Chat

Právnická rubrika - podnikání manželů

Mgr. Libor Buchta

Záznam chatu ze středy 23. března 2011

Vlasta H.,Olomouc: „Dobrý den pane magistře,mám dotaz týkající se dluhů z manželova podnikání na fyzickou osobu.Má dluhy,exekuce,nežijeme spolu,dluhy pořád stoupají,nemám možnost to ovlivnit,mám exekuci i na plat.Vyřešil by rozvod mou tíživou situaci,pokud by se mi podařilo přesvědčit manzela,aby při majetkovém vyrovnání všechny vzniklé dluhy vzal nějakým způsobem na sebe.Mám 3 děti a velice se obávám o jejich budoucnost.Máme společné jmění manželů.Děkuji.“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, rozvodem ošetříte budoucí dluhy, dohoda o převzetí těch stávajících bude účinná jen mezi Vámi dvěma, pro věřitele závazná nebude.“

Katka: „Dobrý deň, manžel od roku 2002 vedie súdny spor s bývalým obchodným partnerom za nevyplatenie sprotredkovateľskej provízie - momentálne sa rieši dovolanie na Najvyššom súde SR. Obe zúčastnené strany boli živnostníci. V súčasnom období pracuje manžel v štátnej službe a živnostenké podnikanie ukončil. V prípade úspechu v súdnom procese spadá "vysúdená sprostredkovateľská provízia" do BPM? Nemalé súdne poplatky boli hradené z rodinného rozpočtu. Ďakujem!“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, pokud nárok manžela (pohledávka za bývalým obchodním partenerem) vznikl za trvání manželství a podnikání manžela začalo po 1.8.1998, pak je pohledávka součástí SJM.“

Michaela Stuchlíková: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli budu mít nějaké možnosti na vyrovnání při rozchodu, když nejsem s druhem sezdaná a máme dvě děti (žijeme ve společné domáctnosti), když podniká na živnost. Druh začal podnikat jako živnostník ve stavebnictví. V té době jsem již s druhem žila tři roky a byla jsem na mateřské dovolené a tak jsem mu začala pomáhat s veškerou finanční problematikou - daně, mzdy, účetnictví, administrativa, webové stránky. Nyní mám u něj smlouvu o provedení práce, abych měla praxi pro budoucí zaměstnání a aby si druh snížil danový základ. Děkuji za odpověď“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, jen z titulu poměru druh - družak Vám žádný nárok na mejtek druha nevznikne.“

simona: „Dobrý den pane magistře, za trvání manželství jsme s manželem koupili dům, ve kterém jsme bydleli a dále v něm zřídili dvě bytové jednotky. Manželovo podnikání se týká údržby nemovitostí. Po celou dobu manželství a i po něm (stále máme nevypořádané SJM), příjmy z obou bytů užíval výlučně bývalý manžel, který tytp příjmy uváděl v daňovém přiznání. Mám nárok na tyto příjmy rovněž já? Jak za trvání manželství, tak do doby než bude rouhodnuto o vypořádání SJM? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Libor Buchta: „Nárok na příjmy z pronájmu společného majetku nepochybně máte, pokud již manželství zaniklo, je třeba nárok uplatnit v rámci zápočtů při vypořádání SJM.“

Lenka Pokorná: „Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu..lze převést určitou část příjmů z podnikání (elektomontáže)manžela na mne? Máme daňové odpisy(na pořízení bydlení) a nelze je uplatňovat na muže, protože nemovitost je psaná na mne v zúžení SJM. Já jsem na rodičovské dovolené, neoficiálně samozdřejmě manželovi pomáhám, ale mám ekonomické vzdělání(ne elektro). Moc děkuji a přeji hezký den!“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, toto je dotaz spíše daňově - účetní, bohužel na něj nedokážu odpovědět.“

Libuše: „Pokud manželovi vznikne dluh z podnikání za trvání manželství-SJM a já zdědím byt, ten prodám a za utržené peníze koupím společně se svým bratrem byt nový, bude tento nový byt v případně nesplaceného dluhu z manželova podnikání za doby trvání SJM jako náhrada za vzniklý dluh?“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, bude záležet na konkrétní povaze dluhu, každopádně zděděný byt je Vaším výlučným vlastnictvím a stjeně tak i prostředky získané jeho prodejem. Kromě Váš bratr nemá nic poslečného s Vaším SJM, jeho podíl na novém bytě by vůbec neměl být dotčen.“

Karel Spára: „Dobrýden,chtěl bych se zeptat,zdali je možné když jsem si pujcil fin.obnos,ktery jsem sice vrátil,však soud rozhodl jinak a tim mi byl prodán RD,který byl v SJM a i když mi manželka nikdy souhlas k podnikání nedala,přesto byla nemovitost vydražena,navíc prodána i její polovina-bylo mi řečeno,že manželé ručí za dluh oba(manželka o dluhu ani nevěděla),však před zahájením soudního jednání byla manželka se souhlasem žalobce vyloučena,přesto to dopadlo jak jsem popsalděkuji za odpověĎ,čí alespoň radu.“

Mgr. Libor Buchta: „Dobrý den, pokud jeden manželů uzavře smlouvu, ze které vznikne dluh, lze vést soudní řízení o zaplacení dluhu pouze proti manželovi, který smlouvu uzavřel. Exekuci k uspokojení takové pohledávky ovšem lze následně vést i na majatek, který je společný (SJM).“