Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14158  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Kokořín

KokořínHrad Kokořín vyrostl pravděpodobně už ve 14. století zásluhou Hynka Berky z Dubé. Získal si pověst stavby nedobytné, protože odolal i náporu husitských vojsk. Ale právě zmiňovaná nedobytnost přispěla málem k jeho záhubě. Císař Ferdinand III. ho prohlásil za prokletý a chtěl ho nechat zbořit. Naštěstí na realizaci jeho rozhodnutí nedošlo. Během staletí se tu vystřídalo hodně majitelů, k těm nejslavnějším patřil císař Rudolf II. a taky vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Podle legendy se tu dokonce jeden ze zdejších pánů zjevuje i dnes. Za svého života býval rytíř Ruprecht obávaným krutým vládcem, ale po smrti se prý proměnil v ochránce hradu. Možná chce odčinit své hříchy. Dnes o hrad pečují potomci předválečného majitele z rodu Špačků.

Státní hrad Kokořín

277 23 Kokořín
telefon: 315 695 064
hradkokorin@seznam.cz
www.hrad-kokorin.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Nádražní salonky

Nádražní salonkyUž jsme při našem letním putování po železnici zmiňovali, že vlaky dřív sloužily k přepravě i těch nejvyšších představitelů jednotlivých zemí, panovníků či prezidentů. A ti samozřejmě na příjezd toho svého nečekali ve stejných prostorách jako běžní cestující. Proto byla některá nádraží vybavena speciálními salonky. V Praze bychom je našli na tom dejvickém, Masarykově a taky na Hlavním. A společně do nich nahlédneme. Nejreprezentativnější podobu dostal salónek na tehdy Wilsonově, dnes Hlavním, nádraží. Čas před cestou si tu hlavy státu krátily v unikátním secesním prostoru s dřevěnými obklady, štukaturou nebo vitrážemi na stropě vestibulu. K dispozici jim byly salony, z nich větší zdobí veduty Viktora Strettiho a Václava Jansy. A pozor, v září budete mít šanci vstoupit i vy.

České dráhy

www.cd.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Lokalita Na Plachtě

Lokalita Na PlachtěKrálovéhradecká lokalita Na Plachtě se pyšní dlouhou historií. V ní se střídaly šťastnější i méně šťastné momenty. Zatímco ve středověku se tu v klidu pásaly ovce a kozy, později prostory opanovala armáda. Na počátku 20. století tady bylo i vojenské letiště, které se dokonce stalo svědkem několika letů slavného průkopníka aviatiky Jana Kašpara. V minulých desítkách let lokalitě hrozila zkáza díky plánované bytové zástavbě, boje o její záchranu skončily až v roce 2012, kdy byla vyhlášena národní přírodní památkou. Dnes sem rádi vyrážejí za klidem nejen obyvatelé Hradce Králové. Lokalita je rájem i pro milovníky vzácných rostlin a živočichů, kterých byste tu našli spoustu. Narazit byste mohli například i na divoce rostoucí masožravou rosnatku okrouhlolistou.

ČSOP JARO Jaroměř

Národní 83
551 01 Jaroměř
telefon: 603 847 189
jarojaromer@seznam.cz
www.naplachte.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Včelařské muzeum

Včelařské muzeumMed považovali naši předci za velice vzácný. Jeho získávání od včel pro ně nebylo vůbec tak jednoduché, jako je dnes pro nás. Jak to vlastně bylo dřív s chovem včel? První doklady o včelaření bychom našli už ve středověku, rozmachu a současné podoby se ale dočkalo až později. To všechno a samozřejmě ještě mnohem víc o světě pracovitého hmyzu a těch, kteří se věnovali a věnují jejich chovu, se dozvíme při návštěvě zřejmě největšího včelařského muzea u nás. Najdeme ho v Beskydech, konkrétně v Chlebovicích. A prozradíme vám, že med nefunguje jen jako sladidlo, ale taky jako konzervant. Tuhle roli plní i ve vyhlášeném pamlsku, který se rodí nedaleko Chlebovic – v dortu Marlenka. Jak se starý arménský recept na jeho výrobu dostal k nám? I o tom bude řeč.

Včelařský naučný areál
www.vcelaricifm.cz

Marlenka international
www.marlenka.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Javorník

JavorníkMěstečko Javorník v Rychlebských horách vzniklo ve 13. století. Bývalo dokonce sídelním místem vratislavických biskup. Byť mu osud nebyl vždy právě nakloněn – poničili ho husité i švédská vojska, požáry a řádil tu i černý mor – dochovalo se hned několik pamětihodností, které dlouhou historii dodnes připomínají. Zastavíme se u zámku Jánský vrch, který měl původně podobu středověkého hradu a taky u gotického kostela sv. Kříže. Pak ještě vyrazíme za městské brány, konkrétně do Račího údolí. Hned na jeho kraji si prohlédneme Tančírnu, která tu vyrostla na počátku minulého století. Mnohem starší je hrad Rychleby, jehož posláním v době vybudování nejspíš bylo chránit solnou stezku. V které době vyrostl a čí zásluhou, to však historické prameny nezmiňují.

Městské informační centrum

Nádražní 160
790 70 Javorník
telefon: 584 440 688
info@mksjavornik.cz
www.kulturnidumjavornik.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Ze Železné Rudy na Špičák

Ze Železné Rudy na ŠpičákHorského vzduchu a krásných výhledů si užijeme na Šumavě. Ze Železné Rudy se vypravíme na Špičák. Na jeho vrcholu nedávno vyrostla nová rozhledna a rozhodně stojí za to zdolat 135 schodů, které vedou na její ochoz. Z něj si dopřejeme výhled na Železnou Rudu a taky na Čertovo jezero. Nakoukneme i přes hranici k německým sousedům. Při troše štěstí prý bývají vidět i vrcholky Alp, ty se před námi ale schovaly. Projít se v okolí vyhlídkové věže můžeme po několika kilometrech nově značených cest a pod Špičákem si na své přijdou i milovníci výletů v sedle bicyklu. Ty, kteří na kole nechtějí jen putovat krajinou, zavedeme do bike parku. Dobrodružství si tu mohou užít na osmi kilometrech tratí. A přidáme i malé poučení. Prozradíme vám, proč v Čertově ani v Černém jezeře nežijí ryby.

Informační turistické centrum

Klostermannovo nám. 295
340 04 Železná Ruda
telefon: 376 397 033
itcruda@sumava.net
www.sumava.net/itcruda

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Redakce 1. 6. 2014 09:39

  Interaktivní mapa

  Vyzkoušejte novou verzi naší interaktivní mapy. Najdete ji v levém menu.

 • Pospíšilová Milena 27. 7. 2014 21:06

  Bludovské lázně -p.ředitel nemluví pravdu

  Reportáž o Bludově hovoří i o lázních. Pan ředitel potřebuje nalákat pacienty a tak využívá pořad T.k. k l…

 • Eliška Doleželová 18. 7. 2014 15:34

  Zámecký areál Ctěnice

  Dobrý den, chtěla bych upozornit návštěvníky Zámeckého areálu Ctěnice, že výše popsaná expozice histor…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2014 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 31. 8. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – pátek 5. 9. – 10:35

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 24. 8.

Zámek Liteň
Hernychova vila
Hostinné v Podkrkonoší
Rytířské turnaje
Expozice sdělovací a zabezpečovací techniky
Velké Losiny

neděle 31. 8.

Kokořín
Nádražní salonky
Lokalita Na Plachtě
Včelařské muzeum
Javorník
Ze Železné Rudy na Špičák

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje