Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14741  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Zámek Rájec nad Svitavou

Zámek Rájec nad SvitavouU zrodu zámku v Rájci nad Svitavou stál v 18. století rod knížat ze Salmu. Podle vzoru letohrádků francouzské aristokracie z doby vlády Ludvíka XV. ho nechal vystavět Antonín Karel a architektovi dal za úkol vytvořit sídlo, které by rod dobře reprezentovalo rod Salmů na císařském dvoře. Sám Antonín Karel patřil k nejvlivnějším šlechticům u dvora Marie Terezie a ta mu dokonce osobně domluvila nevěstu, jednu ze svých dvorních dam. Na stavbě zámku se rozhodně nešetřilo a nákladná byla i výzdoba interiérů. Nejprve si prohlédneme reprezentační prostory. V jídelně se scházela celá rodina při slavnostních příležitostech, na pohárech i sklenicích najdeme erb rodu. Sál předků zase připomíná slavné muže ze Salmu. A nahlédneme i do prostor, kde si panstvo užívalo soukromí.

Zámek Rájec

Blanenská 1
679 02 Rájec-Jestřebí
telefon: 516 432 013
rajec@npu.cz
www.zamekrajec.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Výstava Brána do vesmíru

Výstava Brána do vesmíruUž jen ti dříve narození pamatují, jaká to byla sláva, když do vesmíru vylétla umělá družice Sputnik. A ještě významnější událostí byl start prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Celých bezmála šest desítek let takzvaného kosmického věku lidstva si teď můžeme připomenout na výstavě Brána do vesmíru, kterou hostí pražské Výstaviště. Najdeme na ní vzácné poklady z amerických i sovětských misí za hranice atmosféry. A sami se na chvíli dobyvateli světa hvězd můžeme stát. Máte například chuť vyzkoušet si přistání raketoplánu? Nebo usednout do křesla, v němž kosmonauti před svou výpravou trénují? To všechno je na unikátní výstavě povoleno. Určitě stojí za to při její prohlídce zmínit fakt, že naše republika byla třetí zemí na světě, která vyslala mezi hvězdy svého občana.

Výstava Brána do vesmíru

Výstaviště 67
170 00 Praha 7-Holešovice
telefon: 774 090 083
vstupenky@jvsgroup.cz
www.branadovesmiru.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Krojované panenky

Krojované panenkyDaniela Hanušová je sice rodilá Pražačka, ale už před řadou let zakotvila v chalupě po předcích v Kocelovicích na západě Čech. A s krajem i tamními zvyky se poměrně rychle sžila. Jejím synům se zalíbilo vystupování v dudáckých kapelách a ona pro ně začala šít tradiční kroje. Když pak potomci odrostli a stroj po babičce osiřel, zkusila pro něj a koneckonců i pro sebe najít novou náplň. Pustila se do prohlížení starých fotek, časopisů, knih a načerpala tam inspiraci pro výrobu krojovaných panenek. Obléká je do tradičních obleků a jejich prostřednictvím se snaží připomínat staré lidové obyčeje. V jejím království tak narazíme na masopustní průvod, potkáme kluky, kteří s pomlázkami a řehtačkami slaví Velikonoce, a dozvíme se, jak vypadal za našich babiček advent.

Obecní úřad Myštice

Myštice 15
388 01 Blatná
telefon: 383 490 211
info@obecmystice.cz
www.obecmystice.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Hostýnské vrchy

Hostýnské vrchyHostýnské vrchy byly vyhlášeny přírodním parkem. Můžeme se v nich toulat v lesích a objevovat i vzácné rostliny. Své stopy tu ale zanechali taky naši dávní předci. Ti nejstarší se v kraji usadili už v pravěku, později si tady Keltové vybudovali oppidum. A ještě později na vrch Hostýn začali mířit poutníci. Hora, k jejímuž jménu bývá někdy přidáváno Svatý, je totiž jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. Za jeho vznik mohou podle legendy vlastně tak trochu tatarští bojovníci. Právě před nimi se sem prý schovali místní lidé a na přímluvu Panny Marie byli zachráněni. Proto postavili jako projev vděčnosti její sochu, pak kapli a nakonec velkou baziliku. Připomeneme si ale taky hrad, který stával na vrchu Skalný, a porozhlédneme se po kraji ze staré rozhledny.

Městské informační centrum

Pod Platany 2
768 61 Bystřice pod Hostýnem
telefon: 573 501 901
info@mubph.cz
www.mubph.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Pěchotní srub K-S 14 U CihelnyKdyž v době ohrožení naší republiky hitlerovským Německem začalo budování systému pohraničního opevnění, jeho součástí měl být i pěchotní srub U cihelny v Králíkách. Jenže stejně jako další objekty, ani on se nedočkal praktického využití. Po Mnichovské dohodě byl vyklizen a za války sloužil německé armádě hlavně k testování dělostřeleckých zbraní. Po osvobození v něm například sídlila rozvědka. Na konci minulého století se dočkal rekonstrukce a postupně se začal měnit v muzeum, které ocení nejen milovníci vojenské techniky, ale i historie. Co všechno se v prostorách, kde měli pobývat obránci naší vlasti, dochovalo? Dozvíme se například, k čemu sloužily kasematy nebo dvojčatová střílna. Pokud jste ještě neslyšeli o dělostřelecké oponce, prozradíme vám, jak fungovala. A zajímavostí nás čeká mnohem víc.

Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny

Velké náměstí 367
561 69 Králíky
telefon: 603 517 932
KS14muzeum@seznam.cz
www.militaryclub.info

ukázat na mapě

přehrát video

Kostel sv. Gabriela

Kostel sv. GabrielaSvatostánků bychom v Praze našli desítky, možná stovky. Na Smíchově, na úpatí Petřína, společně navštívíme jeden, který se svým vzhledem od většiny svých kolegů dost liší. Jeho 43 metrů vysoká hranolová věž se k nebi vypíná z komplexu, který dřív býval klášterem. Kostel Zvěstování Panny Marie je známý taky jako kostel sv. Gabriela, proto, že byl součástí stejnojmenného opatství. Obyvatelkami areálu byly sestry z řádu benediktinů, které k nám přišly z Beuronu v Německu poté, co tamní kancléř Bismarck začal po vzoru Josefa II. rušit řeholnické areály. A svatostánek připomíná takzvanou beuronskou uměleckou školu. Zajímá vás, co je pro ni typické a kdo byli její nejvýznamnější představitelé? Prozradíme vám to. A pozor, smíchovský kostel je druhou nejucelenější evropskou památku v tomto stylu vytvořenou.

Kostel sv. Gabriela

Holečkova 10
Praha 5-Smíchov
www.beuron.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

 • Platce poplatku 24. 5. 2015 08:45

  Program

  dnesniho dilu chybi jak zde, tak na teletextu !! A ja se ptam, jak je to mo…

 • T.O. Gladming Star 26. 4. 2015 17:34

  Omyl, slavná osada Rykatádo je z jizerek

  K tomu Rykatádu paní Jančaříková, tedy i písničce od Boba Hurikána: 11. června 1935, se dohodlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2015 – ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 24. 5. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 25. 5. po půlnoci – 00:30

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 17. 5.

Po stopách sv. Jana Nepomuckého
Staré parní stroje
Pražský hrad
Chadimův mlýn
Ševcovské řemeslo
Po stopách barona Františka Ringhoffera

neděle 24. 5.

Zámek Rájec nad Svitavou
Výstava Brána do vesmíru
Krojované panenky
Hostýnské vrchy
Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny
Kostel sv. Gabriela

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje