Záznam části koncertu z května 2007 ze Zlína. Režie R. Vodrážka

Jako zjevení působíl v době natáčení pořadu v r. 2007 na české scéně jeden z největších talentů, jaké se u nás v posledních desetiletích objevily. Romský rapper Radoslav „Gipsy“ Banga se v novém projektu spojil s elitou romských spoluhráčů v čele s houslistou Vojtou Lavičkou a s nonšalantností a elegancí legendárních cikánských kapelníků mixuje výbušnou směs rapu, romské muziky, funky etna či popu, která kromě potřebné míry zdravé agresivity nepostrádá humor, nadhled a ironii. Kromě vlivu amerických hiphoperů na svých toulkách Prahou zcela jistě potkával podněty, které mu prostřednictvím pražského genia locci zanechali Jaroslav Hašek či Franz Kafka. Jeho talent zaujal i legendárního srbského kapelníka Bobana Markoviće, na krátkém turné v r. 2006 v Praze a Německu vzniklo naprosto originální tvůrčí spojení, které konsternovalo zejména publikum v Drážďanech a Berlíně. Poté si podmanil berlínské publikum i na dalších samostatných vystoupeních na Karneval den Kulturen a v Kafee Burger, jeho projev je již znám posluchačům Radia Multikulti a Funkhaus Europa, jeho originalitu vyzdvihuje i recenzent prestižního francouzského časopisu Mondomix.

Talent Gipsyho ocenila i odborná veřejnost ve dvou nominacích na prestižní ceny, včetně Anděla, české obdoby Grammy. Sezona 2006 zavedla kapelu kromě řady festivalů na pódia doprovodných programů MS ve fotbale do Německa či na 4 koncerty do Londýna, včetně největšího evropského karnevalu Notting Hill Carnival. V roce 2006 Gipsy vydává v koprodukci Indies Scope Records, Mars Promotion a Colours Promotion nové album Romano Hip Hop, které se 20. 11. objevilo na pultech, recenzní ohlasy nešetřili vesměs chválou. V inovované sestavě najdeme kromě kytary a houslí i akordeon a elektrický kontrabas, Gipsy zde zúročuje jako autor a interpret všechny zkušenosti které získal na hip hopové scéně (v legendární sestavě Syndrom Snopp), při své producentsko-autorské práci v pop-music (mj. je autorem megahitu prvních Superstar Letím ke hvězdám), i při své cestě ke kořenům romské hudby.

Píseň Jednou si vybrala na kompilaci Gypsy Groove věhlasná americká společnost Putumayo World Music a tamní Global Rhythm Magazine připravil pro americkou veřejnost ochutnávku zařazením titulní skladby Tajsa na svůj sampler. Romano Hip Hop se stal v anketě časopisu Filter písní roku 2006. Geniální showman, jehož tvorba vzbudila zasloužený zájem festivalového publika, odborné veřejnosti u nás i v zahraničí se nyní představuje s tímto unikátním projektem i vám.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2007
ŽánrHudba