Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14840  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. BartolomějeZa kostelem sv. Bartoloměje se vydáme do Pecky. První zmínka o něm pochází z konce 14. století. Jeho patron sv. Bartoloměj střeží nejen svatostánek, ale taky celé město. A s ním i další svatí, k nimž se místní obyvatelé chodívali modlit. Dozvíme se, že kostel a zdejší hrad prý byly propojeny tajnou chodbou a kartuziáni právě v ní po zrušení svého řádu měli ukrýt část archivu. V kryptě svatostánku zase pravděpodobně sní svůj věčný sen nejznámější místní pán Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, který zemřel v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Obdivovat můžeme taky neobvyklou rokokovou Křížovou cestu s reliéfy připomínajícími výpravu Ježíše Krista na Kalvárii. A nesmíme zapomenout ani na pomník pátera Josefa Štemberka, který se tady narodil.

Informační centrum městyse Pecka

507 82 Pecka
telefon: 493 799 525
knihovna.pecka@seznam.cz
www.mestys-pecka.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Výstava Večerníček

Výstava VečerníčekUž půl století se každý večer ukloní, vyběhne 20 schodů, zhoupne se na koni, projede v autě, dokonce i na jednokolce, rozhází pár listů papíru. Jeho narozeniny slaví děti i dospělí. Není to žádný dobrodruh z masa a kostí, ale postavička z dílny Radka Pilaře. Večerníček. V rámci velkých oslav jeho jubilea se s ním můžou jeho příznivci potkat na různých místech naší země. My společně zavítáme na výstavu v pražské Valdštejnské jízdárně a v muzeu na Kampě. Připomeneme si, jaké pohádky pod touhle znělkou spatřily světlo světa, kteří slavní tvůrci jim dali vzniknout a kolik seriálů za ty dlouhé roky vlastně bylo odvysíláno. Víte, který z nich je tím nejoblíbenějším? Na výstavě se dozvíme i to, které příběhy patří mezi nejoblíbenější, a sami se na chvíli můžeme stát jejich součástí.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská 3
110 00 Praha 1
telefon: 224 301 122
info@ngprague.cz
www.ngprague.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Poštovní štola ve Zlatých Horách

Poštovní štola ve Zlatých HoráchZlaté Hory na Jesenicku prosluly především díky přírodnímu bohatství v podobě zlata. Těžit se tu začalo ve středověku, ale mnozí odborníci se domnívají, že zdejší naleziště znali už staří Keltové zhruba 300 let před naším letopočtem. Rýžovalo se tu i později, dodnes se dochovaly pozůstatky posledního fungujícího rýžoviště kalifornského typu. Celkem se v oblasti vytěžily zhruba čtyři a půl tuny lesklého pokladu. Za mimořádně úspěšnou éru je považováno 16. století. K místům, které hornickou tradici připomínají, patří Příčná hora, kde se dochovaly zbytky řady štol. Nejzachovalejším a jediným přístupným důlním dílem mezi nimi je Poštovní štola. Návštěvníci si můžou projít zhruba půl kilometru dlouhý okruh, ale do budoucna se budou postupně otevírat další části.

Informační centrum

Bezručova 144
793 76 Zlaté Hory
telefon: 584 425 397
mic@zlatehory.cz
www.zlatehory.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Zvířata z březového proutí

Zvířata z březového proutíJaroslav Šefl ze Lhůty u Tymákova rád pracuje s březovým proutím. V jeho království se ovšem nerodí žádné drobné předměty, nýbrž pořádní obři. Velké sochy z větviček, které navíc mají železnou kostru, aby dobře držely a sesychání materiálu nezpůsobilo jejich rozpadnutí. Některé výtvory trpělivého tvůrce jsou přímo rekordmany. Například pratur, předek dnešního skotu. Vznikal v garáži, z níž ho muselo vynést šest chlapů. Nebo ještě větší los. Na něm Jaroslav strávil něco kolem 250 hodin. A my společně budeme sledovat tvorbu tři a půl metrového mamuta. Ta zabere něco kolem šesti až sedmi stovek hodin práce. Bude nás zajímat, jak přesně pan Šefl postupuje, na co nesmí zapomenout a samozřejmě i další osud pravěkého giganta.

Jaroslav Šefl

Lhůta č. p. 40
332 01 Tymákov
telefon: 377 963 829
ou@lhuta.jz.cz
www.obec-lhuta.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Poklady Týna nad Vltavou

Poklady Týna nad VltavouSpousta měst i obcí hledá nejzajímavější momenty ve své historii a snaží se je přiblížit návštěvníkům. Pozadu nezůstávají ani v Týně nad Vltavou. V tamním muzeu vás čeká rovnou poklad, alespoň tedy jeho kopie. Tohle bohatství kdysi patřilo zdejším pánům Čabalickým, kteří ho možná dali do zástavy některému z bohatých měšťanů. Mimochodem v expozici se setkáte i s jedním představitelem rodu. Je s ním spojena zajímavá pověst, o které taky bude řeč. Podle ní prý jeho duch pořád straší na místním hradě. Pozornost si zaslouží i dělostřelecké cvičiště, kam na kontrolu kdysi dorazila dokonce samotná Marie Terezie. A když budeme historií bloumat dál, tak určitě nemineme rok 1774, který se datuje jako zrod jihočeských vltavínů. A zapomenout nesmíme ani na vorařskou tradici.

Městské muzeum

náměstí Míru 1
375 01 Týn nad Vltavou
telefon: 385 772 303
posta@tnv.cz
www.tnv.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Melechov

MelechovMelechov je nejvyšším vrchem Havlíčkobrodska. Přesto láká turisty i cyklisty. Jenže každý, kdo se k jeho vrcholu vydá, musí počítat s tím, že ho hned na úvod čeká na několika málo kilometrech převýšení 300 metrů. Zdejší krajina je oázou pro všechny milovníky přírody. A těšit se můžeme i na řadu zajímavých zastávek. Tou první bude Čertův kámen. Přidáme pověst o línem sedlákovi, který upsal svou duši pekelníkovi. A prozradíme, jak tenhle příběh souvisí se slavnými Stvořidly, která okouzlila i Jaroslava Foglara. Při toulkách narazíme rovněž na studánku nesoucí jméno skauta Mariana Vágnera nebo kámen připomínající dobu druhé světové války. Na západní straně vrchu se pak zastavíme u zříceniny malého hrádku, který vyrostl k ochraně obchodní cesty z Rakouska do Kutné Hory.

Informační centrum

Náměstí Trčků z Lípy 16
582 91 Světlá nad Sázavou
telefon: 569 496 676
info@svetlans.cz
www.kyticesvetla.cz

ukázat na mapě

přehrát video

Diskuse diváků
 • Zara 26. 7. 2015 17:32

  Ta vaše kamera je už z toho toulání

  nějaká zmatená. České Slezsko, váš nový objev. Takže z toho vyplývá, že Ostrava má část českoslezskou a …

 • Mirka 2. 6. 2015 09:13

  Velká pochvala

  Děkuji autorům Toulavé kamery. Je to jeden z mála pořadů , který se neokoukal a vždy pobaví a zauj…

 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 30 minut – Rok výroby: 2015 – P  ST  HD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – neděle 2. 8. – 10:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT1 – čtvrtek 6. 8. po půlnoci – 01:15

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 26. 7.

Zámek Stráž nad Nežárkou
Ralsko
Arboretum
Důl Johannes
Zahrady Pražského hradu
Příběh chleba

neděle 2. 8.

Kostel sv. Bartoloměje
Výstava Večerníček
Poštovní štola ve Zlatých Horách
Zvířata z březového proutí
Poklady Týna nad Vltavou
Melechov

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje