Otázky Václava Moravce

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 15585  
Sdílet
| Poslat odkaz

Témata, o kterých se začne mluvit. Diskusi připravují: Václav Moravec, Čestmír Franěk a Marek Straka

Otázky Václava Moravce 8. 1. 2012 – ČT1 a ČT24, 12.00 – 13.00

Hlavní hosté první části pořadu: Miroslav KALOUSEK /TOP09/, ministr financí, 1. místopředseda strany; Jaroslav ZAVADIL, předseda ČMKOS; Zbyněk FROLÍK, generální ředitel, Linet s.r.o.

Hlavní témata: rozpočet 2011; rozpočet 2012, eventuality vývoje, ekonomické prognózy, recese v EU a ČR; řešení krize eurozóny, pomoc ČR; pokračování vládních reforem, vliv na sociální situaci, debata s odbory a zaměstnavateli; činnost finančně analytického útvaru MF, boj proti korupci; další postup v případech MUS, ProMoPro atd.; čerpání evropských fondů; vznik Aeroholdingu, neúspěch ekologického tendru

ČT24 13:05 – 14:00

Pokračování debaty z 1. hodiny pořadu

Hlavní hosté další části pořadu: Josef DOBEŠ /VV/, ministr školství; Marcel CHLÁDEK /ČSSD/, stínový ministr školství, místopředseda senátorského klubu strany; Karel RÝDL, prorektor, Univerzita Pardubice,

Host na telemostu: Jan VITULA /TOP09/, bývalý vrchní ředitel MŠ, expert strany pro oblast školství,

Hlavní témata: evropské fondy, řešení pozastavení dotací, příčiny současného stavu, personální politika; rozpočet 2012, platy učitelů, dopad reforem na resort, změna financování škol; situace základního školství, plošné testování žáků; učňovské školství; státní maturity; vysoké školství – protesty vysokých škol; zaostávání celkové vzdělanosti populace; financování sportu a tělovýchovy

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Více na portálu ČT24

 • Univerzity kritizují reformu, podle Dobeše nejde vyhovět všem
  Univerzity kritizují reformu, podle Dobeše nejde vyhovět všem

  6.1.2012 23:05

  Praha – Při přípravě reformy vysokých škol nelze zohlednit všechny připomínky akademiků.  Ministerstvo školství tak reagovalo na čtvrteční jednání předsedů akademických senátů vysokých škol, na němž odmítli dva reformní zákony a vyzvali k protestům. Úředníci oponují tím, že zákony nevycházejí z požadavků zájmových skupin. Reformu prý s akademickou obcí konzultovali dostatečně. Proti materiálu se ale postavilo 20 z 26 senátů veřejných vysokých škol.

 • ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k čerpání eurofondů
  ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k čerpání eurofondů

  6.1.2012 12:59

  Praha - Opoziční ČSSD bude žádat o svolání mimořádné schůze sněmovny k čerpání evropských fondů. Nejhorší situace je podle sociálních demokratů v operačních programech, které obhospodařují ministerstva školství, životního prostředí a pro místní rozvoj. Česku dokonce hrozí úplné zastavení evropských dotací, uvedli předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a někdejší eurokomisař Vladimír Špidla. Vzhledem k počtu koaličních poslanců se ale schůze nemusí vůbec uskutečnit. Poslanci však mohou o věci debatovat v diskusi o pořadu schůze.

 • O post děkana plzeňských práv se ucházejí čtyři učitelé z fakulty
  O post děkana plzeňských práv se ucházejí čtyři učitelé z fakulty

  6.1.2012 10:25

  Plzeň - O funkci děkana plzeňských práv se ucházejí čtyři kandidáti. Jsou jimi pedagogové Přemysl Raban, Miloslava Wipplingerová a Jan Pauly a proděkanka pro studium Petra Jánošíková. Akademický senát bude nového děkana vybírat na svém zasedání 23. ledna. Předseda senátu shromáždil do čtvrteční uzávěrky pět platných návrhů, řekla ČTK mluvčí univerzity Kamila Kvapilová.

 • 20 z 26 univerzit nedoporučuje vysokoškolskou reformu
  20 z 26 univerzit nedoporučuje vysokoškolskou reformu

  5.1.2012 21:04

  Praha - Návrh reformy vysokých škol odmítlo 20 z 26 akademických senátů univerzit. Předsedové senátů vyzvali k peticím a stávkám. Se svými připomínkami se chtějí obrátit také na vládu, ministr Josef Dobeš (VV) prý jejich námitky zkresluje. Ministerstvo se ale brání, výhrady škol prý nemusí brát v potaz. Reforma se připravuje několik let, počítá mimo jiné se zavedením školného. Kvůli nesouhlasu akademiků byly změny pokaždé odloženy.

 • Podle obcí povede Dobešova reforma k zániku malých škol
  Podle obcí povede Dobešova reforma k zániku malých škol

  5.1.2012 17:27

  Praha - Města a obce se ostře postavily proti návrhu ministra školství Josefa Dobeše, podle nějž by měly být školy financovány podle naplněnosti tříd. Vedlo by to k zániku malých škol, obává se Svaz měst a obcí ČR, Spolek pro obnovu venkova a Sdružení místních samospráv ČR. Jejich zástupci proto návrh odmítli. Na dnešním setkání se senátorem a stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem se také dohodli uspořádat na toto téma veřejné slyšení v Senátu. Změnou financování chce ministerstvo bojovat s poloprázdnými třídami, opatření by mělo začít platit od roku 2013.

 • STEM: Češi jsou rekordně skeptičtí k dalšímu vývoji země
  STEM: Češi jsou rekordně skeptičtí k dalšímu vývoji země

  5.1.2012 15:03

  Praha - Češi jsou rekordně skeptičtí k dalšímu vývoji země. Každý druhý má za to, že se situace v ČR vyvíjí nesprávným směrem, a 40 procent obyvatel republiky míní, že situace nesměřuje nikam. Jen desetina Čechů vyjádřila optimismus. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) z prosince 2011. STEM monitoruje názor na směřování situace v ČR od roku 1996, tak negativní výsledek agentura ještě nezaznamenala.

 • Dobeš: Pokud peníze nevyčerpáme, odstoupím
  Dobeš: Pokud peníze nevyčerpáme, odstoupím

  5.1.2012 08:15

  Praha – Po středeční tiskové konferenci zabývající se auditem Evropské komise ohledně čerpání peněz z programu Evropské unie vyhrazeného na vzdělávání se ukázalo, že ministr školství Josef Dobeš (VV) prozatím ustál krizi s hrozícím pozastavením dotací. Podle Dobeše není nutné pozastavit národní certifikace prostředků a chyby vyplývající z auditu EK se podle jeho slov povede rezortu hravě napravit do čtyř měsíců. Ve středečním vydání pořadu Interview ČT24 pak prohlásil, že se peníze z eurofondů podaří ministerstvu školství vyčerpat všechny. Pokud se tak nestane, odstoupí z funkce ministra.

 • Zkouška podobná maturitě bude i pro lidi se základní školou
  Zkouška podobná maturitě bude i pro lidi se základní školou

  4.1.2012 16:45

  Praha - Zkoušku podobnou státní maturitě bude moci složit i člověk se základním vzděláním. Podle mluvčího centra pro přípravu maturit Cermat Petra Habáně se pak zkouškou z určitého předmětu bude prokazovat třeba u budoucího zaměstnavatele. Za zkoušky se bude platit, spuštěny budou ještě letos. Zájemci se na ně ale budou muset doučit svépomocí, profitovat tak zřejmě budou i vzdělávací agentury.

Stopáž: 60 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo je…
Václav Moravec
Václav Moravec

moderátor, redaktor

* 25. 6. 1974

Související pořady