Chat

Test - sůl v potravinách

Hana Večerková

Záznam chatu z úterý 10. dubna 2012

Dana: „Jak jsme na to - náš domácí trh - s kvalitou soli ve srovnání s EU?“

Hana Večerková: „Kvalitě soli jsme se nevěnovali, ale myslím že je v pořádku. Tvrdí to i potravinářská inspekce.“

slain: „Jsou problémy s kvalitou soli v čes. potravinách v současnosti?“

Hana Večerková: „nejsou problémy s kvalitou, ale s jejím množstvím v potravinách.“

Klára Tvrdá: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zjistím množství soli v nebaleném pečivu v obchodě. Můj malý syn zanedlouho bude moc začít pečivo po troškách jíst. Dodržuji ale "nesolení". Dá se soli v pečivu nějak vyhnout a je její množství v pečivu tak významné, abych pečivo pro dítě vynechávala úplně nebo raději pekla doma? Děkuji za odpověď a přeji pěkní den. Klára“

Hana Večerková: „U nebaleného pečiva nemáte šanci obsah soli zjistit jinak, než že se zeptáte. Ani u baleného pečiva to nezjistíte, výrobce má povinnost uvádět množství soli jen tehdy, když množství přesahuje 2,5 procenta ve výrobku. A to u pečiva většinou není, i kdzž v cereální bagetě jsme objevili 3,44 g na 100 gramů. Jedna proce vzčerpá 38 % denního příjmu.“

Petr: „Jsou nějaké závazné normy pro množství soli v dětském stravování - školky a školy, pro jejich jídelny?“

Hana Večerková: „Pokud vím existují pokyny, normy nejsou závazné.“

Marie: „Dobrý den, nepřekvapuje mě, že některé potraviny obsahují nadměrné množství soli (chipsy, uzeniny, sýry apod.), ale zajímalo by mě, zda jste zaznamenali výrazné rozdíly mezi výrobky od jednotlivých výrobců (např. množství soli v šunce). Děkuji.“

Hana Večerková: „Tak daleko náš test nešel, zaměřili jsme se na obsah soli v 50 výrobcích, nesledovali jsme rozdíl mezi jednotlivými výrobci.“

jitka Z: „DD, jsem v šoku, objevila jsem v dětské výživě pro kojence 8 měsíc, ža tam je přidaná sůl. Co vy na to.Raději asi nekupovat? Děkuji“

Hana Večerková: „Odpověděl jste si sám. obsah soli v kojenecké výživě je předpisy limitován na 20 mg/100 g. Podle mého názoru by tam sůl nemusela být vůbec, vždyť lékaři doporučují dětem do roku nbesolit vůbec. Výzkumy stravování nejmenších dětí jsou přitom alarmující. Poradenské centrum Výživa dětí zjistil, že 80 % děti ve věku 7-12 měsíců mají nadbytek soli, ve věku 12-18 měsíců už je to 95 %... pediatři by měli tlačit na výrobce, aby snížili obsah soli v potravinách.“

Petra Š.: „Dobrý den, jak je to s výrobky které mají na obalech napsáno 100 % bez glutamátu - znamená to i nižší obsah soli? Děkuji“

Hana Večerková: „Nemusí. Kuchyňská sůl tam může být. Takové označení bývá často na instantních polévkách a ty jsou obecně velmi slané.“

Luboš: „Dobry den, chtel bych se zeptat,kde naleznu vysledky Vašeho testu soli v potravinach. Dale bych se chtel zeptat,co sul v tele zpusobuje, pokud dochazi k vysokemu prijmu po delsi dobu a za jak dlouho dojde k jejimu odbourani z tela a jakym zpusobem sul z tela dostat.“

Hana Večerková: „Výsledky na netu nenajdete. může Vám je poslat náš archiv, protože neznám teď jejich adresu, napiště mě - hana.vecerkova@mfdnes.cz - ráda Vám je polšu. Přemíra soli ve stravě způsobuje vysoký krevní tlak, přispívá ke vzniku srdečních a cévních chorob, ledvinových potíží i obezitě. Je hodně dobrých důvodů proč sůl v potravě omezit.“

Lucie J.: „Kolik je max. denní dávka soli pro dospělého a kolik pro děti. Děkuji za odpověd.“

Hana Večerková: „Doporučená denní dávka pro dospělého by měla být podle Světové zdravotnické organizace 5 gramů denně, pro děti podle věku asi 3. Průměrná spotřeba v Česku je přitom 9 až 12 gramů.“

Hana I.: „dobrý den,mohu dělat něco s tím, jak mnoho solí dětem jídlo v MŠ. Obědy nabízí i místním obyvatelům, proto je nadměrně osoleno a okořeněno, aby vyhověli i dospělým. Děti tuto stravu potom odmítají, je pro ně hodně ostrá atd.Děkuji“

Hana Večerková: „To určitě není v pořádku. Můžete se ozvat, nejlépe když se spojíte s dětským lékařem v místě.“

Lucie B: „Dobry den, jake je max. mnozstvi soli pro dvoulete dite? Kolik z toho napr je v jednom rohliku? Dekuji“

Hana Večerková: „U dětí mezi 1 a 3 lety by to mělo být 0,5 až 1 gram, od 7 do 10let stačí jen 1,15 gramu. Prtávě v tomto věku se množství určitě výrazně překračuje. Nadmíra soli u dětí je podle lékařů velmi závažná, pokud má dítě v rodině nějakou genetickou zátěž (vysoký tlak, nemoci srdeční a cévní, obezita, pak je velké riziko, že se stejné problémy co nejdříve objeví u něho.“

Klára: „Dobrý den, chci se zeptat zda se lze spolehnout na to že když je na obalu uvedeno že je výrobek určený pro děti bez soli že je tomu skutečně tak. Děkuji.“

Hana Večerková: „Přiznám se, že neznám žádný takový výrobek, na kterém by bylo napsáno, že je pro děti a že je bez soli. Možná jsem jen na něj nenarazila. Pokud to tam takto stojí, tak bych tomu spíš věřila. V žádném případě však neznáme, že když je výrobek označený jako "dětský", "pro děti", že je bez soli.“

Marie: „Bobrý den paní Večerková, chtěla bych Vám i celému týmu poděkovat za Váš neustálý a nutný dozor. Jaké pečivo, sýr a salámy jsou vhodné pro nejmenší děti, co se týče obsahu soli? Děkuji.“

Hana Večerková: „Děkuji za uznání. Těžší otázku jste mi dát nemohla, neznám na ni jednoznačnou odpověď. Snad jen radu - co nejvíce se v nízkém věku vyhýbat uzeninám a sýrům, které obecně obsahují hodně soli. Určitě by nebylo dobré kvůli soli se vzdávat sýrů jako bohatého zdroje vápníků, je však třeba mezi nimi vybírat. Obecně platí, že nejvíce soli mají sýrz s modrou plísní, tedz typu niva, nejméně pak čerstvé sýry. Eidam a ementál má kolem 2,5 g/100 g, mozarella 1, cottage 0,8 hramu“

Václav: „používám místo soli koření typu podravka a pod. je to výhodnější než běžná sůl?“

Hana Večerková: „Určitě ne, ve směsích koření je sůl také. Podívejte se na složení.“

Jitka: „Dobrý den, mám 15 měs. syna. Můžu maličkato připravované příkrmy přisolovat? Díky Jitka“

Hana Večerková: „To je otázka spíš na dětského lékaře. Pokud vím tak doporučují nesolit do jednoho roku. Není ale žádný důvod proč dítě zvykat na slanou chuť, pokud mu neslaná strava vyhovuje, tak proč ne?“

Jana: „Dobrý dne, paní Haničko, chci se zeptat na škodlivost soli v příjimané v potravinách v 1.trimestru těhotenství ??? Jsem v 9 tt a bez soli si jídlo zkrátka nedokážu představit. Snažím se sůl omezit, ale i přesto se ptám, jaký následek na plod může mít nadmíra soli. Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Bohužel neznám odpověď na vaši otázku. Zkuste ji najít na Poradenském centru Výživa dětí. Tuším, že adrese je www.vyzivadeti.cz.“

slain: „Jak často se testuje v ČR sůl v potravinácH?“

Hana Večerková: „Nevím o tom, že by nějaká státní instituce pravidelně testovala sůl v potravinách. Zkuste se zeptat na Státním zdravotním ústavu, který monitoruje, jak vzpadá naše strava. Další informace najdete na výživě dětí - viz přechozí dotaz.“

Katka: „Jak jsou na tom dětské zeleninové a masozeleninové příkrmy do 1 roku? Bývá v nich obsažena sůl či nikoli?“

Hana Večerková: „Dětské příkrmy jsme v MF DNES testovali naposledy před 5 lety a sůl v nich byla, ale většinou jen v tom minimálním množství, které je legilsativou povoleno. Pamatuji si také, že na základě našeho testu jeden z výrobců množství soli snížil. Pokud se jí chcete úplně vyvarovat, sledujte složení na obale.“

Dana Jelínková: „Dobrý den, co dělat, když se snažím málo solit a ve školní jídelně má dcera velmi přesolená jídla. Když si jídlo vezmeme s sebou, tak vše musím ředit a stejně je velice slané, určitě plné dochucovadel. Velmi mě mrzí, že toto nikdo nehlídá. Děkuji.“

Hana Večerková: „Ozvat se. Spojte se s ostatními rodiči a lékaři v místě a proberte to se školou. určitě se s tím dá něco dělat.“

Klára: „Ani tak to není dotaz jako konstatování, že v okolí jsou maminky, které 2leté děti cpou brambůrkami. Člověk to vidí na pískovišti na návštěvě. Já sama se tomu vyhýbám, pak stačí poslat dítko na písek kde říká a nabídni holčičce, a já mám oči na vrch hlavy a když maminky vidí, jak to dceři zakazuji. Tak jsem ještě nakonec ta hrozná matka, co dceři nic nedovolí. To opravdu některé maminky nepřemýšlí, že tem dětem ubližují. Je to smutné. Přeji krásný den.“

Hana Večerková: „Máte pravdu. Jsem přesvědčena, že tady chybí v tomto směru jakákoliv osvěta. V některých zemích fungují různé aktivity spotřebitelů a lékařů, které nutí potravináře snížit obsah soli ve výrobcích, a mnohdy se jim to daří. Nic takového u nás není.“

Olga: „Dobrý den, žáden dotaz nemám, ale musím vám moc poděkovat, že tyto testy děláte. Bohužel jsem z výsledků děšena a všem doporučuji nesolit, nebo solit minimálně (některé potraviny jsou nesolené opravdu nedobré). Zvyknout se na to dá rychle a pak se budete divit, jak je vše slané.“

Hana Večerková: „Děkuji za pochvalu, velmi mě těší.“

Alexandra Hollerová: „Dobrý den, mám 10ti měsíční dvojčata, jsou narozená na 34 týdnu. ráda bych věděla, zda mohu použít sůl při přípravě jídel. Začínáme pomalu používat sunar jen při ranním krmení a potom mají ovocné svačiny a vařím jim jídlo. Mohu použít trochu soli při vaření? Přeci jen neslané jídlo není asi pro děti moc chutné. Díky za odpověď. Hollerová“

Hana Večerková: „Opět bych Vás s tímto dotazem odkáala na odborníky na dětskou výživu. Ale není pravda, že neslané jídlo dětem nechutná. Na slanou chuť si zvzknou stejně jako na sladkou. A odborníci říkají, že všec by mělo začít výchovou v rodině, raději děti na slanou chuť nezvykat. České domácnosti jsou historicky zvyklé přesolovat, na rozdíl třeba od jižních zemí, kde se tolik nesolí. Jejich strava je bohatá na bylinky a čerstvou zeleninu a ty sůl dobře nahradí.“

Martina Sušerová: „Odnaucit se solit je jednoduche-poridit si dite.Kdyz zacalo jist s nami "dospelackou"stravu,tak jsem logicky hodne snizila soleni-k kdyz nam to ze zacatku moc nejelo-uz jsme si zvykli.Ale je pravda,ze jak deti vidi na taliri cokoliv "zakazaneho"-chipsy,salam,parek-jdou po tom a to defakto ochutnaly jen parkrat v zivote-uz si pamatuji "dobou"slanou cut:-(S ti se fakt nic nadelat neda (leda to nekupovat a prestat hysteracek v oddeleni salamu)“

Hana Večerková: „Myslím si, že se slanými pochoutkami je to jako se sladkými. Nemá smysl je dětem - alespoň těm větším - zcela odpírat, ale spíš je naučit, že jde o něco výjimečného, co by rozhodně nemělo být na talíři každý den. Problém nebude tehdy, když dítě dostane sem tam něco hodně slaného, problém nastane v případě, že si na slanou chuť zvykne. A to se může stát velmi rychle.“

Simona K.: „ve kterých druzích potravin jste našli nejvíce soli.... např. v uzeniných či sýrech.děkuji“

Hana Večerková: „V sýrech, uyeninách i hiotoivých jídlech.“