Chat

Těhotenství a štítná žláza

MUDr. Zdeňka Liemannová

Záznam chatu z úterý 10. ledna 2012

Dana Chocholáčová: „Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, půl roku po porodu prvního dítěte mi byla zjištěna na štítné žláze boulička velikosti asi 1 - 2 cm. Jsem sledována na endokrinologii, vše negativní. Teď po kontrole mi byl nasazen lék Jodid 100. Můj praktický lékař mi řekl, že se již tento lék neidikuje a že mi činnost štítné žlázy zastaví. Chtěla bych se zeptat, zda se muže brát v těhotenství (v brzké době bych chtěla druhé dítě) a zda se mám případně objednat k vyšetření na jiném pracovišti endokrilogie. Děkuji za odpověď. Dana Chocholáčová“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „V prvé řadě zjistěte diagnosu, kterou endokrinolog stanovil.Bulky ve štítné žláze se obvykle jodidem neléčí. K objasnění původu uzlů ve štítné žláze slouží především ultrazvuk a tenkojehlová punkce štítné žlázy.“

Naty20: „Dobry den, Chtela jsem se zeptat pred prvnim porodem sem prodela operaci stitne zlazy vzali mi jednu pulku i s pristitnyma teliskama. porod prvni byl hned po roce operace maly se narodil cisarskym rezem kvuli tetanii ktera po operaci vznikla . ted ma 2,5 roku. druhy syn ma 9 mesicu je mozne ze kdyz se mi narodili tak brzy po sobe a oba cisarskym rezem, ze by v budoucnu taky mohli mit problemy se stitnou zlazou? ma to Vliv i na kluky nemoc stitne zlazy? Ja se moc bojim protoze sama vim ze to je hodne neprijemne se stittnou zlazou. je mi 21 let. Myslite ze muzu uvazovat i odalsich detech? dekuji za odpoved“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Musíte být stále pood kontrolou endokrinologa,nebezpečí pro děti nehrozí, ale Vaše léčba musí být kontrolována laboratornimi testy.“

so many infant: „Co je nejnebezpečnější v těhotenství v souvislosti se štítnou žlázou?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Nebezpečí je řada,především nedostatek jodu a poruchy funkce.“

marta: „je mozn kdyz se stitnou zlazou nic nemam se to objevi v tehotenství ???,“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Ano, a velmi často, ale to se odhalí až laboratorním vyšetřením.“

Marie: „Dobrý den paní doktorko, když byl mé dceři asi rok začala jsem se cítit unavená a měla jsme i výkyvy nálad. Z krve se zjistilo, že mám sníženou fce štítné žlázy, hodnotu jsme měla 7,2. Beru Euthyrox každý den. Asi po půl roce léčby se začínám cítit lépe. Plánujeme další dítě. Jak probíhá léčba v těhotenství? Může bát dítě ohroženo? Mám šanci, že se můj stav vrátí do normálu a nebudu muset brát léky? Děkuji. S pozdravem“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pokud je již léčíte, obvykle v těhotenství se dávka hormonu šž zvyšuje.Léky asi budete musit brát celý život.Snížená funkce se obvykle nevyléčí, ale dodáváním hormonu se stav upraví.“

Ilona: „Dobrý den, mám autoimunitní zánět štítné žlázy - (zřejmě vyvolaný prvním porodem). Prozatím mi žláza funguje dobře, ale jelikož se pokoušíme o druhé dítě, mám od svého endokrinologa preventivně předepsán Euthyrox 50. Může mít tento záněť vliv na neúspěch početí druhého dítěte? Děkuji za informaci.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Léčba je správně indikována, je dobře, že vše bylo včas podchyceno, a sledování i labor náoezů je nutné sledovat ihned po potvrzení těhotenství.Případněš se dávka hormonu bude musit zvýšit.“

Klára Tvrdá: „Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se vyšetření na štítnou žlázu dělá každé těhotné. Mám už půlročního synka a nepamatuji se, že by mi někdo bral krev na toto vyšetření. V rodině s ní má problémy celé ženské osazenstvo, jen já si jí ještě vyšetřit nenechala. Může mít také špatně fungující štítná žláza spojitost s velkým vypadáváním vlasů, návaly a velkým pocením? Předem děkuji za odpověď na můj dlouhý dotaz. S pozdravem a přáním hezkého dne K. Tvrdá“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Nyní- po porodu- se obratteco nejdříve na svého praktického lékaře , sdělte rodinnou a osobní anamnezu, a jistě bude vědět, co vyšetřit a případně kam odeslat( k endokrinologovi).“

Barbora: „Dobrý den. Na štítnou žlázu jsem se v minulosti léčila a teď nic neberu a chtěla jsem se zeptat když otěhotním do kterého týdne musím zajít k lékaři?A ještě jestli by narozené dítě mělo být vyšetřené na štítnou žlázu když jsem byla léčená já? A nebo se vyšetřuje později nebo až když má dítě problémy? Děkuji krásný den“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Doporučuji vyšetření ještě před otěhotněním,a pak v 6.-7.týdnu, nejpozději v týdnu 9.“

Alžběta: „Vážená paní docentko, mám na Vás dotaz, po porodu jsem se začala extrémně potit v podpaždí, je to možný příznak nějaké poruchy štítné žlázy? Moc děkuji za odpověď a pěkný den! A.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pocení pouze v podpoždí nebudemít se štítnou žlázou, ale celková nesnášenlivost tepla + rychlejsší tep by mohly svědčit o poruše funkce šž.Tak se nad svými potížemi zamyslete.“

Rozárka: „dobrý den,od dětství jsem se léčila se štítnou žlázou(hypofunkci).Brala jsem euthyrox 50 1x ráno.Po čase jsem to vysadila,protože si osobně myslím,že jsem zdravá a nechci do sebe zbytečně cpát léky. Je to půl roku co je neberu a kontrola před 2 měsíci byla v pořádku.Nedávno jsem zjistila,že jsem otěhotněla.Lékař o tom zatím neví ani neví,že jsem léky vysadila.Plánuju tam zajít,jen mě zajimá váš názor na tuto situaci.Jestli je možné,že jsem léky brala zbytečně.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Zda jste brala léky zbytečně, nevím. Jste-li ale nyní těhotná, co nejdříve požádejte o laboratorní kontrolu, v těhotenství je správná hladina hormonů nezbytná.“

Eva Chramostová: „Dobrý den, již cca 5 let se léčím s autoimunitní poruchou štítné žlázy (1x denně Letrox 50µg). Mohu vtěhotenství brát vitamínové preparáty, které obsahují jód? Konkrétně Pregnium, kde je jód v množství 150µg?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Jod je nezbytný, proto i při léčbě Letroxem jod v nějaké formě užívejte.“

Eva: „dobrý den paní doktorko.Můžete prosím popsat příznaky poruchy štítné žlázy a pokud není léčeno, jaké důsledky to může mít pro vývoj dítěte. Možná jste to říkala při vstupu. Bohužel jsem neslyšela začátek Vašeho povídání. Děkuji. Eva“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „popsat příznaky by zabralomoc času, my- endokrinologové- doporučujeme vyšetření laboratorní bud ještě před otěhotněním nebo v začátcích gravidity. Hlavními příznaky snížené funkce je unava .“

Anna Návratová: „Dobrý den, když jsem byla těhotná, netušila jsem, že mám problém se štítnou žlázou. Dceru jsem kojila asi rok a půl. Hned jakmile jsem ji přestala kojit projevily se u ní alergie. Bylo mi řečeno, že má oslabený imunitní systém. Až jí bylo asi devět, přišlo se na to, že má autoimunní lyfocitární tyreoditidu. V té době jsem přišla na to, že mám problémy i já. Ovšem u mě stačilo nasadit léky a je mi o moc lépe. s dcerou je to složité. Dnes je jí patnáct a chodíme každé tři měsíce na kontrolu. Výsledky má jednou lepší, po druhé horší. Jednou užívá Thyrozol, pak zase pro změnu Euthyrox. Je hubená a má problém přibrat. Právě teď neužívá už několi měsíců nic, paní doktorka čeká, kterým směrem se její štítná žláza vydá teď. Co mi můžete poradit, jak jí pomoci, pomohlo by jí něco konkrétního? A taky kdybych věděla, že mám nemocnou štítnou žlázu, tak jestli by to mohlo nějak zabránit, aby mi onemocněla. Kromě toho má ještě alergii, hlavně na mléko a taky trpí tetánií. Děkuji za odpověď Návratová Anna (prosím, neuvádějtě mé jméno, kdyby něco)“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Onemocnění šž je často dědičná, i alergie bývá dědičná. My doporučujeme mnohdy vyšetření potomků matek, které jsou léčeny. Předpokládám, že dcera chodí k dětskému endokrinologovi, tak snad sledování Vaší dcery tč bez léčby bude přínosné.“

Iveta: „Dobrý den, nikdy jsem neměla problémy se štítnou žlázou až do mého 1. těhotenství. Na záčátku těhotenství testy v pořádku až kolem 20tt začaly problémy a musela jsem brát malou dávku Eutyrhoxu pro sníženou fci.Půl roku po porodu se vše upravilo. Nyni jsem opět těhotná a problémy se sníženou fcí štítné žlázy mám už od počátku. A teď můj dotaz:čím je to způsobeno popř. zda do budoucna můžu počítat s tímto onemocněním na trvalo. Děkuji.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Onemocnění šž je většinou dlouhodobé až celoživotní,současná léčba v graviditě musí být pečlive sledována i dávkována, a dále po porodu nejméně půl roku.Málokdy se však léčba uplně ukončuje.“

Natka: „Krásný den paní Doktorko, chci se zeptat, byla jsem na vyšetření a vyšly mi hodnoty TPO - 1693,27 a TG 467,61, TFH - 0,010 a FT4 21,8. Čím to je způsobeno a je to nějaké až moc závažné? Budu moct mít děti? Děkuji za odpověd“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Vaše nálezy nejsou pro diagnozu jednoznačné, určitě máte autoimunitní onemocnění ( vysoké TPOab), ostatní nálezy mohou směřovat ke zvýšené funkci- ale je nutné zvážit příznaky a případně současnou léčbu.“

Martina K.: „Dobrý den paní doktorko, chci se zeptat, zda je v pořádku, že mám tsh hladinu v normě a druhou hodnotu nyní nízkou. Jsem těhotná a pí.doktorka říkala, že je to v pořádku, nechala mi i stejnou léčbu. Současně beru i těhot.vitamíny. Je to opravdu v pořádku? Děkuji a příjemný den.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „TSH může být v 1. trimestru nízké, myslím, že je vše vpořádku.“

Věra: „Dobrý den. Jsem ve 14tt po druhém pokusu IVF a čekáme dvojčátka. Je mi 30let a deset let (před otěhotněním) jsem se léčila na endokrinologii na Hirsutismus. Před týdnem mi má gynekoložka sdělila, že musím zajít na endokrinologii kvůli štítné žláze (nález: nižší TSH 0,119). Doktorka na endokrinologii mi po kontrole řekla, že samotná štítná žláza je v pořádku. Jen ty hormony že jsou "poblázněné" po stimulaci pro IVF (ležela jsem po ní v nemocnici s hyperstimulačním syndromem 2-3 stupně). Je možné, že mám špatné výsledky z krve, ale samotná štítná žláza je v pořádku? Velmi děkuji za odpověď.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Myslím, že má endokrinolog pravdu, příprava IVF je pro šž náročná, ale hodnota TSH odpovídá 1. trimestru gravidity.Budte klidná a pečujte o sebe -i dostatek jodu !!“

Michaela Sýkorová 16 let: „Je mi 16 let a budu mít dítě. Velmi se ale bojím štítné žlázi. Nemůžu udělat něco, abych s ní neměla problémi?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Požádejte o laboratorní vyšetření- a to co nejdříve.“

Marek: „Máte manžela?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Mám, báječného.“

Markéta D.: „Vážená paní doktorko, mám mírně sníženou funkci šž a jsem těhotná. Nakolik má vliv na plod, pokud jeden či sva dny opomenu vzít si léky? Jak rychle se dodávané hormony "spálí"? Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „S ohledem na dítě apomínat ode dneška nesmíte !!!“

Vendula I.: „Nebylo by lepší provádět laboratorní vyšetření hormonů ŠŽ při zjištění těhotenství, nyní se to nedělá!Když je docela veliké procento žen s poruchou“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Bylo pomozte nám to prosadit, Endokrinologická společnsot o to usiluje asi 5 let.“

Marie: „Dobrý den jsem v 7tt beru 5O letroxu. kyselinu listovu mohu brát ještě jodid?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Ano.“

Klára: „Dobrý den, trpím snízenou fcí štítné žlázy, autoimunitní forma. Beru euthyrox 125, je mi 20 let. Lékařka mi nedoporučila používat jód, jsou nějaké jiné výživové doplňky? Ráda bych se zeptala, zda máte zkušenosti s chlorellou. Pokud ano, zda je pro mne vhodná, díky jejímu obsahu jódu. Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pokud nejste těhotná, jodid nemusíte užívat, ale v graviditě je nutný.Chlorellu neznám, ale nevilia bych to- obvykle není přesná dávka jodu“

Ivana: „Dobrý den, mám hypofunkci štítné žlázy, užívám denně 50 letrox. Brzy plánuji děti, vím, že se dávka zřejmě bude muset v těhotenství zvýšit - je však nutné / vhodné mého endokrinologa upozornit, že se pokouším otěhotnět, nebo stačí vše řešit až po početí? Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Je vhod ná znát lab nález před otěhotněním- je otázkou, kdy byla poslední kontrola.A po otěhotnění lab ko v 6.-7. týdnu“

Renata: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám dvouletou dceru, v těhotenství mi byla zjištěna snížená funkce sž, nasazen euthyrox, 1,5 po porodu se situace extrémně obrátila, nasazen thyrozol, závěr smíšená autoimunitní tyreoiditida, paní doktorka ji chce odstanit operačně. mám dvě dcery 11 let a 2 roky, je pravděpodobné, že moje dcery budou mít také problémy se šž? a mám chtít po jejich doktorce nějaké testy ? i u té malé? vím, že teď nesmím otěhotnět, ale kdybych do budoucna dítě, bylo by to možné bez šž? Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Onemocnění šž je relativně dědičné, ale to lze dobře sledovat. S operací šž nespěchejte, může se jednat o poporodní tyreoiditidu.“

Lucie: „Dobrý den, 3 měsíce po porodu prvního dítěte mi byla zjištěna zvýšená funkce štítné žlázy - byl mi nasazen lék Propycil. Nyní je již vše v pořádku a žádné prášky neberu. Nyní plánujeme druhé dítě, je pravděpodobnost, že opět budu mít zvýšenou funkci ŠŽ.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Možná, že jste prodělala pouze poporodní tyreoiditidu. K vyjádření bych potřebobvala znát řadu okolností- poradte se s endokrinologem.“

Pavla Kolínová: „Dobrý den, jsem ve 20týdnu těhotenství. Mám na pravé strumě ŠŽ solitární ložisko, eufunkčí. Beru 1/2tabletky EUTHYROX 50 ráno. Podle paní doktorky štítná žláza funguje v pořádku. Tak jsem se chtěla zeptat jestli to je vhodné a neškodí to miminku - nějaké předávkování. Děkuji za odpověď Pavla Kolínová“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Solitární ložisko vyžaduje zhodnocení asi po porodu, 25ug Euthyrox miminku nevadí.“

Lucie Svobodová: „Dobrý den, od 15 let se léčít s poruchou štítné žlázy (snížená funkce), brala jsem jednu tabletu Euthyroxu 50 denně a první těhotenství probíhalo v pořádku i početí bylo bezproblémové před druhým otěhotnění jsem bala 1,5 tablety a početí probíhalo v pořádku, ale bohužel v 36tt jsem porodila mrtvou holčičku (příčiny nejsou známy), nyní se snažíme otěhotnět a moc se nám nedaří beru 1 tabletu Euthyroxu 100 hodnoty jsou v normě ale blíží se k horní hodnotě. V tomto menstruačním cyklu jsem si dělala ovulační test, ale bohužel bez úspěšně. Ráda bych se zeptala jestli má štítná žláza vliv na ovulaci a zda si nemám snížit dávku euthyroxu. Předem děkuji za odpověď“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Budte v kontaktu s endokrinologem,dávka hormonů musí být přesná, sama nic neupravujte.“

Pavla: „Dobrý den, v těhotenství jsem trpěla neléčenou hyperfunkí štítné žlázy. Syn nyní trpí poruchou autistického spektra, mohla to být příčina tohoto onemocnění? Děkuji za odpověď“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Nevím, proč jste nebyla léčena,když byla dg známá.Nedostatek i nadbytek hormonů šž může ovlivnit vývoj nervových buněk.“

marketa: „dobrý den, může mi vyšetření štítné žlázy zajistit gynekolog ? (chystám se otěhotnět a pujdu k němu na konzultaci) nebo musím navštívit praktického lékaře?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Nevím, zda vyšetření z hrazení pojištovny udělá gynekolog, spíše se obrate na PL, v krajním případě si můžete zaplatit- cena cca 850 Kč.“

kateřina dombková.: „dobrý den, po porodu mi byla zjištěna štítná žláza, snižená funkce. nejsem si jistá, zda jsem ji měla už v těhotenství, dcera je v pořádku, má normální vývoj. myslíte si, že by pro dceru mohlo mít nějaké následky kdybych štítnou žlázu opravdu měla i v době těhotenství, jelikož si opravdu nejsem jistá. děkuji.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pokudse vyvíjí dobře, tak si nedělejte starost. A pro ev další těhotenství je nutná správná substituční dávka.“

Nada: „Paní dotorko, přeji Vám krásný den. Obvodní lékař mi sdělil a ultrazvuk potvrdil změny na štítné žláza - nálezy nekarcinogenních bulek,bez hormonálních reakcí. Doporučil kontrolu na ultrazvuku jednou za rok. Ráda bych otěhotněla, co byste mi doporučila, jak postupovat. Čím tyto změny vznikly? V rodině onemocnění štítné žlázy nejsou. Pouze rakovina. Můžou tyto změny souviset s nástupem rakoviny v organismu? Je mi 34let, bez jiných rpoblémů. Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „UZ nemůže posoudit ev přítomnost karci nebo nekarcinomovývh buněk.Ve Vašem případě je vhodné vyšetření TSH, FT4 a TPOab- asi u PL Důvod ko UZ 1x ročn ě mně není jasná.“

Andrea: „Dobrý den,mám 4 letou dcerku a rok užívám Letrox na sníženou funkci štítné žlázy.Chtěli jsme počít druhé dítě,ale 2 roky se nadařilo a poté jsem zjistila právě onu špatnou funkci štítné žlazy.Po více než 2 letech jsem otěhotněla a v 7.týdnu těhotenství jsem musela na vyčištění dělohy,jelikož se miminko přestalo vyvíjet.Myslíte si,že tento problém zapříčinila pravě štítná žláza?Je mi 39let.Máme se ještě snažit o početí nebo je snaha už zbytečná...děkuji velice za odpověd.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Je nutné užívat správně a správnou dávku, určitě se snažte, lab ko raději předpočetím.“

Petra K.: „dobrý den, může špatná funkce šž způsobit, že nemůžu otěhotnět? jedno dítě už mám, ale ještě před těhotenstvím cca 3roky nazpět jsem měla hraniční hodnoty u tohoto vyšetření (bohuže nevím jaké a léčena jsem nebyla.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Nedostatečná funkce šž může mít vliv na koncepci a průběh gravidity- Sledování funkce šž je nutné.“

Jitka: „Dobrý den, 10 let se léčím s hypothyreozou, užívám jodid a euthyrox. Budu je užívat celý život?“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Hormion šž budete asi užívat celý život, jodi můžete asi ukončit.“

Daniela: „Dobrý den , již 3 roky se léčím na autoimunitní thyeroditis, beru Letrox 100 a o víkendu 125mg, chtěla bych se zeptat, zda v budoucnu bude ŠŽ v pořádku a nebudu brát léky. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Domnívám se, že u Vás jde o celoživotní onemocní ( dávka je dost vysoká a svědčí, že šž nepracuje).“

Vlaďka: „Dobrý den, můj dotaz na vás paní doktorko zní: Mám dvě děti 6letou holčičku a 3letého chlapečka. První těhotenství bylo bez problémové, púl rku po porodu mi byla zjištěna znižená funkce štítné žlázy - začala jsem brát nejdříve euthyrox 1/2tabletky, lékař mi nevyhovoval, stále každý měsíc měnil dávkování. Po třech letech jsem otěhotněla se synem, dostala jsem se k jinému lékaři, který mě léčí dodnes. Musel hned o dost zvýšit hladinu euthyroxu - 200 na den, měla jsem ho málo a hrozil potrat. Též byl nasazen Jodid. Hladina je hlídala a stabilizovala a po porodu jsem se dostala na 1x denně celá tabletka a další den 1 1/2tabletky na den. Moje otázka zní synovi zjistili hyperaktivitu s ADHD syndromem. Může tu být i nějaká spojitost s mojí nemocnou štítnou žlázou?? Moc vám děkuji za odpověď.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Na to nemohu odpovědět, hormony šž jsou při vývoji plodu v prvních týdnech velmi důležité.“

Šárka S.: „Přeji hezký den, jsem 6 let po operaci karcinomu štítné žlázy , rovněž po radio léčbě a v současné době užívám Letrox 275 mg denně rada bych se zeptala jak je možné snižovat hmotnost, která po operaci narostla o 15 kg. Již 2 roky je váha sice stejná a už ne přibývám, ale také nejsem schopna zhubnout ani kilo. Děkuji za odpověď a přejí hezký den“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pište denně vše, co sníte, a pak se poradte s endokrinologem.“

Zuzana Fridrichová: „Dobrý den přeji, trpím hypofunkcí štítné žlázy (léčba 50 Letrox). V těhotenství jsem trpěla velkými nevolnostmi, lékař nakonec musel mojí dávku Letroxu zvojnásobit, abych měla výsledky v normálních hodnotách. Narodil se mi nakonec zdravý chlapec. Je mu pět měsíců. Může i on trpět nějakou poruchou štítné žlázy? Ještě jedna otázka: je pravděpodobné, že budu mít problémy i v případě druhého těhotenství? Děkuji za odpověď“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Onemocnění šž je sice dost často dědičné, ale spíše v ženské linii.V druhé graviditě je nutné fci hlídat- ve spolupráci s endokrinologem“

Jane: „Dobrý den paní doktorko, ještě bych Vás poprosila o názor na to, jestli vůbec počínat dítě, když se léčím na sníženou fci štítné žlázy?Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Samozřejmě- mnoho žen se léčí a mají krásné děti.“

Jitka: „Dobrý den paní doktorko, dnes jsem mimo domov, proto nemám výsledky krve při ruce a nemohu přesně specifikovat, kterou hodnotu na štítnou žlázu jsem měla zvýšenou = snad to třeba poznáte podle té hodnoty, kterou si pamatuji = při nasazení dostinexu mi z odběru krve zjistili TH... 4,29 a norma byla ještě 4,2 - hned mě poslali na endokrinologii, tam mi ředepsali jen jod = 150mg na den a při otěhotnění, že mám nasadit Euthyrox 50 = po 4 měsích jsem těhotná, výsledky krve na štítnou žlázu mam pokaždé v pořádku, ale stále mám užívat obden Euthyrox 50 a samozřejmě jod 150 denně. Neni to hormon do těla navíc, když krev kontrolujeme každý měsíc? Může to mít nějaký vliv na malé, jsem na konci 9tt. Děkuji za informaci.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Jste léčena dobře.“

Mirka Rypková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může onemocnění štítné žlázy, ať už zvýšená či snížená funkce, ovlivnit otěhotnění? Mám na mysli snahu o dítě? děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „ano“

Monika: „Dobrý den paní docentko, chci se prosím zeptat, jak vážně může ovlivnit vývoj plodu prakticky neměřitelná hodnota TSH v těhotenství. Děkuji.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Asi negativně neovlivní, v těhotenství se snížení TSH časté- důledek mnoha okolností.“

Jitka: „dodatek k mému dotazu: týden po zjištění té vyšší hodnoty 4,29 byly výsledky na endokrinologii v pořádku a následující měsíce také ještě před nasazením Euthyroxu 50 = proto ten dotaz zda je to opravdu nutné. Děkuji.“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „v gravditě je optimální TSH do 2,5 mUI/l“

Pavla: „Dobrý den, jsem 2,5 roku po porodu, během těhotenství a po porodu snížená funkce, před rokem se to obrátilo free T4 44,1, nyní kontrola každý měsíc, kolísá TSH, jednou 0,151 za měsíc 10,25, doktorka plánuje odstranění šž letos, prý nemůžu brát thyrozol do konce života, je možné že je to ještě poporodní nebo už se to nezmění a mám souhlasit s operací do které mě docela nutí. Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Pokud je stanovena dg Gravesovy-Baseodowvovy, tak je operace indikována.“

Markéta D.: „Vážená paní doktorko,opakovaně jste zdůrazňovala zvýšení příjmu jódu v těhotenství. Moje endokrinoložka mi ale opakovaně řekla, když jsem se na to ptala, že jód brát nemusím. Beru tedy pouze Letrox 50 - již jsem v 8 měsící tehotenství. Nezanedbala jsem něco, když jsem jód nebrala?Má cenu, abych začala jód brát ještě i nyní? Děkuji“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „Je nezbytné zvýšit příjem jodu- ev potravou.“

Stanik: „Paní doktorko, dobrý den. Mám dva dotazy: 1/ může mít funkce štítné žlázy vliv na ovulaci? 2/ Znáte přípravek Gynex? - máte s ním nějaké zkušenosti? Byl mi doporučen pro příznivý účinek, který by měl příznivě působit na štítnou žlázu i podpořit otěhotnění...“

MUDr. Zdeňka Liemannová: „S tím opatrně- jen pod konrtolou odborníka.“