Chat

Domácí ekonomika - kolik stojí školák

Lenka Vichnarová

Záznam chatu ze čtvrtka 6. září 2012

dotaz: „Kolik stojí náročný školák a kolik nenáročný a kolik průměrně náročný?“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, to je velmi široká otázka, záleží na mnoha okolnostech, ale rozdíly mohou být propastné. Velké rozdíly jsou v částkách za kroužky, keramika x hokej x skaut- náklady jsou neporovnatelné. Prvňák stojí hodně, ale s teenagerem se to nedá srovnat“

petra: „chtěla jse se zeptat jsem samoživitelka mam v peči 3 děti chtěla jsem se zeptat jestli mam narok na nějakou jednorazovou davku na potřeby do školy mam prvnačka a 13 leteho syna.děkuji“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, záleží na vašem přijmu. Mohla byste možná čerpat dávky v hmotné nouzi- žádá se o ně na úředch práce na základě vyčíslení nutných výdajů třeba na školní pomůcky, ale i zájmovou činnost“

Adam: „Dobrý den, prosím Vás, vím, že je to dotaz trochu mimo mísu... kolik můžu počítat, že mě bude stát vysokoškolák studující 190km od rodného města lékařskou fakultu? Děkuji mockrát S pozdravem, bezradný otec“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, dotaz není mimo mísu, já ale žel nemůžu odpovědět konkrétně - ve srovnání dětí různého věku je VŠ nejdražší - a lékařská fakulta patří k nejnákladnějším kvůli drahým učebnicím. Navíc si tihle studenti nemohou moc přivydělávat, protože na to nemají při náročném studiu čas. Kolej, doprava domů, doprava po městě studia - skoro bych řekla, že musíte počítat s 10 000 +. Syn by ale měl dostat ubytovací stipendium“

Ondřej Černý: „Dobré odpoledne, chci se zeptat, zda existuje možnost, že by škola školákovi proplatila účet za pomůcky, které jsou po něm vyžadovány.“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, žádný předpis na to není, přesto to některé školy dělají - neplatí to samy, ale třeba obec přispívá prvňákům na pomůcky, konkrétně vím o případu, že každý prvňák dostane 85O korun“

petra: „asi jsem se špatně vyjadřila zajimalo mě jestli mam narok na nějakou socialni davku a jestli ano kde o ni požadat ?“

Lenka Vichnarová : „No můžete mít nárok na přídavek na děti či na bydlení a mimořádný příspěvěk na hmotnou nouzi. Záleží na vašich příjmech, otestovat si můžete možnost( nárok) na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí“

Lenka Bukáčková: „Hezký den, sice doma zatím nemám školáka, ale zajímalo by mě, jaká je v současné době vhodná výše kapesného? Děkuji. Lenka Bukáčková“

Lenka Vichnarová : „dobrý den, jednak by mělo mít dítě kapesné už od první třídy - stačí třeba 10 korun týdně a pak přidávat- 2. třída 20 korun, 3. třída 30 a tak dále - na druhém stupni už je dobré přidávat a platit kapesné měsíčně, na SŠ se pohybuje kapesné 400 až 800 korun. Na VŠ já dávám dceři už třeba 2000 korun s tím,že si sama platí dopravu, kulturu a jídlo přes den.“

sonax: „Existují nějaké slevy ohledně školních potřeb?“

Lenka Vichnarová : „Doporučuji nákup přes internet, dá se ušetřit hodně i třeba u papírnických věcí-sešitů, barviček a podobně Při nákupu většího poštu se vyplatí nakupovat sety, které vždycky vyjdou levněji nebo zajet případně do makra“

Glass Inferno: „Kolik průměrně stojí prvňáček v ČR dnes?“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, podle jednoho šetření stojí jen základní vybavení pro prvňáka 12 OOO korun (bez úpravy pokojíčku), myslím ale ,že to je dost skromný odhad“

GI: „Co si myslíte o pastelkovném, které bylo v ČR zavedeno a ted snad jiz neni?“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, myslím, že pastelkovné nebylo úplně systémové řešení, na druhou stranu by měla existovat snadno dostupná dávka pro sociálně slabé rodiny na základní vybavení třeba do školy které by nedoprovázelo složité papírování“

Tereza: „Dobrý den, na co přidává ministerstvo školství ? Výbavu pro prvňáčka obstarává škola ( z financí ministerstva ? ) ? A další roky je to čistě na rodičích ? Nebo ani pro prvňáčky nejsou příspěvky ?“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, už neplatí, že je to samozřejmá dávka - na základce ještě děti většinou dostávají učebnice kromě jazykových, na střední škole přibývají i ty ostatní. Některé obce přidávají prvňákům na první sešity, tužky apod. vybavení“

mamka: „Dobrý den, jak velké kapesné dát dítěti ve 4.třídě? A dát mu to na celý měsíc nebo týdně. Jinak je to dítě zodpovědné,korunky šetří neutrácí.děkuji.“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, gratuluju vám k zodpovědnému dítěti - to se mu bude v životě hodit. Ve čtvrté třídě doporučuji 40 korun týdně, v páté či šesté bych už přešla na měsíční výplatu a později bych přidala platební kartu s omezeným výběrem.“

Květa: „Je dobré dávat dítěti za tznámky peníze? Za jedničku korunu, za dvojku nic a za trojku korunu vrátí, za čtyřku 2Kč vrátí a za pětku 3Kč vrátí ? Hezý den.“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, já bych to takto asi nedělala. Kapesné bych určila pevně bez vazby na výsledky ve škole, je možné dítě třeba odměnit mimořádným příplatkem za dobré výkony. Ale strhávat mu za špatné? Bála bych se, aby dítě nemělo trauma, že musí vracet peníze - přece jen - co když se snaží, předmět mu moc nejde a trojka je úspěch (u mých dětí to takhle bylo třeba s matematikou na SŠ)“

Klára: „Jáké kapesné dát dceři -4.třída? Má si z toho platit i časopis- vychází ob měsíc ale stojí 69Kč. Nebo jí dát kapesné jen na drobnosti a časopis jí dál kupovat? A jak to dělat, pokud má odpoledne chut na hamburgr, pizzu apod. Koupit to má rodič, nebo říct máš kapesné..... :-) děkuji“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, záleží na tom, jak je dcera finančně vyspělá. Pokud je hodně zodpovědná, mohla by už dostávat měsíční kapesné ( cca 150 či 160 korun) a pak si i jednou za dva měsíce schovat peníze na časopis - anebo ho hradit napůl s vámi, aby se také podílela. V tomto věku si myslím, že větší jídlo ( pokud souhlasíte s tím, aby se takto stravovala a nestane se, že místo toho nesní svačinu) byste měli hradit vy a její kapesné by mělo sloužit na drobné pamlsky, typu zmrzlina, další drobné výdaje ( třeba dáreček pro kamarádku) a že by si mohla třeba začít šetřit na něco, co moc chce a co si později pořídí třeba s vaší finanční dopomocí. mějte se hezky“

mamča čtvrťačky: „Řeším kroužek Aj. Dítě se ve 3 třídě na konci zhoršilo na dvojku. Máme tu kroužek Aj- větší skupina dětí ročně se platí asi 1400 Kč, je to hrou- písničky, hry,fráze. Nebo dát přednost Aj soukromě, kde se platí 150 až 200 Kč za 45minut. Dítě jinak chodí na kreslení i keramiku. Aj bych chtěla já, penízky nejsou na vyhazování ale vím, že soukromá výuka dá dítěti víc. Děkuji moc za odpověď.“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, já bych asi nechala ve.4 třídě ještě dítě v kroužku více dětí - forma hry je v tomto věku docela vhodná a na soukromou výuku bych ještě chvíli počkala. Samozřejmě záleží také na tom,jakou úroveň má školní angličtina. Zhoršení na dvojku není tragedie, přece je to chvalitebná:-)“

Barča: „Dobrý den, čtu, že řešíte kapesné dětí. Kapesné začnu dávat nově až nyní. Chci se zeptata, pokud bude dítě držkaté apod. mám mu říct, že za těchto podmínek mu bude odebráno? Děkuji za odpověď.“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, myslím, že byste neměla licitovat a kapesné odebírat - je to vlastně výuka k ekonomické gramotnosti dítěte - aby se naučilo zacházet s penězi, což se mu bude hodit v dospělosti. Spíš bych mu třeba za držkatost omezila pobyt u počítače Zdravím“

Bára: „Dobrý den, vím, že pokud dítě dostane kapesné, nemají mu rodiče korunky rát za špatné známky, nebo když doma nepomáhá. Je nějaký případ, kdy kapesné odebrat?“

Lenka Vichnarová : „Já si takový případ úplně neumím představit, ale kdyby hodně zklamalo, někomu ublížilo, něco zničilo ( a kapesné by šlo na úhradu zničené věci)či si za ně kupovalo drogy.... ale protože další rada, je nepátrat po tom, co si za kapesné dítě kupuje, tak byste se to vlastně ani nedozvěděla :-)“

Veronika: „Dobrý den, moje otázka není přímo k tématu, ale chtěla jsem se zeptata jaké je optimální kapesné na měsíc pro středoškoláka. Děkuji“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, záleží co si bude dítě všechno kupovat za kapesné, myslím že by se kapesné mělo pohybovat mezi 500 až 1000 korunami.“

sonax: „Vyplati se kupovat - z hlediska domaci ekonomiky - skolni vec v zahranici?“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, někdy se vyplatí kupovat větší elektroniku - notebooku, čtečky, počítače atd. nemusí to tak být vždycky, je třeba prošmejdit web, připočítat všechny další výdaje ( doprava, clo atd) aporovnat, zda se to vyplatí.“

GI: „Kolik stoji cesky skolak a kolik skolak v zemich EU?“

Lenka Vichnarová : „Poslední šetření srovnávalo poněkud nesourodé země - Česko, Slovensko, Rusko, ´Kazachstát, pobaltské země, Čínu - tak třeba prvňák v tomto srovnání byl nejdražší v Česku na Slovensku a v RUsku. Na druhopu stranu taška byla třeba v Číně o dost levnější, nicméně stejně na ni padla šestina průmerného platu Číňana, zatímco Čech si mohl koupit za průmerný plat takových tašek 24.“

Bezradná maminka: „Dobrý den, dítě má ze zdravotních důvodů žádast od lékaře na dvojí učebnice- jedny doma, druhé ve škole. Bylo mi ale řečeno, že to asi nepůjde, že již jedno dítě ve třídě učebnice navíc má. Můžem se nějak bránit? Může po nás škola žádat peníze, že by učebnice pakk dostalo? Děkuji“

Lenka Vichnarová : „Dobrý den, nevím, jak je to podle předpisů, ale zdravý rozum mi říká, že by vám měla - pokud to jen trochu jde - vyjít škola vstříc“