Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14279  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Botanická zahrada

Botanická zahradaBotanická zahrada v Bečově nad Teplou zanedlouho oslaví kulaté sté narozeniny. U jejího rodu stál majitel místního panství Jindřich Beaufort-Spontin. Botanickou vášní se nakazil zřejmě u zakladatele průhonického parku hraběte Silva Taroucy, s jehož dcerou se oženil. Pýchou zahrady, která prochází velkou obnovou, je korkovník amurský. V roce 2006 dokonce získal titul Strom hrdina České republiky. My vám vysvětlíme, čím si ho zasloužil a prozradíme vám taky, jak přišel k označení korkovník pana Koditka. Nejcennější částí zahrady je původní Beaufortské alpinum, které se rozkládá na ploše bezmála jednoho hektaru. Dochovaly se staré nákresy, takže odborníci přesně vědí, jak bylo rozděleno a co kde bylo vysazeno. A zajímavostí v zahradě najdeme ještě celou řadu.

Bečovská botanická zahrada

Tovární ulice
364 64 Bečov nad Teplou
telefon: 736 642 792
zocsopberkut@seznam.cz
www.becovskabotanicka.cz

ukázat na mapě

přehrát video

iQLandia

iQLandiaV liberecké iQLandii si dopřejeme výlet do vesmíru, ale taky do hlubin země. Ve třech patrech tu najdeme moderní Planetárium věnované vesmíru i naší modré planetě. Před výletem do kosmu dokonce absolvujeme krátký výcvik. Můžeme si při něm ověřit, jak těžké to kosmonauti mají. Na dalším zařízení si zase vyzkoušíme, jak je to s gravitací na Měsíci a díky takzvané Möbiově pásce pro změnu otestujeme nekonečnost vesmíru. Až vesmír dostatečně prozkoumáme, přesuneme se do hlubin Země a taky do historie. Čeká nás stroj času, s jehož pomocí se můžeme posouvat v jednotlivých obdobích a zjišťovat, jak to tehdy na naší planetě vypadalo. A pokud vás experimentování a zkoušení jednotlivých exponátů unaví, můžete se vydat pod střechu a odpočinout si při pozorování hvězd.

iQLandia

Nitranská 10
460 07 Liberec
telefon: 486 103 090
info@iqlandia.cz
www.iqlandia.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Muzeum koněspřežky

Muzeum koněspřežkyNa jihu Čech, konkrétně v tamní metropoli Českých Budějovicích, zavítáme do muzea věnovaného slavné koněspřežné dráze. Novou expozici otevřeli v jednom z dochovaných strážních domků. A tak naše putování za touhle technickou zajímavostí začneme právě u těch, kteří ve strážních domcích žili a starali se o fungování dráhy. Jejich práce byla nepřetržitá, vzdálit se směli jen výjimečně. Takže ve skromném obydlí a kolem něj museli mít po ruce všechno, co k běžnému životu potřebovali. Domků se podél bývalé trati zachovalo několik, nejen na naší, ale i na rakouské straně. Cesta do Linze tehdy trvala 14 hodin, což bylo oproti jízdám formanů velké zrychlení, byť pro nás je dneska tahle vzdálenost zvládnutelná mnohem rychleji.

Muzeum koněspřežky

Mánesova 10
370 51 České Budějovice
telefon: 386 354 820
muzeumcb@muzeumcb.cz
www.muzeumcb.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Chuchelský háj

Chuchelský hájDo pražské části Velká Chuchle lákají především koňské dostihy. My vám ale ukážeme řadu dalších míst, která stojí za pozornost. Vydáme se po naučné stezce Chuchelský háj s devíti zastaveními. Dozvíme se, že se nacházíme v jedné z nejzajímavějších geologických lokalit u nás. Jednou z našich zastávek bude kopec Homolka, kde bývalo několik lomů. Jen kousek od Homolky fungoval i jeden ze dvou dolomitových u nás. Velká Chuchle taky bývala v 19. století oblíbeným odpočinkovým místem bohatých Pražanů. Zastavíme se i v místní ZOO, kde našlo domov bezmála pět desítek druhů zvířat. Děti tu získají přehled o tom, jaká v lese žijí, ale objeví i ta domácí. A naše putování zakončíme u místní vápenky a prozradíme vám, v čem bývala unikátní.

Naučná stezka Chuchelský háj
www.prazskestezky.cz

MiniZoo
www.lhmp.cz/eko/zookoutek-mala-chuchle

Pacoldova vápenka
www.kamsevydat.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Muzeum Karla Kryla

Muzeum Karla KrylaV Kroměříži zavzpomínáme na Karla Kryla. Nezapomenutelnému muzikantovi tam totiž otevřeli v prostorách Starého pivovaru muzeum. A hodně neobvyklé. Nečekejte jen prostou přehlídku předmětů spojených s jeho životem. Nasajete tu i atmosféru, která ho provázela. Nahlédneme společně do jeho dětství, které bylo ovlivněno tím, že rodina přišla o tiskárnu. Pak se přestěhovali do Nového Jičína, Karel se pustil do studia keramické školy v Bechyni, ale nakonec v něm zvítězila láska k hudbě a psaní. Připomeneme si jeho tvorbu, její počátky v podobě básniček, které psal své první ženě Evě. Ale samozřejmě taky nejznámější písničky, které se stali legendárními a nelehký osud, odchod z rodné země, pozdější návrat a rozčarování z dění u nás.

Expozice Karla Kryla

Prusinovského 114
767 01 Kroměříž
telefon: 573 321 440
expozicekryl@dk-kromeriz.cz
www.expozicekryl.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Redakce 1. 6. 2014 09:39

  Interaktivní mapa

  Vyzkoušejte novou verzi naší interaktivní mapy. Najdete ji v levém menu.

 • Antonín Muller 18. 11. 2014 19:51

  Zahradní železnice - Litoměřice

  Je to krásný, ale nechápu, jak se tím můžou chlubit když to těm, kteří to stavěli, nezaplatili!…

 • Jana Květoňová 17. 11. 2014 10:56

  Toulavka

  Na to, jaké pořady veřejnoprávní televize vysílá, je to skutečně velice dobrý pořad, na který se vždycky r…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 24 minut – Rok výroby: 2014 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 16. 11. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 21. 11. – 10:40

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 9. 11.

Hrad Lanšperk
Zetky
Zábřeh
Dudy
Mikroregion CHOPOS
Zahradní železnice

neděle 16. 11.

Botanická zahrada
iQLandia
Muzeum koněspřežky
Chuchelský háj
Muzeum Karla Kryla

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje