Braniboři v Čechách a co se kolem premiéry seběhlo. V hlavní roli bývalého západního pilota Maděry Martin Dejdar (2008). Dále hrají: J. Hubinská, H. Vagnerová, F. Cíl, F. Tomsa, J. Wehrenberg, J. Zdeněk, R. Kalvoda, J. Teplý ml., V. Chalupa, Z. Fric, P. Špalková, J. Schmitzer, V. Jeníková, M. Hádek, J. Kraus, O. Brousek ml., M. Hádek a další. Scénář J. Stránský a H. Bočan. Kamera V. Holomek. Režie H. Bočan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Velká výročí, osudová data naší historie. Osmičková léta, která změnila životy předků i životy naše, si připomeneme rovněž oblíbeným seriálem České televize, jenž je plný napětí, dobrodružství a pohnutých lidských osudů uprostřed historických a společenských zvratů. Seriál renomovaných tvůrců – autora Jiřího Stránského a letošního jubilanta, režiséra Hynka Bočana (*29. 4. 1938).

Rozsáhlá televizní sága vypráví přitažlivou formou o letech pro naši zemi velmi důležitých a rozhodujících: od dramatického, politicky i lidsky konfliktního osidlování pohraničí v prvních letech po osvobození, přes únorový převrat roku 1948 a následná padesátá léta plná politické zvůle a bezpráví, uvolnění let šedesátých, srpnovou okupaci v roce 1968 a nástup normalizace v letech následujících – až po konec osmdesátých a počátek let devadesátých, kdy padl komunismus a přišla vytoužená svoboda.

Benova návštěva na statku všechny ve svízelné okupační situaci povzbudila. Jednak je Beno (J. Kraus) moudrý a zkušený a jeho názory jsou pro svatoštěpánské relevantní, jednak je s ním legrace. Všichni vidí, že i Beno v jejich společnosti ožil, když mu, vozíčkáři, umožnili jízdu na koni a chovají se k němu bez falešného sentimentu. Společně s Benem přijel na statek i Lojza (O. Brousek ml.), další kamarád a spoluvězeň, a bude pracovat jako brigádník. Proradný Hejl (R. Holub) zaslechne na Svobodné Evropě komentátorský názor, že tu okupanti zůstanou, lekne se a chce zmařit představení Braniborů. Těsně před premiérou přichází na statek nový člověk Eda (M. Hádek), synovec Franty Hartmana, který zemřel na nemoc z ozáření. Svému synovci doporučil, aby v případě nouze požádal o pomoc Maděru (M. Dejdar). Mladý muž se na statku objeví za dramatických okolností a brzy je jasné, že nebohý veterinář Harry (J. Zdeněk) bude navždy z Ivančina srdce vymazán.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrSeriál