Josef Maršál, Iveta Toušlová

Toulavá kamera

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14840  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mozaika z regionů

Módní salóny

Módní salónyMódu první republiky známe hlavně ze starých filmů. Dámy z lepší společnosti rozhodně nenakupovaly v běžných obchodech, ale měly své oblíbené salóny. K nejoblíbenějším patřily modely od Rosenbauma, který pak dokonce odešel do Ameriky a oblékal tamní smetánku a Podolské. Její práce vládla mezi herečkami a bohatými českými měšťankami. Nejčastějším sídlem vyhledávaných firem byly samozřejmě známé ulice v centru. Tohle všechno se dozvíme v pražském UMPRUM muzeu. A přidáme i další zajímavosti o módě na počátku 20. století. Třeba to, že během první světové války přišlo zkrácení šatů do půli lýtek a háčky nahradily knoflíky. Na počátku dvacátých let se délka opět trochu prodloužila, ale už o pár let později byly hitem šaty těsně pod kolena. Zjistíme i to, kde krásné šaty našich babiček a prababiček muzejníci získávají.

UMPRUM muzeum

17. listopadu 2
110 00 Praha 1
telefon: 251 093 111
info@upm.cz
www.upm.cz

ukázat na mapě

Orlojník

OrlojníkPetr Skála se už roky věnuje opravám věžních hodin. Zaujaly ho také orloje, naučil se znát každou částečku strojů, aby jim mohl pomáhat. Jejich fungování ho nadchlo. A od roku 2009 se věnuje orloji u nás nejznámějšímu – tomu na Staroměstské radnici. Stal se totiž dalším v řadě orlojníků. Co jeho práce obnáší? Dřív musel orlojník chodit natahovat hodiny každý den, dneska stačí jednout týdně zkontrolovat, jestli všechno funguje, jak má. Tu je něco potřeba promazat, jindy zase posunout. Petr Skála zná každý kousek historického skvostu. Mimochodem v době svého vzniku byl pražský orloj asi pětadvacátým v Evropě, dnes byste na celé naší planetě marně hledali starší s mechanismem dochovaným v původní podobě. K informacím o stroji přidá pan Skála pár dalších zajímavostí, třeba o okýnkách, ze kterých dnes zdraví přihlížející apoštolové.

Restaurování věžních hodin

Lázeňská 481
289 12 Sadská
horologium@centrum.cz
orlojnik@orloj.eu
www.orloj.eu

ukázat na mapě

Drahanská vrchovina

Drahanská vrchovinaToulky bílou stopou nabízí v zimních měsících i Drahánská vrchovina. Kolem obce Suchý je připraveno šest udržovaných tras v délce od pěti do deseti kilometrů, které jsou ideální pro začínající běžkaře i pro jejich zkušené kolegy. A samozřejmě si můžeme užít i okolních krás. Těsně například mineme nejvyšší bod vrchoviny, kde se nachází přírodní rezervace. Nedalko od cesty pak také pramení říčka Punkva. Víte, jak přišla ke svému názvu? Pochází za staročeského „ponikev“, což znamená pronikání a propadání. Brzy totiž mizí pod zemí, aby se objevila v jeskyních Moravského krasu. Těšit se můžete také na plavební kanál z 18. století, který sloužil k plavení dřeva z místních lesů až do Boskovic. Zajímavostí je také meteorologický radiolokátor na nejvyšším vrcholu.

Informační centrum Suchý

Suchý 99
680 01 Boskovice
telefon: 516 468 020
strediskosuchy@seznam.cz
www.lyzarsketrasy.cz

ukázat na mapě

Lyžářská vázání

Lyžářská vázáníV muzeu ve Vrchlabí nás čeká výlet do dějin lyžařského vázání. Jejich prvopočátky odhalily archeologické výzkumy. Z nich totiž pocházejí lovecké lyže. Vázání v pravém slova smyslu nemají, lovci se je přidržovali u nohy pomocí madla z prutu. Rychle se tak dokázali nazout i vyzout. První opravdové vázání, které používali lyžaři v Krkonoších, bylo rákosové. Moc toho nevydrželo, a tak bylo na výpravu vždycky zapotřebí přibalit do batohu náhradní na výměnu. Jen o pár let později spatřilo světlo světa vázání bačkorové a na počátku 20. století se objevilo první vázání speciálně pro běžky. Na výstavě samozřejmě nemůže chybět známý Kandahar, který vládl lyžím celé čtvrtstoletí. A prohlédneme si i vázání nejmodernější, které používají lyžaři na svazích dnes.

Krkonošské muzeum Správy KRNAP

Husova 213
543 01 Vrchlabí
telefon: 499 456 708
expozice@krnap.cz
www.krnap.cz

ukázat na mapě

Běžky Zlatý Potok

Běžky Zlatý PotokAbsolutního klidu a krásně udržované bílé stopy si užijeme na Tachovsku. Nejzápadnější strojově upravovaná běžecká trasa u nás je nejspíš ta u Zlatého potoka v Českém lese na hranicích s bavorskými sousedy. Auto nás tam nedoveze, pěkný kus musíme po svých. V 18. století tu vyrostly sklárny, kde se vytábělo hlavně tabulové sklo. Koncem devatenáctého století ale provoz utichl a místo se zalíbilo běžkařům. Jenže pak se nadlouho stalo královstvím pohraničníkům a turisté se sem mohli vrátit až o dost později. Na bavorské straně si milovníci zimní přírody mohli užívat ve středisku Silberhütte a po roce 1990 se společně s našimi nadšenci pustili do propojení naší a německé části. Dokonce v místech, kde kdysi stávaly chalupy Zlatého potoka, společně vybudovali jednu, která slouží v zimě běžkařům a v létě cyklistům.

Ski klub Zlatý Potok

Pobřežní 1656
347 01 Tachov
telefon: 737 379 573
petrsatra@seznam.cz
www.slz-silberhuette.de

ukázat na mapě

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kulturyPátrání po romské historii bylo vždy velkým úkolem pro historiky. Do dávných časů i vzdálené země nás zavede také expozice v Muzeu romské kultury v Brně. Dozvíme se tam, že Romové pocházejí pravděpodobně z Indie, čemuž nasvědčuje podobnost jazyka, zvyky i způsob života. K dávné historii se váže zajímavá legenda. Podle ní dostali Romové kdysi od jednoho panovníka zrcadlo. Jenže se pohádali a rozbili ho. Rozlétlo se na tisíc kousků po celém světě a Romové prý musí všechny posbírat, aby se mohli zase jako národ spojit. Zajímavá je i jejich cesta do Evropy. Zhruba v jedenáctém století se usadili v Byzantské říši, kde získali také své asi nejznámější pojmenování – Cikáni. Prozradíme vám samozřejmě, kde má tohle slovo svůj původ. A věnovat se budeme i prvním Romům na našem území.

Muzeum romské kultury

Bratislavská 67
602 00 Brno
telefon: 545 571 798, 734 315 043
sekretariat@rommuz.cz
www.rommuz.cz

ukázat na mapě

Tuto část pořadu nelze v současné době přehrát. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Zara 26. 7. 2015 17:32

  Ta vaše kamera je už z toho toulání

  nějaká zmatená. České Slezsko, váš nový objev. Takže z toho vyplývá, že Ostrava má část českoslezskou a …

 • Mirka 2. 6. 2015 09:13

  Velká pochvala

  Děkuji autorům Toulavé kamery. Je to jeden z mála pořadů , který se neokoukal a vždy pobaví a zauj…

 • Josef 24. 5. 2015 11:31

  Rájec Jestřebí Salmové

  Proč Toulavá kamera nevzpomněla to, že za 2. světové války se Salmové přihlásili k 3. říší. Salm by…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 26. 7.

Zámek Stráž nad Nežárkou
Ralsko
Arboretum
Důl Johannes
Zahrady Pražského hradu
Příběh chleba

neděle 2. 8.

Kostel sv. Bartoloměje
Výstava Večerníček
Poštovní štola ve Zlatých Horách
Zvířata z březového proutí
Poklady Týna nad Vltavou
Melechov

Hledej v reportážích

Novinky k pořadu

Upozornění na novinky k tomuto pořadu si přeji zasílat na e-mail:

Další zdroje