Chat

Cestování se zvířaty

MVDr. Martina Jůzová

Záznam chatu ze čtvrtka 16. června 2011

Jitka: „Dobrý den, potřebuji poradit s pejskem, v autě nezvrací, ale hrozně kňučí a vyvádí a vydrží to celou cestu, nepomáhají hračky ani pamlsky a bohužl musíme jezdit často, takže je to hrozné pro celou rodinu. Má psí kšíry, a pod sebou deku aby byla v bezpečí. Velice děkuji za radu.“

MVDr. Martina Jůzová: „Kňučení, pobíhání po autě a jiné formy neklidu jsou projevem stresu. Jednoznačné doporučení neexistuje, každý pejsek je trochu jiný. Je vhodné brát pejska na kratší jízdy, které budou mít pro něj atraktivní cíl - např. vzít pejska autem někam k lesu a jít s ním na procházku apd. Vhodná je kombinace se sklidňijícími léky, ať už klasickými farmaky nebo přípravky na přírodní bázi (bylinky, feromony...) Tento problém by chtělo řešit osobně s veterinářem.“

Dana Loudová: „Dobrý den, chci se zeptat, jak je to se stěhováním kočky, abchom ji zbytečně nestresovali. Děkuji“

MVDr. Martina Jůzová: „Kočky obecně špatně snáší změny prostředí, ale někdy se tomu vyhnout nelze. Kočku přestěhujte až tedhy, kdy budete v novém domově z větší části zařízeni a kočička zde bude mít vše co potřebuje (záchod, pelíšek atd.) Pokud je kočka zvyklá chodit ven, nepouštějte jí minimálně dva týdny, ideálně měsíc, dokud si nezafixuje svůj nový domov. Vypuštění kočky do nového prostředí krátce po příjezdu často končí její ztrátou. První dny v novém domově je vhodné se kočce dostatečně věnovat (hry) a aklimatizaci podpořit např. feromony nebo jinými přípravky, které kočičku zklidní. Většina přesunů proběhne bez komplikací a kočky si poo nějaké době zvyknou.“

Markéta: „Dobrý den :) Chystám se se svou 7měs. dalmatinkou na pár dní k moři do Chorvatska. Kdyby se nalokala z moře a následovaly střevní potíže, můžu jí podat např. Smectu či živ. uhlí? Nebo doporučujete nezasahovat a poskytnout pejskovi jen dostatek vody? Děkuji za odpověď!“

MVDr. Martina Jůzová: „Smekta nebo živočišné uhlí jsou přípravky proti průjmu na přírodní bázi, kterými rozhodně nic nepokazíte! Jejich včasné podání broblém mnohdy rychle vyřeší a je to lepší než riskovat vážnější zažívací potíže, které Vám mohou nejen znepříjemnit, ale v konečném důsledku i prodražit dovolenou.“

Petra: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, co vše potřebuji, pokud jedu s pejskem do Německa? Případně, jak musí být v autě uvázán? Moc děkuji.“

MVDr. Martina Jůzová: „Do Německa Vám stačí platný Europas, očkování a od 2.7. čip.“

Petra Kocourková: „Dobrý den, mám 2 Sib Husky a cesují často na dlouhé trasy a snáší to výtečně. Chci se zeptat jak těžké mohou být brašničky - kolik mohu naložit abych jim nemusela nosit granule v batohu na vícedenní pechody hor. Děkuji Kocourková Jsou naučení od podzimu do jara tahat.“

MVDr. Martina Jůzová: „Maximální váhu brašniček jsem se nikde nedočetla, ale dospělý a trénovaný husky by měl bez problémů unést váhu kolem 5-ti kg i více. Je dobré ho na to ale zvykat postupně, jde o jiný typ zátěže než tah.“

Zuzana Václavíková: „Dobrý den mám doma 2 dny desetiměsíční feknu Joy z útulku na nové prostředí na mě jako nového pána reguje velice dobře když jsem jí vezla z útulku autem sama do auta skočila a seděla klidně vzadu zapásaná. další jízdu už do auto dala jen přední packy dále jsem ji musela pomoct a teď už se k autu nechce přiblížit musím ji zvednout a dát jí tam prosím poraďte mi co mám dělat. bydlím 250 km od rodiny a často za nimi cestuji teď už budu jezdit s Joy v autě je klidná po chvíli si lehne a usne ale u auta couvá.“

MVDr. Martina Jůzová: „Opět nelze dát jednoznačnou odpověď, každý pejsek je trochu jiný a stejně tak se liší i důvody, proč pejsci jízdu hůře snáší. Jezděte častěji na kratší výlety, zatáčky projíždějte pokud možno pomalu a během cesty pejska nijak nechvalte a ni zbytečně neokřikujte. U takto malého pejska bych zvažovala nějakou větší přepravku, na kterou pejska nejprve zvykněte v klidu doma, aby to považovala za svůj pelíšek a útočiště a v té ji pak vozte i autem. Pejsek se bude cítit bezpečněji a vy nebudete poškrábaní. Existují i zklidňující přípravky včetně obojků na přírodní bázi.“

Martin: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat na cestování (konkrétně autobusem), s malými plemeny jako jsou např. maltézáčci. Zajímalo by mě jakým způsobem je nejvhodnější je přepravovat? Děkuji.“

MVDr. Martina Jůzová: „Cestování autobusem umožňují jen někteří dopravci a je dobré se zeptat i na průbět a trasu jízdy, myslím např. četnost zastávek. Ideální je přepravovat pejska v nějaké prostornější vzdušné přepravce, kde si bude moci pohodlně lehnout aniž by vás omezoval a naopak, aby ho třeba nepřišlápl. Cestování na klíně doporučiji pouze na krátké trasy, na dlouhodobé jízdy by to bylo nepohodlné pro obě strany.“

Pavlína Krátká: „Dobrý den,měla bych dotaz ohledně jízdy autem.Naše dvouletá fenka v autě zvrací,prakticky po chvilce jízdy.Je možné jí před plánovanou jízdou dát přiměřené množství kinedrylu?Děkuji“

MVDr. Martina Jůzová: „Nevím, jak často a kam s pejskem jezdíte, zvracení bývá projevem nevolnosti i stresu. Platí to, co už jsem napsala - začít zréninkem na tak krátkých trasách (třeba jen kolem bloku), aby se pejskovi nestačilo udělat špatně a ukončit pro pejska nějakým příjemným způsobem (pamlsek, balének apd.). V případě silné nevolnosti používat léky proti zvracení, ty silnější dostanete pouze u veterináře. Většina psů si časem zvykne, ale bohužel existuje malé procento psů, kteří se nevolnosti nezbaví nikdy.“

Helena Holínková: „Mám dceru v Anglii a chtela bych za ní na pár dní jet. Mám ale pejska jezevčíka, kterého mi nemá kdo pohlídat. CHtěla bych se zzeptat, jak velký problém je vzít pejska sebou, co je k tomu zapotřebí vyřídit a jak je to s přepravou pejska v letadle. Moc děkuji za odpověd.“

MVDr. Martina Jůzová: „Pro vstup do anglie potřebujete čip, pas, platné očkování, ale především vyšetření protilátek proti vzteklině. V případě Anglie lze krev na protilátky odebrat nejdříve 21 dní po posledním očkování a vycestovat můžete až za 6 měsíců po tomto vyšetření, přičemž čip a pas musí být vystaven ještě před očkováním a odběrem krve.“