Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Baba a Dědek

Baba a DědekZnáte vrcholy Baba a Dědek tyčící se v krajině nedaleko Mladé Boleslavi? O jejich vzniku se vypráví zajímavá legenda. Jednou prý babka kořenářka zatoužila po bylinkách z Krakonošovy zahrádky. Tak vzala dědka a vyrazili. Jenže Krakonoš je načapal a oni začali utíkat. Vládce hor je za trest proměnil v černé kameny a bylinky z jejich košíku se rozsypaly po kraji. Od té doby prý kolem Baby a Dědka rostou vzácné kvítky. Nejspíš i díky nim byla krajina vyhlášena v roce 1950 přírodní rezervací, ale předtím se tu taky těžil čedič. Těžba sice pozměnila původní podobu obou vrcholů vzniklých sopečnou činností v době třetihor, ale zase poodhalila jejich zajímavou strukturu a místo je tak lákadlem nejen pro turisty a botaniky, ale i pro geology.

MapaBaba a Dědek
videoBaba a Dědek
...
video video

Baba a Dědek

Betlémy manželů Kabátníkových

Betlémy manželů KabátníkovýchVánoce se blíží, takže pomalu nastane čas nachystat vánoční ozdoby a taky betlémy, pokud nějaký doma máte. U manželů Kabátníkových v Bělé pod Bezdězem mají betlém postavený po celý rok, a to ne jeden, ale hned několik stovek. A dokonce se na ně můžete přijet podívat, protože Kabátníkovým bylo líto, že mají své poklady v krabicích na půdách a ve sklepích a vybudovali malé muzeum. Většina jejich jesliček je z papíru nalepeného na překližku. Takhle vznikl i první betlém ve sbírce, který najdete na čestném místě. Ten svým dětem před víc než čtyřmi desítkami let vytvořil pan Cihla, tatínek Aleny Kabátníkové. Dlouho stával pod vánočním stromkem, sehnat další nebylo jednoduché, ale po roce 1990 se s betlémy tak trochu roztrhl pytel. Kabátníkovi začali všechny tištěné nadšeně kupovat a Josef Cihla mohl lepit, vyřezávat a stavět.

MapaBetlémy manželů Kabátníkových
videoBetlémy manželů Kabátníkových
...
video video

Betlémy manželů Kabátníkových

Sudoměř

SudoměřVětšina milovníků starých časů na železnici obdivuje hlavně mašiny nebo vagóny. Vladimírovi Pagáčovi učarovaly drezíny. Když objevil společně s kamarády první, rozhodli se, že se začnou věnovat jejich záchraně. A když pak přibyly další, začal chybět prostor, kde by je uložili a zároveň mohli ukázat dalším zájemcům. V malé muzeum nakonec proměnili staré nádraží v Sudoměři na Mladoboleslavsku. Co tam všechno můžete vidět? Tak především desítku drezín, které dřív sloužily k přepravě mezi jednotlivými nádražíčky. A pak také spoustu předmětů, které železničáři ke své práci potřebovali. Od hřebíků na přitloukání kolejnic k pražcům, přes zásobníky jízdenek až po petrolejové lampy. A protože i pan Pagáč má rád vláčky, mašinky a nádražíčka, nechybí v jeho muzeu ani model železnice.

MapaSudoměř
videoSudoměř
...
video video

Sudoměř

Benátky nad Jizerou

Benátky nad JizerouBenátky nad Jizerou jako takové neexistují dlouho, vznikly totiž sloučením několika obcí těsně před koncem druhé světové války. Ale přesto tu můžeme najít zámek, který je o hodně starší než vlastní město. Vyrostl v šestnáctém století na troskách kláštera a během staletí prošel řadou stavebních úprav. Posledním majitelem s modrou krví byl hrabě Rudolf Ferdinand Kinský, jehož zásluhou ovšem panství zkrachovalo a on zámek prodal. Dnes v jeho prostorách sídlí muzeum a my nahlédneme hned do několika zajímavých expozic. Například do té věnované jednomu ze zámeckých pánů Janovi z Werthu. Mimochodem jeho duch tu prý dodnes straší. Vzhlédnout můžeme i ke hvězdám, díky expozici, která připomíná Tycha Brahe a za zmínku stojí i sbírka starých hraček, kterou jsme si ovšem prohlédli nedávno.

MapaBenátky nad Jizerou
videoBenátky nad Jizerou
...
video video

Benátky nad Jizerou

Metalová cesta

Metalová cestaMladou Boleslav proslavily především automobily značky Škoda. Ale rozhodně to není to jediné, čím se může město pochlubit. Přesvědčí nás o tom naučná stezka Metalová cesta, která na čtyřech kilometrech nabídne hned patnáct zastavení. Kromě zajímavých památek a dalších míst se mohou návštěvníci těšit i na kovové plastiky z dílny Davida Szalaye, které tematicky vystihují každé ze zastavení. Nikoho asi moc nepřekvapí, že výchozím místem je Auto Škoda Muzeum, kde odpočívají nejslavnější veteráni z továrny, kterou pánové Laurin a Klement založili už na konci 19. století. Za pozornost stojí i secesní budova divadla nebo hrad Michalovice. Ten prý vyrostl během 13. století a k jeho zajímavostem patří věž. Je totiž šikmá skoro stejně jako slavná kolegyně v italské Pise. Putování městem zakončíme na letišti, kde si připomínají jedno slavné výročí.

MapaMetalová cesta
videoMetalová cesta
...
video video

Metalová cesta

Další stránky:1 2 3 4 5 »