Chat

Světový týden respektu k porodu

Mgr. Michaela Mrowetz

Záznam chatu ze středy 19. května 2010

Alžběta: „Dobrý den, chtěla bych se v porodnici dohodnout na podpoře bondingu předem, abych to již nemusela řešit při porodu. Jen nevím na koho se obrátit. Předem děkuji za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, podle mých pozorování je vhodné sepsat si porodní plán a domluvit se s dorpovázející osobou otcem, dulou, soukromou porodní asistentkou/ o tom, že si přejete podpořit kontakt se svým děťátkem. Pokud máte podporu těchto lidí, pak je vhodné jít na konzultaci porodního plánu a to nejdříve za porodníkem a následně za neonatologem v porodnici, kteoru máte vybranou. Přeji Vám hodně zdaru, kontakt s Vaším děťátkem po porodu je to nejdůležitější, co mu můžete poskytnout. M. M.“

Sona Komarkova: „Dobry den, rada bych se zeptala, do kdy se vyviji emocni vazby u ditete, kdy uz je v tomto smeru "hotove" a neni mozno napravit napachane skody. dekuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Psychika člověka je neuvěřitelně plastická a napravovat zranění v emocích můžeme i ve stáří, ale jde to ztuha. takže čím dříve začnete, tím lépe. Podpora budování emočních vazeb po porodu je nejsnažší, protože maminka i miminko jsou díky hormonům vyplaveným při porodu připraveni nejlépe tyto vazby udovat. další čas snižuje tu připravenost, nikoliv však uzavírá. Napravit napáchané škody můžete kdykoliv, chce to trpělivost a uvědomění si chyby a následné odpuštění. M. M.“

Mája: „Dobrý den, paní Mrowetz, doslechla jsem se (ze zahraniční praxe, ale i z některých českých porodnic), že miminko je s maminkou prakticky hned (během necelé hodiny) i po porodu císařským řezem. Velmi mě to zaujalo, vždyť po takovém porodu se ti dva potřebují snad ještě více než kdo jiný. Máte nějakou radu/zkušenost, jak toto zajistit v prostředí českých porodnic? Moc děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „právě po komplikovaných porodech a po porodech císařskými řezy je velmi důležité bonding podpořit. Je velmi vhodné připravit si porodní plán a mít sebou doprovázející osobu, která Vás v přání být s Vaším miminkem podpoří po porodu. Jde o zěmnu vnímání zdravotníků nutnosti podpory raného kontaktu, věřím, že se budete moci domluvit, ale domlouvejte se dopředu a hledejte porodnici, kde nebudou přináše negativa a rizika raného kontaktu mezi matkou a dítětem. M. M.“

Pavla: „Dobrý den, porodní plán s požadavky na přirozený porod a následný bonding budu mít připraven, jenže nevím, jak to konzultovat předem a hlavně s kým, když netuším kdo zrovna bude mít den porodu směnu?Personál se střídá opravdu hodně.Děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „jelikž naše zdravotnictví funguje stále hyerarchicky, tak je vhodné zajít za primářem porodnice a novorozeneckého oddělení a od nic hsi nechat prokonzultovaný porodní plán podepsat. Pak je vhodné, aby se o prosazovaná Vašeho porodního plánu za Vás postrala Vaše doprovázející osoba. Směny se střídají, ale soukromá porodní asistentka, či dula, která by mohla být s Vámi, Vás podpoří. Přeji hodně zdaru a nerušený kontakt s Vaším miminkem. M. M.“

Kateřina Beranová: „Proč myslíte, že dnešní ženy důvěřují při tak samozřejmém procesu, jakým porod dítěte je, více lékařům než vlastnímu tělu? Samozřejmě při fyziologickém těhotenství i porodu.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Jde o transgenerační přenos z matky na dceru, i mnohé dnešní babičky rodily v porodnici a s porodníky, ženy si předávají pouze nemocniční a často pouze vedenou zkušenost s porodem. A to je problém. Pokud se celá společnost více vrátí k těm základním modelům způsobu rození a výchovy dětí, dáse očekávat, že by to mohlo být pro všechny úlevnější. M. M.“

Radka ,Šumperk: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jak to probíhá u porodu dvojčátek a jestli se to děje i v Šumperku a popř. jestli se dá s někým domluvit v nemocnici? Moc děkuji a pěkný den Radka“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Nemám informace o porodnici v Šumperku. I u porodu dvojčat je podpora bondingu velmi nutná a také komplikovanější, pro Vás platí, mít doprovázející osobu a poučeného tatínka a domluvit se primářem porodnice a neonatologie. M. M.“

Tereza Fojtíková: „dobrý den, za pár týdnů se chystám na porod ve fakultni nemocnici v Ostravě, kterou jste zmínila. Můžete tedy potvrdit, že bonding je součástí praxe u porodů v tamní nemocnici? děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Po domluvě ano. Personál se učí, není to rutina, podpora bondingu je v začátcích, personál je otevřený, je zapotřebí projevit své přání. Přeji Vám hodně štěstí a kontakt s Vaším dě´tátkem. M. M.“

Daniela: „Dodrý den paní Mrowetz moc děkuji za Vaši práci a především angažovanost se kterou ji činíte. A mám na vás dotaz, nakolik si myslíte, že je na vině absence podpory bondingu v českých porodnicích mužská kontrola porodního procesu? děkuji Daniela“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu. Ano, mám zkušenost, že mužský faktor u porodu je jedním z faktorů narušujících podporu bondingu. Pokud ženy rodí s porodní asistentkou a počeným atínkem, mají nejvštší šanci na nerušený kontakt se svým narozeným dě´tátkem. M. M.“

Marta: „Dobrý den, ráda bych se zeptala zda nošeni dítěte v šátku může ovlivnit postavení páteře dítěte.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Nedokážu Vám odpovědět, tohle je spíše otázka pro fyzioterapeuta. Mám zkušenosti, že při dobrém a vhodném úvazu, respektujícím vývoj dítěte, mají děti páteř v pořádku. M. M.“

Markéta: „Dobrý den,bohužel jsem měla akutního císaře v poloviční anestezii a malého mi jen ukázali a pohladily mě jeho nožičkou po rameni a odnesli pryč..pak už jsem ho viděla až když mě převáželi na jip jak je v zavinovačce spokojený ..a bohužel mi ho přinesli až ráno v 6..myslíte že je to normální postup při císařském porodu?Mrzí mě že jsem ho neměla dýl jakoby u sebe ..Markéta“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Není to normální postup z heldiska podpory bondingu, ale je to bohužel většino unormální postup v českých porodnicích. Přeji Vám hodně lásky i samé k sobě. Pokud jste si vědoma toho, že Vás to mrzí, tak tuto situací můžete příště změnit a svému chlapci i sobě tuto situaci rehabilitovat vzájemným kontaktem. M. M.“

Andrea: „Dobrý den,je krásné, co děláte a je mi líto, že jsem o této problematice nevěděla dříve. Rodila jsem císařským řezem, dítě mi bylo dáno po porodu zhruba až za 12h i více.Bylo pláčtivé, v kočárku malá vydržela nanejvýš 20min. Nechtěla jsem ji moc nosit z důvodu, aby si na to nezvykla. Teď po tom, co jsem slyšela, nevím, zda jsem ji tím více neubližíla. Děkuji a přeji krásný den.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Mrzí mne, co seVám aVaší dcerušce stalo a věřím, že pro Vaši dceru toto vaše vědomí bude osvobozující a ona sama od Vás uslyší o tom, že po porodu je vhodné být se svým děťátkem a někdy to prostě nejde nebo nešlo. psychika lidí je plastická, všechno můžete změnit, když jste si uvědomila, že tot obyla chyba. Přeji vám hodně energie. M. M.“

Kateřina, Frýdek-Místek: „Dobrý den, možná mi zodpovíte otázku, která mi celou dobu po porodu vrtá hlavou. Rodila jsem před dvěmi lety, měla jsem 12h porod. Ihned jak se malá narodila, sestřička ji odnesla ke měření, pak mi ji položili do vozíčku vedle mne a po pár minutách ji odnesli úplně a viděla jsem ji až za několik hodin. Až když se všechny maminky v mém okoli zmínili, že ihned po porodu jim miminko bylo přiloženo ke kojení, tak mě to zarazilo. Myslíže si, že to mohlo být v důsledku použití nějakých tišících léků při porodu? Nebo že si mysleli, že jsem na to moc unavená?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Nevím, čím byla tato situace konkrétně způsobena, nevím, co si mysleli, ale asi to byla rutina a nedostatek znalosti podpory bondingu, možná neochota personálu. Velmi mne mrzí, co se Vám stal oa věřím, že třeba příště si tuto situaci udržíte pod kontrolou a zrehabilitujete. M. M.“

Josef: „Dobry den, prave jsem slysel vas rozhovor. manzelka rodila cisarskym rezem, skousely vyvolat porod ale neslo to. miminko melo 4,6kg a 55cm. bohuzel u nas zpusob o kterem ste mluvila neni zavedeny. manzelce ho prinesli az po nekolika hodinach popuze a ukazat, a k prsu prilozit az za 3 dny. ted zapasime s neklidem dokrmenim nosenim na rukou a porad dokola, a jeste nam rikaji nenaucte si ho na rukou. dneska jsem se rozhodle kontaktovat po telefonu laktacni poradkyni. hledam pomoc kde se da. dekuji za odpoved“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, kontakt na laktační poradkyni je výborná věc, zavolejte si ji i domů. hlavně jej hodně chovejte a stále se pokoušejte o kojení, nenechávejte vyplakávat, buďte s chlapečkem, všechn ose časem srovná, i opožděnou podporou bondingu můžete mnoho dohnat. Přeji Vám hodně síly a trpělivosti. M. M.“

katrina: „dobry den mam doma 6mesicniho chlapecka porod byl prirozenou cestou vyvolan.hned po porodu mi ho odnesli drzela jsem ho v naruci az po 3hodinych.nechce spat sam v postylce musi citit teplo lidskeho tela takze spi s nama v posteli.muze to byt pricina?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Může to být jedna z příčin, jak na straně chlapce, tak i na vaší. Pokud se Vám všem spí dobře společně, je to skvělá rehabilitace. M. M.“

frantisek pavlinsky: „budu cerstvi tatinek a chci pro svoji pritelkini a dite to nejlepsi je ve tretim mnesici a jaky porod biste man doporucila but klasicky nebo ve vode dekuji za odpovet“

Mgr. Michaela Mrowetz: „takový, k jakému dospěje budoucí maminka, k jakémukoliv přání, bude-li to její přání, je zapotřebí dát jí podporu, aby měla nad situací kontrolu. Přeji Vám mnoho štěstí, je skvělé mít takto podporujícího partnera. M. M.“

lucka: „Dobrý den paní doktorko, jak v sobě napravit tu křivdu, že jsem neměla možnost se s dětmi pořádně pomazlit po porodu? Můj 4 letý syn byl moc uplakané miminko a kontaktu měl hodně, ale dodnes je hosně ubrečený a budou mu 4 roky. Mám 3 děti a bonding jsem zažila jen s poslední dcerkoU-10 měsíců. U porodu jsem měla 2 asistentky a rodila bez lékaře, bylo to o moc lepší. Chlap se stejně nikdy nemůže vžít do role ženy rodící dítě. Přeji krásný den.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Existuje metoda rehabilitace porodních zážitků. Najděte si vhodného teraputa, jeslti je pro Vás situace absence podpoiry bondingu traumatizující. Spravit jde skoro všechno, psychika je plastická, Vaše i Vašich dětí. Přeji Vám hodně energie. M. M.“

Blanka: „Dobrý den! Ráda bych se zeptala,zda se tato metoda dá uplatnit i v Opavaské porodnici a v čem je jiná.Při přednáškách i návštěvě porodnice jme byli ujištěni,že pokud nebude porod pod úplnou narkózou,tak se miminko přikládá ihned po porodu na hruď matky(po nějakém čase se miminko jen zběžně ošetří) a pak zůstavá-pokud nejsou komplikace ještě 2h po porodu s matkou na porodním boxu.Ovlivňuje jakáko-li analgeze tuto metodu?Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Připravte si porodní plán a projednejte jej dopředu. Pracovníci Opavské porodnice byli na mé přednášce v ostravě, jsou informování, ne však všichni. jakýkoliv zásah do porodu, tedy i analgeze může zvýšit šanci na komplikace a na separaci dítěte od matky. Přeji Vám co nejklidnější porod a nerušený kontakt s Vaším děťátkem. M. M.“

Jitka: „Dobrý den.Má otázka se vztahuje ke kojení, ale jak jste pravila jde o první styk s matkou. před 10 měsíci jsem porodila císařským řezem- dceru jsem měla u sebe až po cca 24 hodinách ( k prsu teda byla přiložena po 12 hod. ).Měla jsem problémy s kojením, který trval dlouho a nakonec to dopadlo, že jsem nekojila.Myslíte si, že chyba byla v tom, že mi dcera nebyla přiložena dříve?Měla problém se přisát.Není to tím, že jsem s ní neměla ten první blízký styk?Děkuji za odpověď, ale i po takové době mi to toto téma leží v hlavě.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Mohl to být jeden ze vstupních faktorů, který ovlivnil Váš neúspěch s kojením. Po porodech CS se hormony podorující laktaci vyplavují později a pomaleji, právě proto je nutné o to více dbát na podoru kontaktu dítěte s matkou. Přeji Vám, ať tyto zážitky zpracujete taky, aby Vám bylo dobře. M.M.“

Šárka: „dobrý den,já jsem před 14 dny porodila krásnou a zdravou holčičku,ale o bonding jsem si bohužel neřekla,ačkoliv jsem o něm věděla a strašně si ho přála,ale asi z toho rozrušení atd.jsem se ani nezeptala,zda by mi byl umožněn a stále si to vyčítám.Prosím poraďte mi,jak aspoň z části vše maličké vynahradit.Jsem už čtyřicetiletá mamina a je mi vše moc líto.Porod byl uplně bez komplikací.Moc Děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Buďte co nejvíce se svou holčičkou, koupejte se spolu, mazlete se spolu, pokud kojíte, kojte dle potřeb mminka, pokud nekojíte, dávejte láhev v náručí. Přeji Vám jen to nejlepší pro Vás obě. M. M.“

Ladislava: „Fobrý den, paní doktorko. Mám pozitivní zkušenost s porodem a přístupem sester, měla jsem opravdu možnost být se svým dítětem (můžu srovnávat, poprvé jsem rodila před 12 lety a tehdy byla praxe úplně jiná). V současné době se hodně bojuje za přirozenost při porodu a po porodu.... proč se nemluví i o přirozenosti při těhotenství? Dnes je tolik různých vyšetření, které stresují maminku i nenarozené dítě, příliš často se přistupuje k interupcím ze zdravotních důvodů... Můj názor je, že i těhotenství by si zasluhovalo přirozený průběh.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Máte naprostou pravdu. doufám, že se podpora přirozenosti dostane i k těhotenství. M. M.“

Milena: „Dobrý den.Bude tato metoda uplatňována i v jiných porodnicích -třeba ve Val.Meziříčí? Děkuji za odpoveď“

Mgr. Michaela Mrowetz: „To nevím, záleží na tamním personálu. M. M.“

Kamila: „Dobrý den, brzy budu rodit ve FN Plzeň. Před porodem tam chci svoje přání uskutečnění bondingu konzultovat. Nemáte nějaké zkušenosti s praktikování bondingu v této nemocnici? Děkuji!“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Porodnice FN v Plzni patří k nejtechničtějším porodnicím a podpora kontaktu matky s dítětem tam může být problém i dle přístupu k nedonošencům. Uvidíte sama při konzultaci porodního plánu, který Vám doporučuji. M. M.“

Michaela: „Dobrý den, moc bych Vám chtěla poděkovat za tak záslužnou práci. Stejně jako paní Lucka i já mám pocit, že jsem si dceru správně neužila, když byla novorozeně. Dnes je jí rok a stále si dávám za vinu, že jsem si v porodnici víc nedupla. Porod byl akutním císařským řezem. Druhý porod mám v plánu vzít pevně do svých rukou a být s miminkem co nejdříve. Popravdě nikdy by mě nenapadlo, vyhledat terapeuta kvůli zažitkům z porodu, i když věřím, že by to v mé situaci asi bylo na místě. Přeji pěkný den a mnoho úspěchů“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Děkuji a přeji hodně štěstí. M. M.“

Blanka: „Ještě bych se chtěla zeptat,zda se u GDM při porodu podávají nějaké speciální léky,nebo se nějak liší běžný,nebo i částečný císař.Děkuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Omlouvám se, ale neorzumím otázce. M. M.“

Zuzana: „Dobrý den, jsem velice ráda, že lidé jako vy dostávají prostor v mediích a že se snažíte změnit zavedenou praxi, která v porodnictví je a informujete maminky o "výhodách" přirozeného porodu. Sama jsem matkou dvou dětí(3,1 rok) a moje maminka působí jako dula, takže vím jaká praxe v porodnicích je, ale jsou i světlé vyjímky, jako třeba Krnovská porodnice. Přeji Vám hodně úspěchů ve Vaši práci!:-)“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Děkuji za zpětnou vazbu. Ano, porodnice v Krnov je jednou z těch, které už bonding podporují. M. M.“

Lucie vONDRÁKOVÁ: „Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz zacala slaba delozni cinnost,kdy tak prijde porod moc dekuji“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, nejsem porodní asistentka, bylo by vhodné zkonzultovat stav s ní. Přeji hodně klidu k porodu. M. M.“

Petra: „Dobrý den Mám 18měs.syna kterého stále kojím i když už jí celkem všechno.V noci kojím 1-2krát a přes den někdy když není ve své kůži nebo se nudí třeba každou hodinu ale když nejsem doma nebo jsme venku tak vydrží i několik hodin bez kojení.Večer usíná ve své postýlce ale po první kojení(mezi půlnocí a 3h.)jde už k nám do postele.Nám to nevadí ale okolí to dost kritizuje i kojení že bych ho už měla odstavit.Co si o tom myslíte?Měla bych ho už odstavit,a kdy?A kdy bychom ho měli odstěhovat od nás z postele?Děkuji.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „dělejte to tak, jak je to vhodné pro vašeho syna a pro Vás. užívejte si psolečného kontaktu a až vy sam ucítíte, že potřebujete změnu, tak ji udělejte. Přeji Vám krásný den. M. M.“

Andrea: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli komplikovaný,dlouhý porod, i císařským řezem,může způsobit psych. laktaci?Děkuji za odpověď.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Dobrý den, omlouvám se, nerozumím otázce, bohužel nevím, co míníte psychickou laktací. M. M.“

jana: „Dobrý den,mám dvě zkušenosti s odlišnými porodnicemi,věřím,že na Vaší klinice lze domluva jak po porodu miminko dostat k mamince,já mám zkušenost s panem primářem,který si vše vedl sám a na dotaz podáte mi malou po porodu mě dost neslušně řekl,že on tady rozhoduje, já jsem jen pacient,takže realita a praxe v porodnicích jsou odlišné k tomu co ukazujete a říkáte prvorodičkám,které pak budou zbytečně zklamané a vystresované. Hezký den J.J.“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Vím, jaká je realita v českém porodnictví, bohužel a mrzí mne to, čím jste si prošla. M. M.“

petra: „jaký máte názor na používání dudlíku?“

Mgr. Michaela Mrowetz: „Ne příliš pozitivní. M. M.“