Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14699  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Starý Kolín

Starý KolínVe Starém Kolíně zjistíme, co má tahle obec společného s městem Kolín, poblíž něhož vyrostla. Pak si prohlédneme některé památky, které připomínají její dlouhou historii. Tou nejvýraznější je kostel sv. Ondřeje postavený už v roce 1267. Současnou podobu dostal v 18. století v duchu nesantiniovské barokní gotiky. Je dílem slavného K. I. Dientzenhofera. Prohlédneme si nejen unikátní architektonické prvky, ale taky kostelní věž a nemineme ani sousední márnici, která ovšem zatím na nový kabát teprve čeká. Vypravíme se pak ještě kousek dál od obce, abychom mohli obdivovat jednu zajímavou technickou památku. Vodní kanál Šífovka sloužil k zásobování kutnohorských dolů dřevem a dřevěným uhlím a vybudován byl z rozhodnutí císaře Rudolfa II.

Starokolínský okrašlovací spole

Veletovská 45
281 23 Starý Kolín-Bašta
sos@starykolin.cz
www.starykolin.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Fujary

FujaryFujary máme nejspíš všichni spojené hlavně s pastevci ve slovenských horách. Ale my si je vyzkoušíme v Kamenickém Šenově, v dílně Radka Musila, který na ně nejen hraje, ale taky je vyrábí. Připomeneme si, že pastýřům původně tenhle nástroj sloužil nejen k udržování stáda v klidu, ale taky k dorozumívání se s kolegy. Dávali totiž jeho tóny vědět, kde se nacházejí. Zajímat nás bude ale taky to, jak se fujara vyrábí. Ty původní měřívaly zhruba sto třicet centimetrů a někdy je jejich majitelé používali i jako hůl. Délka těch dnešních je nejčastěji zhruba o čtyřicet centimetrů větší, takže přivést takového obra na svět není jen tak. A bačové by už taky nezvládli ovládat všechny dírky na nástroji, a tak vznikl vzduchovod. I ten si prohlédneme.

Hudební uskupení Naše fujary

Okružní 798
471 14 Kamenický Šenov
telefon: 776 265 630
info@fujary.cz
www.fujary.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Údolí ticha

Údolí tichaJarního sluníčka si užijeme při procházce po naučné stezce Údolí ticha, která nás provede křivoklátskými lesy kolem Zdic. Naprostý klid tu ruší jen bublání Pařezového potoka a zpěv ptáků. Zastavíme se ve vesničce Kublov, v níž se narodil hudební skladatel Josef Leopold Zvonař. Jméno přítele Bedřicha Smetany vám možná nic neříká, ale jeho skladba Čechy krásné, Čechy mé… doslova zlidověla. V nedalekých Hudlicích zase přišel na svět Josef Jungmann. Nad jeho rodnou vsí se tyčí skála, která podle ní dostala jméno. Uvnitř se vytvořily pseudokrasové jeskyně, k nejdelší z nich se váže zajímavá pověst. A minout nesmíme ani Vraní skálu, která nabízí krásné výhledy do okolí. A vyšlápneme si i na vrchol Velíz, který má dlouhou historii.

Městské informační centrum Beroun
www.mesto-beroun.cz

CHKO Křivoklátsko
www.krivoklatsko.ochranaprirody.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Tkalcovna

TkalcovnaV kamenité půdě na pomezí jižních Čech a Českomoravské vrchoviny se dařívalo především bramborám a rovněž třeba lnu. Navíc tu lidé chovali ovce. A proto se tu taky rozvíjelo tkalcovské řemeslo. K městům, v nichž se pravidelně ozývalo cvakání stavů, patřil i Strmilov. Kupříkladu v polovině 18. století se prací na nich živily víc než tři desítky místních obyvatel. Dnes tu funguje tkalcovna jediná. Návštěvníkům nabízí výpravu do časů minulých, protože je navíc muzeem. Patří rodině Kubákových, jejichž předci se řemeslu věnovali už v 19. století. Prohlédneme si historické stroje, na nichž se například z ovčího rouna vyráběly přikrývky. A zalistujeme taky ve starých vzornících, abychom si udělali představu, jak pestrý sortiment byl před lety k mání.

Tkalcovna Kubák

Kunžatecká 25
378 53 Strmilov
telefon: 739 028 942
info@tkalcovna.cz
www.tkalcovna.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Klášter Broumov

Klášter BroumovKlášter v Broumově vybudovali benediktýnští mniši ve 14. století. Jeho osud poznamenaly husitské války, velký požár města i doba nepřející řeholníkům. V posledních letech se ale dočkal nového kabátu a obnovou prošla i umělecká díla v interiéru. Právě v těchto dnech můžou návštěvníci památku v plné parádě znovu obdivovat, takže se samozřejmě přidáme. Čeká nás kupříkladu vzácná stropní freska v knihovně, v níž se mimochodem natáčel seriál F. L. Věk. Rekonstrukcí by zanedlouho měly projít i mnišské cely, v nichž pak budou smět hosté přenocovat. Ve stejně skromných podmínkách, jaké tu mívali jejich původní obyvatelé. Nahlédneme taky do rozlehlé zahrady, která klášter obklopuje a kterou zdobí několik staveb. Zastavit se můžeme například v kuželníku, kde si bratři krátili dlouhou chvíli.

Klášter Broumov

Klášterní 1
550 01 Broumov
telefon: 491 521 282
prohlidky@broumovsko.cz
www.klasterbroumov.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Po stopách Jiřího Trnky

Po stopách Jiřího TrnkyPlzeň proslavili mimo jiné mistři loutkářského řemesla. K těm nejvyhlášenějším patří Jiří Trnka. Slavného rodáka připomíná kupříkladu galerie na náměstí, ale teď taky výstava, která představuje jeho nejznámější díla. Při její návštěvě se dozvíme, že s loutkami se Jiří setkal už v dětství. Pocházel totiž z rodiny, kde se podomácku vyráběly dřevěné hračky a on sám jako kluk vyřezal první postavičky. Velkou roli v jeho životě sehrálo setkání s Josefem Skupou, který už byl tehdy uznávanou hvězdou. A samozřejmě nemůžeme nezmínit kupříkladu Trnkovy ilustrace ke Karafiátovým Broučkům nebo spolupráci s Janem Werichem. Přestože osud dopřál talentovanému Západočechovi jen necelých šest desítek života, dokázal vytvořit postavy a příběhy, které budou bavit ještě řadu generací.

Ateliér Jiřího Trnky

Náměstí Republiky 289/40
301 00 Plzeň
telefon: 378 038 345
info@plzen2015.cz
www.plzen2015.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • T.O. Gladming Star 26. 4. 2015 17:34

  Omyl, slavná osada Rykatádo je z jizerek

  K tomu Rykatádu paní Jančaříková, tedy i písničce od Boba Hurikána: 11. června 1935, se dohodlo …

 • Ondřej 20. 4. 2015 08:29

  Poděkování

  Děkuji tvůrcům Toulavé kamery. Je to můj snad jediný tv program, který pravidelně sleduji. Je až s pod…

 • Petr 22. 3. 2015 11:45

  Řemesla, stará auta a muzea

  Přátelé, tento pořad je jedinečný v histori ČT, to všichni víme. Proto taky pořád existuje. Ale v…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2015 – ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 26. 4. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pondělí 27. 4. po půlnoci – 00:30

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 19. 4.

Sebranice
Černá bižuterie
Nové Město nad Metují
Příběh meče
Strahovský klášter
Ládví

neděle 26. 4.

Starý Kolín
Fujary
Údolí ticha
Tkalcovna
Klášter Broumov
Po stopách Jiřího Trnky

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje