Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14789  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Bílá věž

V Hradci Králové určitě nepřehlédnete Bílou věž, 72 metrů vysokou dominantu města. Měla několik úkolů. Jedním bylo samozřejmě střežit město před nebezpečím, ale v podstatě jediným nebezpečím byl kdysi požár. Přímo uvnitř věže na vás čeká, kromě výpravy do její historie, taky několik zajímavých exponátů. Jedním z nich je model památky. Tři metry vysoká maketa z 500 dílů je světovým unikátem. Ale není to to jediné, co návštěvníci obdivují. Pozornost poutá Augustin. Je to jeden z největších zvonů v celé České republice a má zajímavý příběh. Vznikl totiž dřív než slavná stavba. To vše se dozvíte přímo v Bílé věži. A odměnou za vystoupání na samotný vrchol vám bude výhled na celé město a jeho okolí.

Bílá věž Hradec Králové

Franušova 168/1
500 03 Hradec Králové
telefon: 495 511 455
bilavez@adalbertinum.cz
www.bilavez.cz

ukázat na mapě

Dinosauři

Většina z vás asi někdy navštívila některý z našich Dinoparků. Když vstoupíte, nejdřív vás nejspíš uchvátí velikost exponátů. Věděli jste, že jsou vyráběné ve skutečné velikosti? Ale asi netušíte, jak tato monstra přicházejí na svět. Na okraji města Plzeň je líheň těchto „drobečků“ a my se právě do ní vypravíme. Dozvíme se, že modely se dělí na dva typy –pohyblivé a statické. Zatímco na ty první si můžete sáhnout, pohyblivé můžete obdivovat jen zdáli. Ale zpět k výrobě. Představte si, že některé výrobní postupy jsou stejné jako v automobilovém průmyslu. Například skenování modelů z hlíny sloužící k počítačovým úpravám. Mimo jiné se taky dozvíte různé historky spojené s jejich tvorbou a taky přepravou hotových obrů do jejich teritoria.

DinoPark Plaza Liberec

Palachova 1404
460 90 Liberec
telefon: 378 774 636
liberec@dinopark.cz
www.dinopark.cz

ukázat na mapě

Dolování zlata

Staří Keltové už v 5. století před naším letopočtem v krajině blanických rytířů rýžovali zlato na řece Blanici. A vzácný kov tu dobývali taky z křemenných žil. Společně se vypravíme do obce Roudná, kde se těžba rozšířila ve středověku. Ve 20. století tu vytěžili nejvíc zlata v celém Rakousko-Uhersku. Navíc byl místní důl nejvýnosnějším nejen u nás. Dál se vydáme po naučné stezce, která nás provede historií zdejšího dolování místního daru paní Přírody a seznámí nás s postupem při jeho úpravách a zpracování. Z několika informačních tabulí se dozvíme, co všechno bylo zapotřebí, aby zdejší bohatství mohlo putovat do světa. Vedlejší obci pak dominuje romantická rotunda, kterou podle pověsti vybudovali právě horníci.

ZO ČSOP Vlašim

Pláteníkova 264
258 01 Vlašim
telefon.: 777 800 461
katka.cervenkova@csop.cz
www.csopvlasim.cz

ukázat na mapě

Retroautomuzeum

Ti starší z nás si jistě rádi zavzpomínají při prohlídce Retroautomuzea ve Strnadicích. Jeho zakladatel Libor Kucharski se zamiloval do aut, která vládla našim silnicím v éře socialismu. Většina z nich pochází ze zemí bývalého takzvaného východního bloku. Najdete tu hlavně staré škodovky, ale těšit se můžete i na jejich kolegyně z kopřivnické Tatry. A k vidění je tu i pár zástupců západní produkce, kteří ovšem tehdy byli k mání jen v Tuzexu, nebo třeba stará tramvaj. Zajímá vás, kolik tehdy auto stálo, třeba takový Trabant? Prozradíme vám i to. Prohlédneme si vystavené kousky a dozvíme se, jak je nadšený sběratel získává, ale budou nás zajímat i muzejní prostory. Tedy bývalý kravín, který Libor koupil a s pomocí kamarádů opravil a upravil tak, aby v něm mohl své poklady umístit.

Strnadice 27
257 53 Vrchotovy Janovice
telefon: 602 735 076
retroautomuzeum@gmail.com
www.retroautomuzeum.com

ukázat na mapě

Květná zahrada

Květná zahrada neboli Libosad patří k chloubám Kroměříže. Spolu s tamním Arcibiskupským zámkem byla dokonce zapsána do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. U jejího zrodu stál po třicetileté válce olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna - Kastelkornu, který chtěl vybudovat zahradu po vzoru italských. Jenže pak se mu dostal do ruky plánek nově vzniklé ozdoby sídla francouzských králů ve Versailles a všechno bylo jinak. V průběhu staletí se podoba Libosadu samozřejmě poněkud změnila. Nedávno se ale dočkal velké rekonstrukce, při níž byly obnoveny i už zaniklé prostory. Největším pomocníkem pro ty, kteří se do velkého díla pustili, byly grafické listy z dílny holandského rytce z konce 17. století. Na těch je totiž tehdejší uspořádání zahrady zachyceno.

Květná zahrada v Kroměříži

ul. Generála Svobody
767 01 Kroměříž'
telefon: 723 962 891
zamek.kromeriz@npu.cz
www.zamek-kromeriz.cz

ukázat na mapě

Šachova synagoga

K zajímavým a unikátním památkám moravského města Holešov patří židovská synagoga z 16. století. K jejímu zachování přispělo i to, že v době druhé světové války sloužila jako skladiště, zatímco k modlitbám byla využívaná druhá, novější. Tu nacisté vypálili, stará jejich pozornosti unikla. Prohlédneme si staré prostory, přidáme pár zajímavostí k nejvzácnějšímu vybavení. A pak se budeme věnovat jednomu ze zdejších rabínů. Jmenoval se Šabtaj ha – Kohen, ale říkali mu Šach. Patřil k nejvýznamnějším židovským učencům, psal knihy, podle kterých se dodnes vyučuje. A stále má hodně obdivovatelů po celém světě. Několik století mezi lidmi přežily i legendy spojené s jeho životem i smrtí. My vám prozradíme například, jak to bylo s knihou, která se dopsání dočkala až po jeho smrti a s místem jeho posledního odpočinku.

Šachova synagoga

Příční ulice
769 01 Holešov
telefon: 573 397 822, 603 796 411
brazdil@mks-holesov.cz
www.holesov.info/synagoga

ukázat na mapě

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Mirka 2. 6. 2015 09:13

  Velká pochvala

  Děkuji autorům Toulavé kamery. Je to jeden z mála pořadů , který se neokoukal a vždy pobaví a zauj…

 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

 • Platce poplatku 24. 5. 2015 08:45

  Program

  dnesniho dilu chybi jak zde, tak na teletextu !! A ja se ptam, jak je to mo…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 5. 7. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 9. 7. po půlnoci – 01:05

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 21. 6.

Semanín
Drátěné umění
Okolí Přeštic
Hornické muzeum
Čarověníky
Úzkokolejka

neděle 28. 6.

Jeseník
Slavičín
Zámek Slatiňany
Chotilsko
Hutní figurky
Oslavany

neděle 5. 7.

Bílá věž
Dinosauři
Dolování zlata
Retroautomuzeum
Květná zahrada
Šachova synagoga

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje