Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Ronšperk

RonšperkVrch Ronšperk pamatuje časy, kdy se v okolí Stříbra ve velkém těžily stříbrné, olovnaté i zinkové rudy. V jeho blízkosti horníci kutali v mnoha důlních dílech. Slavné časy připomíná i naučná stezka, několik zastavení najdeme právě i na kopci. Jeho největším lákadlem je ale křížová cesta se čtrnácti kapličkami. Její vybudování inicioval ve třicátých letech předminulého století stříbrský měšťan. Jeho pohnutky nám ale zůstaly utajeny. Ve dvacátých letech věku minulého pak byly vyměněny obrazy s jednotlivými výjevy z poslední cesty Ježíše Krista. Ale po odchodu německých obyvatel, kteří ve městě převládali, přestalo být podél cesty rušno, nikdo o ni nepečoval a ona chátrala. Nedávno se dočkala velké obnovy, a tak si ji prohlédneme.

MapaRonšperk
videoRonšperk
...
video video

Ronšperk

Vlčí hora

Vlčí horaNa západě Čech bude naším cílem třetihorní sopka Vlčí hora. Najdeme ji nad soutokem Mže a Kosího potoka v Přírodním parku Kosí potok. Žhavé lávy se tu nikdo dávno bát nemusí, zato si přijdou na své sběratelé minerálů. Zdelší lesklé poklady, augity a amfiboly, přidal do své sbírky i slavný Johan Wolfgang Goethe. Ve středověku prý hora sloužila jako orientační bod pro kupce putující z Plzně do Bavor. O pár stovek let později tu pak vyrostla vojenská střelnice, která sloužila posádkám z celého kraje. A zalíbilo se tu taky trampům, kteří se scházeli na úbočí hory u zříceniny hradu Volfštejn. Ten je mimochodem jednou z nejstarších památek svého druhu v oblasti. Před víc než dvěma desítkami let dokonce vzniklo sdružení snažící se o jeho záchranu. A nabídneme rovněž krásné výhledy do kraje.

MapaVlčí hora
videoVlčí hora
...
video video

Vlčí hora

Tachov

TachovBude to už pomalu 600 let od husitské bitvy u Tachova. Na vrchu Vysoká nad městem ji připomíná památník. A vedle něj nedávno vyrostla nová rozhledna, která má tvar kalicha. Pokocháme se pohledem do okolní krajiny i na Tachov. A pak město vyrazíme prozkoumat zblízka. K jeho největším lákadlům patří zámek, do kterého můžeme zavítat i v zimních měsících. Jeho nejvzácnější částí je torzo románské věže, které připomíná jeho dlouhou historii. Do ní se zapsalo v roli zámeckých pánů i několik generací rodu Windischgrätzů včetně polního maršála Alfréda I., kterého většina z nás zná v souvislosti s událostmi roku 1848. A zapomenout nesmíme ani na to poblahopřát oslavenci Tachovu ke kulatým narozeninám. První zmínku o něm bychom totiž našli v dokumentech starých 900 let.

MapaTachov
videoTachov
...
video video

Tachov

Michalovy Hory

Michalovy HoryMichalovy Hory bývaly jedním z nejmenších městeček u nás. Ale ne neznámým. Příroda tu totiž ukrývala bohatství v podobě stříbrných rud. Těžba tady skončila de facto po bitvě na Bílé hoře. Zdejší horníci museli kvůli své víře odejít za hranice a neměl je kdo nahradit. Po jejich stopách se ale můžeme vydat i dnes. Povede nás naučná stezka, která nás bez bloudění nasměruje třeba i ke štole pojmenované podle patronky havířů svaté Barboře. Dnes ji jako své zimoviště využívají netopýři. Nás ale bude hlavně zajímat, jak se tady před stovkami let pracovalo a taky to, co se s tady vytěženým stříbrem dělo dál. Porozhlédneme se ale samozřejmě i po krásách zdejší přírody a dopřejeme si osvěžení vodou z pramene Čiperka. Ten prý sloužil už i kdysi dávno horníkům.

MapaMichalovy Hory
videoMichalovy Hory
...
video video

Michalovy Hory

Vrch Havran

Vrch HavranI v blížícím se podzimu si můžete dopřát krásné výhledy z celé řady našich rozhleden. My se tentokrát společně vypravíme na vrch Havran na našich hranicích s bavorskými sousedy. Po válce si tohle místo vybrali naši vojáci, kteří si tu vybudovali mohutnou věž a z ní střežili hraniční prostor. Když odešli, věž začala chátrat, ale naštěstí se našla parta nadšenců, kteří se postarali o její proměnu ve vyhlídkovou. Odměnou za výšlap po víc než stovce schodů budete mít šanci nakouknout taky k sousedům, i když nám zrovna počasí nepřálo. Připomeneme si, jak to tu chodívalo v éře železné opony a dopřejeme si výlet do časů ještě víc dávno minulých. Zastavíme se totiž cestou i v místech, kde stávaly od 18. století sklářské hutě a o kus dál na potoce pak brusírny a leštírny.

MapaVrch Havran
videoVrch Havran
...
video video

Vrch Havran

Další stránky:1 2 3 4 5 »