Reportéři ČT

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 9036  
Sdílet
| Poslat odkaz

Severočeská elektrárna, která znepokojuje vládu v exotické Mikronésii. Tvrdý kriminál v Zambii za několik turistických fotek hrozí třem Čechům. Nespravedlivé rozsudky za černé jízdy v MHD.

Potíže s elektrárnou Prunéřov

(Filip Černý)

Elektrárna Prunéřov vyvolává už několik let větší vášně a spory než třeba Temelín. Prunéřov je největším producentem skleníkových plynů u nás. Firma ČEZ se rozhodla elektrárnu obnovit a prodloužit tak její fungování o dalších 25 let. Před rokem a půl kvůli tomu odstoupil z vlády Jana Fischera ministr životního prostředí, neustál tlaky na rychlé povolení stavby. Ostatní schvalovací orgány ČEZu takové potíže nedělaly. Výsledkem je, že nový Prunéřov nesplní evropské limity pro účinnost spalování a nic ho to nebude stát. Ve vzdálené Mikronésii z toho radost nemají. Proč, to uvidíte v reportáži Filipa Černého.

Češi obvinění ze špionáže v Zambii

(Aneta Snopová)

Zambie je podle bedekrů jedna z nejbezpečnějších afrických zemí. To si ale rozhodně nemyslí trojice Čechů, která už v Zambii živoří více než měsíc pod dohledem policie. Osudným se jim staly čtyři momentky z hlavního města Lusaky. Pro běžného Evropana jde o klasické turistické snímky, v očích zambijských orgánů jsou to však důkazy o špionážní akci. Bohužel, to není žádná legrace. Přestože česká diplomacie podniká kroky na jejich záchranu, Čechům hrozí drastické mnohaleté vězení. Jejich příběh zaznamenala reportérka Aneta Snopová.

Chybné rozhodnutí soudu

(Michael Fiala)

Čtyřiačtyřicetiletý Martin Koptiš se dostal do nezáviděníhodné situace: má platit za chyby jiných. Začalo to tím, že ho před osmnácti lety okradl kapsář. Kromě jiných věcí mu vzal i občanský průkaz. Krádež nahlásil policii. Po letech mu začaly chodit obsílky od soudu, protože zloděj jezdil pod jeho jménem na černo hromadnou dopravou. Z deseti soudů nicméně polovinu prohrál kvůli chybě soudkyně. Ta mu zasílala korespondenci na neplatnou adresu. Je mu to ale málo platné, protože Dopravní podnik v Praze má v rukou nespravedlivé rozsudky a jaká je skutečnost neřeší. Vede ho k tomu prý péče řádného hospodáře. Pana Koptiše to bude stát přes sto tisíc, které nikomu nedluží. O rozhodnutí soudu se zajímal reportér Michael Fiala.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Češi obvinění v Zambii ze špionáže čekají na soud
  Češi obvinění v Zambii ze špionáže čekají na soud

  26.10.2011 19:40

  Lusaka – Tři Češi, kteří byli v Zambii obvinění ze špionáže, poskytli rozhovor České televizi. Úřady je zadržely údajně kvůli špionáži, ve skutečnosti ale proto, že si vyfotili staré československé letadlo před základnou v Lusace a sochy buvolů před kasárnami. Týden byli v otřesných podmínkách v zambijském vězení. V sobotu je úřady propustily na kauci. Teď v zemi čekají na soud.

 • Češi si pořizovali náčrtky – teď jsou v Zambii obviněni ze špionáže
  Češi si pořizovali náčrtky – teď jsou v Zambii obviněni ze špionáže

  22.10.2011 17:25

  Lusaka - Tři čeští turisté jsou v Zambii obvinění ze špionáže. Do vězení se podle mluvčího českého ministerstva zahraničí Víta Koláře dostali poté, co fotografovali na letišti a následně u nich byly nalezeny například mapky stažené z webového prohlížeče Google Maps. Čeští občané byli v policejní vazbě sedm dní. Bylo tak porušeno jejich právo na spravedlivý proces, neboť ve vazbě lze strávit maximálně 48 hodin. Podle deníku Zambia Daily Mail byli v pátek souzeni v Lusace. Soudkyně jim určila kauci ve výši 36 tisíc korun, po jejím zaplacení byli Češi puštěni na svobodu. Úřadům ovšem museli odevzdat pasy - nemohou tak odjet ze země. Celý případ začal řešit český velvyslanec v Zimbabwe, pod kterého oblast spadá. V Česku příbuzný jednoho ze zatčených tvrdí, že trojice si jako běžní turisté pouze fotografovala zajímavé objekty. Další soud proběhne zřejmě v prosinci, do té doby musí Češi v Zambii zůstat. Hrozí jim až 30 let vězení. Praha považuje kauzu za manipulativní.

 • Aktivisté z Greenpeace protestovali proti Prunéřovu na jeřábu
  Aktivisté z Greenpeace protestovali proti Prunéřovu na jeřábu

  25.5.2011 18:55

  Ústí nad Labem - Sedm aktivistů Greenpeace vylezlo dnes před polednem v centru Ústí nad Labem na dvaatřicetimetrový jeřáb na stavbě před krajským úřadem. Přesně v poledne rozvinuli několikametrový transparent s nápisem Už žádné nové uhelné elektrárny. Chtěli tím upozornit na problematiku dostavby nových bloků elektrárny Prunéřov, právě krajský úřad má v nejbližších dnech vydat další povolení. Aktivisté splnili slib policii a před 13:00 transparent sundali a stavbu opustili. Přesto jim hrozí pokuta za přestupek porušení veřejného pořádku.

 • Modernizaci prunéřovské elektrárny už zřejmě nic nezastaví
  Modernizaci prunéřovské elektrárny už zřejmě nic nezastaví

  1.4.2011 18:31

  Prunéřov – Stavební úřad v Kadani už vydal územní rozhodnutí, které dovoluje zmodernizovat elektrárnu v Prunéřově podle představ společnosti ČEZ. Odpůrci tohoto záměru vyhlásili, že se budou snažit navržené rekonstrukci zabránit. Podle nich bude elektrárna znečišťovat ovzduší víc, než by mohla.

O pořadu

Klikněte pro větší obrázekReportéři ČT – kauzy a reportáže s Markem Wollnerem, aktuální publicistický magazín

Tým reportérů České televize Vám přináší politické, ekonomické i společenské kauzy, hledá zajímavé lidské příběhy a natáčí unikátní rozhovory. Investigativní reportáže z domova i ze zahraničí.

Diskuse

Omlouváme se všem slušným návštěvníkům našeho webu. Kvůli neustálému porušování pravidel diskuse byla u tohoto pořadu diskuse uzavřena.

Stopáž: 37 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pondělí 24. 8.

Přístav mezi vinicemi
Herci proti okupaci
Šlechtic s buldozerem

pondělí 31. 8.

Kostlivec exstarosty Jančíka
Osudový Packard
Zámek v měsíční krajině

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

 

Facebook