Chat

Alergeny v potravinách a jejich označování

Ing. Kateřina Pavelková

Záznam chatu ze středy 1. června 2011

Irena: „Dobrý den. Chci se zeptat, u nás v Jednotě ve Volyni mají v chladícím boxu jogurt a u něj napsanou ceduli : Bez éček. Je to možné, aby neobsahoval nic takového ? Já myslela , že to musí mít všechny potraviny, jinak se kazí. Děkuji za odpověď.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, ne všechny potraviny musí být konzervovány přídáním konzervantů. Při výrobě řady potravin se používají nechemické způsoby konzervace, jedná se například o sterilaci, pasteraci. Zdraví Kateřina Pavelková“

Lenka Šafková: „Dobrý den, syn má bezlepkovou dietu. Co si myslíte o čokoládě od firmy Orion, na které je uvedeno toto složení, cituji: cukr,sušené mléko, rostlinný tuk, kakaové máslo, kakaová hmota, sušená syrovátka, laktóza, emulgátory (sojový lecitin, polyglycerol-polyricin-oleát), aromata (vanilkové, marcipán). Může obsahovat stopy arašídů, ořechů a sóji. Co si myslíte, může ji syn jíst, když tam o pšenici není zmínka, anebo to tam výrobci uvádět nemusí. Děkuji.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, výrobci mají povinnost ve složení deklarovat všechny složky obsahující pšenici, ječmen, žito, oves, špaldu, kamut - tedy obiloviny obsahující lepek. Pokud tedy ve složení anení u názvu z dílších složek uvedena některý z výše uvedených obilovin. Dle poskytnutých údajů o složení čokolády se nejedná o potravinu obsahující lepek, může být tedy zažazena do bezlepkové diety. Zdraví Kateřina Pavelková“

martina: „Dobrý den, nevím jestli mi můžete odpovědět, ale ráda bych věděla jak dlouho a čím se léčí nyní ted tak aktuální krvácivé průjmy? Děkuji“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, obávám se, že na Vaši otázku neeexistuje obecná odpověď . v případě výskytu krvácivého průjmu se obecně doporučuje kontaktovat praktického lékaře, který na základě vyšetření rozhodne o dalším léčebném procesu. Zdraví kateřina Pavelková“

Romana: „Dobrý den, mohu se zeptat, jak je to s označením lepku na produktech? Většinou je napsaný v alergenech, ale jak je to když je třeba v látkách, které jsou vyrobeny třeba z pšenice atd. Jako je například pšeničný škrob, různé barviva (karamelové barvivo). Zdá se mi, že v takových případech tam lepek neuvádějí. Bohužel není v mojich silách se vyznat ve všech těch ečkách a podobně. Když je na obalu napsané, že se zpracovává v závodě, ve které je zpracovávána i pšenice. V takovém případě obsahuje výrobek lepek a nebo se tím jen výrobce kryje. Děkuji za odpověď“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, povinnost deklarovat alergenní látky se vztahuje i na přídatné látky. To znamená například, že když byl při výrobě potraviny použit pšeničný škrob, musí být tato informace u přídatné látky ve složení uvedena, nestačí uvést pouze "škrob.ů Pokud je ve složení deklarován pouze "škrob" byl při výrobě použit škrob z bezlepkové suroviny - např. bramborový, kukuřičný škrob. Ne všechyn složky vyrobené z alergenní suroviny však obsahují alergeny. Jedná se např. o karamelové barvivo vyro bené z glukozového sirupu z pšeničného škrobu. v tomto případě dochází při dodržení správné výrobní praxe ke snížení obsahu lepku na takovou úroveň, která není pro celiaky škodlivá. V některých případech nelze zcela vyloučit riziko kontaminace potraviny při výrobě potraviny, v tomto případě je vhodně na toto riziko upozornit formou tzv. preventivního značení, kamy by mohla být zařazena i informace "vyrobeno v závodě, který zpracovává....", ale v tomto případě se nejedná o vhodnou jednoznačně srozumitelnou formu upozornění, jal vyplývá i z vašeho dotaz. Preventivní označení však výrobce nezbavuje povinnosti minimalizovat riziko kontaminace při výrobě potraviny. Zdraví Kateřina Pavelková“

Olga: „Dobrý den chci se zeptat, 4letého syna občas mu koupím kvalitní šunku přesto zjištuji,že obsahuje E250, jak moc je pro dítě nebezpečné toto ečko, pokud ji má 1 nebo 2týdně?Udivuje mě kolik věcí pro děti má v sobě škodlivá ečka:-(.Velice děkuji za odpověd.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, všechny přídatné látky musí projít před použitím při výrobě potravin posouzením bezpečnosti Evropským úřadem pro bezpečnoest potravin. Na základě tohoto posouzení se určí skupiny potravin, do kterých smí být přidávána a rovněž množství. Vhodnost zařazování potravin o bsahujících přídatné látky je vhodné konzultovat s lékařem, záleží na individuálním zdravotním stavu dítěte, rodinné alergenní zátěži atd. Zdraví Kateřina Pavelková“

Hauptmanová Vendula: „Dobrý den,zajímalo by mě,jakými Ečky je označený v potravinách lepek? Máme tříletá dvojčata celiaky a nejsem si jistá při výběru potravin. Dekuji mockrát Hauptmanová“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, pro vysvětlení lepek není přídatnou látkou, jedná se bílkovinu obsaženou v některých obilovinách - pšenice, ječmen, oves, žito, špalda, kamut. při výběru potravin je tedy třeba věnovat velkou pozornost údajů o složení. Pokud je ve složení některá z těchto obilovin deklarována, nejedná se o potravinu vhodnou při bezlepkové dietě. Zdraví kateřina Pavelková“

Romana: „Děkuji za odpověď, chtěla bych se ještě zeptat, jestli se neuvažuje, že by všechny potraviny, které lepek neobsahují byly označeny přeškrtnutým klasem a nebo by na nich bylo napsáno, že jsou vhodné pro celiaki. Děkuji za odpověď“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, platná evropská legislativa používá dva způsoby označení pro potraviny vhodné pro osoby s nesnášenlivostí lepku: "bez lepku" a " velmi nízký obsah lepku." Symbol přeškrtnutého klasu nebo "označení "vhodné pro celiaky" legislativa neupravuje a změny se v současné době nechystají. zdraví Kateřina Pavelková“

Marcela: „Dobrý den, chctěla bych se zeptat zda li kamarádka dává 9ti měsíčnímu kloučkovi už od 4 měsíce granko zákys sůl atd. jestli by to mohlo mít teď vliv na nějakou alergii, prý má červená očíčka, mohla to vyvolat i tímto způsobem? J mám teď 10ti měsíční a tak kamarádka mi řekla že bych jí už měla solit, protože mi to pak nebude chtít, předem děkuji“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, kakao může u citlivých jedinců alergické reakce, pro povrzení podezření na alergii je však potřeba provést alergologické vyšetření. Rovněž otázku použití soli je vhodné konzultovat s lékařem, obecně se dopoučujie nadměrně nazatěžovat organismus malých dětí potravinami obsahující sůl nebo zdroj sodíku. Zdraví kateřina Pavelková“

Martina: „Dobrý den chtěla bych se zeptat na aktuální téma,krvácivé průjmy.Mám malé děti tak mám strach,je to přenosné z člověka na člověka.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, průjmové onemocnění se skutečně přenáší při kontaktu s nakaženým člověkem. Dodržováním základních hygienických zásad (tzn. např. umývání rikou, tepelné ošetření syrových potravin, důkladné omývání zeleniny, případně oškrábání) riziko nákazy snižuje. Zdraví kateřina Pavelková“

Tůmová: „Dobrý den,jsem mírně alergická na laktózu,čeho bych se měla vyhýbat(mléko studené,teplé,druhy sýrů,jogurt,tvaroh,smetana atd.).Mohu léky,kde je mnohohydrát laktózy?Děkuji Tůmová“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, míra tolerance laktozy je opravdu hodně individuální. Obecně obsah laktozy je nižší u zakysaných mléčných výrobků a některých sýrů, kde se laktoza čáastčně mění přo fermentačním procesu a zrání na kyselinu mléčnou. Poměrně nízký obsah laktozy je také v másle. zařazemí těvhto výrobků do stravy však doporučujeme konzultovat s lékařem, nutriční terapeutem - podle individuální míry tolerance laktozy. monohydrát laktozy je zdrojem laktozy. Zdraví kateřina Pavelková“

Milada Michalcova: „Dobry den,mul pritel ma alergii na laktozu,projevuje se velkymi puchyrky po obliceji.Ucime se varit ze sojovych mlecnych vyrobku,sojovy napoj zajic,jako nahrazka pri vareni,sojova smetana,tofu.Jen mame problem s maslem,kdyz nahradi maslo Ramou,Perlou atd.reakce se stejne objevi.Cim mohu nahradit tuky,treba i do kremu pri peceni?Popripade,jakou poradnu navstivit a kde.Dekuji moc M.Michalcova Marianske Lazne 774286754 miladamichalcova@seznam.cz“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, bohužel nemám teď k dispozici konkrétní složení výrobků. o kterých mlvíte. Problémem by mohla být laktoza, syrovátka, sušené mléko, které se při výrobě řady potravin používá. Doporučuji proto vybrat takový tuk, který neobsahuje žádnou mléčnou složku. Zdraví Kateřina Pavelková“

Anežka Brydláková: „Dobrý den, doporučujete setkání se dítěte s lepkem před ukončeným šestým měsícem? Dle nějakých nových studií je prý po šestém měsíci pozdě, pediatr nám doporučil zavedení kaší s lepkem po pátém měsíci věku dítěte (lepkové kaši předcházela kaše bezlepková, dítě je plně kojené).“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, i nejnovější studie např. britské agentury pro bezpečnost potravin nedoporučují zavádění lepku do výživy dítěte před ukončeným šestrým měsícem dítěte, předčasným zavádění lepku do výživy dítěte se zyvšuje riziko rozvoje nesnášenlivosti lepku. Zdraví Kateřina Pavelková“

Hanka: „Dobrý den, můžete aspoň trochu vysvětlit kombinaci alergenů, mam alergii na břízu, smrky, jake potraviny nemam kombinovat, dekuji“

Ing. Kateřina Pavelková: „Doburý den, omlouvám se ale otázka tzv. křížových alergií je spíše otázka na alergologa, který vám může udělat alergologické vyšetření nebo alespo%n informovat o potravinách, které mohou být rizikové z hlediska doplnění pylové alergií alergií potravinovou. Zdraví Kateřina Pavelková“

Michaela: „Dobrý den, bojujem s bezlepkovou dietou už asi 1rok. Nejdříve dcera /7let/ , poté zjištěna mě /matce 30let/. Chtěla bych se zeptat zda je někde možné získat soupis prodejců bezlepkových potravin? a ještě jedna otázka třeba kukuřičné lupínky do mléka jsem zatím nenašla 100% bezlepkové ve většině je trocha pšenice. Neporadila by jste mi značku? Děkuji Míková“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, na internetu je k dispozici tzv. databáze bezlepkových potravin, jedná se v podstatě o výrobky , které dle laboratorních rozborů splňují požadavky na bezlepkové potraviny. Napište mi prosím mail na dresu katerina.pavelkova@szpi.gov.cz, pošlu vám odkaz. Třeba se tam najde i nějaké bezlepkové lupínky. Zdraví kateřina Pavelková“

Hanka: „Dobrý den, žádná prokazatelná alergie naši rodinu naštěstí netrápí, ale nyní mi kvůli neutuchající medializaci dělá dost velké starosti právě ta okrajově zmíněná vražedná bakterie. Jsem sice přesvědčena, že důkladné omytí zeleniny může při odstraňování případné kontaminace hodně pomoci, ale nechce se mi věřit, že by zrovna Němci byli taková "čuňata", aby si jen kvůli nedostatečné hygieně tak snadno nechali nějakou bakterii přerůst přes hlavu. Asi se tedy odstraňuje dost těžko. Ale jak na ni opravdu spolehlivě vyzrát? Přestat konzumovat zeleninu mi moc chytré nepřipadá a všechno oloupat a uvařit se nedá. Co s takovým hlávkovým salátem - je jeho očista vůbec nějak řešitelná?“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, doporučované hygienické zásady minimalizují riziko nákazy, ale je pravda , že nelze vyloučit rizoko na 100 %. Máte pravdu, že některé typy zeleniny např. hlávkový salát se omývají obtížněji. Pokud vaše obavy přetrvávají, bylo by možná řešení kupovat ty druhy čerstvé zeleniny, které se omývají častěji. Zdraví Kateřina Pavelková“

Michaela: „Určitě se ozvu , ještě jsem se chtěla zeptat co může dceři způsobovat mléko. Má po něm průjmy. V testech vyšlo negativně. Vyhovuje ji jen sunar . Bohužel je jí 7let a nevím si rady co by jí to mléko / nebo nejaká složka v něm/ mohla zpsobovat průjmy. Prosím o radu na jakou přibližně složku si máme dávat pozor. Míková“

Ing. Kateřina Pavelková: „U čistého mléka bez přidaných dalších složek se může jednat o nesnášenlivost laktozy nebo alergii na mléčnou bílkovinu . Pokud se jedná o složené můléčné bílkoviny, může být důvodem jiný alergen např. oříšky (oříškový jogurt). Zdraví Kateřina Pavelková“

Věra K.: „Dobrý den, synovi jsme zjistili závažnou alergii na oříšky. Někdy mi připadá, že když čtu složení na potravinách, výrobci se jiístí a uvádějí stopy ořechů opravdu všude (například včera jsem chtěla koupit kyselinu citrónovou a byly tam taky). Někdy si skutečně zoufám, myslím, že kdyby někde bylo uvedeno složení obyčejných rohlíků, budou tam stopy také. Zajímalo by mě, nakolik je to pravda a nakolik jsou tyto informace na obalu jen pro jistotu... (Výrobek samozřejmě nekoupím a myslím, že pro výrobce je jistější přijít o malé procento alergických zákazníků než riskovat žalobu.)“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, bohužel zcela vyloučit kontaminaci potraviny oříšky je při použití jednoho výrobní zařízení pro výrobky, jejichž receptura oříšky obsahuje, a pro výrobu potravin bez oříšků. To je důvodem, proč řada výrobců na riziko kontaminace potraviny upozorňují. Pokud výrobce takové upozornění na obale potraviyn uvádí, znamená to, že finální výrobek může obsahovat stopová množdtví oříšků. Tolerance alergenů a intenzita alergenních reakcí je značně individuální. Některým alergoků v případě malých množství alergenu v potravině nehrozí závažné nežádozcí reakce. pro jiné může znamenat ohrožení života, to je důvode, proč výrobci preventivně na toto riziko upozorňují. Zdraví Kateřina Pavelková“

MARTINA: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na aktuální téma krvácivé průjmy,mám malé děti tak mám strach.Je to přenosné z člověka na člověka.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, ano nákaza průjmovým onemocněním je možná přenosem z člo věka na člověka, nepřenáší se však kapénkovou infekcí, je potřeba dosržovat zákaldní hagienické zásady - umytí ruce před konzumací potravin, tepelně ošetřit syrové potraviny, důkladně omývat čerstvou zeleninu. Zdraví kateřina Pavelková“

hanka.vojt: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala, kde najít kompletní seznam bezlepkových "Éček". Mnohdy bývá na etiketě výrobku uveden kukuřičný nebo bramborový škrob, který je pro nás ("bezlepkáře") vhodný, pak však následuje výčet několika "Éček", coby zahušťovadel. Takovýto výrobek vracím zpět do regálu, protože nechci riskovat, že se pod uvedenou zkratkou skrývá zahušťovadlo obsahující lepek. Děkuji za odpověď.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, senam bezlepkových přídatných látek neeexistuje a v podstatě jej ani vytvořit nelze protože tatáž přídatná látka může být vyrobena z bezlepkové suroviny ( např. kukuřičného, bramborového škrobu) nebpo naopak z pšeničné mouky, která lepek obsahuje. Požadavek na označování alergenních látek se vztahuje i na přídatné látky. Pokud není např. u škrobu uveden druh rostliny a je deklarován pouze jako "škrob", byl tento škrob vyroben z bezlepkové surviny. Není teda důvod se vyhýbat výrobků, kde je ve složení uvedeno pouze "škrob". Zdraví Kateřina Pavelková“

Katerina k.: „Dobrý den do kolika hodin odepisujete na chat? Diky k.“

Ing. Kateřina Pavelková: „Dobrý den, abych pravdu řekla nemám přesné informace, ale pokud by jste měla nějaký dotaz, můžete jej napsdat na e-mail: katerina.pavelkova@szpi.gov.cz. Zdraví KP“