Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Muzeum vah

Muzeum vahNejmenší muzeum si prohlédneme v Křenovech na Domažlicku. Stačí jeden návštěvník a už je plno. Bývalý zemědělský vážní domek před pěti lety místní nadšenci zaplnili různými váhami. Většinu z nich dostali zadarmo od blízkých i vzdálených sousedů. Mohou se pochlubit různými unikáty. Pro ty nejmenší hmotnosti bychom asi využili lékárnické váhy, které dovedou odvažovat od jednoho do padesáti gramů. Naopak samotný vážní domek by pojal asi šestnáct tun, čím se stal největším muzejním exponátem. A nezapomeneme ani na malý výlet do historie. Tu mají váhy hodně dlouhou, v různých podobách totiž provázejí lidstvo už po tisíciletí.

MapaMuzeum vah
videoNejmenší muzeum vah
...
video video

Nejmenší muzeum vah

Dřevorubecké muzeum

Dřevorubecké muzeumV Peci pod Čerchovem si prohlédneme soukromé Dřevorubecké muzeum. Založil ho pan Jan Riederer. Aby získal zajímavé exponáty, prošel všechny místní chalupy, jejich komory a půdy, kde se ukrývala řada vzpomínek na dřevorubeckou minulost obce. Zdejším dřevorubcům se totiž prý žádní jiní v našich krajích nevyrovnali. V létě káceli stromy a v zimě pak dřevo na saních sváželi ze strmých svahů. A v obci se do jeho zpracování pustili skoro všichni. V muzeu najdeme nejen nástroje, které používali, ale také výrobky ze dřeva. Saněmi počínaje, přes zdánlivě obyčejné necky až po sirky. A dokonce také desítky let staré loutky pro místní loutkoherce, kterým v době svých letních prázdnin pomáhal dělat divadlo i Oldřich Nový.

MapaDřevorubecké muzeum
videoDřevorubecké muzeum
...
video video

Dřevorubecké muzeum

Horšovský Týn

Horšovský TýnNad Horšovským Týnem stávala ve středověku šibenice. Odsouzenci si tak na poslední chvíli mohli dopřát krásný výhled do dalekého okolí. Ale moc poprav se na tomhle vršku nekonalo. Pak na vrcholku vyrostla kaplička a k ní se vydávali poutníci z blízka i dálky. I tu už ale zub času ohlodal a nakonec zničil. Dnes zdobí bývalý Šibeniční vrch celodřevěná dvacet metrů vysoká rozhledna. Po pohledu do kraje znovu nasedneme na kola a přesuneme se do Horšovské obory. Tam nás čeká obnovený letohrádek Annaburg. Jen pro zajímavost, jeho zřejmě nejslavnějším hostem byl anglický král Edward VII., který se tu zúčastnil honu.

MapaHoršovský Týn
videoNad Horšovským Týnem
...
video video

Nad Horšovským Týnem

Páteříky

PáteříkyHistorie sklářství na Domažlicku, hlavně výroba malých skleněných korálků – páteříků učarovala panu Romanovi Konečnému ze Kdyně. Páteříky začal sbírat a dnes má jejich největší kolekci u nás. Současně začal mapovat místní zaniklé sklárny. Na tradici výroby páteříků , která v kraji vznikla už ve čtrnáctém století, navázala Lucie Černá. Ve své dílně ve Filipově Hoře nás nechá nahlédnout do tajemství vzniku malých korálků.

MapaPáteříky
videoMuzeum Příhraničí Kdyně
...
video video

Muzeum Příhraničí Kdyně

Modelová železnice

Modelová železniceRáj pro všechny milovníky vlaků a vláčků jsme našli v Domažlicích. Ve své garáži ho vybudoval pan Jaroslav Šimáček. Jeho stanicí Máchovice, pojmenované podle ulice, ve které Šimáčkovi bydlí, projíždějí nejrůznější lokomotivy s vagony už řadu let. Celkem tu můžete potkat dvacítku souprav. A můžete je nejen vidět, ale také slyšet. Podle zvuku totiž poznáte, která lokomotiva právě přijíždí. Mašiny už pan Šimáček stavět nestíhá, tak si je kupuje. A získal už hodně zajímavých kousků. Na jeho dráze potkáte stroje nejen tuzemské, ale třeba také rakouské nebo dokonce americké.

MapaModelová železnice
videoModelová železnice
...
video video

Modelová železnice

Další stránky:« 2 3 4 5 6 »