Co si myslí o tom, když dívě vlastní kreditní kartu?“

Dagmar Prajlzlerová: „Kredtiní karta je úvěr a tady bych byla pro věk od 18 let a ujistit se, že s ní dítě umí nakládat. Jinak je to drahá věc.“

SB: „Je dneska mezi dětmi kult peněz?“

Dagmar Prajlzlerová: „dobrý den, nejsem si jista, co konkrétně myslíte.“

sonax: „Stále platí - peníze děti kazí?“

Dagmar Prajlzlerová: „určitě záleží na rodiném prostředí ze kterého dítě pochází a na vzorech, které na ně působí.“

sonax: „Jak vysoké týdenní kapesné má mít podle Vás dítě?“

Dagmar Prajlzlerová: „podle mne na osobní potřebu stačí 50 Kč“

Monika Mertová: „Ahoj Dagmarko, zdravime Te z Brna!“

Dagmar Prajlzlerová: „ahoj Moniko, už máte dětská konta pro kulíšky?“

KamilaG.: „Chtěla jsem se zeptat na podobné otázky - kolik kapesného? motivace - my měli za každou jedničku korunu, za každou špatnou známku 5kč dolů. Moc děkuji za tyto odpovědi, protože mě utvrzují v tom, že nejsem na tom v myšlení o penězích a dětech tak špatně.“

Dagmar Prajlzlerová: „Určitě je moc fajn, že o přemýšlíte a uvažujete tímto směrem. Děti, které kapesné nedostávají mají menší šanci naučit se hospodařit a mít vše pod kontrolou. Děti bez možnosti získat finanační prostředky si začínají půjčovat od kamarádů a získávají patologické návyky a mohohu se z nich do budoucna stát dlužníci.“

Alena Budíková: „To, co říkáte, je velmi hezké, ale realita je trochu jiná, zvláště se založením účtu. Když se mi narodila první vnučka, chtěla jsem jí založit účet u České spořitelny a na něj spořit, ale bylo mi řečeno, že to nejde, protože účet může založit pouze zákonný zástupce. Na mou námitku, že by šlo předložit rodný list dítěte a souhlas jednoho z rodičů s ověřeným podpisem, mi odpověděli, že ani to nejde. Takže jsem to nakonec vzdala a poslala částku na účet své dcery (tedy matky dítěte).“

Dagmar Prajlzlerová: „Českou spořitelnu bych uvažovala na poslednim místě. Já sama jsem babičkou a založila jsem vnučce účet v Unicredti Bank, kde zákonným zástupcem je matka a já jsem disponentem účtu a nebyl s tím žádný problém. Spořitelna má mnoho dalších poplatků - za výpis, za vklady z jiné banky, za výběry z cizího bankomatu atd.“

Monika Mertová: „Sluší Ti to v TV a pěkně povídáš. Ještě nemáme...ale ráda získám nové informace, čtu si Tvůj chat. Hezký den!“

Dagmar Prajlzlerová: „ráda Ti dám soukromou radu :-)“

Podzemka: „Dobrý den, po narození syna jsme založili životní a úrazové pojištění, které je nastaveno do 26 let věku. Částečně se může vybírat i dříve. Splátky posíláme pravidelně každý měsíc a zároveň posíláme i mimořádné vklady pokud syn například dostane nějakou korunu darem. Myslíte, že je to správné řešení, nebo byste vybrala další produkt, jak peníze do budoucna bezpečně zhodnotit, ale zároveň nebýt vázán dlouhodobou smlouvou?“

Dagmar Prajlzlerová: „Dobrý den, líbí se mi a oceňuji, že takto prozíravě postupujete. Ráda bych Vám poradila to nejlepší, a proto doporučuji, abyste se obrátili na nějakého finančního poradce. Moje osobní zkušenost bezplatná linka 800 63 63 63.“

Jana: „Dobrý den, je dětské konto Slůně od ČSOB vhodný spořící produkt i pro cca dvouleté dítě? Děkuji“

Dagmar Prajlzlerová: „Tento produkt bych doporučila - obsahuje i přímého bankovnictví - tzn. že dítě se učí pracovat i s internet bankingem. Pozor pouze na - drahé výpisy 30 Kč/měsíčně (zkuste se domluvit s bankou na zrušení) a díte může vybírat pouze 4x zdarma z bankomatu ČSOB v měsíci. Za každý další výběr platí 6 Kč a z cizího bankomatu 35 kč.“

Jiřina: „Jaký finanční produkt byste doporučila pro čerstvě narozené miminko jako spoření do budoucna, tak aby se peníze co nejvíc zhodnotily?“

Dagmar Prajlzlerová: „Vaše otázka je složitá. Dnešní finanční trh je tak rychlý, že doporučovat něco do budoucna je velmi těžké. Zkuste se podívat na stránky www.penize.cz, tam najdete nabídku ze které si snad vyberete.“

Pavlína N: „Dobrý den, dceři - dne je jí 12 let, jsem založila dětské konto Beruška u KB, ale není úročeno žádným procentem, alespoň nebylo v době založení, dcera se každý měsíc těší na svůj výpis z účtu. A ještě má dcera vkladní knížku u Poštovní spořitelny, ale slyšela jsem že by se měly vkladní knížky jako takové rušit. Jaký bankovní ústav je tedy nejlepší pro dětská konta? Děkuji a přeji hezký den“

Dagmar Prajlzlerová: „doporučila bych osobní návštěvu pobočky a domluvit se na změně konta na dnešní podobu KB dětské konto. Je tam úročení do 30 tisíc, platební karta (předpokládám, že již máte), zdama všechny příchzí platby z účtu v KB a pasivní náhled na internetové bankovnictví. je potřeba počítat s tím, výběry z cizího bankomatu jsou za 35 Kč a příchozí platby z jiné banky poplatek 5 Kč. Zkuste se podívat na konto pro děti od UCB nabízená společností Partners, kde získáte zdarma slevovou kartu ISIC. To by se mohlo dceři líbit.“

Jana: „ČSOB Slůně - právě že výpisy jsem našla pouze elektr. a zdarma. Internetbanking jsem ze sazebníku pochopila, že je pouze pasivní, protože není možnost odesílání peněz, což je podle mne trochu nevýhoda.. Děkuji“

Dagmar Prajlzlerová: „:-)“

Kristýna: „Dobrý den, kolik by jste Vy jako rodič dávala 13ti leté dívce jako kapesné? Děkuji.“

Dagmar Prajlzlerová: „my jsme měli doma dva způsoby. Jednak jsem posílala dceři 600 kč na účet. muslea si platit tramvajenku a obědy a zbylo ji cca 250 Kč na útratu měsíčně. Potom jsme měli ještě malé odměny v hotovosti za domácí práce - žehlední atd.“

Pavlína: „dobrý den, také bych chtěla vypadat jako vy, až budu babičkou. Vypadáte úžasně mladě. hezký den, Pavlína“

Dagmar Prajlzlerová: „děkuji :-)“