Otázky Václava Moravce

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 15585  
Sdílet
| Poslat odkaz

Jak vidí nový ministr školství Petr Fiala budoucnost svoji i celého resortu? A stejná otázka pro ministra zdravotnictví L. Hegera a jeho oponenta D. Ratha.

ČT1 a ČT24, 12.00 – 13.00

Hlavní hosté první části pořadu: Petr FIALA, ministr školství; Miroslav JAŠUREK, předseda, Studentská komora Rady vysokých škol; František DOBŠÍK, předseda, Odborový svaz pracovníků ve školství

Hlavní témata: motivace přijmout ministerský post; podoba zákonů o vysokých školách a finanční podpoře studentů, financování vysokých škol, varianty zápisného a školného, akademické svobody; řešení situace na Fakultě právnické ZČU; postup při čerpání evropských dotací; státní maturity; personální politika MŠMT; financování regionálního školství; reakce na otevřený dopis stínového ministra školství M. Chládka

Hlavní hosté další části pořadu: Leoš HEGER /TOP09/, ministr zdravotnictví; David RATH /ČSSD/, stínový ministr zdravotnictví, hejtman Středočeského kraje; Hana BRIXI, expertka Světové banky; Jaromír GAJDÁČEK, prezident, Svaz zdravotních pojišťoven; Ondřej DOSTÁL, právník, Platforma zdravotních pojištěnců,

Hlavní témata: zdravotnické reformy, jejich dopad a účinnost; přínos a důsledky zvýšení zdravotnických poplatků; fungování výběru operatéra v praxi; přislíbené změny nových zdravotnických zákonů (dojezdový čas, souhlas rodičů); hospodaření zdravotních pojišťoven; IZIP; změna ve vedení SÚKL; protesty proti zániku nemocnic; spolupráce s kraji jako zřizovateli nemocnic; zvýšení DPH a dopad na zdravotnictví; zrušení třídenní karenční lhůty ÚS; uvažované zvýšení pravomocí zdravotních sester

ČT24 13:05 – 14:00

Pokračování debaty z 1. hodiny

Host další části pořadu: René Poruba – odvolaný ředitel Ředitelství silnic a dálnic.

Hlavní témata: postup ŘSD při jednání se společností Eurovia, situace kolem zadávání veřejných zakázek a další důvody sporů s vedením ministerstva dopravy.

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Odvolaný šéf ŘSD Poruba odchází zpět do soukromé sféry
  Odvolaný šéf ŘSD Poruba odchází zpět do soukromé sféry

  13.5.2012 15:35

  Praha - Odvolaný šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba plánuje návrat do soukromé sféry. V případě setrvání na ŘSD by se totiž obával dalších konfliktů s ministrem dopravy Pavlem Dobešem. Poruba to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ministr Dobeš v pátek do čela ŘSD jmenoval Davida Čermáka.

 • Dělat změny v době, kdy se systém dostává do deficitu, není jednoduché
  Dělat změny v době, kdy se systém dostává do deficitu, není jednoduché

  13.5.2012 14:38

  Praha – Ministerstvo má připravený věcný návrh zákona o zdravotních pojišťovnách. Ten by je měl sloučit všechny pod jednu střechu. K tomu je potřeba udělat celou řadu drobnějších změn, tvrdil ministr zdravotnictví Leoš Heger v Otázkách Václava Moravce na ČT24. Klíčové jsou podle něj v systému zdravotnictví dva zákony - o zdravotních pojišťovnách a univerzitních nemocnicích. Sociální demokraté berou podle hejtmana Středočeského kraje a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha celý plán ministerstva jako plán k odstartování privatizace zdravotních pojišťoven.

 • Ministr školství se omluvil za příliš těžký maturitní test
  Ministr školství se omluvil za příliš těžký maturitní test

  13.5.2012 19:11

  Praha – Nový ministr školství Petr Fiala se v Otázkách Václava Moravce omluvil studentům za příliš těžký maturitní test z matematiky. Společnost Cermat prý plošně upraví hodnocení těžší verze testu, aby nebyli maturanti poškozeni. Proti příliš těžkému maturitnímu testu z matematiky ve vyšší úrovni protestovali ředitelé škol, Jednota českých matematiků i studenti na sociálních sítích. Chybu přiznalo i vedení Cermatu.

 • Rath: Nejásejme předčasně, možná přijdou nové IZIPy
  Rath: Nejásejme předčasně, možná přijdou nové IZIPy

  11.5.2012 19:15

  Praha - Sociální demokraté budou na příští schůzi Poslanecké sněmovny požadovat zřízení vyšetřovací komise k projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka. Od premiéra Petra Nečase (ODS) čeká podle svých slov podporu. Premiér a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se ve čtvrtek shodli, že projekt IZIP skončí do prázdnin. VZP do něj za deset let vložila skoro dvě miliardy korun. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha navíc není jisté, zda vláda při prosazování elektronizace zdravotnictví nevyjedná nové, podobně netransparentní projekty. Předseda správní rady pojišťovny Marek Šnajdr reagoval tím, že vytvoření úspěšného a účinného projektu v současnosti brání chybějící zákony.

 • Šéf CERMATu připustil málo času na test z matematiky
  Šéf CERMATu připustil málo času na test z matematiky

  11.5.2012 19:42

  Praha – Podle tzv. validační komise je letošní hojně kritizované zadání státních maturit z matematiky ve vyšší obtížnosti z hlediska kvality otázek v pořádku, jako problémová se však ukázala časová náročnost. Sdělil to ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Pavel Zelený a připustil tím námitky, které po písemné části letošních maturit vznesla řada studentů, učitelů a odborné veřejnosti. Šéf CERMATu ale znovu zdůraznil, že zdatní studenti v žádném případě nebudou kvůli zvýšené časové náročnosti poškozeni. Díky zpětnému přepočítání a "harmonizaci" výsledků se jejich výsledky mohou dle odhadů na škále 50 bodů vylepšit o 6 až 7 bodů. 

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo je…
Václav Moravec
Václav Moravec

moderátor, redaktor

* 25. 6. 1974

Související pořady