Chat

Sůl jako nepřítel

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.

Záznam chatu ze středy 19. října 2011

martina: „Dobrý den, prosím vás je to hodně nebo málo, když jako 4 členná rodina máme 1 kg soli na rok? Vařím jen o víkendu. Děkuji“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Dospělý potřebuje denně jen 4-5 gramů soli, ale každý přijímá sůl nejen z domaa připravované stravy-jen asi 20%, ale většinu soli dostává organizmus z potravin, které si nosíte z hypermarketu. Proto apelujeme na potravináře, aby uváděli na etiketách potravin nejen obsah kalorií, ale také soli. Dětem stačí samozřejmě významně soli méně, kojenci třeba jen 1 gram, předškolní děti 2 gramy, školní 5, dospělí 6g/den. Jedna kávová lžička soli je 6-8 gramů!! Pozdrav Prof. Dr. Jan Janda“

Sudoku: „Jak dlouho jste ve funkci šéfa Čes. pediatr. spol.?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Ve funkci předsedy ČPS jsem 3 roky, koncem příštího roku se bude volit nový výbor na 2013- 2016. Výbor ČPS má zastoupení ze všech regionů ČR, většina členů jsou primáři dětských lůžkových oddělení. Pozdrav Prof. Dr. Jan Janda“

ad usum p r: „Kdy je sůl nepřítelem člověka?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Bez soli nelze žít, je to nejdůležitější minerál lidského těla, ale na druhé straně nadbytek soli může význanmně organizmus poškodit, extrémní příklad je otrava solí, na to se umírá, příkladů v historii je dostatek- Jinak nadbytečný příjem soli je spojen u většiny popualace se zvýšením krevního tlaku. Rizikovou populací jsou ti, kteří již hypertenzi mají. A i malé snížení krevního tlaku se projeví snížením rizika infarktu a mozkové mrtvice! Prof. Dr. Jan Janda“

Sudoku: „Věnoval se soli prof. Švejcar?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Pokud vím, tak se prof. švejcar touto problematikou hlouběji nezabýval Dr. Jan Janda“

Jan Pospíšil: „Dobrý den pane doktore, jsem student a s kamarádem na koleji dost solíme připravená jídla. Jedno kilové balení nám vydrží cca měsíc. Myslíte že tento příjem soli je dostačující? Děkuji Honza“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „1000 gramů soli děleno 2 je 500 g: 30 je hodně bysoký příjem!! Dospělý potřebuje denně jen 6 gramů, navíc přijímáte sůl i v potravinách, které si nosíte z hypermarketu. Takže pozor!! Jaký máte krevní tlak? Prof. Dr.Jan Janda“

M.Kubišová: „Kolik soli by se mělo používat pro 2 leté dítě, já osobně solím málo sobě i manželo jsem zastáncem zdravé stravy, ale to se o mé tchýni říci nedá ta solí hodně polévky jsu slané a dává to tak i synovi, jak mu to může škodit? jezdí k ní pravidelně na víkendy nebo prázdniny“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Dvouletému dítěti stačí 2 gramy soli denně, to se do něj dostane z běžné stravy, přisolování je zbytečné! Navíc na sůl je známý návyk, do určitý míry s nadsázkou řečeno se mže stát drogou. Vysoký příjem soli v útlem věku se může později manifestovst jako tendence k vyššímu krevnímu tlaku. 1 kávová lžička 7-9 gramů soli, to bymělo stačit dospělému na 48 hodin Prof. Dr. Jan Janda“

Jan Pospíšil: „Při posledním měření na domácím tlakoměru jsem měl 175 / 90.“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Vyhledejte zítra svého lékaře, to je hodně vysoký kmrevní tlak, vyžaduje léčení!! Dr. Jan JaNDA“

Lenka Jakešová: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda škodí i nedostatek soli. Mám syna, kterému je skoro 2,5 roku a stále mu vařím jídla - obědy úplně bez soli. Občas dostane i jídlo, které máme my s manželem, ale to je tak 1x - 2x týdně. Snídaně a večeře ale probíhají formou většinou chleba, žervé, rohlík, máslo apod. Může být strava, kde je omezena sůl škodlivá?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „MALÉ DĚTI POTŘEBUJÍ DALEKO MÉNĚ SOLI NEŽZ DOSPĚLÍ, VE vAŠEM PŘÍPADĚ 2 2g/DEN, TO JE VĚTŠINOU JIŽ OBSAŽENO V POTRAVINÁCH, KTERÉ POUŽÍVÁTE. TEDY PŘISOLOVÁNÍ Není VĚTŠINOU VŮBEC NUTNÉ Dr. Jan Janda“

Prušková: „Dobrý den, ráda bych se informovala jak je to s příjmem soli u kojících matek a event. vlivem na kojené dítě?Myslím si že osobně stravu nepřesoluji, alespoň manželovi se vše zdá spíše málo slané.Kvůli dětem ale nehodlám solení zvyšovat,děti 3roky a 4 měsíce.Děkuji Dana Prušková“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Příjem soli u kojících matek normální, okolo 6g/den stačí úplně. Potřebujete ovšem vědět, kolik soli je v potravinách, které používáte. To právě lékaři žádají, aby na obalech bylo udáno, kolik je tam soli. Prof. Jan Janda“

Petra Suchardová: „Dobrý den, jaké značky dětské skleničkové výživy obsahují odpovídající množství soli pro čtyř měsíční dítě? (např. Hami, Hipp, Hamánek, Sunárek, apod) Předem děkuji za odpověď. Petra Suchardová“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Na to bych se musel podívat, ale obecně řečeno dětská strava je přísně kontrolována, takže bych se nebál. Prof. Jan Janda“

Jana Bílá: „Dobrý den, moje tchýně doma vůbec nesolí a tvrdí mi, že sůl způsobuje infarkty, vys. tlak. Argumentuje tím, že sůl je přidávaná do chleba, margarínu, sušenek, atd. a je tedy lepší vůbec nesolit při přípravě jídel. Jídla se nedají vůbec jíst, nicméně mi doporučuje to samé i pro naši rodinu. Má pravdu? Anebo si spíše ona škodí? Děkuji.“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Možná překvapí, že tchyně mohou mít občas i pravdu. V potravinách je skutečně soli až moc, solení doma a vařením většinou dodáváte jen asi 20% soli, ostatní si nosíte domů z hypermarketu.Pokud se to ovšem pžežene, tak to někdy opravdu není k jídlu! Prof. Jan Janda“

Dagmar Riley: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, zda je možné používat pro dvouleté dítě černou nebo himalajskou sůl? Neobsahují pro malé dítě až moc minerálních látek?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Všechny soli mimo té běžné jsou jen taháky na peníze. Nevím, kolik obsahuje himalájská sůl NaCl, ale asi to je nornální sůl něčím zbarvená. Prof. Jan Janda“

Nováková: „Dobrý den, o soli se mluvilo jako o zdroji jodu. Předpokládám že pokud nesolím (solím opravdu velice málo, většinou vůbec ne), ískáváme dostatek jodu i jinak z ostatních potravin. Děkuji“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Ano, máte pravdu, riziko nehrozí. 80% soli si nosíte z prodejen potravin. Proto žádáme, aby na olbalech byly juvedeny nejen kalorie, ale i gramy soli/ kg potraviny Prof. Jan Janda“

Eliška Nečasová: „Dobrý den, když jsem byla v Anglii, rodina, ve které jsem bydlela zásadně nesolila doma vařené jídlo. Byli přesvědčení, že v ostatním jídle (pečivo, šunka ...) je soli dostatek. Je to tak?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Ano, je tomu tak. Přisolovat jen tak, aby jídlo šlo jíst, ne kvůli dodávce soli, té je v potravinách až moc. Prof. Dr. Jan Janda“

Hanka: „Dobrý den,mám půlroční dítě a začínám zavádět příkrm,od kdy a kolik mohu jídlo osolit?“

Prof. MUDr. Jan Janda, CSc.: „Přisolovat minimálně, nenavykat díétě na příliš slanou stravu! Prof. Jan Janda“