Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14741  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Šumperk

V Šumperku si připomeneme slavnou i temnou historii města. Dařilo se v něm už dávno soukenictví a plátenictví. Rozvoji řemesel ale učinily přítrž čarodějnické procesy. Po jejich skončení navíc nikdo nechtěl s místními řemeslníky obchodovat. Pomohl až císař, který zdejším pláteníkům udělil privilegium na výrobu textilií mezulánu a barchetu, a díky tomu odstartovala nová éra šumperského hospodářství. Na počátku 19. a 20. století bylo ve městě na dvě desítky textilních továren. A místní průmyslníci se předháněli ve výstavbě přepychových domů. Zvali si významné architekty a rozhodně na svých sídlech nešetřili. Šumperku se dokonce svého času říkalo Malá Vídeň. Společně si prohlédneme nejhonosnější stavby z tohoto období.

Městský úřad Šumperk

Náměstí Míru 1
787 01 Šumperk
telefon: 583 388 111
posta@sumperk.cz
www.sumperk.cz

Dinopark

Desítky dinosaurů, ale taky třeba šavlozubí tygři. To všechno nás čeká v Dinoparku v Liberci. Zjistíme, co stálo u zrodu projektu ryze českých expozic o zvířatech z dávných časů. Připomeneme si taky známé knihy a filmy, které v nás probudily touhu poznat tvory, kteří obývali Zemi dlouho před námi. A pak se vypravíme na cestu historií planety od velkého třesku až po současnost. Část expozice věnovaná právě naší éře je nazvaná trochu pochmurně Dobou odpadovou, takže nás dovede i k zamyšlení. Nejdéle se zdržíme v druhohorách, kde můžeme prozkoumat tehdejší obyvatele. Na některých modelech se budeme věnovat kupříkladu stavbě jejich těla. U dalších pak zase zjistíme, jak to bylo s pohybem všech obrů i jejich menších kolegů.

DinoPark Plaza Liberec

Palachova 1404
460 90 Liberec
telefon: 378 774 636
liberec@dinopark.cz
www.dinopark.cz

Prachovské skály

Rájem turistů i horolezců jsou Prachovské skály. Naši předci se v téhle oblasti usadili už v pravěku, ale teprve v 19. století se začala stávat oblíbeným výletním místem. Prvním slavným návštěvníkem byl habsburský monarcha František, kterého místní myslivci pronesli jednou ze soutěsek. A té se od té doby říká císařská chodba. Zavítal sem taky spoluzakladatel Klubu českých turistů Vojtěch Náprstek. Podle něj je zase pojmenovaná jedna ze skal. Na počátku minulého století zdejší poklady objevili horolezci a začali dobývat jednotlivé skalní věže. Dozvíme se taky, jak to bylo s pokladem, který tu byl podle pověsti zakopán nebo se zlatem, které tu prospektoři hledali. A samozřejmě se porozhlédneme i po kraji, protože míst, která nabízejí krásné výhledy do daleka, je tu celá řada.

Městské informační centrum Jičín

Valdštejnovo náměstí 1
506 01 Jičín
www.jicin.org
www.cesky-raj.info

Muzeum letectví

V Deštné na jihu Čech vyrostla hned dvě zajímavá muzea. V jednom se můžete dozvědět vše podstatné o provaznickém řemesle, v druhém vám pak nabídnou výlet do historie letectví. A právě to bude naším cílem. V letošním roce se tu věnují ze všeho nejvíc letcům, kteří se za druhé světové války zapojili do bojů ve službách zahraničních armád. Někteří z nich stoupali na oblohu ve službách britského královského letectva a zúčastnili se kupříkladu bitev o Francii nebo Británii. Zavzpomínáme na ty, kteří válku nepřežili, ale i na osudy těch, kteří se vrátili domů. A místo díků se dočkali odsouzení a vězení. Čekají nás ale i další zajímavé exponáty. Většina z nich potěší zejména pány, ale na své si tu přijde i něžné pohlaví. A prohlédneme si i letadélko, kterému se říkalo Nebeská blecha.

Muzeum letectví

Náměstí Míru 61
378 25 Deštná
telefon: 721 415 581
www.muzeum.khl-jhradec.cz

Roštejn

Nevelký hrad Rozenštejn neboli Růžová skála, který my známe pod názvem Roštejn, vyrostl v polovině 14. století. Jeho původním posláním bylo střežit hranice jindřichohradeckého panství. Jeho dominantou je bezmála padesát metrů vysoká sedmiboká věž. Z jejího vrcholu při troše štěstí dohlédneme až do Alp. V 16. století ovšem Zachariáš z Hradce zásadně změnil podobu stavby. Nechal ji v duchu renesance proměnit v lovecký zámeček, kde panstvo hodovalo a užívalo si radovánek po honitbách. Ze Zachariášových časů pochází taky kaple, kterou si společně prohlédneme. Časy jejího vzniku připomíná renesanční klenba, později pak přibyl barokní oltář. Zavítáme taky do dvou sálů. Jeden z nich se jmenuje erbovní a druhý botanický. Dozvíme se, jak k těmhle jménům přišly.

Hrad Roštejn

Doupě 1
588 56 Telč
telefon: 567 243 738
rostejn@cmail.cz
www.hrad-rostejn.cz

Výstava Oldřicha Kulhánka

Výstava v pražském Poštovním muzeu, kterou společně navštívíme, určitě potěší všechny filatelisty a milovníky bankovek. Je totiž věnovaná tvorbě malíře, ilustrátora a grafika Oldřicha Kulhánka. Připomeneme si jeho životní příběh, v němž najdeme řadu úspěchů, ale taky dobu stíhání a věznění. Dozvíme se, že vystudoval na umělecko–průmyslové škole u Karla Svolinského, kterému dokonce věnoval svůj první návrh známky. A pak se budeme těšit prohlídkou návrhů i jejich výsledné podoby, kterou mnozí z nás mívali v albech nebo peněženkách. Těšit se můžete na 42 známek. Autor je tvořil velmi rád, většinou jejich náměty čerpal z naší historie. A prozradíme vám i to, proč návrh desetikorunové bankovky z roku 1971 navzdory tomu, že vyhrál soutěž, putoval do trezoru.

Poštovní muzeum

Nové mlýny 2
110 00 Praha 1
telefon: 222 312 006
postovni.muzeum@cpost.cz
www.postovnimuzeum.cz

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

 • Platce poplatku 24. 5. 2015 08:45

  Program

  dnesniho dilu chybi jak zde, tak na teletextu !! A ja se ptam, jak je to mo…

 • T.O. Gladming Star 26. 4. 2015 17:34

  Omyl, slavná osada Rykatádo je z jizerek

  K tomu Rykatádu paní Jančaříková, tedy i písničce od Boba Hurikána: 11. června 1935, se dohodlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 31. 5. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 1. 6. po půlnoci – 00:20

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 17. 5.

Po stopách sv. Jana Nepomuckého
Staré parní stroje
Pražský hrad
Chadimův mlýn
Ševcovské řemeslo
Po stopách barona Františka Ringhoffera

neděle 24. 5.

Zámek Rájec nad Svitavou
Výstava Brána do vesmíru
Krojované panenky
Hostýnské vrchy
Pěchotní srub K-S 14 U Cihelny
Kostel sv. Gabriela

neděle 31. 5.

Šumperk
Dinopark
Prachovské skály
Muzeum letectví
Roštejn
Výstava Oldřicha Kulhánka

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje