Chat

Tipy a triky do kuchyně

Hana Matoušková

Záznam chatu ze čtvrtka 31. března 2011

Petra M.: „Jakou mouku používáte nejraději na pečení mazance?Hladkou nebo polohrubou?“

Hana Matoušková : „Dobrý den, s polohrubou moukou bude mazanec kypřejší, s hladkou hustý. Mazanec, který právě připravuje kolegyně, je z mouky polohrubé, do které se trocha hladké může přidat. HM“

Stella: „Vzdy narazim na "kostku drozdi". Ale kterou? Znam 25g, 50g, videla jsem i 12,5g!“

Hana Matoušková : „Za kostku droždí se považuje 42gramů, jiné jsem zatím neviděla.“

jiřka: „dobrý den, vy už nejste šefredaktorkou apetitu?diky za odpověd“

Hana Matoušková : „Dobrý den, od března je novou šéfredaktorkou Marie Holobrádková, přestoupila z časopisu Gurmet.“

Jitka: „Dobrý den. S těstem na kynute knedlíky nemám problém,ale udělat buchty nebo koláč je problém. Vždy po upečení sou buchty a koláče tvrdé jak beton a nedá se to jíst. Kde dělám chybu?“

Hana Matoušková : „Kynuté těsto rychle tvrdne, zvlášť to z čisté pšeničné mouky. Pomůže více tuku do těsta, především se sádlem zůstane pečivo déle vláčné. Po vytažení z trouby ještě buchty a koláče můžete potřít vodou nebo mlékem, nejlépe ochucené vanilkou nebo rumem. Pečivo uchovávejte po vychladnutí v utěrce.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá nahradit plátková želatina želatinou v prášku. Plátkovou želatinu v malých obchůdcích na vesnici neseženu, ale tu v prášku mívám doma běžně. Dá se připravená želatina podle návodu zamíchat např. do tvarohové náplně? Díky za odpověď.“

Hana Matoušková : „Dobrý den, plátková želatina se dobře dávkuje, proto ji kuchaři častěji používají. Na internetu snadno najdete, kolik plátků se má nahradit kolika gramy práškové želatiny. Vždy je potřeba namočit ji na pár minut do tekutiny a pak s touto tekutinou zahřát, ale rozhodně ne vařit, protože varem želatinu zničíte. Pak je také důležité nelít želatinu do tvarohu, ale přimíchat nejdřív trovhu tvarohu do želatiny a až pak tuto směs přidat do tvarohu. jinak by se vám totiž udělaly žmolky.“

Lucie: „Dobrý den, každoročně o Vánocích a Velikonocích peču medové perníčky, avšak málokdy se mi povede udělat takovou bílkovou polevu ke zdobení, která dobře ztuhne, většinou zůstane lepivá. Kupovaná poleva z trubičky se špatně nanáší, nemáte nějaký tip na zaručeně dobrou polevu?“

Hana Matoušková : „univerzální recept neexistuje, každý bílek je jinak velký, každý moučkový cukr trochu jiný, každý přidá jiné množství kapek citronu. Důležité je najít sám tu správnou konzistenci. Poleva se nesmí roztékat, ale ani by se neměla trhat.“

Julie: „Jsem sice maminka tří dětí, ale obdivuji všechny ženy, ale i muže, kteří rádi pečou - hlavně kynuté. Musím na sebe prozradit, že se mi kynuté těsto nikdy nepovedlo a proto jsem to už vzdala.“

Hana Matoušková : „Úplně Vám rozumím, donedávna jsem s ním zápasila také - chce to opravdu zkoušet pořád dokola. Hlavní je mít opravdu teplé suroviny, nedávat nikdy tuk, sůl přímo ke kvasnicím, ale až do směsi kvasnic s moukou. A pokud bojujete, je snazší používat droždí sušené, jen si dejte pozor, aby nemělo prošlou lhůtu.“

Lucie P.: „Dobrý den, chci se zeptat, proč se někdy srazí krém, omáčka atd. Moje babička tvrdila,že je to slinami (pokud chutnám a tou samou lžící míchám), ale to se mi nepotvrdilo. A čím to, že se někdy nedají ušlehat bílky. Děkuji!“

Hana Matoušková : „Záleží na tom, z čeho krém děláte - třeba při výrobě krému z pudinku a másla je podstatné, aby měly stejnou teplotu. U omáček je rozhodně lepší použít smetanu na šlehání raději než tu na vaření. Bílky by měly mít pokojovou teplotu, mísa a metly by naopak měly být studené, odmaštěné a suché. Přidejte do nich špetku soli a kapku citronové šťávy.“

Klára: „Dobrý den, několikrát jsem dělala kynuté těsto podle receptu po babičce, podle kterého peče i moje mamka a sestra. Všem to vždy pěkně vyjde, ale moje těsto je vždy hrozně lepivé, těžko se zamotává a tvaruje. Ve finále přidám do těsta pri motání skoro jednou takové množství mouky než je v receptu. Nevím co dělám špatně jestli mám dát větší množství mouky hned od začátku, nechat těsto déle kynout nebo co dalšího bych mohla změnit. Děkuji za tip“

Hana Matoušková : „Tím, jak těsto zpracováváte, je lepivější, proto se v dobrých receptech píše "mouka dle potřeby". Většinou se zadělá těsto se dvěma třetinami mouky a postupně se do něj ta poslední třetina přidává. Méně lepí při zpracovávání vařečkou, pod rukama bude lepit více a rychleji.“

Katka: „Dobrý den Hanko, předem se omlouvám za divný dotaz. Na pracovním stole Vaší kolegyně Dariny vidím žlutou hliněnou misku s modrým okrajem. Nevíte prosím, odkud ji má? Mám totiž doma soupravu podobných misek, ale děti mi jednu rozbily, takže bych soupravu ráda doplnila, ale nemůžu na ně nikde narazit. Jinak Vám i kolegyni děkuji za pěkné příspěvky, ohledně kynutého těsta dotazy nemám, protože ho dělám mnohem raději než těsto z prášku, které se mi často srazí. Ať se Vám daří a přeji hezký den. Katka“

Hana Matoušková : „Dobrý den, toto nádobí jsem měla také, kdysi jsem ho koupila v podnikové prodejně nějaké firmy kousek od Masarykova nádraží, ale už jsem ho v obchoděch takových 10 let neviděla. Kdysi ho prodávali i v Tescu.“

Stella: „Mazanec po vykynuti testa dam na plat a jeste ho necham tak 20minut kynout tam nez ho dam do trouby. Ale pokazde se mi "rozlil" = snizil se a rozsiril. Kde delam chybu?“

Hana Matoušková : „Mazanec by měl být tuhý, měla jste asi přidat víc mouky“