Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Cínoví vojáčci

Cínoví vojáčciCínoví vojáčci, ale i další postavičky se rodí pod rukama manželů Ronovských v Tržku u Litomyšle. Jejich výrobě se věnují už déle než pětadvacet let. Jiří kdysi objevil inzerát s nabídkou starých forem a rozhodl se je koupit. Ke každé z nich navíc získal cennou dokumentaci, podle níž ví, do jakého historického období odlité postavičky zařadit a jak by měly ve finále vypadat. Budeme sledovat, jak odlévání probíhá a co se stane, když se při něm vloudí nějaká chybička. A zeptáme se i na to, jaký materiál pro práci Jiří používá a kde ho získává. Do práce v dílně se ráda zapojuje taky jeho manželka, paní Růžena, která hotové figurky zdobí malováním.

MapaCínoví vojáčci
videoCínoví vojáčci
...
video video

Cínoví vojáčci

Malá Haná

Malá HanáUž jste někdy slyšeli o malé Hané? Pokud ne, nebudete nejspíš sami. Oblast na pomezí Čech a Moravy turisti ještě neobjevili. My se vám pokusíme její krásy i zajímavosti přiblížit. Krajinu zdobí drsná Drahanská vrchovina, Boskovická brázda i Podorlická pahorkatina. Najdeme tu taky několik zajímavých měst. Centrem regionu je Jevíčko. Bývalé královské město, jedno z nejstarších měst na Moravě. Připomeneme si jeho historické památky, k nimž patří augustiniánský klášter nebo taky židovský hřbitov. Prohlédneme si vzácný starý zvon a vystoupáme na vrchol věže, z níž se nám naskytne okouzlující výhled do okolí. Dohlédneme i na kopec Hušák. K němu se pak vydáme. Zastavíme se například u Holubí studánky, k níž se váže několik pověstí. Voda v ní má podle nich léčivé účinky.

MapaMalá Haná
videoMalá Haná
...
video video

Malá Haná

Výroba svíček

Výroba svíčekJana Prokopcová z Litice nad Orlicí už tři desetiletí vyrábí doma svíčky. A časem s ní její koníček začal sdílet i přítel Mirek. Nahlédneme do jejich království a budeme pozorovat, jak se štíhlé krásky rodí. Používají na ně včelí, palmový i kokosový vosk nebo kvalitní parafin. A svým výtvorům navíc dodávají různé vůně. Třeba po růžích, levanduli, vanilce či kávě. Prozradí nám, jaké byly jejich začátky, kolik forem dneska používají a jak je získávají. A tajit nebudou ani pracovní postup. Zajímat nás bude například teplota, na kterou se musí rozehřát vosk, aby se dílo podařilo. A taky to, jak vznikají svíčky s barevnými kresbami. Budeme mít šanci obdivovat některé hotové kousky, mezi nimiž najdeme dokonce celou šachovnici s voskovými figurami. A nabídneme vám tip, kde si voňavé svíčky z Janiny a Mirkovy dílny můžete prohlédnout na vlastní oči.

MapaVýroba svíček
videoVýroba svíček
...
video video

Výroba svíček

Toulky Svitavskem

Toulky SvitavskemUž jste někdy slyšeli o mrazových srubech? Zavedeme vás k nim při toulkách Svitavskem. Říká se jim perničky. Jsou to miskovité prohlubně a k jejich vzniku se váže hned několik pověstí. Podle jedné z nich mohly sloužit lidem, kteří se tu schovávali v dobách válek. Pak se zastavíme taky v osadě Betlém a prozradíme, co měli s jejím názvem společného protestanti, kteří do kraje přicházeli a taky to, že jen o kousek dál najdeme Jeruzalém nebo Damašek. Kolik českých bratří v oblasti žilo, odhalil až toleranční patent Josefa II. Pak se projdeme kolem skal, které jsou oblíbeným cílem horolezců a zavzpomínáme i na školní hodiny literatury. S tímhle regionem je totiž spojena tvorba spisovatelky Terezy Novákové a taky román Václava Kaplického Rekruti.

MapaToulky Svitavskem
videoToulky Svitavskem
...
video video

Toulky Svitavskem

Muzeum dýmek

Muzeum dýmekPokud máte rádi dýmky a taky práci se dřevem, určitě si přijdete na své v království Pavla Strakoše v Ostravě. Jejich výrobě se věnuje už roky. Prozradí nám, co je na celém díle to nejtěžší a vysvětlí nám, jak se od sebe liší různé typy. Třeba biliard se jmenuje rovná dýmka. Bent má naopak nástavec a náustek zahnutý nahoru. Pak existují ještě kupříkladu rhodesiany, které jsou hranaté nebo kulaté tvary zvané apple, jablíčka. Budeme sledovat, jak se takový nový kousek rodí. Na svém kontě má pan Pavel na tři stovky originálů a sám říká, že každé jeho dílo je jiné, protože je výsledkem ruční práce. Bude nás pochopitelně zajímat i to, co všechno je nutné dodržet, aby hotová dýmka fungovala, jak má a nedělala majiteli starosti.

MapaMuzeum dýmek
videoMuzeum dýmek
...
video video

Muzeum dýmek

Další stránky:1 2 3 4 5 »