Chat

Kurz první pomoci zážitkem

MUDr. Hana Středová

Záznam chatu z úterý 23. listopadu 2010 během vysílání

Květa Smutná: Dobrý den, přišla jsem k obrazovce až teď,ale téma mě velmi zaujalo. Jaká je možnost zúčastnit se opravdu kvalitního kurzu a ještě aby to bylo zážitkem? Mějte se krásně, K.

MUDr. Hana Středová: Dobrý den. Podívejte se na naše webové stránky www.zdrsem.cz...máme tam nabídku kurzů jak první pomoci u dětí, tak u dospělých. Snažíme se učit opravdu tak, aby tam bylo minimum teorie, maximum praxe, což v TV nelze přenést :-)

Nikol: Dobrý den,co dělat,když dítě vypije třeba tekuté mýdlo-vetší množství? Pokud si mýdlo jen olizne,nic se neděje? Děkuji

MUDr. Hana Středová: Mýdlo nebývá jedovaté. Větší množství je dobré konzultovat s lékařem a vyvarovat se zvracení, díky možnosti vdechnutí pěny. Když si mýdlo jen olízne, tak se nic neděje.

Katka Mašková: Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak moc je nebezpečné cucání fixy.Syn (1,5 roku)ji před týdnem cucal.Po všimnutí jsem mu vytřela pusinku hadříkem a dala mu napít.Může to mít další nějaké následky?Může s tím souviset fleky na jazyku?(povlak bílý a vzadu na jazyku je skvrna)Děkuji za odpověď.

MUDr. Hana Středová: Cucání fixy není v zásadě nebezpečné, ale mohlo by dojít k alergické reakci. V případě lihové fixy bych raději volala TIS...bílý povlak či skvrna s tím nesouvisí.

Ernekrová Anna: Dobrý den. Mám krátce ČOV. Jaké prací prášky a čistící prostředky pro sanitární keramiku mohu používat, abych nesnížila účinnost ČOV? Případně, kde najdu odkazy na tuto problematiku?

MUDr. Hana Středová: V tomto tématu se nevyznám, odpovědi najdete na internetu, když si vygooglíte čov.

petra bartyzalová: dobrý den,obavám se že má otázka bude pro pana MUDr. Neumana,ale nestihla jsem chat s ním. Pane doktore, v září letošního roku jsem prodělala žilní trombózu a následně i plicní embolii,po užívání HA. z genetických testů vyšlo,že jsem nositelka mutace MTHFR genu.je zde možnost ještě užívání nějaké antikoncepce, či zavedení tělíska?? děkuji za odpověď a Vám paní doktorko se omlouvám.

MUDr. Hana Středová: Bohužel nemáme chat propojen s panem doktorem, ten sedí na pčítači jinde.

Kateřina Češková: Dobrý den, co doporučujete při zjistění otravy - vyrazit "na vlastní pěst" do nejbližší nemocnice, či raději zavolat rychlou pomoct? Děkuji

MUDr. Hana Středová: Vyrazit na vlastní pěst je velké riziko z toho důvodu, že stav dítěte se během času může zhoršovat a to prudce...co uděláte s bezvědomým dítětem v zácpě? Lépe je zjistit informace o otravě na čísle Toxikoligického informačního střediska, kde vám poradí i postup první pomoci a zda volat, či nevolat. Pokud u dítěte zjistíte evidentní známky otravy, raději volejte 155