Novinky

Rodina z Nymburka porazila britskou královnu. Seriál České televize Trpaslík přivezl hlavní cenu z festivalu v La Rochelle

18. 9. 2017

Na 19. ročníku francouzského festivalu Festival de la Fiction TV de la Rochelle 2017, získal tuto neděli hlavní cenu za nejlepší evropské hrané dílo seriál režiséra Jana Prušinovského – Trpaslík. Z rukou herečky Olivie Côte ji během slavnostního ceremoniálu převzal scenárista Petr Kolečko.

„Byl to pro mě životní zážitek v mé lámané francouzštině přebírat cenu La meilleure fiction européenne mezi francouzskými hvězdami v plném divadle Coursive v La Rochelle. Samozřejmě je to ale cena celého týmu v čele s Janem Prušinovským,“ říká Petr Kolečko, a pokračuje: „Už při projekci, na které jsem byl přítomen, jsem cítil, že Trpaslík ve Francii dobře rezonuje."

Porota, jíž předsedala francouzská herečka Silvie Testud, zdůvodnila svoji volbu tím, že Trpaslík ji zaujal nejen originálním humorem, ale také osobitým zobrazením témat rasismu a chování k ženám. „Jsem moc rád, že seriál oslovil i diváky v zahraničí. Potěšilo mě to o to víc, že se o našem humoru občas říká, že je nepřenositelný. A od Petra vím, že se diváci v hledišti i smáli,“ říká režisér a jeden ze scenáristů Jan Prušinovský.

Trpaslík se utkal v evropské mezinárodní sekci s dalšími devíti seriály z Německa, Velké Británie, Norska, Itálie, Dánska a Švédska. Byl mezi nimi i například oceňovaný britský seriál Viktorie, který Česká televize také právě vysílá. „Hlavní cena v takové konkurenci pro komediální seriál je mimořádný úspěch. Tak už alespoň víme, že kouzelného Trpaslíka má Petr Kolečko. A taky už víme, co si přál,“ říká kreativní producent Michal Reitler, v jehož tvůrčí producentské skupině seriál vznikl a producent za Offside Men Ondřej Zima, která seriál pro Českou televizi vyrobila uzavírá: „Máme velkou radost, že Trpaslík získal toto ocenění v přímé konkurenci seriálů od renomovaných evropských produkčních společností. Svědčí to o tom, že seriály vytvořené českými nezávislými produkčními společnostmi se v Evropě již neztratí.“