ČT Live

Gipsy CZ

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3739  
Sdílet
| Poslat odkaz

Záznam části koncertu z května 2007 ze Zlína. Režie R. Vodrážka

Jako zjevení působíl v době natáčení pořadu v r. 2007 na české scéně jeden z největších talentů, jaké se u nás v posledních desetiletích objevily. Romský rapper Radoslav „Gipsy“ Banga se v novém projektu spojil s elitou romských spoluhráčů v čele s houslistou Vojtou Lavičkou a s nonšalantností a elegancí legendárních cikánských kapelníků mixuje výbušnou směs rapu, romské muziky, funky etna či popu, která kromě potřebné míry zdravé agresivity nepostrádá humor, nadhled a ironii. Kromě vlivu amerických hiphoperů na svých toulkách Prahou zcela jistě potkával podněty, které mu prostřednictvím pražského genia locci zanechali Jaroslav Hašek či Franz Kafka. Jeho talent zaujal i legendárního srbského kapelníka Bobana Markoviće, na krátkém turné v r. 2006 v Praze a Německu vzniklo naprosto originální tvůrčí spojení, které konsternovalo zejména publikum v Drážďanech a Berlíně. Poté si podmanil berlínské publikum i na dalších samostatných vystoupeních na Karneval den Kulturen a v Kafee Burger, jeho projev je již znám posluchačům Radia Multikulti a Funkhaus Europa, jeho originalitu vyzdvihuje i recenzent prestižního francouzského časopisu Mondomix.

Talent Gipsyho ocenila i odborná veřejnost ve dvou nominacích na prestižní ceny, včetně Anděla, české obdoby Grammy. Sezona 2006 zavedla kapelu kromě řady festivalů na pódia doprovodných programů MS ve fotbale do Německa či na 4 koncerty do Londýna, včetně největšího evropského karnevalu Notting Hill Carnival. V roce 2006 Gipsy vydává v koprodukci Indies Scope Records, Mars Promotion a Colours Promotion nové album Romano Hip Hop, které se 20. 11. objevilo na pultech, recenzní ohlasy nešetřili vesměs chválou. V inovované sestavě najdeme kromě kytary a houslí i akordeon a elektrický kontrabas, Gipsy zde zúročuje jako autor a interpret všechny zkušenosti které získal na hip hopové scéně (v legendární sestavě Syndrom Snopp), při své producentsko-autorské práci v pop-music (mj. je autorem megahitu prvních Superstar Letím ke hvězdám), i při své cestě ke kořenům romské hudby.

Píseň Jednou si vybrala na kompilaci Gypsy Groove věhlasná americká společnost Putumayo World Music a tamní Global Rhythm Magazine připravil pro americkou veřejnost ochutnávku zařazením titulní skladby Tajsa na svůj sampler. Romano Hip Hop se stal v anketě časopisu Filter písní roku 2006. Geniální showman, jehož tvorba vzbudila zasloužený zájem festivalového publika, odborné veřejnosti u nás i v zahraničí se nyní představuje s tímto unikátním projektem i vám.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Perlička 22. 7. 2015 23:24

  Co sem pletete Lucii Bílou?

  S Rangers nemá pokud vím vůbec nic společného ale ten mladý kluk to je odvaha a je třeba ho obdiv…

 • L. Soukup 26. 4. 2015 00:29

  Artová televize???

  V názvu kanálu je ART (umění) a pak zde pouští Kabát a Tři sestry. Opravdu ubohé.…

 • Venda 58 let 10. 1. 2014 20:54

  Lucie Bílá

  Paní Lucii Bílou celkem rád poslouchám. Ale nelíbila se mně jedna věc, a sice v soutěži "Hledáme…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2007
Žánr: Hudba
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje