Chat

Test - Nesrovnalosti ve značení potravin

Hana Večerková

Záznam chatu z úterý 13. března 2012

Sapon: „Jak lze trestat nesrovnalosti ve značení potravin? Jak často se špatně značí potraviny v ČR?“

Hana Večerková: „Pokud je to značení v rozporu s předpisy, tak ho musí postihnout Státní zemědělská a potravinářská inspekce, pokuty ale nejsou příliš velké. více platí na nepoctivce, kdyxž je případ medializován. Myslím že poměrně často - o tom bude řeč.“

martina: „Dobrý den, nevíte náhodou jaké jsou normální nutriční hodnoty? Někde je na obalu napsáno třeba 7g tuků, někde je zase napsáno 20% tuku. Držím dietu se snížením tuků, a vůbec nevím jestli ty či ony potraviny můžu nebo ne. Popřípadě nějaký odkaz. Děkuji“

Hana Večerková: „žádné normální nutriční hodnoty neexistují, nebo nevím co tím myslíte. Obsah tuku se v potravinách velmi liší, záleží na druhu - masné výrobky, sýry budou mít určitě víc tuku než třeba jogurty. Pokud chcete držet dietu s nízkým příjmem tuků, měl byste vědět, kterým potravinám se vyhnout. To vám ale nezdopovím tady jednou větou. Jistě vám to vysvětlí váš lékař.“

Sapon: „Které všechny hypermarkety měli nesrovnalosti ve značení potravin?“

Hana Večerková: „Zřejmě máte na mysli výsledky posledních kontrol potravinářské inspekce a veterinářů. Výsledky najdete na jejich stránkách: www.szpi.gov.cz a www.svscr.cz.“

Lucie Nováková: „Dobrý den,zajímalo by mě jak se zachovat k prodejci,který neustále přelepuje prošlé zboží??“

Hana Večerková: „řešit to okamžitě na místě s vedoucím prodejny, žádat, aby tákové zboží odstranili z regálu a podat podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci.“

andel: „Dobrý den, je normální neuvádět u volného pečiva jeho složení. Jelikož u nejmenovaného řetězce se zákazník může jen domnívat z čeho je konkrétní výrobek složen.(Pšeničný, pšenično žitný atd.“

Hana Večerková: „u nebalených potravin se složení uvádět nemusí uvádět, ale prodavač vám ho musí na požádní sfělit. U pečiva by měl být ale uveden alespoň druh - pšeničný chléb, vícezrnná houska...“

Petra: „Dobrý den, jak je možné, že na obalu některých potravin jsou uvedeny alergeny (obsahuje lepek) a na stejném druhu potravin od jiného výrobce se toto neudává? Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Pravděpodobně tam žádné alergeny nebudou. Abychom to mohli posoudit, museli bzchom tz výrobkz vidět.“

Daniela: „Může být kiwi označeno značkou "naše BIO"?“

Hana Večerková: „Pokud je bio, to znamená že pochází z ekologického zemědělství, pak ano“

Karel Kroc: „Je například RAMA tuk který lidské tělo nedokáže použit. Na rozdíl od másla.Děkuji“

Hana Večerková: „není, je to směsný roztíratelný tuk, na rozdíl od másla neobsahuje živočišné tuky. je na spotřebiteli co si vybere“

M. Rajsiglová: „Hezký den, ráda bych se zeptala, jestli se mám obávat koupit pro 2-leté dítě čerstvé mléko např od řetězce Kaufland. Jako zemi původu uvádí ČR - jedná se skutečně o poctivé mléko? Nemohou v něm být nějaké přídavné látky?“

Hana Večerková: „V mléku nemohou být žádné přídatné látky a jsem přesvědčena že nejsou. Pokud chcete mít jistotu odkud mléko pochází, najděte na obale malý ovál s registračním číslem výrobce. Pokud na něm najdete CZ a číslo, je mléko y Česka. Pokud je tam PL, jde o mléka z Polska.“

Dáša: „Dobrý den, co si myslíte o bio potravinách? Nemám na mysli potraviny které nám obchodní řetězce vydávají za bio :) ale opravdu bio potraviny které se dají koupit na farmářských trzích. Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Potraviny které nabízejí hypermarkety jako BIO, určitě BIo budou. to ynamená, že jsou pěstovánz v režimu BIO, tedy bez chemických postřiků zjednodušeně řečeno. Ale mnohdy jsou dovezeny z velké vzálenosti, A na farmářských trzích se většinou biopotraviny neprodávají, jsou to produkty drobných pěstitelů a výrobců. Co je lepší, si musí royhodnout každý sám.“

Jana: „Dobrý den, co přesně na výrobku označuje oválek, ve kterém je uvedeno např. CZ 07 ES? V jedné diskuzi na něho odkazovali s tím, že se jedná o značení země původu. Teď se mi však dostal do ruky sýr „Grattugiato Fresco“ od výrobce ORRERO a.s., Litovel (CZ), na kterém je v oválku uvedeno IT 05 97 CE – Baleno: Brazzale s.p.a. (Italia). Podle čeho na obalu výrobku poznám, že byl skutečně vyroben v ČR? Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „V oválku je číslo pod nímž je výrobce registrován ve své zermi. Případ, který uvádíte, je úříklad toho, jak může být spotřebitel klamán. Sýr byl vzroben v Itálie, ale prodává ho česká frima. Stejný případ můžet nastat, když česká firma nakoupí kuřata v Polsku, doveze je doˇČeska, tady je rozporcuje, zabalí a pošle do obchodů. Na obale bude CZ, přestože kučřata jsou polská. Aby se to změnilo, musela by se yměnit legislativa.“

dana: „Jaký máte názor na výrobky kinder bueno? Údaj na obalu mě docela vyděsil!“

Hana Večerková: „příklad výrobků které nejsou vůbec pro děti vhodné, přestože na ně v náyvu i reklamě vysloveně cílí. Jsou plné tuků a cukrů, royhodně žádná vhodná mléčná svačinka, ale normální mls.“

Mirka Šmídová: „Paní Večerková, zatím jsem nenarazila na označení sýrů vyrobených z náhražky ani v obchodních řetězcích ani v malých obchodech. Zato jsem našla: Vyrobeno z oživené mléčné kultury - a to opravdu nevím oč by se mohlo jednat. Bylo to na tvrdém sýru, můžete mi to nějak vysvětlit? Děkuji Šmídová“

Hana Večerková: „To opravdu nevím, ale beru si to jako tip. Děkuji“

Jiří Fišer: „Dobrý den, proběhla kauza v mediích o technické soli v potravinách. Asi to je nebezpečné pro spotřebitele. Existuje nějaký seznam potravin, distributorů, výrobců, či se dá vyčíst informace z obalů, abych se těmto potravinám vyhnul? děkuji“

Hana Večerková: „neexistuje. Polská strana ho nevydala. Všechny kontroly, které od té doby proběhly u polských výrobků y našeho trhu, nic nenašly.“

Ivan Slezák: „Jen poznámka. Když slyším jak symbolické pokuty dostávají řetězce za klamání spotřebitelů, tak se domnívám, že ke skutečnému vytěsnění nešvarů u nás v ČR nemuůže nikdy dojít. Prosím váš názor.“

Hana Večerková: „máte pravdu. pokuty jsou nízké a nic neřeší. Co je 20 000 pro řetězec s milionovými zisky? Naštěstí potravinářská inspekce pochopila že nejlepčší cesta je medializace všech nešvarů, proto máme od zařátku roku takový příval nových a nových zjištění. Jediné, čeho se řetězce bojí, je ztráta zákazníků. Je tedz na nás, co všechno si ještě necháme líbit.“

Květa: „Přece není normální, aby se chodilo nakupovat s lupou, To není nikoho kdo by nařídil , aby údaje byly čitelné pro každého,. To by se mohlo stát, že výrobky budou mít takovou hmotnost, že se bude muset jezdit s vozíkem, ale váha bude uvedena a tak bude vše v pořádku. To je fak kocourkov a spotřebitel nemá odvolání“

Hana Večerková: „to bylo myšleno s nadsázkou. Blýská se na lepší časy. Brzy bude platit minimální velikost písma alespoň 1,3 mm.“

Barbora Horká: „Dobrý den, přítel koupil máslo, na kterém bylo napsáno Mlékárna Kunín, v dobré víře, že je toto máslo český výrobek, až přinesl máslo domů, tak jsem si přečetla, že má pravou chuť másla a je vyrobeno ve Francii, po otevření jsem zjistila, že s máslem TO má velmi málo společného, jediné, co máslu odpovídá je hmotnost 250g. Nechápu, jak je možné. že je na másle inzerována česká mlékárna a je vyrobeno ve Francii?“

Hana Večerková: „Mlékárnu koupil francouzský producent a rozhodl se že výrobu másla přesune do Francie, zřejmě je to pro něj výhodnější. Bohužel je nutné sledovat údaje i u těch výrobků které máte vyzkoušené, protože výrobci se často mění. Jednu značku másla vyrábí tři různí výrobci - dva z Česka, jeden y Německa.“

Sylvie Babicová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na co se dívat na pečivu, abych měla jistotu, zda není dobarvováno, aby vypadalo jako "celozrnné"? Vím o karamelu, ale ten skoro nikde není, přestože pečivo je nepřirozeně tmavé. Děkuji za odpověď!“

Hana Večerková: „většina "tmavého" pečiva na trhu je dobarvována, ale ne syntetickými barvivy, ale přídavkem praženého ječmene či žita. Přirozeně tmavou barvu má jen pečivo žitné a toho je dnešních obchodech pomálu, nebo celozrnného, a to najdete víceméně jen ve specializovaných obchodech. Pozor, vícezrnné není celozrnné.“

Zuzana Valentová: „Dobrý den, na nákupu trávím mnohem více času, protože se snažím číst obaly a údaje na nich. Ale chtěla jsem se zeptat na jinou věc. Máte zkušenosti se značkou Klasa u českých výrobků? Je to jen marketingový trik nebo ji opravdu udělují jen "správným" produktům? Děkuji“

Hana Večerková: „Klasa už dávno není značka pro české výrobky. Mohou ji dostat i zahraniční výrobky, viz třeba zmíněná Mochovská zelenina z Rakouska. Osobně jsem proti všem "značkám kvality". Nic neřeší a je jich hodně, takže se v nich nikdo nevyzná.“

Dana: „Dobrý den, na internetu jsem našla několik seznamů s "éčky", nejsou úplně totožné, můžete mi doporučit, kde najít pravdivé údaje o tom, které se např. nedoporučují pro děti, kterým se opravdu vyhnout?? Děkuji“

Hana Večerková: „Seznamů éček je na internetu hodně, ale žádný oficiální. Státní orgány stále jen tvrdí, že všechna éčka jsou bezpečná, jinak by se nemohla v potravinách používat.“

Jana Petrášová: „Dobrý den, zajímalo by mě, co přesně znamená: ,,bez přidaného . . . (glutamátu, cukru, ...). Znamená to, že výrobek určitou látku neobsahuje vůbec, nebo jen v omezeném množství? Děkuji za odpověď.“

Hana Večerková: „Bez přžidaného cukru znamená že tam nebyl žádný cukr přidán, neznamená to ale, že tam není přiroyzeně, např. z ovoce. týká se třeba džusů. Bez přidaného glutamátu bych také věřila, že tam glutámát skutečně nebude. Mohou tam být ale jiné zvárazňovače chuti a aromata.“

Eva: „Dobrý den, je možné, aby se na sýrové tyčinky Apetito Béďa psal pouze distributor a né výrobce? A kde zjistím výrobce? Děkuji.“

Hana Večerková: „ano možné to je. Na obale může být místo výrobce uveden prodejce nebo distributor. taková je bohužel legislativa.“

Veronika: „Dobrý den, lze prosím výrobky Klasa považovat za zdraví bezpečné bez zbytečných chemikálií? Děkuji.“

Hana Večerková: „Zdraví bezpečné by měly být a zřejmě také budou. Bez zbztečných chemikálií? to je otázka co tím myslíte. Určitě nebudou zcela bez přídatných látek.“

Ivan Slezák: „Másla s označením obsahu 82% a růná chuť a hlavně různá rozíratelnost. Jak je to vlastně je?“

Hana Večerková: „82 procent tuku musí mít každé máslo. Chuť a roztíratelnost se může lišit, záleží na mléku i na technologickém procesu.“

Petra Hilgerová: „Dobrý den, mohu se zeptat jak je to u mléčných výrobků s takovými těmi oválnými označeními? Když je třeba na másle CZ tak je to původem z mléka od českých chovatelů? Předem moc děkuji a také velmi děkuji za praktické informace“

Hana Večerková: „Měla by být, je tu ale jedna teoretická možnost, že český výrobce nakoupí máslo v zahraničí ve velkém a tady ho přebalí do spotřebitelského balení. u másla jsme se s tím ale ještě nesetkali.“

Petra: „Dobrý den, pracuji v jednom nejmenovaném supermarketu kde dochází k přebalování prošlých sýrů a následnému používání plesnivych sýrů při výrobě např. u rohliků se slaninou a sýrem... Tyto věci nás nutí dělat vedení a nám je to proti srsti, ale zároveň se bojíme abychom nepřišli o práci. Co s tím?“

Hana Večerková: „Milá Petro, mohla byste se mi prosím ozvat na mail: hana.vecerkova@mfdnes.cz. Ráda bych si s Vámi o tom popovídala, zaručím Vám anonymitu.“

Dana: „Jak je možné, že ČOI předem upozorní obchodní řetězce o své náasledující kontrole? To není pak kontrola. Měla jsem malý obchod s potravinami a vždy mě ČOI "přepadla".Děkuji.“

Hana Večerková: „ČOI nekontroluje potraviny, to dělá SZPI a pokud vím na kontroly se předem neohlašují, dělají "přepadovky".“

Zuz: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné, aby bylo mražené maso prodáváno rozmrazené jako chlazené. Je to běžná praxe u našeho řezníka. Kam je možné se obrátit se stížností? Děkuji“

Hana Večerková: „Na Státní veterinární správu, to je vážné porušení předpisů a mělo by je to zajímat.“

Dana: „Dobrý den, na balení kiwi gold je označeno vysledovatelnosť 22.2.2012 a bylo mi řečeno, že to není trvanlivost a že mě to nemusí zajímat, že je to značení pro ně. Mohu se zeptat co to tedy je? Děkuji a přeji hezký den. Dana Mičanová“

Hana Večerková: „Musela bych to vidět. Jeden z řetězců uvádí na zboží i datum, dokdy má být vyzskladněno, a to je skutečně pokyn pro prodavače ne pro spotřebitele.“