Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14179  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Šerlich v Orlických horách

Šerlich v Orlických horáchPod vrchem Šerlich v Orlických horách vyrostla v 17. století stejnojmenná horská osada. V historických pramenech bychom se mohli dočíst, že o dvě stovky let tu stávalo deset chalup. Hlavním zdrojem obživy jejich obyvatel bylo dřevorubectví, tkalcovství, pastevectví a taky pašeráctví cukerínu, petroleje a textilu. O kus výš nad osadou v roce 1925 vyrostla Masarykova chata, jedno z nejnavštěvovanějších míst hor. O její vybudování se zasloužil Klub českých turistů a u zahájení stavby byl přítomen i spisovatel Alois Jirásek. Z chaty se můžete vypravit na výlet k národní přírodní rezervaci Bukačka, která bývá nazývána Botanickou zahradou Orlických hor. A coby kamenem dohodil to máte i k polským sousedům. Naším cílem bude místo, kde pramení Divoká Orlice.

Turistické informační centrum

č. p. 164
517 91 Deštné v Orlických horách
telefon: 492 601 601
info@destne.info
www.destne.info

ukázat na mapě

přehrát video

Svět techniky

Svět technikyVyzkoušet si život na farmě, poznat tajemství přípravy jídel a různých surovin, ale taky se třeba na chvíli stát panem doktorem. To všechno mohou návštěvníci nové expozice, kterou připravili v průmyslovém areálu Dolních Vítkovic. Dostala název Dětský svět, takže je jasné, že je určena především našim nejmenším. Hlavně těm ve věku od dvou do šesti let. Je jednou ze čtyř expozic, které tu postupně vznikají a nabízejí možnost nahlédnout do pro leckoho tajemného světa vědy a techniky formou, která nejen poučí, ale taky pobaví. Dotýkat se exponátů tu rozhodně není zakázáno. Právě naopak, vítán je každý, kdo má chuť si na vlastní kůži otestovat jejich fungování. A protože jsme v Ostravě, nemůže v expozici samozřejmě chybět ani těžba uhlí.

Svět techniky

Dolní oblast Vítkovice
703 00 Ostrava-Vítkovice
telefon: 726 902 597
recepce.u6@vitkovice.cz
www.svet-techniky-ostrava.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Nostický palác

Nostický palácPři procházce pražskou Malou Stranou určitě nepřehlédnete řadu paláců, které si tu na dosah Pražského hradu nechali vystavět členové významných šlechtických rodů. Kousek od Vltavy najdete i bývalé sídlo rodu Nosticů. Ti pocházeli z Horní Lužice, ale výrazně se zapsali i do naší historie. Stavitel paláce Jan Hartwig z Nostic byl kupříkladu nejvyšším kancléřem. Ale důležitou roli sehráli Nosticové i na poli kulturním. Byli totiž mecenáši umění, podporovali například Josefa Dobrovského nebo rodinu Mánesovu. A taky Wolfganga Amadea Mozarta. V jejich paláci budeme obdivovat obrazovou galerii, reprezentační Kulečníkový sál či kapli. Nahlédneme taky do bývalé ložnice. A hlavně si nenecháme ujít největší chloubu, původní Nostickou knihovnu, která je nejstarší palácovou v Praze.

Nostický palác

Maltézské náměstí 1
118 11 Praha 1
www.mkcr.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Vsetínskem na kole

Vsetínskem na kolePokud patříte k milovníkům dobrodružné jízdy na kole, pak se s námi vydejte do Bike Arény ve Vsetíně. Otevřeli ji teprve nedávno. Nabízejí v ní několik tras, které dohromady měří víc než 16 kilometrů. Necelá polovina z nich je sešupem z kopce dolů, větší část ale nabízí výlet na horských kolech po vrstevnici. Cestu vám navíc zpestří různé zábavné prvky a my přidáme pár zajímavostí z historie a taky jednu pověst. Pro ty, kdo si netroufnou do lesa, nabídneme malý trénink v autokempu Semetín. Ale pokud si budete chtít krajiny i kola užít ještě víc, můžete se vydat na některou z tras Vsetínských okruhů. Ty dohromady měří 350 kilometrů a provedou vás mimo jiné Hostýnskými nebo Vizovickými vrchy. A ty, kteří naopak zatouží po procházce po svých, zavedeme do Vsetína.

Turistické informační centrum Vsetín

Dolní náměstí 1356
755 01 Vsetín
telefon: 733 451 075
www.ic-vsetin.cz/bike-arena-vsetin
www.facebook.com/singletrail.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Sedlář

SedlářKoně si Jaroslav Navrátil ze Švábenic zamiloval už v dětství. Pracoval s nimi totiž jeho tatínek a malý synek mu rád pomáhal. Když trochu odrostl, pořídil si první sedlářské náčiní a začal opravovat postroje a ohlávky. Zatoužil po tom věnovat se sedlářskému řemeslu, ale protože ho v žádné škole nenabízeli, stal se zedníkem. A o víkendech pak do tajů sedlařiny pronikal u zkušených mistrů. Je to už víc než dvacet let, co vyrábí sedla a další potřebné vybavení pro koně. Prozradí nám, co všechno kůň potřebuje, k čemu mu slouží poduška, ale taky podpínka, náhřbetník nebo taková darmovise. Dozvíme se rovněž něco o výrobě, používaném materiálu a nástrojích. Prohlédneme si i nejrůznější biče a prozradíme vám, kde je na vlastní oči budete mít šanci vidět vy.

Městys Švábenice

č. p. 18
683 23 Ivanovice na Hané
telefon: 517 365 622, 733 642 423
mestys@svabenice.cz
www.svabenice.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Jižní Morava

Jižní MoravaKrajina na jihu Moravy je oblíbeným cílem turistů nejen z naší vlasti. My vás tentokrát zavedeme do míst, kde se jednak potkávají dvě řeky – Morava a Dyje a taky hned tři státy – Česká republika, Slovensko a Rakousko. Právě díky blízkosti rakouských sousedů bylo tohle území desítky let krajem takřka zapomenutých. Po cestách tu chodili jen pohraničníci a projížděla vojenská technika. Dnes v jejich stopách můžete vyrazit na kole. Vzhledem k tomu, že tahle místa zůstala neobydlená, dochovala si krajina stejný ráz, jaký měla třeba za časů, kdy jí vládla knížata Velkomoravské říše. Narazíte tu na spoustu zajímavých živočichů, možná tu potkáte čápy nebo ledňáčky a zavzpomínat můžete i na slavný rod Lichtenštejnů, kterým zdejší kraj patřil dlouhá století.

Turistické informační centrum Břeclav

U Tržiště 8
690 02 Břeclav
telefon: 519 326 900
info@breclav.eu
www.breclav.org

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Redakce 1. 6. 2014 09:39

  Interaktivní mapa

  Vyzkoušejte novou verzi naší interaktivní mapy. Najdete ji v levém menu.

 • Zara 15. 9. 2014 11:04

  Mozart a Stavovské divadlo.

  V souvislosti s Nosticovým palácem zmińujete Nosticovu zásluhu na stavbě divadla, které je dne…

 • Pospíšilová Milena 27. 7. 2014 21:06

  Bludovské lázně -p.ředitel nemluví pravdu

  Reportáž o Bludově hovoří i o lázních. Pan ředitel potřebuje nalákat pacienty a tak využívá pořad T.k. k l…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 14. 9. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 19. 9. – 10:35

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 7. 9.

Katedrála sv. Petra a Pavla
Para Zoo
Parní čerpací stanice
Cyklotrasy Žďárské vrchy
Atlas ptáků neobyčejných
Kotel u Rokycan

neděle 14. 9.

Šerlich v Orlických horách
Svět techniky
Nostický palác
Vsetínskem na kole
Sedlář
Jižní Morava

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje